TUINBOUWKLANKEN Cursussen Agrarisch Vakonderwijs Goede vraag naar Cox's ZEEÜWS LAND- EN TUINBOUWBLAD HE tomatenoogst op THOLEN raakt op z'n einde, het gaat er nu weer om of een extra stootje warmte nog voldoende rente af zal werpen. Met de huidige prijs voor de 1ste soort tomaten van 1,is het nog wel de moeite waard wat extra stookkosten te betalen. Ook dit jaar blijkt weer dat de planten op het laatst niet verwaar loosd kunnen worden, daar soms de laatste, trossen nog goed geld op kunnen brengen. Voor diegenen die dit jaar een groot percentage 1ste soort hebben kunnen veilen is het een redelijk tomatenseizoen geweest. Komkommers zijn ook goed in de prijs geweest. Het kli maat was echter niet best xoor een goede gezonde ontwik keling. En het ligt voor de hand dat bij een lekker warm zomerweertje de komkommer meer aftrek heeft bij de konsument. TIE augurken gaan ook naar het einde, met een zeer variabele opbrengst vanwege de regen- rijke koude zomer. Doch diegenen die voor een goede windbesehutting hebben gezorgd, komen toch weer het beste uit de bus. Ook regelmatig spuiten gaf weer een gunstig resultaat te zien. Voor alle produkten echter ook niet even gemak kelijk, want er liggen nu percelen met uien die nog preigroen staan. Doch velen zijn gereed of zijn reeds bezig de uien op te trekken. Ook de opbrengst van de uien zal dit jaar zeer uiteenlopen. Voor diegene die aan het leveren is maakt de prijs het redelijk. De gladiolen zijh in vele gevallen van de bloe men ontdaan, dus de knollen kunnen gaan groeien. Hopelijk krijgen we nog een gunstig nazomertje, dat kan de diktegroei nog ten goede komen. De verwachting van de diktegroei is niet zo bijster groot, daar de bloemen over het algemeen vrij laat zijn uitgebroken. Het regelmatig spuiten met een of ander carbonaat of afwisselend met zink en maneb geeft goede resultaten te zien. Niet be spoten percelen hebben erg van roestaantasting te lijden. Volgens de vakbladen en naar men zo hier en daar kan vernemen zijn de prijzen wel gunstig. Minder gunstige berichten zijn dat West-Duits- land gladiodelen importeert uit Zuid-Afrika tegen cent franco thuis. De maat staat niet aange geven, maar verondersteld dat het voor de grootste maten is, daar kunnen wij met onze dure arbeids kosten niet tegen aan. Het zal dan ook goed zijn al het mogelijke in het werk te stellen om op een economische wijze de gladiolenteelt te bedrijven, willen we met een gunstig resultaat gladiolenteler blijven. UET fruitcorso op ZUID-BEVELAND is weer verleden tijd. De fruitkoningin heeft weer gezwaaid, de wagens zijn bewonderd en de recla mestoet is voorbijgetrokken. Zo gaat dat in het leven. Je begint alles te ken nen en op de duur vindt men de gezelligste plaats bij de petroleumkachel bij vrouw-lief thuis. Het leven van een landman is terecht wel eens eenvoudig en eentonig genoemd. Iemand die zelf in het vak zit ziet dat niet zó, maar een vreemde bekijkt dat anders. Ook je eigen familieleden kun nen steeds „vreemder" worden en dan kan het gebeuren dat ze met enige verwondering con stateren dat het nog steeds is als vroeger: hard werken en haasten met de pluk; praten over prij zen en opbrengsten. Ja, inderdaad, alles is maar zeer betrekkelijk. Gelukkig is het echter dat we dat niet steeds overwegen, want dat legt alle geestdrift lam. Want enthousiasme is nodig om eigen ondernemer te zijn en uithoudingsvermogen. Als het hagelt is dat een grote tegenslag. Geluk kig is hij die z'ch dan herinnert dat de kroet- apnels ook duur zijn. Deze juiste mentaliteit wordt echter steeds schaarser, omdat men gaat verge lijken met andere beroepen en met loontrekken- den. Als men op alle mogelijke tijden in het ge weer is en dan timmerlieden en kantoormensen tegenkomt, die met werken beginnen als men zelf gaat schaften, komt er een zekere kortsluiting. We hebben een volkshuishouding. In die huis houding zijn kostwinners nodig, waarom moet de een meer inbrengen dan de ander? De lezer kan het geloven of niet, maar alleen al het vergelijken legt een hoop energie stil. Laten we terugkeren