DINGEN VAN DE WERK OPKWEEK VAN SLAPLANTEN S63 TUINBOUW RASSENOVERZICHT TOMATEN GOEDE VRAAG NAAR APPELS EN PEREN REGEN IS NADELIG VOOR BRAMEN VRIJDAG SEPTEMBER 1 9 C IN deze weken is en wordt evenals voorgaande jaren door de glasgroentetelers weer zeer veel sla opgepot voor de herfst- en winterteelt. Men herinnert zich van vorig jaar nog wel, dat veel slaplanten, die waren opgepot, niet konden worden uitgeplant. Ze waren van een zodanige slechte kwa liteit, dat uitplant'en niet verantwoord zou zijn. Elk jaar komen er wel partijen plantmateriaal voor, die voor uitplanten niet in aanmerking komen. In de herfst van 1964 echter was dit op tientallen bedrijven het geval. Dit geeft te denken en het vraagt dit seizoen speciale aandacht. In het algemeen is men, als er iets aan de plan ten mankeert, geneigd deschuld te zoeken bij de gebruikte potgrond. Vorig jaar was de kwaliteit van de potgrond beslist niet de oorzaak van de vele opkweekmislukkingen. Het was vaak wél een ge volg van de wijze waarop de potgrond is gebruikt. De potgrond immers, die vaak fijn van structuur is, wordt kletsnat gemaakt en. dan bij het persen ineen gedrukt, dikwijls zodanig, dat er in het ge heel geen lucht en dus geen zuurstof meer in de grond aanwezig is. Als men dan in dergelijke grond onmiddèllijk de jonge plantjes poot, kunnen zich door het zuurstofgebrek moeilijkheden in de groei voordoen. Men kan dit euvel voorkomen, door bij het vervaardigen van de potten de pottenpers in één keer vol te stampen, inplaats met drie of vier keer stampen de grond sterk ineen te druk ken. Bovendien moet men dan bij het planten het plaritgaatje niet helemaal dichtdrukken. Beter is het, het onderste stengelgedeelte met de wortels tegen de binnenzijde van het plantgat te drukken en het plantgat verder open te laten. De vorige herfst zijn er óók veel opkweekmoei- lijkheden voorgekomen als gevolg van de tempera tuur. Het weer was in september bijzonder goed, met vrij hoge temperaturen. Deze kunnen op ver schillende manieren een funeste invloed op de groei van het jonge plantje hebben. In veel geval len was de tijdsduur tussen het oprooien van de planten en het uitzetten in de potjes te lang. Bij hoge temperatuur zullen de plantjes in tussentijd slap worden, wat weer moeilijkheden bij de her- groei geeft. Soortgelijke moeilijkheden kunnen zich voordoen als de grond of het zand op een zaaibed erg droog geworden is. Vandaar dat het gunstig is, kort vóór het oprooien van de plantjes het zaai bed vochtig te maken. Onmiddellijk na het oppotten is de wortelaktivi- teit van de plantjes nog vrijwel nihil. Bij hoge tem peratuur echter is de verdamping van de jonge blaadjes extra groot. Hierdoor kunnen de plantjes slap worden en zelfs afsterven. We kunnen dit voorkomen door de verdamping voor de jonge plantjes te beperken, hetgeen we bereiken door bijvoorbeeld kranten over de plantjes te leggen of met zwart plasticfolie een afscherming tegen zon- bestraling te maken. Naast een hoge dagtemperatuur zijn ook grote temperatuurverschillen nadelig, vooral als dit'kort na het oppotten het geval is. Om die reden is het raadzaam, de eerste nachten na het oppotten de luchtramen des nachts te sluiten. IIET aantal in de handel zijnde tomatenrassen is de laatste jaren sterk toegenomen. Zeer veel nieu we rassen zijn gekweekt met behulp van het verede- lingsmateriaal dat het I. V. T. in 1961 ter beschikking stelde van de selectiebedrijven, en dat niet werd aan getast door de bladvlekkenziekte (Cladosporium ful- vum). Inmiddels zijn van Cladosporium fulvum nieuwe fysiologische rassen (meestal fysio's genoemd) ont staan, die in staat zijn een deel van de aanvankelijk onvatbare rassen aan te tasten. Doordat deze nieuwe fysio's nog niet overal voorkomen en doordat de ras sen, die weliswaar niet door de oude, maar wèl door de nieuwe fysio's worden aangetast, dikwijls nog on vatbaar worden genoemd, is een verwarde situatie ontstaan. In een folder Praktijkadvies no 14 van het I. V. T te Wageningen wordt aangegeven welke rassen op dit moment vatbaar en onvatbaar zijn voor de oude en voor de nieuwe fysio's. Vooral voor de koude teelt en de herfstteelt is het van belang een ras te gebruiken dat onvatbaar is voor de oude en de nieuwe fysio's. In het overzicht wordt ook aangegeven tot welke groep (zaadvast, hybrideras, groen, halfgroen en bleek) de rassen behoren. In de stookteelt