TUINBOUWKLANKEN 860 SLABONEN OP AKKERBOUWBEDRIJVEN VRAAG NAAR TOMATEN BLEEF GOED ZEfcUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IN ons WALCHEREN's overzicht van juli noemden we ons klimaat beter, althans droger dan in overig Neder land. Nu staat dit statistisch vast, maar momenteel twijfel je er wel aan. Onze buren hebben hun graan, gerst, aard appelen, erwten enz. nog lang niet binnen. Zelf hebben we vrij veel zaadteelt, maar dit wordt een hopeloos geval. De fijnzaadteelt, waar dit onder valt, verregent groten deels en de zaadvorming is slecht. We waren op enkele bedrijven waar men komkommerzaad voor export teelt. Normaal zet zich het komkommerzaad in juli, maar toen was het te koud. Het in begin augustus gezette zaad wordt niet meer rijp. In Walcheren wordt vrij veel zaadteelt beoefend. De prijzen van de bloemkool waren op de laatste vei- lingdagen zeer hoog. Ook bonen in diverse soorten idem. De fruitsector houdt zich wat prijs betreft aan de ver wachtingen. Alleen de tomaten en komkommers zijn o.i. matig, maar als u dit leest misschien weer crescendo. IWE lazen in een gedegen financieel overzicht dat de door de Minister geconstateerde 4.6 procent hogere kosten van het levensonderhoud in de eerste zeven maanden van 1965 geheel voor rekening komt van de agi arische sector en de daarop gebaseerde industrie en dienstenverlening. We zijn erg benieuwd naar de derde dinsdag van september als de Minister van Financiën zijn doos van Pandora openen zal. In bankierskringen is men maar somber gestemd. Ook de beleggende bovenlaag van onze bevolking is erg voorzichtig. Als men nagaat wat de haute finance thans over heeft voor fondsen en dit vergelijkt met dezelfde fondsen van bijv. 2 a 3 jaar terug, ontkomt men niet aan de indruk dat de groot-financiers in mi neurstemming verkeren. Nu weten wij ook wel dat bijv. de obligatie- markt remmend werkt. Zo lang men daar 6 schoon kan halen, is de neiging om risico te dra gen verkleind. Dit geldt echter meer de klein- belegger. Enfin, de tijd zal 't leren, maar in financiële kringen is men niet optimistisch. Nu hebben wij als kleine agrariërs hier niet zoveel mee te maken. Beleggen moeten wij, als er nog eens wat te beleggen valt tenminste, eerst in ons bedrijf. Hier kunnen wij het hoogste rende ment halen. Maar zoals een andere correspondent (Zuid-Beveland) in 't vorige nummer opmerkte: ieder denkt de kring der ingewijden groter dan hij is. Als we nu rekenen dat onze tuinbouw slechts^ één hoewel flink rad is in het economisch geheel, dan wordt ook duidelijk dat de visie die de Regering ons geven zal uiterst belangrijk is. En het regeringsbeleid wordt door zéér vele, voor ons als kleine m n, meer of minder of soms ge heel be- of onbegrijpelijke factoren bepaald. We zullen moeten afwachten of het financieel pessi misme wel of niet gerechtvaardigd is. Persoonlijk zijn we niet al te ongerust. ANDANKS de regen en koude die ook in ZUID- BE VEL AND ons rijkelijk ten deel is gevallen, is de groei van de meeste appels en peren niet alarmerend slecht. Zeker, het fruit blijft aan de fijne kant, maar omdat verscheidene rassen niet zo zwaar zijn bezet is er over het algemeen sprake van een redelijk produkt. De schurftzwam heeft zich dit jaar weer laten gelden. In tegenstelling tot de laatste jaren 2:iet men op de veiling weer heel wat „zwart" aange voerd worden. De aanvoer van de pruimen is vrijwel achter de rug. De opbrengst was zeer wisselvallig. Boven dien is er dit jaar wel hagelschotziekte in de pruimen. Dat is zeer schadelijk voor de opbrengst. Het bedrag dat in totaal aan de veiling voor de pruimen is neergeteld zal niet gering zijn, wel zal dit bedrag ongelijk over de pruimentelers verdeeld zijn. Wat de peren betreft kunnen we zeggen onge kende prijzen te beleven. De oogst van de Claps is voorbij. Het is de laatste jaren merkwaardig gesteld met dit ras. Stond ze vroeger bekend als een vruchtbaar ras, waarbij 5 tot 10 kisten van ;een zaailing-boom geen uitzondering was, thans is men blij met een matige oogst en dan voor namelijk op de toch veel vruchtbaarder 2A onder stam. Er zijn enkele van die gewone praktijkproble men, bijv. ook de onvruchtbaarheid van de pruim Early Laxton, waarmede men geen raad weet. Wel is komen vast te staan dat