natio na/e UITBREIDINGSPLANNEN RADIO 922 J. A. VAN DER WEEL 25 JAAR IN OVERHEIDSDIENST RIJKS MIDDELBARE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL - GOES TREKKLR SERVICE REGLEMENT ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Zitdagen Boekhoud- bureau RIJKS MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL SCHOONDIJKE WELKE WOORDEN BEGRIJPT DE LEZER? ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD In Haamstede herdenkt op 1 oktober a.s. de heer J. A. v. d. Weel, hoofd-assistent bij de Rijks Tuinbouw Voorlichtings Dienst, de dag waarop hij 25 jaar ge leden in Rijksdienst trad, waarvan hij 23 jaar lang de R.T.V. D. diende. De jubilaris heeft zijn hele leven in dienst gesteld van de tuinbouw. In de crisisjaren rond 1930, toen de tuinbouw in de Westhoek in opkomst kwam, be zocht hij de 4-jarige Tuinbouwschool. In 1936 ving hij zijn studie aan op de Fruitteeltvakschool in Wil- helminadorp, waar de eerste cursus van start ging. Na enkele avontuurlijke oorlogsjaren werd de heer v. d. Weel in 1942 geïnstalleerd als assistent bij de Voorlichtingsdienst, met als werkgebied Schouwen- Duiveland, St. Philipsland, Tholen en West-Brabant. Tot 1954, toen hij zich een motorfiets aanschafte, legde hij zo'n 200.000 kilometer per fiets af. Inmiddels was de heer v. d. Weel ook vakonderwijzer aan de tuinbouwschool geworden. Na de ramp in 1953 bracht het saneren van de boomgaarden een enorme drukte met zich mee. De nieuwe inplant deed de heer v. d. Weel veel samen werken met de Herverkaveling, en de adviezen voor hét samenstellen van een plantschema werden hoge lijk gewaardeerd. In totaal gaf de jubilaris een half miljoen bomen in de diverse adviesschema's. Vooral de herverkaveling vroeg veel werk, door de sanering, en het plan om de fruitteelt hier en daar te concen treren is volledig gelukt. Met deze ervaring gaat de heer v. d. Weel nu werken aan de ruilverkaveling op Noord-Beveland, het gebied dat hij in 1958 erbij kreeg in plaats van Tholen en West-Brabant. Bij de voorlichtingsdienst en bij de kwekers is de heer v. d. Weel een zeer geziene figuur. Op de be drijven werden zijn adviezen niet in de wind geslagen, en velen zijn hem voor die adviezen zeer dankbaar. Ook naast zijn beroep is de heer v. d. Weel een bekende persoonlijkheid, o.m. in het muziek- en sport leven en in de vaktechnische organisaties. Gezien al zijn voortreffelijk werk zal het de heer v. d. Weel op zijn jubileumdag, 1 oktober, niet aan belangstelling ontbreken. Koudekerke. Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd de bij raadsbesluit vastgestelde herziening van het Bestemmingsplan Kom Dorp, die met bijbehorende bescheiden vanaf 20 september ter visie ligt op de secretarie. Belanghebbenden die zich met bezwaren tot de raad en G. S. hebben gewend kunnen geduren de een maand na 20 september bij de Kroon in beroep gaan. Domburg. Van 23 september tot en met 22 oktober 1965 ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage de door de raad vastgestelde herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Domburg, alsmede de wijziging van de voorschriften, behorende bij het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad heb ben gewend, kunnen gedurende voormelde termijn bij Gedeputeerde Staten van Zeeland bezwaren tegen dit plan indienen. Na gehouden examen zijn toegelaten tot de le klas H. P. Bak te Colijnsplaat; A. P. v. d. Berge te Zon- nemaire; R. B. Boelman jr te Wilhelminadorp; M. J. de Bruyne te Colijnsplaat; P. C. Dalebout te Ouwer- kerk; P. A. Dees te Achthuiaen (Z.