zijn de laatste paar jaar goede re sultaten geboekt met rassen die behoren tot de groep van de groene hybriderassen, onvatbaar voor de oude en de nieuwe fysio's. De belangstelling voor enkele half-groene hybriderassen, onvatbaar voor oude en de nieuwe fysio's, neemt sterk toe. Praktiikadvies no 14 kan aangevraagd worden bij het I. V. T. Dr. S. L. Mansholtlaan 15 te Wageningen. In de Rassenlijst voor Groentegewassen staan de aanbevolen rassen en selecties van vele groentege wassen vermeld. Deze Rassenlijst is verkrijgbaar bij het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewas- sen, Dr. S. L. Mansholtlaan *15, Wageningen. Prijs f 2,per stuk. Giro 935477. De vraag naar appels en peren bleef ook in de afgelopen periode groot en de aanvoeren vielen overal tegen, waardoor de prijzen aan de vaste kant bleven. Bij de appels was James Grieve het belangrijkste ras. Degenen die geen haast hebben gemaakt met de pluk zitten goed dit jaar. De prijzen trokken vorige week nog wat aan en dan spreken we maar niet over de meerdere kilo's die worden geoogst bij late pluk. Klasse I grote maat James Grieve deed eind vorige week tussen 55 en 60 cent per kg. I 6570 mm waarvoor lange tijd steeds rond 45 cent per kg werd betaald, trok aan tot even boven 50 cent per kg. Klasse II was 510 cent per kg goedkoper dan de klasse I kwaliteit. lid steeg tot even boven 40 cent per kg en III grof werd regel matig verkocht voor 35 tot 40 cent. Jack Lebel speelt geen rol van betekenis meer in Zeeland. Door vraag voor Belgische rekening werd voor de klasse I kwaliteit tussen 35 en 40 cent per kg betaald. Zigeunerin ging ook naar Bel gië en noteerde voor de grote maten tussen 40 en 45 cent per kg. Tydeman's Early Worchester deed voor de grote maten rond 90 cent per kg, I 70 mm eind vorige week rond 75 cent, I 65 mm rond 65 cent. James Grieve Lired en Neuman waarvoor in voorgaande jaren dikwijls wat minder werd be taald dan voor de gewone James Grieve, deed nu meestal een zelfde prijs of werd nog wat duurden betaald. Plaatselijk was het aanbod van Manks Codlin van betekenis. Ook hiervan trad vorige week een prijsstijging op. De grote maten (vanaf 65 mm) deden tussen 35 en 40 cent per kg I 6065 mm 3132 cent. De fabrieken toonden een toenemende interesse voor kroetappelen. Vrijdag werden de kroetappelen verkocht voor 17 cent per kg. Maandag werd even eens 17 cent per kg betaald. Bij de peren bestond het aanbod nog in,hoofd zaak uit Clapps Favorite. In het prijspeil kwam weinig verandering ten opzichte van de voorgaan de week maar de prijzen konden toch een kleinig heid aantrekken. De grote maten (boven 70 mm) deden tussen 80 en 85 cent per kg, I 6570 75 tot 80 Cent, I 60 rond 75 cent terwijl klasse I 5560 mm steeg tot even boven 70 cent. De kilo-opbrengst van Clapps valt od de meeste bedrijven sterk tegen. Bonne Chrétien Willi.am deed maandag tussen 70 en 80 cent per kg. De grote maten gingen naar België. Bij de pruimen bestond het aanbod in hoofd zaak uit Reine Victoria en Reine Claude d'Althan. De prijzen bleven goed. Klasse I Reine Victoria noteerde steeds iets boven een gulden per kg. Reine Claude d'Althan regelmatig rond 1,50 per kg voor de gemiddelde kwaliteit klasse I. De weersomstandigheden zitten op het ogenblik niet mee. voor de bramentelers. Zij zitten in het drukst van de pluk maar op sommige dagen van de voorgaande week was het praktisch onmogelijk te werken vanwege de bijzonder zware regenval. Hierbij komt dat het meestal te koud is en het rij pingsproces verloopt zeer traag. De kilo aanvoeren op de veilingen vallen nog steeds tegen en verwacht moet worden dat dit niet meer ingehaald zal worden, zodat met een la gere kilo opbrengst dan op grond van de stand van het gewas werd verwacht, genoegen genomen zal moeten worden. De prijs blijft vrij gunstig zodat het financiëel resultaat van de bramenteelt wel niet tegen zal vallen maar toch heeft ook deze geleden van de re gen. Bij droog weer worden er namelijk steeds bramen gekocht voor uitvoer naar Zwitserland, maar wanneer ze nat zijn kunnen ze niet naar dit land. Vorige week waren er vrijwel geen droge bramen en hierdoor kon er van de uitvoer naar dit land weinig terechtkomen en de prijs, die aanvankelijk steeds tussen, 1,35 en ƒ1,50 per kg lag is terug gelopen tot f 1,15 1,20 per kg in het eind van de vorige week. Het prijsverschil tussen een dag waar op het vorige