H. ENGLEBERT N.V. Georganiseerde bedrijfshulp in Land- en Tuinbouw 930 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD (Vervolg van •treekverband de voorkeur. De jongerenafdeling ■AxelZaamslag stelt dat er in het klein begon nen dient te worden. De overige afdelingen had den wat deze vraag betreft geen uitgesproken me ning. Vraag: Zoudt U een bedrijfsverzorger willen in schakelen voor het melken, de verzorging en de voeding van het vee? Of zou U hem ook andere werkzaamheden willen laten verrichten. Zo ja, welke? De afdelingen Nieuwerkerk, Ritthem, Nieuwdorp, Stavenisse en St. Laurens zouden deze bedrijfs- verzorger alleen in willen schakelen voor het mel ken en de verzorging van het vee. Alle andere af delingen vinden dat alle voorkomende werkzaam heden op alle soort bedrijven door deze kracht ver richt moeten kunnen worden. Men ziet zelfs voor de toekomst mogelijkheden in drie gespecialiseer de verzorgers, een voor akkerbouw, een voor vee houderij en een voor tuinbouw. Vraag: Zoudt U het bedrijf aan een dergelijke be drijf sverzorger durven en willen overlaten? Welke eisen stelt U aan deze man? Alle afdelingen zouden indien de noodzaak hier toe aanwezig was hun bedrijf aan een bedrijfsver- zorger durven en willen overlaten. De eisen die aan een dergelijk persoon worden gesteld zijn de volgende: a. Hij moet het vertrouwen genieten. b. Hij moet een all-round vakman zijn. c. Hij moet betrouwbaar zijn. d. Hij moet zelfstandig kunnen handelen. e. Hij moet over een grote dosis aanpassingsver mogen beschikken. f. Hij moet veel verantwoordelijkheidsbesef be zitten. g. Hij moet goed met mensen kunnen omgaan. h. Hij moet leiding kunnen geven. i. Hij moet vooral praktisch zijn, over voldoende praktijkervaring beschikken en ook wat de technische kant betreft goed zijn. j. Hij moet van vee verzorging en vooral van ma chinaal melken (verschillende typen machines) alles afweten. k. Slechts enkele afdelingen menen dat hiervoor iemand met l.l.s. of m.l.s. aangetrokken moet worden, omdat hij ook boekhoudkundig de zaak aan moet kunnen. Alleen de afdeling Oostburg zegt dat er geen eisen gesteld kunnen worden omdat er niet te kie zen zal zijn, er zijn te weinig werknemers. Vraag: Indien U kiest voor een bedrijfsverzorgings- dienst bent U dan bereid gezamenlijk één of meer wensen vast aan te stellen en Uw aandeel in de kosten hiervan voor Uw rekening te nemen? De kring Hulst en de afdelingen St. Philipsland, 's-Heer Arendskerke, Cadzand, Middelburg, Oost burg, Meliskerke, Domburg, Zaamslag, Kruinin- gen, Koudekerke, Axel, Zoutelande, Gapinge, Oost en West Souburg, Oud-Vossemeer, Nieuwerkerk, Scherpenisse, Breskens, Ritthem, Wissekerke en de jongerenafdeling AxelZaamslag antwoorden hierbij dat wanneer de kosten verantwoord zijn zij zeer zeker het aandeel in de kosten voor hun reke ning wensen te nemen en eveneens bereid zijn één of meer vaste mensen in dienst te nemen. De afdeling IJzendijke is hiertoe wel bereid voor de veehouderij maar ziet de noodzakelijkheid dit voor de akkerbouw te doen niet in. De afdeling Krabbendijke is van oordeel dat men hiertoe niet bereid zal zijn. De afdeling Tholen wil geen vaste man in dienst nemen daar de lasten dan te zwaar zouden kunnen worden. Zij achten dat wanneer mogelijk een boerenzoon in losse dienst kan wor den genomen dit veel aantrekkelijker. Een ver plichte afname van een aantal dagen en dus vaste kosten zijn huns inziens dan niet noodzakelijk. De afdeling Terneuzen stelt als voorwaarde dat altijd eerst bij eventuele calamiteiten moet worden geholpen om het bedrijf redelijk gaande te houden en tevens indien men er aan begint moet zo een dienst voldoende flexibel zijn om een normale golf van aanvragen op te vangen. De overige afdelingen vinden dat op deze vraag niet ineens bevestigend kan worden geantwoord, maar dat dit in hoge mate afhankelijk zal zijn van de behoefte en de even tuele leden. Momenteel is de behoefte in hun af delingen nog te