Het gebruik van maaikneuzers en veldhakselaars bij het inkuilen MANELLAFLEVINA 933 VOORLOPIGE OOGSTRAMING VAN TARWE, HAVER, MENGSEL VAN GRANEN, CONSUMPTIE AARDAPPELEN EN ZAAI-UIEN Korte wenken CEBECO rotterdam postbus 182 tel. 010-14.22.11 VRIJDAG I OKTOBER 1 9 G 5 VOOR het inkuilen van gras en andere inkuilbare produkten zijn in de loop der jaren veel methoden ont- wikkeld. Het gebruik van maaikneuzers en veldhakselaars neemt hierbij een zekere plaats in. Vooral omdat het met deze machines mogelijk is het veldwerk door één man uit te voeren en het produkt zodanig te bewerken dat ook de mechanisatie bi) de verdere verwerking tot in de silo mogelijk is. In publikatie no. 88 van het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie zijn de resultaten ver werkt van het werktuigen- en werkmethodenonder- zoek op het terrein van de kuilvoeroogst. Bij de mo derne bedrijfsvoering is het niet meer voldoende om alleen een overzicht te hebben van de specifieke eigen schappen van de machines, maar moet men zich ook een beeld kunnen vormen van het gebruik van de ma chine in de reeks van handelingen die men heeft te verrichten voor het produkt ter bestemder plaats gebracht is. Aan beide aspecten wordt in deze publi katie aandacht gegeven. De eerste hoofdstukken handelen over de techni sche aspecten van de machines en de eigenschappen van het produkt dat daarmee kan worden verkregen. Bovendien wordt een antwoord gegeven op de vraag welke trekker voor dergelijke machines moet worden geplaatst om ongestoord en met een redelijke capa citeit te kunnen werken. Vervolgens wordt het oogsten van verschillende ge wassen zoals gras, mais, suikerbietkoppen etc. be handeld, waarbij de nadruk wordt gelegd op een aan tal technische aspecten, toerental, afstelling, enz. Dit bij de grasoogst zowel van stammaaiend met de maai kneuzers als het oprapen van voorgedroogd materiaal met de maaikneuzers en de veldhaKselaars. Een van de grote problemen bij het inkuilen is het transport. Aan dit onderdeel is ook een hoofdstuk ge wijd. Hierin worden de verschillende transportmidde len zoals wagens, blazers en transporteurs besproken en hun gebruiksmogelijkheden in verband gebracht met de eigenschappen van het door de machines ge leverde produkt en de speciale eisen van het type silo waarin het produkt moet worden geconserveerd In een afzonderlijk hoofdstuk wordt volledigheids halve nog in grote lijnen de verschillende facetten van het inkuilproces besproken om recht te doen aan het uiteindelijke doel n.l. het verkrijgen van een goed kuilresultaat. Het beeld dat men zich met deze gegevens van de gebruiksmogelijkheden van de maaikneuzers en veld hakselaars zou kunnen vormen is echter niet volledig zonder op de hoogte te zijn van de arbeidsorganisatie en de arbeidstijden. In de publikatie zijn daarom ook aan het machine-technische gedeelte een aantal hoofd stukken toegevoegd betreffende de arbeidstechnische en organisatorische vraagstukken, resulterend in een overzicht van het arbeidsverbruik bij verschillende machines, organisatie-vormen, transportmiddelen en silotypen. De grote verscheidenheid aan exploitatie-vormen en omstandigheden waaronder de machines moeten werken maken het onmogelijk om in deze publikatie een algemeen geldend advies terug te vinden, maar iedere belangstellende kan de vermelde technische en arbeidstechnische gegevens interpreteren op zijn be- drijfs- en werkomstandigheden. INSTITUUT VOOR LANDBOUWTECHNIEK EN RATIONALISATIE IJET Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopig? oogstraming welke op 10 september j.l. is gehouden Voor een juiste beoordeling van de oogstverwach- tingen 1965 dienen de rendementscijfers niet alleen vergeleken te worden met het bijzonder gunstige jaac 1964 maar ook met het tienjaarlijks gemiddelde 1955/ 1964. Voorts dient er op te worden gewezen, dat d« cijfers betrekking hebben op de te verwachten op brengsten en geen indicatie geven omtrent de kwali teit der gewassen. Volgens de thans ter