917 t&ïie&iefi ^BRAM wr dFSÜKHOEK WEEKOVERZICHT NOTERINGEN VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 OtT EEN geheim _Weekboek VAM ontleend aan NOBECO Kortgene Tarwe. In de afgelopen week heeft de tarwemarkt een verward en onoverzichtelijk beeld te zien gegeven. De grote molens handhaafden hun prijzen en voorwaarden. Er waren berichten over vrij belangrijke kortingen en over afkeuringen. Van één fabriek werd gehoord dat aankopen op de kwaliteitseisen van het vorig jaar konden plaats vinden, echter tegen een prijs die 1,— per 100 kg lag beneden die welke geldt voor de nieuwe condities. Deze opname-mogelijkheid was echter zeer beperkt. De hele markt stond onder invloed van de grote aanvoeren die veelal van matige of soms zelfs slechte kwaliteit waren, en waarvoor moeilijk kopers te vinden waren. De exporteurs die nog met dekkingsaankopen in de markt kwamen konden ook voor goede kwaliteiten met lagere biedprijzen volstaan. De berichten uit het buitenland waren niet optimistisch. Zo werden in Frank rijk de uitvoersubsidies voor derde-landen verlaagd om te trachten de prijsstijging voor goede tarwe teniet te doen. Op de wereldmarkt ging weinig om en er werd gemeld dat voor de eerstkomende maanden slechts geringe activiteiten verwacht worden. Nieuwe exportmogelijkheden voor inlandse tarwe waren nog niet voorhanden. Dit. alles had tot gevolg dat de prijzen een neiging tot inzakken vertoonden. Uiteraard gaf dit de nodige weerstanden en op het wat verlaagde prijsniveau sloot de week kalm. Brouwgerst. Op de brouwgerstmarkt werd de situa tie vorige week bepaald door de dekkingen die op vroegere fixaties nog moesten plaats vinden. Voor deze zaken speelde de heffing, die overigens in Duits land ongewijzigd bleef, geen rol. Voor de toekomstige aankopen zal de hoogte van de heffing wel degelijk van betekenis worden. De angst voor de kwaliteiten is verdwenen nu de gerst allerwegen geborgen is. Uit het feit dat Frankrijk met offertes over grote hoeveel heden in de markt gekomen is, mag wel blijken dat de voorraden geschikte gerst daar niet onderschat moe ten worden. Het C. B. K. bleef koper op dezelfde prij zen. Over het geheel genomen werden slechts weinig zaken afgesloten en aan het eind van de week leek de stemming wat gedrukt. Peulvruchten. Voor de groene erwten waren er vori ge week twee scherp gescheiden markten: de binnen landse die prijshoudend was en de buitenlandse die zeer rustig en afwachtend bleef. Door Duitse kopers werd mondjesmaat wat genomen, maar de andere traditionele afnemers toonden nog steeds weinig lust om iets te ondernemen. In het binnenland ging de be langstelling zich mede daardoor voornamelijk richten op de voorjaarsmaanden. Het werd wel duidelijk dat de opinie hier een stevig woordje meespreekt. Er gingen geruchten dat onderhandelingen gaande zijn voor de verkoop van Tsjechische erwten naar Finland op een lager prijspeil dan de hier bestaande noteringen. De splitterijen schenen voorlopig hun directe behoefte wel te hebben opgenomen. Schokkers deden het zeer maakte het afsluiten van zaken wel heel moeilijk. Dat rustig. Het volledig ontbreken van Engelse vraag de hoge noteringen bij een kalme stemming vrijwel gehandhaafd bleven kwam doordat de verkopers niet bereid waren lager te offreren. Bruine bonen en capu- cijners bleven prijshoudend met onbelangrijke omzet ten. De termijnmarkt sloot vrijdag 17 september j.l. voor erwten goed prijshoudend en voor schokkers nauwelijks prijshoudend met de volgende verreken- prijzen: 3 schokkers ƒ-,- 3 groene erwten 67,50 oktober 69,november 70,50 december 78,25 71,januari 71,50 februari Zaden. De kopers lieten aan het eind van de vorige week voor karwijzaad verstek gaan. De markt sloot zeer kalm. Blauw maanzaad had slechts onbetekenen de omzetten waarbij de prijs vrijwel onveranderd bleef. Voor koolzaad viel geen enkel nieuw gezichts punt te noemen. Zaaigranen. Hoewel de landelijke proefveldresul taten nog steeds niet volledig bekend zijn en boven dien nog niet voor publïkatie zijn vrij gegeven, blijkt nu wel d£t de voornaamste rassen elkaar in opbrengst bijzonder weinig ontlopen althans voor wat betreft Z. W. Nederland. Zoals wij reeds eerder opmerkten, zullen thans an dere eigenschappen een belangrijke rol gaan spelen bij het bepalen van de rassenkeuze. Tengevolge van deze bijzondere oogstperiode zullen speciaal de eigen schappen als