Enkele problemen in de ruilverkaveling „De Poel-Heinkenszand" 911 Belangrijke suikerbietenrooidemonstratie in Zeeland VRIJDAG 2 4 SEPTEMBER 1965 Op dinsdag 14 september j.l. vond in het Landbouwcen trum te Goes de installatie plaats van de Voorbereidingscom missie voor de ruilverkaveling „De Poel-Heinkenszand". De commissie, die bestaat uit de volgende personen: D. J. Dees uit 's-Gravenpolder (voorzitter) Jac. van 't Westeinde, s-Heer Abtskerke (plv. voorz.) en J. Goense, Ovezande, J. op t Hof, 's-Heer Arendskerke, Iz. Luteijn, Nisse, C. Too- renaar, Kloetinge en M. J. Vermue, Heinkenszand (lid), terwijl als secretaris is toegevoegd Ir. G. Frieling, districtsingenieur van de Cultuur Technische Dienst in Zeeland, werd door het lid van de Centrale Cultuurtechnische Commissie, de heer Ir. J. D. Dorst, geïnstalleerd. Gelukwensen werden op deze bijeenkomst gericht tot de pas benoemde leden door het lid van Gedeputeerde Staten de heer J. M. A. C. van Dongen, en door de heer Ir. J. Prins namens de georganiseerde landbouw. Bij de voorbereiding en uitvoering van deze ruilverkave ling. die van zo groot belang is voor de ontwikkeling van de betreffende streek, zullen vele problemen aan de orde komen. Wij verzochten de heer Ir. D. v. d. Zaken, hoofdingenieur directeur van de Cultuur-technische Dienst in Zeeland, een overzicht te geven van de belangrijkste punten die bij de voorbereiding een rol spelen. RED. Wateroverlast in De Poel. Zoals de naam al zegt is dit blok van 6600 ha een combinatie van twee ruilverkavelingsaanvragendie van de Poel (4200 ha) en van Heinkenszand (2400 ha). Hoe de plannen er uit zullen zien, is op dit moment nog niet te zeggen, wel kunnen we enkele problemen noemen waar gedurende de voorbereidingsperiode een oplossing voor gevonden moet worden. OMZETTING GRASLAND IN BOUWI/.ND De Goese Poel is een laaggelegen oudland-ge- bied, omringd door hoger gelegen jongere polders. Bodemkundig is er ook een groot verschil: in de Poel vinden we grillig verlopende kreekruggen met daartussen poelkleigronden. De poelkleigronden zijn het laagst gelegen en bestaan uit een kleidek met (zout) veen in de ondergrond, de kreekruggen liggen iets hoger, zijn lichter van samenstelling en rusten niet opveen. Op de kreekruggen liggen over het algemeen de kronkelende wegen, we vinden er de bewoningskernen, het bouwland en de boomgaar den. De nattere poelkleigronden bestaan voorname lijk uit grasland. In de middeleeuwen is plaatselijk het veen ontgraven ten behoeve van de turfwinning en de zoutbereiding, waardoor grote verschillen in hoogteligging zijn ontstaan. Nu is één van de vragen of het mogelijk is dit grasland om te zetten in bouwland of zelfs boom gaard, omdat de belangstelling van de meeste grond- gebruikers meer uitgaat naar akkerbouw en fruit teelt. Uit ervaringen in andere delen van de provincie opgedaan is gebleken dat het antwoord op deze vraag afhangt van 2 faktoren: het bodemprofiel en de ontwateringsdiepte. Is de dikte van de kleilaag, die op het veen rust, meer dan 70 cm en is de ont watering voldoende diep, dan is het mogelijk het grasland met succes em te zetten. Nu is uit het bodemkundig onderzoek gebleken dat de dikte van het kleipakket 80 tot 140 cm bedraagt voor ongeveer 80 van de oppervlakte. Dit betekent dus dat de oppervlakte bouwland belangrijk kan worden uit gebreid, mits de waterhuishouding daaraan wordt aangepast, evenals de vorm en de vlakligging der kavels. Technisch levert deze operatie geen pro blemen, maar financieel zal er nog lang gepast en gemeten moeten worden vóór een aanvaardbare opzet van