Het rundvee op de 28ste veetentoonstelling te Oostburg VRIJDAG OKTOBER 196* ^OALS gebruikelijk sloot Oostburg op 15 september de rij van Zeeuwse fokveedagen. In dit oud ste fokgebied van Zeeland, waar zich de fokkerij van rundvee de laatste jaren vrij sterk ver plaatst van de meer overwegende akkerbouwbedrijven naar de wat kleinere gemengde bedrijven, blijkt de liefde voor het vee en de fokkerservaring zich goed te handhaven. Het weer was tijdens de fokveedag bijzonder goed. De sterk verlate oogstwerkzaamheden waren oorzaak dat een achttal fok- dieren achterwege mo i blijven. Verdeeld over 3 leeftijdsrubrieken werden 7 stieren voorgebracht, waaraan 4 eerste en 3 twee de prijzen werden toegekend. Over het geheel goed fokmateriaal. De in 1963 geboren Jelsumer Rudolf Jan 43-zoon Anna's Rudolf uit de typische Anna 29 gefokt en eigendom van J. van Hal te Eede werd kampioen. Het is een voldoend vast- gebouwde stier van vlot goed type met iets korte gang en voldoende ontwikkeling. De iets oudere Adema 432 (v. Adema Gerard) van A. Swartilé te IJzendijke vormt een waardige secundant, even eens typisch, edel maar even minder in de achter benen. Zijlster Rolph (v. Jelsumer Rudolf I) van de fokkerscombinatie F. du Bois, Zuidzande, G. ook in Etten wordt voorgebracht; Treesje 13 (v. Ornea Adolf) van dezelfde eigenaar, een malse behangen koe met goed uier; Selma 11 (v. Lytse Rudolf) van Fa. J. de RijcLe en Zn, een diepe, iets scherpe koe met goed uier die even groter kon zijn; Dina 15 een uitstekende raskoe van H. Ingels te Biervliet met opvallend goed toilet. In deze zeer goede klasse van in 1961 geboren koeien zagen we de lb prijs Marianne 6 van F. du Bois, Zuidzande, en de even minder bespierde Elza 2 van Bakkersdam (lc) van A. P. v. d. Vijver te Waterlandkerkje ook gaarne. Olga van G. Cuelenare te Biervliet toonde zich een best kopnummer van de in 1960 geboren wikkeling, gaf gemiddeld 632 vetgrammen pee dag en behaalde de le prijs in de rubriek koeie» die minstens 50.000 kg melk hebben gegeven. D# bijna 15-jarige Nanno-dochter Nanni van Fa. JU de Rijcke en Zn. te Sluis as de koe met de hoogste levensproduktie, n.l. ruim 63.000 kg melk met 3,68 vet. Deze oudste koe van de fokvee dag kon nog best gezien worden en vertoont nog betrekkelijk weinig slijtage. Voor de koeien die nog niet in de levensproduk- tieklasse kunnen meedingen, is er een produktie- klasse waarbij aan 3 opeenvolgende normale melk- lijsten hoge eisen worden gesteld. Hierin kwamen 2 produktieve dieren van R Focke te Sluis voor aan n.l. Sara en Haebeltje 74; no. 3 hierbij werd de reeds genoemde Helder 12 van Urb. Maes. Dez« koeien produceerden in de 3 in aanmerking ge nomen laktaties resp. 247, 237 en 189 kg vet meer dan volgens de reeds hoge eis werd verlangd. (Oostburg.) Kampioen-stier Anna's Rudolf, 66098 S, geb. 4-7-1963, Oostburg.) Kampioen-koe Dina 11, 682655 KS, geb. 7-12-1958, v. Jelsumer Rudolf Jan 43, Pref. B. Fokk.