beschikking staande gegevens wordt van tarwe een produktie geraamd van 6S8;000 ton hetgeen 24.000 of 3 minder is dan verleden jaar. Van het grotere tarwe-areaal wordt namelijk een gemiddelde opbrengst per ha verwacht van 4.340 kg 8 t.o.v. 1964 maar -f 4 t.o.v. het tienjaar lijks gemiddelde). De produktiecijfers van wintertarwe worden ge schat op 4.570 kg/ha en ruim 446.000 ton; die van zomertarwe op 3.990 kg/ha en 242.000 ton. Van haver en mengsels van granen worden klei nere oogsten verwacht dan verleden jaar: respectie velijk 359.000 ton 14 en 89.000 ton 29 De verminderingen kunnen enerzijds worden toege schreven aan areaalinkrimping, anderzijds aan lagere rendementen welke echter rond het normale niveau van het tienjaarlijkse gemiddelde liggen. De eerste oogstramingen van de consumptie-aard appelen (inclusief poot- en voederaardappelen) wor den zeer globaal geschat op een netto-produktie van ruim 1.630.000 ton (1.173.000 ton klei- en 457.000 ton zand- en veenaardappelen). De produktiedaling van 14 t.o.v. 1964 moet geheel worden toegeschreven aan het lagere rendement dat echter rond het nor maal niveau zal uitkomen. De produktie van zaai-uien wordt voorlopig geschat op ruim 171.000 ton. IT7 EES zuinig op Uw aardappelen en behanaev ze goed. Heeft U natrot in de aardappelen, probeer deze dan met buitenlucht zo snel moge lijk droog te draaien. Maak daarbij gebruik van droge lucht en ventileer overdag. Beter wat ge wichtsverliezen dan dat natrotte knollen de gezon de besmetten. pROBEER na het droogdraaien ook de tem- peratuur zo snel mogelijk naar beneden te krijgen. Natrot bacteriën zijn zeer temperatuurge- voelig. Loopt de thermometer in de bewaarplaats weer op, ventileer dan opnieuw. Partijen met nat rot zijn niet geschikt om tot laat in het voorjaar te bewaren. LLECHT passende en scheve schoenen of klompen zijn niet gemakkelijk om te lopen. Dit geldt ook voor het vee. Hier hoeft U geen nieuwe schoenen voor te kopen, maar wel de klau wen bijkappen. Doe dit voordat de koeien op stal komen en laat de dieren niet eerst een tijd lang moeilijk staan. Het voorkomt beengebreken en te vroege slijtage. jy WEEKGRAS is niet alleen een lastig on- kruid maar ook een goede waardplant voor de tarwestengelgalmug. Aan de kweekbestrijding moet U daarom alle aandacht schenken. U voor komt daarmee, dat dit onkruid voor de galmug als tussenschakel fungeert en de larvenpopulatie in de grond in stand houdt of vergroot. pR is op verschillende plaatsen graan geoogst met een matige of slechte kwaliteit. Het is aanlokkelijk dergelijke partijen niet te verkopen maar op eigen bedrijf als veevoer aan te wenden. Wanneer U dat doet, wacht dan minstens 2 maan den alvorens dit graan te voeren. Niet nagerijpt graan veroorzaakt gemakkelijk allerlei ziektever schijnselen, vooral bij paarden. Ï/EILIGHEID voor alles" is een leuze, die wij 9 9 wel kennen, maar moeilijk de hand aan houden. Tijdens de bietenoogst, het ploegwerk en het transport van de bieten komen elk jaar tal van ongelukken voor. die zelfs mensenlevens kosten. Gebruik deugdelijk materiaal, let op de aanspan- ningspunten, wees niet zo ruw en roekeloos maar spaar het leven van U en uw naaste. V)E tweedejaars percelen van veldbeemdgras moeten voor 15 oktober worden gemaaid. Blijft de hergroei op het perceel staan dan kan het volgende jaar niet op een maximale opbrengst worden gerekend. Het afgemaaide gras mag niet op het perceel blijven liggen maar U moet dit ver zamelen en afvoeren. Na het maaien moet, indien nog geen stikstof werd gestrooid, een overbemes ting worden gegeven. En dit zijn de verschillen: Manella kan laat gezaaid worden, heeft een vlotte voorjaarsontwikkeling en is zeer vroeg rijp. Flevina moet men tijdig zaaien, ontwik kelt zich in het voorjaar iets trager en rijpt later. U ziet het. Het CEBECO-veredelingsbedrijf heeft Manella en Flevina alles meegegeven waardoor een wintertarwe kan uitblinken. U kunt kiezen: Z-13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13