tot de orde van de dag. Het gaat de Zeeuwse groente- en fruittelers naar den vleze. Er wordt behoorlijk verdiend. Zijn er nog dingen die de aandacht vragen? Ja Ie. De ziektebestrijding tot aan de pluk; 2e. De organisatie van de pluk; 3e. Het al dan niet bewaren van het fruit. (Per soonlijk meen ik dat er veel te veel bewaard zal worden); 4e. Vernieuwingsplannen in het bedrijf. Rooi na een goed jaar, omdat men dan ge makkelijker kosten kan maken en omdat de kans klein is dat er twee jaar achter elkaar goede prijzen voor verouderde rassen ge geven worden. AOK op 3CHOUWEN-DUIVELAND gaat de oogst van het fruit maar langzaam, zodat de pluktijd van elk ras 14 dagen later ligt dan vorig jaar. We zitten nu nog in de James Grieve, die een goede oogst heeft met een behoorlijke maat en een goede prijs. Ook de Zigeunerin en Manks Codlin, voor zover nog aanwezig, deden een behoorlijke prijs, beter dan de Perzikappels. Ook de pruimen zijn geoogst en deze brachten een goede prijs op. Het zijn echter vooral de peren die dit jaar duur zijn, en vooral zij die een be hoorlijke oogst van de peren plukken profiteren daarvan. We hebben de indruk dat de pluktijd van de peren niet zoveel scheelt met verleden jaar. In ieder geval verdraagt de peer dit ongunstige weer beter dan de appel. Van veel belang is nog het weer in de komende weken. Al is het dan 20 september, op vele bedrijven is nog maar een klein percentage van de oogst geplukt. De Cox Orange en Golden Delicious, twee van de hoofdrassen, kunnen nog profiteren van mooi weer, en verlangen dit eigenlijk ook nog, want maat en kleur daar ontbreekt het nog aan. Belangrijk is ook dat we nog regelmatig door spuiten voor schurft en gloeisporium enz., want vooral bij bewaring voorkomt dit teleurstelling. Ook bloedluis en spint komen nu nog opzetten en vragen onze aandacht. De laatste weken stonden voofal ook weer in het teken van de corso-deelname door de West hoek. Eerst het motief bouwen in de avonduren en dan de laatste week het plakwerk, wat deze keer nog in Goes gebeurd is, maar volgend jaar door de brugverbinding wel op Schouwen zal ge beuren. We mogen weer tevreden zijn met de be haalde prijs, 402 punten, le prijs de dorpsprijs en een 2e prijs voor de verlichting. Afgezien van dit resultaat zien we deze deel name aan het corso toch ook nog als een mani festatie van de Westhoek, een bekendmaking dus dat ondanks moeilijkheden van allerlei aard in dit gebied, de telers bereid en in staat zijn om aan dit fruitcorso in Goes mede te werken. Persoonlijk vonden we dat de prijsuitreiking niet in overeenstemming was met de waardigheid dat zulk een moment moet hebben. Immers dit is het moment waarin de bekroning valt van een wekenlang werk; ieder motief is met zorg ge bouwd en elk onderdeel nauwkeurig bekeken; kosten noch nachtrust gespaard, om zoveel moge lijk punten te behalen. In plaats van de woorden: „Ik heb begrepen dat het beter is om niet te spreken", had ik inderdaad een toespraak verwacht tot dit kleine groepje mensen, dat staande daar even tussen de „witte- kaarf'-bezitters mocht vertoeven, om de prijs in ontvangst te nemen, want zij zijn het die dit fruit corso maken tot een jaarlijks terugkerend evene ment en niemand anders. By voldoende deelname worden deze winter op de Ir. A. W. van de Plasscheschool te Kapelle de vólgende cursussen gegeven: 1. BEDRIJFSLEER. Bedrijfseconomie, boekhou den, landhuishoudkunde, rechts- en wetsken- nis, sociale wetten, belastingwetten. Deze cur sus poogt u meer inzicht te geven in het beheer van uw bedrijf. Duur: 144 uur in 1 of 2 win ters. 2. GROENTETEELT. (Schakelcursus). Behan deld worden de voornaamste glasteelten zoals aardbeien, tomaten, komkommers en sla als mede enkele vollegrondsteelten. Duur: 36 uur praktijk en 60 uur kennis van de teelt. 3. BLOEMENTEELT. (Schakelcursus). Teelten van chrysanten, anjers en potplanten en wat er verder samenhangt met het telen van bloe men. Duur: 36 uur praktijk en 60 uur kennis van de teelt. 