vroegrijpheid, schotresistentie en in iets mindere mate korreluitval een voorname invloed hier op hebben. De voornaamste vraag gaat momenteel uit naar het ras Manella. In zaaierwten bestaat enige vraag uit het binnenland. Aangezien men van ver koperszijde de nodige voorzichtigheid betracht i.v.m. kwaliteits- en kiemkrachtseisen van de N. A. K. is de premie t.o.v: de consumptie-erwtenmarkt interessant. Zaaischokkers blijven tot op heden een weinig ver handeld produkt, aangezien voor dit specifieke ex- portprodukt de vraag- en biedprijzen te ver uit elkaar liggen. De houders van zaaigerst zijn over 't algemeen niet bereid in te gaan op de huidige biedprijzen, die niet bijzonder hoog kunnen worden genoemd. Zaailijn- zaad liep gedurende de afgelopen week enkele guldens per 100 kg in prijs op. De. vrij lage zaadópbrengsten en het veel kleinere areaal zijn hiervan wellicht de voornaamste redenen. Ruwvoeders. Tengevolge van de verbeterde weers omstandigheden konden de afleveringen vanaf het veld van tarwe-stro worden voortgezet. De prijs voor dit produkt beweegt zich rond ca. 40,per ton af gehaald, voorzover de kwaliteiten niet afwijkend zijn. De interesse voor levering vanuit de schuren tijdens de wintermaanden valt voor alle stro soorten vrij goed te noemen. Voornamelijk door de terughoudendheid van verkoperszijde lopen de biedingen hiervoor iets in prijs op. Vlasmarkt. Gedurende de laatste weken geven de vlaslintprijzen een wat stijgende tendens te zien, het geen speciaal tijdens de afgelopen week in de prijs tot uitdrukking kwam. Hoewel dit nog niet direkt in de biedingen voor onbewerkt vlas viel waar te nemen, viel een wat mildere stemming te constateren. A ARD APPELTE RMIJN MA RKT. (Weekbericht 1521 sept. 1965, verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam, voor Zeeland, Goes, telefoon 01100—6451.) Consumptie-aardappelen. Bintje, 40 mm opw., april. Met een geringe weekomzet van 68 contrac ten (vorige week 123) bleek er weinig animo te zijn voor transacties op de aardappeltermijnmarkt. De noteringen lagen in het begin van deze week de prijzen verder opliepen tot 19,50. De slotnote- op 18,50 tot 18,80 terwijl op de laatste beursdag ring was 19,7019,50. BEURSBERICHT MARKT GOES <21 sept. 1965) Granen en peulvruchten: Tarwe, basis 17;%, ƒ27.50 34; Gerst 2933; Kleine groene erwten 25 52; Schokkers 2555; Capucijners 4570. Alles boerenschoon af boerderij en per 100 kg. Aardappelen: Bintje, 35 mm opw. binnenlandse sor tering 1213 per 100 kg. Levering aan de sor- teerinrichtïng. Sorteërkosten voor rekening koper Bintje voor export 35 mm opw. (met quarantaine) 13—14 per 1Ö0 kg. Vlas: De notering per kg voor goede kwaliteit is 2030 cent. Voor gewone kwaliteit bedraagt de prijs 1020 cent. Voor slechte kwaliteit is de prijs 510 cent. Voor alle noteringen geldt op auto geleverd. Hooi en stro (Telersprijzen): Lucernehooi, uit de ruiter geperst, 110120; Weidehooi, uit de ruiter geperst, 95115; Veldbeemd 5060; Gerstestro 42,5045; Tarwestro 3542.50; Schokkerstro 4555; Erwtenstro (kl. groen) 57,50ƒ62 50. Alles per 1000 kg. Voor verregend hooi en stro be staat geen belangstelling. Voor alle noteringen geldt op auto geleverd. Eieren: De eierprijs bedraagt 2,37 per kg. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBFURS Tarwe: 35,85 franco Rotterdam direct, oude con dities, 37,franco fabrieken, nieuwe condities. Kippengerst: 33,okt., 33,50 nov., basis boord vrij. Brouwgerst C. B. K.: 35,40 nov., basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: 36,50 nominaal cam- brinus, 37,nominaal balder, basis boordvrij. Haver gepunt 52/53 kg: 30,25 okt., f 30;75 nov., basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 54,Uitgezochte partijen iets hoger. Groene erwten 3 kwaliteit: 66,50 okt./nov., januari 70,franco Rotterdam Groene erwten 6 kwaliteit: ƒ61,50 okt./nov., januari/april 64,franco Rotterdam. Groene erwten industrie: tot 45,franco Rotter dam. Termijnmarkt maandagochtendcall.: 3 x 71, februari. Stemming nauwelijks prijshoudend. Schokkérs op monster: tot 62,Uitgezochte par tijen iets hoger. Schokkers 3 kwaliteit: 76,nov., laten, franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: 72,50 nov., laten, franco Rotterdam. Termijnmarkt maandagochtendcall.: lx/ 77,50 nov., 1 x 78.dec. Prijshoudend. Kapucijners op monster: tot 77,50, franco Rotter dam. 21 september Zaterdag twee grote festiviteiten, in Goes 't fruitcorso