-eig. J. van Hal, Eede. v. Rotterda Sikkema 89. Eig. G. Ingels, Ri«rvliet. Tas, Waterlandkerkje, en A. E. de Milliano te Oostburg, is een edel gebouwde stier, die nog wat moet uitdiepen. F. du Bois behaalde met zijn nog jonge Zuid- zandster Anna's Wouter 2 (v. Zijlster Aukje's Wouter) een eerste prijs. Een stier van goed type en middenhand maar niet te sterk in de voorhand. DE VAARZEN In 6 rubrieken kalfvaarzen, vaarzen en vaars kalveren werden 32 dieren voorgebracht waar van de helft in aanmerking kwam voor de eerste prijsklasse. Uit de- oudste rubriek kwam de kam pioene voort, namelijk de ruim gebouwde en behangen Annetje 36 (v. Lytse Rudolf) van Fa. J. de Rijcke en Zn te Sluis. De iets jongere Rimkje 39 (v. Adema 561) van M. de Bruijne, Zuidzande, een sterk gebouwde typische vaars, beconcurreerde de kampioene. Een andere Adema 561-dochter, Belter Tosca 21, van A. E. de Milliano, is een fraai gelijnde maar nog iets lichte jonge vaars. A. Dierikx te Aardenburg toonde de sterk gebouwde Anneke. Bij de jongere rubrieken werden diverse le prijzen toegekend aan afstammelingen van de preferente (B) stier Jelsumer Gerard Wouter 6. Later op de dag toonden de gezamenlijke lokkers deze dieren in een afstammelingengroep. Hoewel nog zeer jong kwamen uniformiteit en soliditeit van bouw wel tot uiting. De fokkers in dit gewest beijveren zich om voor de meest waardevolle fokkoeien sperma van de allerbeste stieren uit Nederland aan te wenden. Doelbewust wordt nagestreefd: het fokken van levenskrachtige dieren van klasse met goede ont wikkeling, hoge produktiviteit en goede melk baarheid. Om de reputatie van vooraanstaand fokgebied te behouden, worden gaarne de daar toe nodige offers gebracht. FOKKOEIEN Bijna 2/3 van de voorgebrachte fokkoeien was een eerste prijs waardig. Stuk voor stuk goede gebruiksdieren. Het is niet mogelijk al deze koeien te noemen. We beperken ons daarom tot die merendeels la prijzen, die naar onze mening tot de topdieren in dit gewest behoren. Van jong naar oud noemen we achtereenvolgens: Belter Tosca 15 (v. Jenne 362), typisch goed gelijnde koe van A. E. de Milliano; de eveneens voor Etten aangewezen Marleen van 't Eikenbosje, uit Tini met Amarilla Gretha's A.K.A. 2 als vader, een soortige koe met iets tekort komende voorhand; Jennie 61 (v. Adema 469) van J. van Hal, die koeien. De typische en vastgebouwde koe Anke 4 met iets scherpe voorhand van Urb. Maes te Eede kwam aan de kop van een kleine maar goede klasse in 1959 geboren melkkoeien. Zuidzandster Anna 30 van F. du Bois, is een fraai gebouwde koe met beste melktekens, die te Etten de Zeeuw se kleuren zal verdedigen. In de zeer goede rubriek van in 1958 geboren koeien kwam Helder 12 van Urb. Maes vooraan. Een beste melkkoe, de plaatsing van de spenen kon even beter. De oudere koeien leverden een zware strijd voor het kampioenschap. Voor de kampioenskeu ring waren 29 met la cn lb prijs gehonoreerde koeien in de vergrote ring teruggeroepen. Met grote belangstelling volgde een geïnteresseerd publiek de verrichtingen van de jury. Uiteindelijk bleef een drie-tal koeien over waaruit het moei lijk was de keuzj d^r eretitels te bepalen. Tosca 5 van de Belt, van A. E. de Milliano, die in 1964 reserve-kampioene werd, viel tenslotte af. Het is een evenredig gebouwde rastypische koe met goede diepte. Tini van 't Eikenbosje, een Rotterda Smits 26-dochter, van Gebr. Rijckborst te St. Kruis, die vorig jaar kampioene werd, kreeg nu de reserve- titel. Deze solide, malse koe van uitstekend type stond er uitstekend voor. Kampioene werd uit eindelijk de goed ontwikkelde, fraai getoiletteerde