6. HANDVAARDIGHEID. Steen en cementwerk. Materialenkennis, werken met cement, uitzet ten en bouwen van schuur e.d. Duur: 72 uur. Toelatingseis voor 5 en 6: diploma lagere land- of tuinbouwschool of diploma handvaardig heid voor beginners. Minimum aantal deel nemers: 10. 7. HANDVAARDIGHEID. Lascursus (booglas- sen). Grondbeginselen van het lassen, kennis der transformatoren, vormen van lassen en voorbewerkingsmethoden. Duur: 96 uur (80 uur praktijk). 8. MOTORENGEBRUIK. (Verbrandingsmo toren), benzine- en dieselmotoren: principe, afstelling, werking, zoeken van storingen enz. Duur: 72 uur. Toelatingseis voor 7 en 8: diploma lagere land- of tuinbouwschool of 21 jaar en 3 jaar werk zaam in land- of tuinbouw. De aanvoer van Cox's Orange Pippin is deze week op de Zeeuwse veilingen goed op gang ge komen. Vorige week donderdag, de eerste aanvoer- dag van deze appel, waren $r reeds plaatselijk aan- voeren van 40 ton van deze appels. Deze week ging het meer geleidelijk maar toch was er steeds een ruime hoeveelheid te koop waarvoor grote belang stelling bestond, vooral voor uitvoer naar West- Duitsland. Klasse I kwaliteit boven 65 mm werd maandag op de Zeeuwse veilingen verkocht tegen prijzen van 0,75 tot 0,80 per kg. I 6065 mm deed toen even boven 60 cent per kg. James Grieve werd niet veel meer aangevoerd. De prijs liep begin deze week weer wat op, vooral voor de kleine maat (6570 mm). De prijs lag toen tussen 45 en 50 cent per kg voor alle sor teringen klasse I kwaliteit. Jac. Lebel kwam er ook niet veel. De prijs liep terug tot rond 30 cent per kg. Bramley Sëedling nam een belangrijke plaats in. Maandag deden de gróte maten rond 40 cent per kg. I 7080 mm werd verkocht voor 35 cent. Transparante de Cron- cel klasse I noteerde rond 30 cent. Klasse II kwaliteit van Cox's Orange Pippin werd er weinig aangevoerd. Hiervoor werd 510 cent per kg minder betaald dan voor klasse I kwa liteit. Klasse II Bramley Seedling noteerde 13 cent per kg beneden klasse I kwaliteit. Bij de peren bleef het aanbod gering, hoewel het waarschijnlijk tegen het eind van deze week wel groter zal zijn geworden nu ook Conference en Legipont in het veilingbeeld zijn verschenen. Beurre Hardy noteerde maandag voor de meeste maten klasse I kwaliteit rond en iets boven 90 cent per kg. Bonne Louise boven 60 mm even boven 80 cent per kg en I 5560 rond 72 cent. Triumphe de Vienne werd verkocht tegen prij zen die lagen rond 90 cent per kg voor de grote maten (boven 60 mm). Kleine maten rond 75 cent. Tegen het eind van de vorige week kwam bij 4. BLOEMBOLLENTEELT. (Schakelcursus). De teelt van tulpen, narcissen, irissen en „bijgoed". Duur: 36 uur praktijk ën 60 uur kennis van de teelt. Toelatingseis van bovengenoemde cursussen (1, 2, 3 en 4) is: (minstens 14 deelnemers). Tenminste een diploma van een algemene tuin- bouwcursus of tenminste 21 jaar en 3 jaar werkzaam in land- of tuinbouw. 5. HANDVAARDIGHEID. Houtbewerking voor gevorderden: houtbewerking, schilderen, glas snijden. Duur: 96 uur. peren een ernstige val voor, voornamelijk bij Con ference en Legipont. Deze valperen werden ver kocht voor 1015 cent per kg. Kroetappels noteerden rond 22 cent per kg, welke prijs ook werd betaald voor III grof en III fijn kwaliteit van de meeste appelrassen. 9. TUINBOUWWERKTUIGEN. Behandeld wor den transportwerktuigen, maaiwerktuigen, - frezen, cultivatoren, schijveneggen, spuiten, sorteermachines. Duur: 72 uur. 10. ZIEKTE- EN ONKRUIDBESTRIJDING IN DE FRUITTEELT. Praktische cursus waarin de ziekte- en ónkruidbestrijding worden behan deld. Duur: 40 uur. Toelatingseis voor 9 en 10: diplom» lagere tuinbouwschool of 21 jaar en 3 jaar werkzaam in de tuinbouw. Deze cursussen worden gegeven door bevoegde leerkrachten en worden georganiseerd door de Commissie Agrarisch Vakonderwijs in Zeeland in samenwerking met de Tuinbouwschool te Kapelle. Aanmeldingen liefst zo spoedig mogelijk, zeker vóór 3 oktober a.s., bij: J. op 't Hof, directeur Tuin bouwschool Kapelle, Vijverstraat 1, tel. 01102603, of Commissie Agrarisch Vakonderwijs, Landbouw- huis, Grote Markt 28 te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4