Geld speelt een (hoofd)rol TE KOOP: A. Begheijn Zn. N.V. DINGEN VAN DE WEEK 907 TUINBOUW (ii) VRAAG NAAR TOMATEN BLIJFT GOED VB 14 DAG 24 SEPTEMBER 1965 GAARNE willen we ingaan op enkele vragen en opmerkingen van J. R. (in de „Plattelandsjeugd" van 10 september j.l.), in verband met de uitgifte van fruitbedrijven in Oostelijk Flevoland. Daarbij willen we allereerst naar voren brengen, dat we het met zijn betoog in grote lijnen volkomen eens zijn. Aan het stichten van fruitbedrijven zit vooral financieel zoveel vast, dat een „Bezint, eer ge begint" zeker op zijn plaats is. Aanvullend volgt hierbij nog een toelichting op bepaalde punten, die wellicht onduidelijk waren of on voldoende belicht zijn. GUNSTIGE RESULTATEN IN DE N. O. P. Het besluit om in Oostelijk Flevoland een belang rijk fruitcentrum te stichten is vooral gebaseerd op de gunstige resultaten met de fruitteelt in de Noord oostpolder. De fruitbedrijven in de N. O. P. zijn over het al gemeen zeer goed rendabel. Toen 13 jaar geleden de eerste telers hier met een bedrijf begonnen was de toekomst evenwel nog meer onzeker dan thans. In die tijd was het niet best met de prijzen, zodat veel appels en peren in de Schelde werden gelost. Boven dien wist men niet of de fruitboompjes in de nieuwe polder wel goed zouden gedijen. Gelukkig is alles meegevallen. Niet alleen de pioniers van de „lichting 1952" hebben succes gehad, maar ook degenen die na hen begonnen. Alle 95 fruittelers die in de N. O. P. een bedrijf kregen toegewezen zijn nu blij dat ze de grote stap hebben gewaagd. Natuurlijk waren er ook tegenslagen, o.a. met nachtvorst. Maar die werden in andere jaren weer gecompenseerd door meevallers. Men wordt niet rijk, maar wie zijn best doet kan zich met een fruitbedrijf in de N. O. P. een goed bestaan verwerven. VROEGE PRODUKTIE EN IDEALE PERCEELSVORM Klimatologisch heeft de Noordoostpolder nadelen, maar er staan een paar belangrijke voordelen tegen over Dat zijn o.a. de rechthoekige perceelsvorm, die ideaal is voor bewerking met machines en de goedt groei en vroege vruchtbaarheid van appelbomen op IX Vooral dat laatste telt zeer zwaar voor een beginnen de fruitteler. In 't algemeen geeft een appelaanplant reeds het vierde jaar al zo'n produktie, dat de jaar- kosten er ongeveer door worden gedekt. Gegevens van het L. E. I. wijzen uit, dat men in de N. O. P. gemid deld bijna een jaar vroeger in produktie is dan in de meeste andere fruitcentra van ons land, met inbegrip van Zeeland. Dat betekent vanzelfsprekend een gun stig verschil in „aanloopkosten". Tot nu toe kunnen de bedrijven ook op oudere leef tijd nog goed mee met hun produktie en kwaliteit. Alle gegevens die thans beschikbaar zijn, wijzen er oo dat men ook in Oostelijk Flevoland prima groei kan verwachten, met hoge opbrengsten van goeds kwali teit. Althans bij goede verzorging. Op het proefbedrijf te Dronten, dat in de afgelopen winter gedeeltelijk werd geplant, groeiden de boompjes deze zomer on danks de vele wind opmerkelijk goed. KOSTEN ZIJN ZEER HOOG Hoewel dus de stichtingskosten naar verhouding niet ongunstig uitvallen, zijn ze toch zeer hoog. Feite lijk is de raming van 15.000,a 17.000,per ha te laag, want hierbij is geen rekening gehouden met het benodigde bedrijfskapitaal voor financiering van de oogst in het vïerde en vijfde jaar na het planten. In de praktijk wordt dit meestal gefinancierd met ee«. „oogstkrediet" van de bank, b.v. rekening-courant. De vraag naar Nederlandse kastomaten blijft groot. Bijna overal is het aanbod sterk terugge lopen. Oek in Zeeland is dat het geval, echter met uitzondering van het gebied Kapelle-Biezelinge, waar in de kassen waarin eerst aardbeien zijn ge teeld, de oogst in volle gang is. Bij gunstig weer zullen de eerstkomende weken hier nog ruime aanvoeren van tomaten blijven komen. De meeste telers hebben maatregelen genomen om te lage temperaturen tijdens de nachtelijke uren te voor komen. De prijs van de export-kwaliteittomaten is vo- roige week nog geleidelijk opgelopen. Vrijdag werd