-H.); D. van Es te Oude Tonge (Z.-H.); J. Flikweert te Zierikzee; M. J. C. Geluk te Oud-Vossemeer; M. P. Hage te Kruisland (N.-Br.); W. M. v. d. Heuvel te St. Maartensdijk; A. J. Jansen te Kruiningen; J. D. Kakebeeke te Wolf aarts dijk; P. A. Karelse te Heinkenszand; A. Lepoeter te Kapelle; K. J. van Liere te Kapelle; M. Lindhout te Poortvliet; J. Nelisse te St. Maartensdijk; A. M. van Overbeeke te Kapelle; W. P. Reynierse te Nieuwdorp; H. N. C. van Stee te Borssele; D. P. Verhulst te Kam perland; M. van Vossen te Oud-Vossemeer; P. van Westen te Oosterland; J. C. de Winter te Nieuw- en St. Joosland. Middelbare Tuinbouwschool: A. Baas te Nieuw en St. Joosland; A. W. Bierens te Schore; J. Borstelaar te Middelburg; J. Cappon te Heinkenszand; R. J. M. Dusarduyn te Groede; mej. J. C. Ermerins te Hoedekenskerke; J. J. Flikweert te 's-Gravenpolder; J. Goedegebure te Kraggenburg (N.O.P.); R. H. van Gorsel te Terneuzen; B. L. Groe nenboom te Ridderkerk (Z.-H.); M. C. van Hekken te Oudelande; A. van Holten te Klaaswaal (Z.-H.); P. Jongepier te Middelburg; C. J. Katsman te Wolfaarts- dijk; J. J. F. Kole te Nieuwdorp; C. Luteyn te Nisse; J. C. Nijsse te 's-Gravenpolder; C. P. Oele te Kloetinge; A. C. de Rooy te Dinteloord (N.-Br.); S. J. M. Verhaert te Zandvliet (B.); A. L. van Westen te Zierikzee en J. C. de Wilde te Oud-Vossemeer. ib'§' :r *v V, Ai-**v 'P-Jp mmJ- Aan de lijst van importeurs op pagina 2 van de zes de herziene lijst van Toegelaten Leveranciers voor het Trekker Service Reglement dient te worden toege voegd: firma R. G. Huisman Zn, Lammert Scheltes- straat 1, Pingjum, vertegenwoordigd merk: „BUKH". waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie ove> advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Te! 01150—2073. Terneuzen Rubriek „Leven op het land" Donderdag 7 oktober, Hilversum I, 12.1012.27 uur Brusselse kanttekeningen. Dinsdag 5 oktober, Hilversum II, 12.3012.40 uur Aktualiteiten van het proefstation voor de groente en fruitteelt onder glas in Naaldwijk. „De bestrijding van vruchtboomkanker" - II, m.m.v. het rijkstuinbouwconsulentschap te Geldermalsen. Vrijdag 8 oktober, Hilversum II, 12.3012.40 uur „De start van de bietencampagne en een internatio nale rooidemonstratie", m.m.v. ir. J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Ber gen op Zoom. „De teelt van freesia's", ir. W. G. de Haan van het L. E. I. Hulst: Maandag 4 okt. in „Het Bonte Hert". Westkapelle: Maandag 4 okt. in „Kasteel van Batavia" van 9.15 uur tot 12.30 uur. Koudekerke: Woensdag 6 okt. in hotel „Wal cheren" van 9.001.00 uur. Wissenkerke: Woensdag 6 okt. in hotel „De Kroon". Oostburg: Woensdag 6 okt. in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 7 okt. in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 7 okt. in hotel „De Eendracht". Voor de nieuwe cursus zijn tot de le klasse toe gelaten P. Basting te Retranchement; J. Becu te Groede; Z. Brakman te Oostburg; F. van Daele te Watervliet; D. Dieleman te Zaamslag; P. Dieleman te Sluiskil; G. de Feijter te Hoofdplaat; J. Gielleit te Biervliet; J. Haverbeke te