gering. Vraag: Vindt U een vaste contributie van bijv. f 30 per jaar en bij gebruikmaking van een verzorger van f 4,50 per uur een voor U acceptabel bedrag? (Toelichting: U zult begrijpen dat daarin kosten voor sociale lasten, secundaire arbeidsvoorwaar den, vervoer en administratie mede begrepen zijn). Zo niet, hoeveel zou U dan hiervoor over hebben? De antwoorden op deze vraag lopen uiteen van: acceptabel, niet te hoog, maar we geven de voor pagina 928) keur aan burenhulp, tot die 4,50 per uur is voor een éénmansbedrijf van slechts geringe omvang een veel te zware last. In sommige afdelingen vindt men indien dit zoveel gaat kosten, dat dit alleen bij ziekte en ongeval verantwoord is. Indien men dit bedrag zou moeten geven voor vrije weekein den zou dit wel een hoge tol zijn die hiervoor moet worden betaald. Sommige afdelinen vragen zich af of men inderdaad gezien de hoge eisen, die aan deze man gesteld worden wel met dit uur bedrag toe zal komen. Wat de vaste contributie betreft vragen ver schillende afdelingen zich af of deze vaste contri butie niet beter omgezet kan worden in een ha regeling. Andere menen dat de contributieheffing niet noodzakelijk is, de vaste kosten dienen vol gens hen in de uurvergoeding te worden opge nomen. Gezien het grote verschil in de oppervlak te van de bedrijven vinden sommige afdelingen het niet reëel de contributie voor ieder bedrijf op hetzelfde bedrag te stellen, men zag hier liever een verdeling naar grootte-klasse. Ook merken enige afdelingen op dat een goede ziekte- en ongevallenverzekering de financiële zijde van de zaak bij ziekte of ongeval voor een groot deel op kan vangen wat voor alle zelfstan dige ondernemers van uitermate groot belang wordt geacht, en waar de ondernemers aandacht aan dienen te besteden. Vraag: Hoeveel dagen zoudt U op basis van boven genoemde tarieven gebruik willen maken van deze bedrijfsverzorger, ook al zouden er zich geen ziek ten of andere bijzondere omstandigheden voor doen? De afdeling Axel zegt dat men hierbij uit dient te gaan van aantal werkbare dagen X ha van het betreffende de totale aantal ha bedrijf verplicht opneem bare dagen. Deze formule kan gebruikt worden indien er zich geen ziekten of ongevallen voor zouden doen. De antwoorden op deze vraag lopen uiteen van 3 weken per bedrijf 1 week vakantie en 1 week einde per maand tot 4 dagen per jaar en 2 da gen vakantie en zo nu en dan eens voor familie bezoek, bezoek aan demonstratie en voor het hou den van excursies. Verschillende afdelingen zeg gen alleen maar gebruik van een bedrijfsverzorger te willen maken bij ziekte of ongeval. Men is er wel van overtuigd, indien men kiest voor een vas te bedrijfsverzorger men deze man over het aan tal deelnemers zal moeten omslaan en dat ieder aansprakelijk gesteld moet worden voor zijn deel. Deze volgens de afdelingen belangrijke zaak moet wel goed vastgelegd worden alvorens men tot op richting overgaat. Vraag: Bij welke organisatie of vereniging moet volgens U de bedrijfsverzorger worden onderge bracht? Is dit een taak voor de Z. L. M.? Zo ja, voor de afdeling, de kring of provinciaal? Zo neen, welke organisatie zou dit dan moeten aanvatten? Volgens de afdelingen Krabbendijke, Cadzand, Borssele, Souburg, Terneuzen, Waarde, Oostkapel- le, Axel, St. Laurens, Hulst en Wissekerke is dit een taak voor de gezamenlijke organisaties. Vol gens de afdeling St. Philipsland zal een enquête onder de leden moeten uitwijzen of dit in geza menlijk verband dient te gebeuren. Volgens de afdelingen 's-Heer Arendskerke, St. Philipsland, Meliskerke, Westkapelle, Zoutelande, Gapinge, Domburg, Breskens, Nieuwvliet, Zaamslag is dit een taak voor de kring. De afdelingen Middelburg, IJzendijke, Tholen, Vrouwenpolder, Serooskerke, Biggekerke voelen meer voor een nieuwe vereniging en dan de uit voering gezamenlijk aan te vatten. Stavenisse en Scher- penisse vinden dit een taak voor de veehou derijcommissie van de Zeeuwse Landbouw bet M&JfflA