Rotterda Sikkema 89-dochter Dina 11 van G. Ingels te Biervliet. Een fraaie, rastypische koe, die nog even mooier geplaatste spenen moest hebben aan de overigens goed gevormde kwali teitsuier. PRODUKTIEKL ASSEN In de rubriek koeien die vóór het 9e levensjaar ten minste 30.000 kg melk hebben gegeven ver wierven 3 fokkoeien een le prijs. Vooraan kwam de Witzij's Adema-dochter Corrie 3 van A. J. Verhage te Schoondijke. Ze werd gevolgd door 2 best ontwikkelde, typische melkkoeien van J. A. Cauwels te Sluis, n.l. Lena (v. Dokter Lente's Verwachting) en Nora 3 (v. Witzij's Adema). Uit de rubriek koeien die ten minste 40.000 kg melk gaven kunnen worden genoemd behalve Tini van 't Eikenbosje, Johanna 30, een sterk ge bouwde produktiekoe van L. P. de Regt te Re- tranchement, en Krol 43 van J. van Hal te Eede. Laatstgenoemde koe met fraai uier had de hoog ste gemiddelde dagopbrengst. Ze produceerde n.l. vanaf de eerste kalfdatum tot en met de laatste droogzetdatum gemiddeld 671 grammen vet per dag. De 12-jarige Nanno-dochter Gonda, van J. A. Cauwels, een solide gebouwde koe met beste ont- EIGENAARSGROEPEN Bij de bedrijfsgroepen van 3 fokkoeien werden niet minder dan 8 collecties opgesteld waarvan er 6 een le prijs verwierven. G. F. Modde te Oostburg toonde een uniforme groep koeien met goede uiers waarin achtereenvolgens stonden op gesteld Tini 4, Janta-je 3 en Udine van 't Pavil joen, die alle 3 in de betrokken rubrieken lb prijzen verwierven; lb werd de groep edele dieren van G. Ingels. M. de Bruyne te Zuidzande toonde een goed 3-tal vaarzen. Bij de 3-talten zelfgefokte runderen bezetten achtereenvolgens A. E. de Milliano, J. A. Cauwels en R. Focke de eerste plaatsen. De reeds genoemde Olga van C. Ceulenaere te Biervliet en Tini van 't Eikenbosje van Gebr. Rijckborst te St. Kruis toonden zich tevens goede fokkoeien in de rubriek koeien met 2 direkte afstammelingen. In de rubriek koeien met 3 of meer direkte afstammelingen bezette Anna 29 (lc prijs in haar rubriek) met 2 dochters en de kampioen stier van J. van Hal te Eede de eerste plaats; lb in deze rubriek werd de reeds ge noemde Tosca 5 van de Belt met een uniform drietal dochters. Aan het einde van de keuring reikte Burge meester Van Leeuwen diverse fraaie hoofdprijzen uit. - VLEESVEE De inzending vlees- en handelsvee was kleiner dan voorgaande jaren. Hierbij waren evenwel enkele dieren voorgebracht van uitstekende kwa liteit. We noemen hiervan de zwartbonte kam pioen-os met 6 of meer brede tanden van de Fa., Bertou en Zn. te Oostburg; P. van Hijfte, Groede* C. J. Pijfferoen, Aardenburg, O. Naeijaert, Aar denburg, en A. S. Riemens, Oostburg, brachte** eveneens vleesdieren van uitstekende kwalitell voor. Bij de diverse rubrieken handelsvee tooii*» den H. Picavet te Westdorpe, H. Lievense, A. SL Riemens te Oostburg en vooral J. v. d. Dries, Souburg, diverse waardevolle dieren. De rund veefokkerij in westelijk Zeeuws-Vlaan- deren, gedragen door een flinke groep kundige en enthousiaste fokkers, gaat onversaagd door met het fokken van produktieve, goed ontwikkel de melkkoeien van klasse met goede melkbaar heid. De goede belangstelling uit overig Zeeland en België is dan ook alleszins op zijn plaats. C. DEN ENGELSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17