Uzendijke; K. van Hoeve te Zaamslag; S. van Hoeve te Axel; J. de Jonge te Hoek; R. de Jonge te Schoondijke; J. Leenhouts te Groede; C. van Melle te Zuidzande; J. Minderhoud te Westkapelle; J. Murre te Terneuzen; M. Quaak te Kloosterzande; J. Riemens te Hoek; J. Risseeuw te Groede; G. van der Sluis te Retranchement; J. van de Voorde te Philippine; G. van Waes te Schoondijke en C. van 't Westeinde te Groede. AMERIKAAN PROMOVEERT OP ONDERZOEK VERRICHT AAN DE LANDBOUWHOGESCHOOL De Amerikaan H. H. Felstehausen, geboren in Clark, South Dakota, verrichtte als gastwerker aan de Land bouwhogeschool in 1962-1963 een onderzoek dat meer inzicht zou moeten geven op de vraag: Welke woor den begrijpt de lezer, de agrarische in het bijzonder Dr. Felstehausen betrok in zijn onderzoek boeren uit Bennekom en leerlingen van het lyceum te Ede en de middelbare landbouwscholen te Andelst, Putten en Utrecht. Op de resultaten van zijn studie promoveerde Dr. Felstehausen onlangs aan de universiteit te Wiscon sin (U. S. A.). Zijn proefschrift getiteld: „Economie knowledge and comprehension in a Netherlands far ming community" werd gepubliceerd als Bulletin van de Afdelingen voor Sociale Wetenschappen aan de Landbouwhogeschool. Het onderzoek van Dr. Felstehausen is om verschil lende redenen interessant. Immers ondanks de grote betekenis, die pers, radio en televisie in onze maat schappij hebben, wordt hierover in Nederland maar heel weinig onderzoek gedaan. Daarom valt het zeer te verheugen dat thans een buitenlander deze beteke nis bestudeerde. Een belangrijk deel van de waarde van het proefschrift van Dr. Felstehausen ligt in het ontwikkelen van een onderzoeksmethodiek om te be palen welke termen wel en welke niet goed werden begrepen. Verschillende economische termen, die regelmatig in de landbouwbladen gebruikt worden, werden dooi veel boeren niet begrepen. Zo werd de vraag naar de betekenis van het woord „arbeidsproduktiviteit" door 55 van de ondervraagde boeren goed beantwoord en naar het woord „krediet" door 43 Wel is het opmerkelijk, dat woorden waar de boeren in hun be drijf regelmatig ervaring mee hebben, door hen aan merkelijk beter werden begrepen dan door de leer lingen van de derde en vierde klas van het lyceum in Ede, ondanks de betere schoolopleiding van de laatste groep. Zo begrepen 75 van de boeren en 52 van de lyceumleerlingen de betekenis van „in vesteringen" en werd „inflatie" begrepen door 54 van de boeren tegen slechts 11 van de lyceumleer lingen. Toch wordt de mate, waarin de boeren de verschillende woorden begrijpen in belangrijke mate bepaald door hun schoolopleiding. Aan kranten, tijdschriften e.d. ontvingen de Benne- komse boeren gemiddeld ruim 600 pagina's boekdruk per week. Het is duidelijk dat hun de tijd ontbreekt om dit allemaal te lezen, zodat men kan verwachten dat zij hiervan vooral datgene lezen, wat zij zonder veel moeite kunnen volgen. Om dit proefschrift te kunnen schrijven heeft Dr. Felstehausen eerst Nederlands moeten leren. Hiermee is hij al in 1958 begonnen, toen hij met een uitwisse lingsprogramma voor landbouwjongeren zes maanden op verschillende Nederlandse landbouwbedrijven heeft meegewerkt. Thans doceert Dr. Felstehausen landbouwjoumaiistiek aan de universiteit van Wis consin.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 2