Vergadering Dagelijks Bestuur Z.L.M. Bedrijf soppervlakte van weinig invloed op bedrijfsresultaten Ruilverkaveling Stoppeldijk' Moeilijkheden bij goedkeuring C.A.O. Landbouw Wist V dat....? VRIJDAG lft SEPTEMBER 1965 359 (Vervolg van le pag.) HOEWEL op komgrondgebieden betrekking heb bende komt het L. E. I.-rapport bedrijfsverge- lijkend onderzoek in enkele komgrondgebieden ook voor Zeeland met belangrijke conclusies. Het L. E. I. heeft n.l. een onderzoek ingesteld naar oorzaken van verschillen in de bedrijfsuitkomsten van een aantal bedrijven op komgrond in het rivieren gebied. Gebleken is, dat er twee belangrijke factoren zijn die het inkomen op deze bedrijven bepalen: a. de kosten van de bewerking; b. het rendement van de bedrijfsonderdelen. De kosten van de bewerking worden op hun beurt weer voor een belangrijk deel gevormd door de ar beidskosten. Zijn de arbeidskosten in verhouding laag, dan is het inkomen meestal relatief hoog. De omvang van het bedrijf is een gunstige factor om lage bewer- kingskosten te behalen. Bij een grotere oppervlakte, een intensiever bedrijf of een grotere veestapel kan men gemakkelijker tot relatief lage arbeidskosten komen. Dat een gunstig rendement van de bedrijfsonder delen tot een beter resultaat voert spreekt voor zich zelf. Belangrijk is echter wel, dat gebleken is, dat een hoge arbeidsproduktiviteit (dus weinig arbeid) het rendement van de bedrijfsonderdelen niet ongunstig beïnvloedt. Vaak is men bang, dat weinig arbeid ge makkelijk tot een zekere verwaarlozing aanleiding kan geven. Blijkbaar valt dit nogal mee. Bij doelmatig werken kan men de arbeidsproduktiviteit dus opvoe ren zonder dat het bedrijf er schade door leidt. Van minder belang voor het bedrijfsresultaat bleek de specialisatie te zijn. Er waren bedrijven die zich vooral hadden gericht op de akkerbouw, anderen hadden het meer gezocht in de veehouderij. Bij de prijsverhoudingen in de onderzochte jaren hadden de laatsten het best gekozen: de rundveehouderij lever de meer op dan de akkerbouw. Of de bedrijven in de ene of wel in de andere provincie lagen maakte niet veel uit. De bed rijf soppervlakte per bedrijf had op zichzelf ook geen belangrijke invloed. Wel is een grotere op pervlakte een gunstige factor voor een goed resul taat. De bedrijfsomvang kan men echter ook door in tensivering (arbeidsintensieve gewassen, meer vee) vergroten. Wel is bij dit onderzoek de vraag gerezen, of de bedrijven met meer grond wel voldoende gebruik ma ken van de grotere mogelijkheden die zij hebben t.o.v. de kleinere bedrijven. Of die twijfel gerechtvaardigd is, en zo ja waarom de bedrijven met meer grond niet alle mogelijkheden benutten, is een punt voor verder onderzoek. Belanghebbenden kunnen deze studie no 28 bestellen door overschrijving van 3,op postreke ning no 41.22.35 t.n.v. het L. E. T. te Den Haag. BE Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling „Stoppeldijk" stelt de eigenaren en/of gebriri kers van de hierna reeds met de uitvoering van ver- kavelinrichtingswerken gereed gekomen polders »n de gelegenheid hun bezwaren, klachten e.d. ter ken nis te brengen van deze commissie. De gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren en deze toe te lichten wordt opengesteld op de door haar commissie te houden zitdagen en spreekuren in het kantoor te Terhole op de maandagen: 13 september 1965: Burg-, Hoogland-, Zoute-, Rum- mersdijk-, Schaperspolder en Kleine Putting. 