be^tuiving belang rijk kan zijn. De Triumph de Vienne is ook aan de pluk toe. Zelf moesten we plotseling met spoed plukken vanwege de vele val. Met peren is dat drommels oppassen. Zo hangen ze nog vast en zo liggen ze op de grond. Vooral bij extreme weersomstandigheden is het uitkijken. Het is alsof de boom z'n balans dan kwijt raakt en de vruchten beschouwt als ballast, die zo nodig worden afgeworpen. Zowel voor appels als peren kunnen we een groeistof gebruiken om de vruchten langer aan de boom te houden. Wel zijn we er van overtuigd dat het rijpingsproces er door versneld wordt en dat het met voorzichtigheid dient te wox-den toe gepast. Denk maar aan de gebarsten zomerappels; de Stark Earliest had plotseling schil tekort. De oogst van de „grote" rassen nadert met rasse schreden. Gelukkig zijn de prijzen goed, dat ver zoent de zorg en arbeid van de teler. Zo nu en dan kunnen we toch ook weer tevre den zijn met ons beroep. Gezond werk in de natuur, vrij en toch verantwoordelijk, een strijd zonder eind, maar waarom zouden we ook het eind willen bereiken? ALS U deze rubriek leest is de Floratho '65 in THOLEN inmiddels weer al enige dagen ver leden tijd. Het was deze keer een heel andere keus van het arangement als in voorgaande jaren. Ja, zodanig zelfs, dat de pers van het bloembol lenvak schreef over een wat rommelig aanzicht. Dit is voor de kommissie bepaald niet aanmoedi gend, want die hebben toch gemeend samen met de arangeur, de heer Van Gurp uit Bergen op Zoom, er iets moois van te maken. Dat dit niet voor éen ieder is gelukt is toe te juichen, want dan zou er helemaal geen verschil van smaak meer zijn. Dit kommentaar was dan ook wel wat eenzijdig, want zeer vele andere bezoekers, waar onder ook vakmensen en die niet persé enkel bloemen wilden zien, maar het als één geheel beschouwden, vonden het een suksesvolle ten toonstelling. Vooral bij avond deed de verlichting het heel goed. Bij iets meer verlichting hadden de bloemen wellicht nog wat beter uitgekomen,' ook voor wat het vergelijken betreft. Bovendien was de bloemenkwaliteit op zaterdag beter als in voorgaande jaren. Het inbrengen van de bloemen op woensdag avond is wel wat aan de vroege kant, de moge lijkheid van inbrengen op donderdagavond zal overwogen dienen te worden wil men op zaterdag avond nog frisse bloemen kunnen tonen. Een op lossing zou kunnen zijn, dat men in 't vervolg eerst de aanleg verzoigt en vrijdagmorgen de ge keurde bloemen plaatst in het geheel. Dit jaar was het wel heel erg moeilijk een goede kwaliteit bloemen in te zenden, wat ook gebleken is uit de betrekkelijk geringe deelname met 100 bouquetten. Verschillende gladiolenkwe- kers zijn dan ook dit jaar verrast met regen en wind. Ook andere bloemen die zoals gewoonlijk ter opluistering dienen waren verregend, dus kon den ook niet worden geplaatst. Het fruit en de groenten gaven in deze uit komst, want die waren van zeer mooie kwaliteit. Dat men op Tholen gestart is in het samengaan met andere takken van tuinbouw bleek toch wel een goede gedachte te zijn geweest. Een en ander kan men lezen in een verslag, ook weer uit een vakblad van een gladiolententoon- stelling te St. Anna Parochie, waar een van de sprekers voorstelde de mogelijkheden onder ogen te zien in het vervolg ook een bloemen-, groen ten- en fruittentoonstelling te organiseren. Dit is toch wel een logische gedachte van deze tijd waar in een ieder spreekt van samenwerking en kon- centratie. Voor het bloembollenvak is dit mis schien moeilijk te verteren ,ost, maar men zal toch moeten beseffen dat dit in de streek waar wij in leven, wonen en werken, de enig juiste weg is om van enig sukses verzekerd te kunnen zijn. Dat er in 't vervolg meer overleg nodig zal zijn over tentoonstellingen in deze branche is ook juist gesteld. Het mag inderdaad niet voorkomen dat er twee of drie tentoonstellingen van dezelfde strekking gelijktijdig worden geopend. Voor de toeleveringsbedrijven is dat ook geen aanlokke lijke zaak. Ook hier geldt weer het samengaan, wil men van sukses verzekerd zijn. Een moeilijkheid blijft echter om vroegtijdig de juist geschikte expositiegebouwen te kunnen huren; bedrijfsgebouwen van zo'n groot formaat als van de firma Schot in Tholen zijn zeer dun gezaaid in ons gewest. Het