het plan gevonden is. HET GRONDGEBRUIK In de polders rond Heinkenszand ligt de situatie geheel anders. We vinden daar slechts 12 V» gras land, naast 80 °/o bouwland en 8 boomgaard. Wel hebben talrijke grondgebruikers één of meer per celen weiland in de Poel. Ditzelfde geldt ten opzichte van de randgebieden langs de andere zijden van de PóeU Er is dus sprake van een groot aantal ^om wonende" grondgebruikers. De voorlopige blokgrens is dan ook zodanig ge- kozen, dat zoveel mogelijk belanghebbenden binnen deze grens vallen. Te zijner tijd zal door een her indeling van eigendoms- en gebruikspercelen gepro beerd moeten worden de afstand van de nieuwe kavels tot de bedrijfsgebouwen zo klein mogelijk te maken. «HET WEGENSTELSEL Nagegaan zal moeten worden in hoeverre het be staande wegenstelsel kan voldoen aan de moderne eisen die veel bredere en zwaardere voertuigen dan vroeger daaraan stellen. In een aantal gevallen: zal het nodig zijn de bermen te verbreden, de verhar ding te vernieuwen of correcties in het tracé aan te brengen. Er behoeft geen hoop of angst te bestaan dat een rechtlijnig wegenstelsel alle banden met het verleden zal doorsnijden. Dit is uit agrarisch oog punt onnodig, uit landschappelijk oogpunt onge wenst en financieel onbetaalbaar. Wel ingrijpend zullen de gevolgen zijn van de omlegging van Rijksweg 58. Een groot aantal be staande landbouwwegen zal hierdoor worden afge sneden, waardoor grote omrijschade voor een aan tal grondgebruikers kan ontstaan. Door intensief overleg tussen de voorbereidingscommissie en Rijks waterstaat zal worden getracht de nadelige gevol gen tot een minimum te beperken. Ditzelfde geldt, zij het in mindere mate, voor dé Sloeweg,. die door de Provincie wordt aangelegd. DE AFWATERING Het grote belang van een goede waterbeheersing is hiervoor al ter sprake gekomen. Hier komt echter nog een punt bij, n.I. de richting van de afwatering. Met uitzondering van een klein aantal polders in het zuiden loost het ruilverkavelingsblok naar het noorden, n.I. naar Katteridijke en naar „De Piet". Wil men het toekomstige Zeeuwse Meer, dat na de afdamming van de Oosterschelde in 1978 ontstaat, zo zoet mogelijk hebben, dan zou eén vermindering van de hoeveelheid brak polderwater, dat daarop wordt geloosd, daartoe kunnen bijdragen. Dit zou kunnen worden bereikt door de lozing van het ruil- verkavelingsgebied om te keren en naar de Wester- schelde te verplaatsen. Dèzè ingrijpende wijziging brengt echter hoge kosten met zich mee. Samen met de Deltadienst en het waterschap zullen de kosten en de baten nauwkeurig tegen elkaar moeten worden afgewogen. Als lozingspunten wordt gedacht aan de omgeving van de Heer Janspolder en aan de richting Borssele. DE BLOKGRENS De blokgrens staat, zoals gezegd, nog niet vast. Een nadere studie van de afwatering en het grond gebruik kunnen hier nog wijziging in brengen. Het is gebruikelijk dat de bewoningskernen (bestaande dorpsbebouwing eventueel met uitbreidingsplan) uit het blok worden gelicht. NATUUR EN LANDSCHAP Van de zijde van de natuur- en landschapsbe scherming is de wens naar voren gebracht een aan tal waardevolle objecten in de huidige toestand te handhaven. Daarbij denkt men o.a. aan de reser vering van een ganzengebied in het lage deel van de Poel en aan een deel van het heggelandschap onder Nisse. Over de plaats, de omvang en de juridische vorm zal nog veel overleg nodig zijn. OVERLEG In het bovenstaande is slechts een greep gedaan uit enkele van de belangrijkste elementen die de vorm van het plan zullen bepalen. Te verwachten is dat de voorbereiding