voor A 1 kwaliteit rond 1,per kg betaald. B 1 deed toen rond 0,90 en C 1 eveneens rond een gulden per kg. Maandag werd in Kapelle-Biezelinge voor A 1 1.01 per kg betaald; B 1 en C 1 noteerden toen 0,96 per kg. Door het afnemende aanbod is ook de uitvoer minder geworden. In de tweede week van septem ber bedroeg volgens de gegevens van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten de Nederlandse tomatenexport 6796 ton, waarvan 400 ton naar West-Duitsland, 12 ton naar België- Luxemburg, 1978 ton naar Engeland, 268 ton naar Frankrijk en 537 ton naar Zweden. In Zeeland werden behalve voor West-Duits land ook steeds tomaten voor Engeland gekocht. De heer Spoor (L. E. I.) berekende het verloop van de vermogensbehoefte voor fruitbedrijven in O. Fle voland als volgt per ha: le jaar Inventaris f 2.600,— Beplanting 7.000, 2e jaar Inventaris 3.350,- Beplanting 10.400,- 9.600,- Fruit f 13.750.— 400,— 13.350,— 3e jaar Inventaris 3.800,- Beplanting 13.400,- 4e jaar Inventaris 3.850,- Beplanting 15.850,- Fruit 17.200,— 1.600,— Fruit 15 600,— 19.700,— 4.000,— 15.700,— De berekening geldt voor een bedrijf van 8 ha. Men ziet dat er voor machines en werktuigen 30.000, is uitgetrokken (8 x 3.850,dat de aanplantkosten (bomen, palen, enz.) zijn begroot op ca. f 4.500,per ha en dat er dus daarnaast nog een zeer hoog bedrag is uitgetrokken voor arbeid, pacht, kunstmest, rente, enz., namelijk in totaal ca. 90.000,voor het hele bedrijf. De kosten van levensonderhoud worden niet apart opgenomen, doch er wordt van uitgegaan dat deze on geveer worden gedekt door de berekende arbeidsver- goeding. In veel gevallen zal dit echter in de praktijk niet kloppen, ook al werkt een beginnende fruitteler vaak extra veel uren per week. Meestal wordt vooral het eerste jaar nog onderteelt toegepast. Er is echter aangenomen dat de opbrengst hiervan slechts gelijk staat met de kosten van de ar beid die er aan werd besteed. WIE ZAL DAT BETALEN Natuurlijk is het bedrag van f 4.000,per ha, waarover men bij inschrijving moet kunnen beschik ken, veel te weinig. Met inbegrip van het „be drijfskapitaal" komt men aan ongeveer 20.000, Vóór de aanplant wordt de financiering echter met de bank „rond" gezet. Door de zeer gunstige ervaring met kredietverlening voor fruitbedrijven in de N. O. P. is men daarbij momenteel tamelijk vlot. Vit het Borgstellingsfonds kan men 50 van de geraamde stichtingskosten „blanco" lenen. Aanvul lend doen de banken ook nog iets, terwijl verder zo nodig waarschijnlijk het Waarborgfonds nog bij kan springen. In elk geval doen zich bij het aantrekken van de benodigde geldmiddelen geen onoverkomenlijke moeilijkheden voor. Wie een bedrijf krijgt toegewezen, wordt aan geld geholpen. Alles bij elkaar is het evenwel een hele onder neming. In de periode dat de fruitteelt in de Noord oostpolder tot ontwikkeling kwam waren de fruit- prijzen zodanig, dat de hoge investeringen ten volle verantwoord waren. Het was bovendien een „voor delige" tijd om geld te lenei^ want de geldontwaarding stond ongeveer gelijk met de rentekosten. Men leende „dure" guldens en betaalde „goedkoper" guldens terug. Als het prijspeil voor de moderne rassen zo goed blijft als de laatste jaren, is het zelfs bij het sterk ge stegen kostenpeil ook in Flevoland nog verantwoord om met fruit te beginnen. Niemand weet echter of het zo blijft en daarin zit een zeker risico. Dat hoort echter anderzijds bij het zelfstandig zijn: een onder nemer moet altijd risico's nemen. Daarbij is ergens een grens, maar waar ligt die in de fruitteelt Per soonlijk inzicht zal op dit punt de doorslag moeten geven. A v. O. Wegens eind seizoen (speciale prijs) 1 nieuwe zesscharige STOPPELPLOEG 1 nieuwe 21 tam' TRILTANDCULTIVATOR IJzendijke - Telefoon 01176551 Aardenburg - Telefoon 01177228 yOOR veel rassen in onze boomgaarden is thans de pluktijd aangebroken. Het is lange tijd niet druk geweest op de fruitbedrijven maar dat is nu anders geworden. Met man en macht zal er in de komende weken gewerkt moeten worden om de oogst