week regende en waarop het droog was, bedroeg 0,20 per kg. Maandag: werd voor de klasse 1 kwaliteit bramen in Zeeland 1,21-/1,33 per kg betaald. yEEL Zeeuwse glastuinders zitten nu volop in de tomaten. Op de bedrijven waar eerst sla is ge teeld is de oogst reeds ver over het hoogtepunt heen, maar op de bedrijven waar aardbeien de voorvrucht van de tomaten waren, moeten er nog veel komen. De weersomstandigheden in de komende weken zullen in hoge mate bepalend zijn voor de produktie die gehaald zal worden. De combinatie aardbeientomaten kan, maar het is maar net, er is weinig of geen tijd te verliezen. Van j groot belang is een goed uitgevoerde'ziektebestrijding want met name de meeldauw kan bij deze late koude tomaten gemakkelijk een groter vorm aannemen dan bij de gewone voorjaarsteelt. Verder is bekend dat een meeldauw aantasting meestal wordt gevolgd door botrytis. Voortdurende aandacht tegen deze ziekten is noodzakelijk, voor men het weet is er schade ontstaan en deze kan zeer ern stig zijn. Een andere werkzaamheid bij de late koude tomaten die met zorg moet gebeuren, is het bladplukken. Er zijn telers die van mening zijn dat ze er goed aan doen het gewas maar zo gauw mogelijk kaal te zet ten. Zij denken dan het best aan hun trekken te komen. De ervaring heeft geleerd dat dit niet zo is. Wel mogen deze late tomaten wat vlotter behandeld wor den met het bladplukken dan bij de gewone teelten maar beslist niet overdrijven, zeker de eerst komen de weken nog niet. We mogen ook nog wel een keer wijzen op het be lang van een goede sortering en tijdige pluk. De tem peraturen zijn lager geworden en het rijpingsproces van de tomaten, ook nadat ze zijn geplukt, verloopt niet zo snel meer als in de zomer. In deze tijd van het jaar zal men de vruchten wat rijper moeten pluk ken dan in de zomermaanden. Aan de prijsvorming op de veilingen zien we dat de handel daar de voor keur aan geeft. Degenen die nog moeilijkheden hebben met het bepalen van de juiste rijpingsgraad van hun tomaten, raden we aan, hiervoor hun licht op te steken bij de veiling, waar de keurmeester zonder twijfel alle ge wenste inlichtingen zal geven. Het is trouwens toch nuttig om daar geregeld eens te komen kijken, opdat men ook het produkt van collega's kan zien. Mis schien valt er nog wat van te leren. Een mens is daar voor niet gauw te oud. Gelukkig zien we bij de Zeeuwse glastuinders een grote bereidheid om in onderlinge gesprekken zich te bezinnen op de verschillende teelten en hun mogelijk heden en moeilijkheden. De studieclub van glastuinders op Tholen, om een voorbeeld te noemen, heeft in dezen al zeer veel goed werk gedaan. Ze mag gerust aan andere streken ten voorbeeld worden gesteld. Het is lang niet eenvoudig om glastuinder te zijn in déze tijd. De mogelijkheden om voorlichting te krijgen zijn echter aanwezig en het best kan dit in groepsverband, per streek worden geregeld. Dan zal naar onze mening deze voorlichting het beste tot haar recht kunnen komen. Er is weer een R in de maand en dat wil niet al leen zeggen dat de kinderen overschakelen op lever traan, zoals de advertenties ons willen doen geloven dat dat nodig is, maar het betekent ook dat we ons mogen bezig houden met de vraag of wre in het komen de najaars- en winterseizoen in de avonduren onze kennis ten opzichte van ons beroep zullen verrijken. De laatste jaren is er een grote belangstelling voor de avondcursussen die over velerlei onderwerpen, de tuinbouw betreffende, worden gehouden. We zouden ieder die er voor in de gelegenheid is, het advies wil len geven de wintertijd nuttig te besteden. Wanneer straks de mogelijkheden worden geopend om zich op te geven voor verschillende cursussen, zeg dan niet te gauw „dat is niets voor mij". We leven in een tijd die vraagt om voortdurende bezinning op ons werk. Als tuinders hebben we een boeiend vak maar het is ook geweldig dynamisch, althans zo wordt het ervaren door degene die nuchter tegenover de feiten staat. We noemden hiervoor de noodzaak voor de glas tuinders om zich gezamenlijk te bezinnen op hun be drijfsvoering. Voor deze groep in het bijzonder is dat belangrijk omdat zij als het ware dagelijks nog staan voor nieuwe vragen en problemen. Het geldt echter even goed voor de andere sectoren van onze tuinbouw en niet te vergeten de bloementeelt, en de bollenteelt. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7