en in Den Bosch de grote paardenten- toonstelling. We konden kiezen, en wanneer je dan met z'n beiden bent, kun je het zó regelen, dat de een naar 't fruitcorso gaat en*de ander naar Den Bosch. Die andere, je hebt het misschien al begrepen, was ondergetekende. Het weer was 's morgens bar en boos, windkracht 9 en zeer koud. Toch, toen we in Den Bosch kwamen, waren er niettegenstaande het koude weer -al veel mensen aanwezig. Wanneer je aankomt in Den Bosch, moet je eerst door de hallen gaan om wat in de sfeer te komen. Je gaat daar langs hele rijen mooi opgemaakte paarden en je begint, evenals wanneer je in een circus komt, door de lucht in de sfeer te komen. Vlug stap je dan naar het terrein, een plaats op de tribune inge nomen en je zit prinsheerlijk in het Mekka der paarden wereld. Je hoort rond je alle dialecten van ons land spreken, uit alle provincies zijn paarden liefhebbers, die nu niet anders meer praten dan over paarden, van die hengst, die in 1960 kampioen werd en die merrie van Bens, die toen kampioene werd, enz. Ze genieten allen, je kunt het aan de gezichten zien wanneer de kampioenskeurihg» 'èèn aanvang neemt. Eigenaardig is het, dat het altijd dezelfde mensen zijn, die de tribune bezetten. Na een lang gekeur, eindelijk een drietal overblijvend voor de top. Twee schimmels en een donkere vos, gewik en geweeg, gepraat en gekijk. Ja, 't is ook een moeilijk werk; eindelijk de vos er uit;; jammer z'n knecht had gedacht dat hij eerst zou komen. Weer wat gepraat, weer bekeken; eindelijk 't ver lossende woord, de spanning is er uit. Dinant d'Orange is kampioen 1965 geworden en Favori reserve. Die Favori was onze favoriet, je mag 't gerust weten, hoor. Nu de kampioenmerrie, uit een hele reeks, drie, weer één er uit gezet èn nu weer na lang wikken en wegen, de kampioene, Amiazone van de Rijst- keet, wat een naam, en Connie van Cromstrijen reserve-kampioene. Prachtmerries allebei, de laat ste nog wat jong maar een beste. 's Middags groot schouwspel van al de winnaars in de ring, prachtig dravend voor de tribune. Het mooie nieuw Ingevoerde ras, de Haflingers, gaven acte de présence met later de kleine Shetlandpon- nies, waarvan vele met veulens. Gymnastiek van jonge dames, een prachtig kleu- renschouwspel door de verschillende gekleurde kleding. Vrijheidsdressuur, caroussel-pony rijden, mooi gezicht. Deze kleine paardjes zijn uitermate geliefd kinderspeelgoed. Het laatste grote festijn, de vierspannen, acht spannen en later zelfs zestienspannen, dravend over het groene veld, de geleiders klappend met de zweep; een groots schouwspel, dat niemand kan beschrijven; dat moet je zelf zien, om nooit te ver geten. Den Bosch, tot volgend jaar! Bruine bonen doorsneekwaliteit: 125,okt., franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 202,nov., nominaal, franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: 144,okt./nov., laten, franco Rotterdam. Termijnmarkt consumptie-aardappelen: (Ochtend- call.) Bintje 40 opw. april 6 x 18,80. Aardappelbeurs: Bintje 40 opw. binnenlands sorti ment af binnenland 15,a 16,Bintje 35 opw. bestemming West-D\iitsland ca. 15,50 (afhankelijk van grofheid) af binnenland. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH Op de markt van 22 september werden aangevoerd 7953 ctnVs vee -^'^He: 2076 runderen; 350 graskalve ren; 1227 vette kalveren; 1322 nuchtere kalveren; 229 s. ,a; 48 fokzeugen; 527 slachtvarkens en 2142 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit of eigenschappen, als volgt: Melk- en kalfkoeien 8351535; Güiste koeien 7701220; Kalfvaarzen 1000f 1500; Klam vaarzen 900—1075; Guiste vaarzen 800— 1025; Pinken 550—750; Graskalveren f 330— 540; Nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 125 —ƒ310; Weideschapen ƒ70—110; Lammeren 60 95; Drachtige zeugen 325485; Biggen 59 77. Alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 696 stuks: Extra kwal. 4,154,35. ie kwal. 3,704.10, 2e kwal. 3,35 3,65, 3e kwal. 3,05—3.25; Vette stieren f 3,75— 4,20; Worstkoeien 2,95—3,20. Alles per kg gesl. gewicht. Vette kalveren le kwal. 3,153,35, 2e kwal. 2.95f 3,10. 3e kwal f 2,75—2,95; Nuchtere slachtkalveren 1,251,65; Slachtzeugen le kwal. 1,67—1,78, 2e kwal. 1,60— 1,65; Slachtvarkens 1,882. Alles per kg levend gewicht. Vette schapen 100135; Vette lammeren 90 ƒ115; Nuchtere slachtkalveren 5090. Alles per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17