27 september 1965: Hulster-, Nieuvvland-, Cambron-, Dullaertpolder en Luntershoek. Vanaf 9.30 uur tot 12 uur en van 13.30 uur tot 16.30 uur. DE Stichting van de Arbeid heeft aan het Land- bouwschap medegedeeld dat zij zich in principe met de voorgestelde C. A. O. Landbouw voor de pro vincie Zeeland 1965-1966 kan verenigen maardat er tegen de voorgestelde diplomatoeslag van 4, voor trekkerbestuurder bezwaren zijn. Deze toeslag moet, aldus dit College teruggebracht worden tot maximaal 3,50 overeenkomstig een destijds inge diend advies. Met het feit, dat de diplomatoeslag het afgelopen contractjaar ('64-'65) reeds 4,bedroeg en dat deze dus zonder verhoging door contraetspartijen ook voor '65-'66 op dezelfde hoogte werd gehouden, wenst de Stichting geen rekening te houden. Er moet en zal blijkbaar van het weekloon van een trekkerchauffeur 50 cent af en zijn loon gaat er dus op achteruit Het zal volgens de papieren en voorschriften allemaal wel kloppen maar soepel en van veel begrip getuigend voor de moeilijkheden, waar de werkgevers in de landbouw mee te kampen hebben, kunnen wij dit standpunt bepaald niet vinden. En dat terwijl in ande re bedrijfstakken, op alle mogelijke wijzen premies enz. betaald worden TUINBOUW IYE heer P. J. J. Dekker deelde over de oogst- situatie in West-Europa mede dat in Italië een kleinere appeloogst wordt binnengehaald dan vorig jaar terwijl voorts de kwaliteit tegenvalt. Ook in België is de appeloogst minder. In Frank rijk en Duitsland zijn de opbrengsten wisselend. Ten aanzien "an de peren kan vermeld worden dat deze er weinig zijn in West-Europa. De vooruitzichten voor de Nederlandse fruit oogst kunnen gunstig genoemd worden. De prijs ontwikkeling van appels en peren is op het mo ment goed. In de sector van de groenten is de vraag groot en er doet zich ook hier een goede prijsontwikke ling voor. DE E. E. G.-CRISIS IIET bestuur sprak voorts over de huidige stag- natie in de E. G.-ontwikkeling, een crisis die voorshands nog niet tot een oplossing schijnt te komen. Met name werd ook stilgestaan bij de gevolgen die de huidige situatie voor land- en tuinbouw kan meebrengen. Het feit flat wat be treft een gelijke prijs voor de hele E. E. G. alleen nog maar besluiten zijn genomen ten aanzien van de graanprijzen doet voor andere voor de Nederlandse landbouw belangrijke produkten als zuivel en vlees toch wel bezwaren vrezen. Vooral omdat Frankrijk thans niet meer mee schijnt te willen werken aan het nemen van nieu we besluiten voor eenmaking van de prijzen. Anderzijds werd wel vastgesteld dat de export van Nederlandse agrarische produkten naar de E. E. G. toch- steeds blijft toenemen, sterker dan de import vanuit de andere E. E. G.-landen. Voor wat betreft de suiker wordt in Europees verband nog steeds overleg gepleegd over de basis van een suikerverordening voor de E. E. G. Het probleem van de overproduktie van suiker zowel in de wereld als in de E.E.-G; zet een stempel op de besprekingen. Zowel aan een contigentering per land als aan een regeling van de produktie door middel van de prijs kleven voor ons land bezwaren. ONTWIKKELINGSFONDS IN verband met het verslag van de laatste ver gadering van de Provinciale Raad voor Be drijfsontwikkeling werd wederom gesproken over de werkzaamheden van het Ontwikkelingsfonds. Mede naar aanleiding van een schrijven van de kring Tholen onderstreepte de vergadering nog eens dat naast de mogelijkheden die voor indivi duele bedrijven geboden worden sterk de aan dacht geschonken moet worden aan collectieve voorzieningen. De reeds aanhangig gemaakte collectieve voor zieningen waarover in eerste instantie een teleur stellend antwoord werd ontvangen, zullen opnieuw aan de orde worden gesteld. De vergadering had de indruk dat ten aanzien van de wenselijke