is en blijfL altijd een moeilijke opgaaf in deze tijd iets dergelijks te organiseren, maar nog maals de kommissie kan gerust zijn over de ver schillende kommentaren, want zeer vele bezoekers vonden de Floratho '65 een sukses. En voor een volgende Floratho moeten er weer nieuwe ideeën zijn wil men niet in het oude vervallen. Previleert men alleen bloemen, dan zal een bezoek aan de bloemenkeuring in Haarlem meer voldoening geven. In een tussentijds verslag (Mededeling No. 107) van juni '65 door Ir. P. Riepma worden door het P. A. W. te Wageningen de voorlopige resultaten over het onderzoek in 1964 bekend gemaakt over de teelt van slabonen op akkerbouwbedrijven. De gegevens zijn in hoofdzaak afkomstig van het centrale proefveld in West Brabant (Zevenberg- schenhoek), dat op zavelgrond in een gebied met uitgebreide stamslabonenteelt op akkerbouwbe drijven, was aangelegd. De belangrijkste gegeyens uit dit rapport kun nen als volgt worden samengevat: Uit onderzoek van het I. B. V. T. werd de in druk verkregen dat het omslagpunt van goede naar minder goede kwaliteit bij voor inblikken bestemde bonen bij een droge-stofgehalte van de peul van circa 12 werd bereikt. Uiteraard is dit een eerste benadering, geldig voor het betreffen de proefveld en het jaar 1964, waaraan voorlopig geen algemene conclusies mogen worden verbon den. In 1964 werd op zavelgrond de maximale peulopbrengst bereikt bij een droge-stofgehalte van de peul van circa 12 op zand lag dit gehal te hoger en tussen 15 en 17 Er zijr aanwijzingen dat de stikstofbehoefte van bonen afneemt naarmate later wordt gezaaid. Dit zou betekenen dat bij late zaai op de stikstof zou kunnen worden bespaard. Bij zaaien na half juni viel in 1964 de opbrengst op ongeveer 2/3 van die van de mei-zaaisels terug. Bij laat zaaien bleef door nog niet bekende oorzaken de bone- plant kleiner dan bij normale zaai in de tweede helft van mei. Voor een maximale benutting van de grond en zonne-energie \Vas bij late zaai een dichte stand duidelijk gunstig. Er kan dus meer zaaizaad produktief worden gemaakt. Bij Prelude werd enigszins bevestigd dat een dichtere stand voor een maximale opbrengst meer stikstof behoeft. Het lijkt er niet op dat de relatie tussen standdichtheid en stikstofbemesting voor de praktijk veel betekenis zal hebben. In 1964 komt naar voren dat stamslabonen bij normale zaai in de 2e helft van mei 40 tot 60 kg zuivere stikstof per ha meer nodig hadden dan de op hetzelfde terrein verbouwde zomergerst. De indruk werd verkregen dat het tijdstip van toedienen van de stikstof de peulopbrengst wei nig beïnvloedt. Dit zou o.a. kunnen betekenen dat reeds een paar weken vóór de zaai stikstof kan worden toegediend, wat de speling in werkver deling zou vergroten. Het middel H 249, thans onder de naam Ivorin in de handel, liet in onkruidbestrijdingsproeven een uitstekende indruk achter. B 377 (Tribonaat) bevestigde zijn goede reputatie van de beide voorgaande jaren. Aresin en Linuron Afalon) gaven in 1964, mogelijk door te hoge concentratie, nogal wat schade aan het gewas. Tengevolge van het aanhoudende slechte weer nam het aanbod van tomaten af, zowel in ons land als in het buitenland. De vraag bleef goed op peil en dat had tot gevolg dat de prijzen konden aantrekken. In Zeeland kwam een vrij ruim aanbod uit de kassen waarin eerst aardbeien zijn geteeld. Eind vorige week lag de prijs van de export kwaliteiten rond 3,40 per krat van 6 kg. Deze week maandag was er sprake van een zeer vaste marktstefrirning want toen noteerde de A 1 rond 5,30 per krat van 6 kg en de B 1 rond 5, Hoewel naar hoeveelheid gemeten de uitvoer van dit produkt wat is teruggelopen, blijft de tomaat toch nog altijd het belangrijkste ëxportprodukt van de Nederlandse tuinbouw. Begin augustus be droeg de wekelijkse uitvoer van dit produkt onge veer 12 miljjoen kg. In de laatste week van deze maand gingen er nog ruim 9 miljoen kg tomaten de. grenzen over. Daarvan was West-Duiisland met 7298 ton, volgens de UCB cijfers, de belangrijkste afnemer. Op de tweede plaats kwdm Engeland met 1072 ton en derde was Zweden met 512 ton. Verder gingen naar België en Luxemburg ni deze week 38 ton Nederlandse tomaten, en naar Frankrijk 275 ton.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4