van herfst- en winterfruit binnen te halen. De oogst is wel kleiner dan het vorig jaar maar er zal toch veel moeten gebeuren in de komende weken. Het is te hopen dat de weers omstandigheden mee zullen werken, want dat is heus wel nodig om tijdig klaar te komen. Regen en wind kunnen de fruittelers de eerst komende zes weken beslist niet gebruiken. We - ogen op deze plaats nog wel eens met na druk wijzen op het feit dat indien enigszins moge lijk het plukken wanneer de vruchten nat zijn, voorkomen moet worden. Wanneer bij nat weer wordt geplukt gaat dat in sterke mate ten koste van de kwaliteit en dat kost ook dit jaar al gauw geld. In het gunstige geval kan men nog klasse II kwaliteit aanvoeren wanneer nat werd geplukt maar dat betekent ten opzichte van klasse I kwa liteit toch al gauw een prijsverschil van 510 cent per kg en dat is wel een hoge prijs voor het plukken onder ongunstige weersomstandigheden. Er zal in de komende weken veel fruit op de veilingen komen en dat is nodig, want we moeten regelmatig de handel voorzien, maar daarnaast zal er ook veel direct de koelhuizen in gaan, het zij in gascellen, hetzij in gewone koelcellen. We vernemen dat de animo om fruit te koelen bij de telers weer zodanig is, dat er voor de handel over het algemeen weinig plaats over zal zijn om fruit op te slaan in de Zeeuwse veilingkoelhuizen. Wat de inbreng van het fruit in de koelhuizen betreft is het wenselijk rekening te houden met enkele essentiële punten. In de eerste plaats mogen we er op wijzen dat de tijd tussen pluk en de inbreng in het koelhuis zo kort mogelijk dient te zijn. In geen geval het fruit eerst enige tijd thuis in de schuur opslaan. Direkt van de boom naar de cel moet het advies zijn. Dat kan wel eens wat tijd vragen en is niet altijd even gemakke lijk te verwezenlijken maar het is wel een ver eiste om een goed koelresultaat te verkrijgen. Verder zouden we ook de aandacht willen vesti gen op het feit dat we er dikwijls goed aan doen het fruit gesorteerd in het koelhuis te brengen. Dat wil niet zeggen, dat we ze over de machine moeten draaien en dan enkel bepaalde maten naar het koelhuis brengen, maar het kan wel beteke nen dat we bij de pluk een zekere sortering toepassen, zeker voor bepaalde rassen waarbij dat noodzakelijk is. Met name denken we hierbij aan het ras Jonathan, een ras dat wel eens moei lijkheden geeft bij de bewarine. Veel Jonathan telers kennen het beruchte zacht worden van de vruchten. De indruk bestaat dat grond en bemesting hier bij een rol spelen maar toch is ook de ervaring dat men over het algemeen de meeste schade ziet in de grote vruchten. Deze worden het snelst aangetast. Het lijkt verstandig de grote vruchten van de Jonathan niet in het koelhuis op te slaan en daarbij denken we b.v. aan die welke groter zijn dan 70 of 75 mm. Dat behoeft ook weer niet voor een ieder te gelden. Er zijn percelen waar men nimmer heeft te maken met Jonathan bederf, maar waar men dat verschijnsel wel regelmatig kent zouden we willen adviseren om deze grote vruchten reeds bij de pluk apart te houden en niet in het koelhuis op te slaan. Dat we zoveel mogelijk kwaliteitsfruit in het koelhuis brengen is bij herhaling naar voren ge bracht. We hebben echter wel de indruk dat de kwaliteit van ons Zeeuws fruitsortiment beter gaat worden nu steeds meer oude boomgaarden verdwijnen en het aanbod uit de bedrijven die de laatste tien jaar zijn aangeplant, steeds groter wordt. Wat dat betreft slaan we in onze provincie zeker geen slecht figuur. De afzet van appels en peren heeft dit seizoen tot op heden een vlot verloop gehad. Laten we hopen dat het in de komende maanden zo zal blijven. Daarbij zullen we wel moeten zorgen voor een verantwoorde spreiding van het aanbod. Het zou niet juist zijn om wanneer de prijzen ons aan staan maar zo vlug mogelijk alles te ruimen. Dat kan aanlokkelijk lijken, maar daarom is het nog niet verstandig. Laat iedereen daarmee rekening houden in de komende tijd. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7