van het plan omstreéks 3 jaar zal vergen. Een zeer intensief overleg met talrijke instanties en organisatiès zal nódig zijn. Maar bov.enal is nood zakelijk een openhartige gedachtenwisseling met de belanghebbenden, in de vorm van voorlichtings- en discussie-bijeenkomsten. De inschakeling van de Voorbereidingscommissie, samengesteld uit vertrou wensmannen van de streek, staat er borg voor dat het aan deze contacten niet zal ontbreken. Ir. D. VAN DER ZAKEN. Op 12 en 13 oktober zal in de Wilhelminapolder (bü Goes) een interessante landelijke demonstratie op het gebied van de suikerbietenoogst worden gehouden. Naast het rooien van een normaal in handwerk gedund gewas, zullen de deelnemende machines ook een volledig machinaal gedund gewas bieten moeten rooien. Verder zullen diverse loswagens en hydrau lische kipwagens aan de demonstratie deelnemen. Het rooien van een volledig machinaal gedund gewas door diverse oogstmachines is een geheel nieuw aspect van deze demonstratie. Dit is niet al leen voor ons land een nieuwe ontwikkeling; het geldt evenzeer voor vele andere Europese landen. Vandaar dat er reeds lang een internationale be langstelling voor deze demonstratie bestaat. In feite betekent dit een logische voortzetting van de ontwikkeling op het gebied van de voor- jaarsmechanisatie in de bietenteelt. De percelen waarop straks de rooimachines het volledig machi naal gedunde gewas zullen rooien, zijn tijdens de voor jaarsdemonstratie door de dunmachines be werkt. De eindstand variëert van 11,0 tot 12,9 0 o bbd (88.000 tot 103.000 plantplaatsen per ha). Uiteraard zullen aan deze grote demonstratie verschillende- merken en typen rooimachines deel nemen. Bijzonder interessant is wel dat naast meer bekende machines verschillende voor ons land ge heel nieuwe bietenrpoimachines zullen deelnemen. We noemen hiervan o m. een tweetal tweerijig'e ma chines. waarvan één zelfrijdend is; een éénrijige zelfrijdende machine met grote verzamelbak en een éénrijige machine opgebouwd op een werktuigen drager, waardoor ook een zelfrijdend geheel ont staat. De afvoer en het transport van de bieten zal op verschillende wijzen worden verzorgd door gewone wagens, loswagens en hydraulische kipwagens. Het aantal deelnemende los- en kipwagens bedraagt 20 stuks. Deze zijn samengesteld uit diverse merken en typen. Tijdens de demonstratie zullen uitvoerige waar nemingen worden verricht. Naast capaciteitsmetin gen zullen van elke machine per dag en per gewas bepalingen worden verricht met betrekking tot grond- en koptarra, kopverlies en bietverliezen in en op de gvond. Het ligt in de bedoeling om de resultaten van al deze waarnemingen reeds tijdens de demonstratie bekend te maken. De demonstratie zal worden gehouden op 12 en 13 oktober a.s. Als uitsteldata zijn 14 en 15 oktober vastgesteld. Eventueel uitstel zal in het agrarisch radiobulletin van 12 en 13 oktober bekend worden gemaakt. Voor beide dagen geldt hetzelfde programma: 's morgens wordt het regelmatig gewas gerooid en 's middags het machinaal gedunde gewas. Aanvang op beide dagen om 10.00 uur. Om 16.00 uur volgt een nabeschouwing door de heer Ir. P. W. Bakker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor Landbouw werktuigen. De Koninklijke Maatschap „De Wilhelminapol der" biedt gastvrijheid voor het houden van deze demonstratie. Ieder die direct of indirect met de suikerbietenteelt heeft te maken, wordt op deze demonstratie verwacht. De route naar de demonstratie zal vanaf de weg Bergen op Zoom—Goes met pijlen worden aange geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11