Maatschappij. De afdeling Ritthem vindt dit een taak voor de provincie en de afde lingen Grijpskerke en Oostburg vinden het meer op de weg liggen van de dorpsafdelingen, terwjjl de afdeling Veere en de jongeren afdeling AxelZaam slag dit als een taak voor de zuivelfabriek ziet wat althans de vee teelt betreft, voor de akkerbouw ligt hier volgens hen een taak voor de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni- ging Kruiningen, Nieu werkerk, Zierikzee vinden dat dit in handen dient te worden gegeven aan een werktuigenvereniging of een werkgeversvereniging. De overige afdelin gen brachten hierover geen mening naar voren. Vraag: Bestaat er in Uw afdeling behoefte aan een bedrijfsverzorgingsdienst. Zo ja, vindt U het dan wenselijk om op korte termijn in Uw gewest een werkcommissie in het leven te roepen? Kring Noord-Beveland. De afdeling Wissekerke beantwoordt deze vraag bevestigend en wenst een werkcommissie. Kring Walcheren. De afdelingen St. Laurens, Oostkapelle, Serooskerke, Zoutelande, Veere, Dom burg, Souburg en Middelburg beantwoorden deze vraag met ja en vinden de tijd aangebroken dat door de kring een werkcommissie in 't leven wordt geroepen. De afdelingen Grijpskerke, Biggekerke, Ritthem, Gapinge, Westkapelle, Vrouwenpolder, Koudeker ke en Meliskerke menen dat hieraan nog geen be hoefte is omdat de tijd er nog niet rijp voor is. Kring Tholen en St. Philipsland. De afdelingen Stavenisse, Scherpenisse, Oud-Vossemeer en Tho len zeggen dat het waardevol initiatief reeds is genomen door een groep die er reeds behoefte aan heeft. Hierdoor is in een mogelijkheid om toe te treden voorzien. De afdeling St. Philipsland acht een werkcommissie gewenst. Kring Schouwen en Duiveland. De afdeling Nieuwerkerk wenst een werkcommissie, de afde ling Zierikzee voelt hiertoe nog geen behoefte. Kring Hulst. Hier voelt men geen behoefte aan een bedrijfsverzorgingsdienst. Kring Axel. De afdelingen Terneuzen en Axel achten de instelling van een werkcommissie ge wenst, de afdeling Zaamslag heeft hieraan geen behoefte. De afdeling AxelZaamslag van de jon geren zijn deze laatste mening eveneens toege daan. Kring West Zeeuws-Vlaanderen. In de afdelin gen Cadzand, Breskens en Nieuwvliet begint de behoefte langzamerhand te komen, terwijl in de afdelingen Oostburg en IJzendijke geen behoefte bestaat. Kring Oost Zuid-Beveland. Alleen de afdeling Kruiningen vindt het nuttig een werkcommissie in het leven te roepen. Kring West Zuid-Beveland. Alleen in de afdeling 's-Heer Arendskerke wordt de behoefte aan een werkcommissie gevoeld. CONCLUSIES a. Er bestaat op dit moment nog een geringe be hoefte aan bedrijfsverzorgingsdiensten in Zee land, maar dat desalniettemin veel afdelingen er op wijzen dat het gewenst is, nu reeds een studiecommissie in het leven te roepen bete kent dat deze zaak steeds meer in de belang stelling komt. Mede omdat er toch wel een aanzienlijke latente behoefte is aan een der gelijke dienst. b. Met het oog op de verdere ontwikkelingen, die zich in een razend snel tempo voltrekken, zal een nadere oriëntatie in de diverse kringen moeten plaats vinden opdat indien de behoefte ontstaat men gereed is. c. Op een verdere samenwerking door middel van de bedrijfshulpdiensten zal men zich als onder nemer mentaal dienen in te stellen. d. Men zal niet moeten afwachten tot de nood zaak voor bedrijfshulp algemeen wordt ge voeld, maar desnoods met een kleine groep be langstellenden dienen te beginnen. e. Een regeling treffen met een boerenzoon, die in voorkomende gevallen inspringt, bij ziekte, ongeval en vacantie lijkt in de beginphase een goede oplossing. f. Volgens de enquête komt als eerste gebied in aanmerking Walcheren en Tholen (maar hier is reeds een begin gemaakt). g. Een punt van overweging zal moeten zijn om dit gezamenlijk met de andere standsorganisa ties nader te bestuderen. AFD. LANDBOUW VOORSCHOTEN - TELEFOON 01717-2010

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 10