werkzaamheden van het fonds zich in den lande nogal verschillende opvattingen voordoen. De mogelijkheid dient daarom naar de mening van de vergadering onderzocht te worden of het zelfstandig mogen beschikken van de Pro vinciale Raad over een deel van het beschikbare budget geen overweging verdient. RUILVERKAVELING HE vergadering besloot akkoord te gaan met de voorstellen tot samenstelling van een voorbereidingscommissie voor de ruilverkaveling Kapelle. Deze commissie zal onder leiding staan van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge. BENOEMINGEN TOT gevolmachtigden in het bestuur van de Chr. Lagere Land- en Tuinbouwschool te Middelburg werden door het bestuur benoemd de heren W. de Buck te Meliskerke, P. Lampert te Veere, P. J. de Putter te Kamperland, L. W. Kodde te Souburg, Jac. de Korte te Meliskerke en A. Boone te Nieuw en St. Joosland. Tot leden van de Commissie van Toezicht van de Landbouwhuishoudschool te Zierikzee wérden, benoemd de dames mevr. T. GelukDeïst te Noordgouwe en mevr. L. v. d. Hoekv. d. Wek ken te Kerkwerve^ Tot lid van de Commissie van Toezicht van de Landbouwhuishoudschool te Oost- kapelle mevr, PassevièrHuiszoon te Domburg. HOOFDBESTUURSVERGADERING HE Hoofdbestuursvergadering der Zeeuwse Land- bouw Maatschappij werd vastgesteld op 15 november a.s. om 13.15 uur te Goes. ALGEMENE VERGADERING J\E Algemene Vergadering der Zeeuwse Land- bouw Maatschappij werd vastgesteld op don derdag 9 december 1965 te Goes. In deze vergade ring zal Ir. M. A. Geuze fscheid nemen als Alge meen Voorzitter der Zeeuwse Landbouw Maat schappij. VOLGENS ons B.W. de ouders het wettelijk vruchtgenot hebben van het vermogen van hun wet tige kinderen, waarover zij het ouderlijk gezag uitoefenen? Dat zijn dus hun minderjarige kinderen. Dit ouderlijk vruchtgenot omvat mede het inkomen uit arbeid van het kind dat bij hun ouder(s) inwoont. Ook in ons Nederlandse belastingrecht, in onze fiscale wetgeving vinden wij de sporen hiervan. Dit was reeds het geval onder de wet Ink. Bel. 1914 en ook onder het Besluit Ink. Bel. 1941 en het is nu onder de wet Ink. Bel. 1964 weer het geval. Er zijn evenwel meerdere afwijkingen en de wet Ink. Bel. 1964 heeft nogal enige wijzigingen ge bracht. We vinden in art. 5 lid2 en 3 de volgende bepalingen: lid 2. „de krachtens wettelijk vruchtgenot aan een kind ontleende bestanddelen van het inkomen, andere „dan zuivere inkomsten uit vermogen en persoonlijke verplichtingen, worden aangemerkt als 6e- „standdelen van het inkortten van dat kind''. lid 3. „De zuivere inkomsten uit vermogen en de persoonlijke verplichtingen van een minderjarig kind, voor „hetwelk de belastingplichtige kinderaftrek geniet, worden aangemerkt als bestanddelen van het i*iko- men van die belastingplichtige". JlLS we deze bepalingen van art. 5 Wet. Ink. Bel. 1964 aandachtig nalezen bemerken we dat te- H genoveons B. W. van een beperking sprake is. Blijkens lid 2 heeft de ouder t.o.v. de Ink. Bel. alleen tot zijn inkomen te rekenen de zuivere inkomsten uit vermogen en persoonlijke verplich tingen. Alle overige inkomensbestanddelen van het kind worden bij het kind belast, ook al is het dat deze in werkelijkheid aan de ouder(s) toekomen. Nu kan een ouder afstand doen van zijn wettelijk vrucht genot en dxis zou de ouder ook afstand kunnen doen van de inkomsten uit vermogen en de persoon lijke verplichtingen. Om nu echter te voorkomen dat als het ware een premie zou worden gegeven op het afstand doen van wettelijk vruchtgenot is in lid 3 van art. 5 bepaald dat de zuivere inkomsten uit vermogen en persoonlijke verplichtingen tot het inkomen van.de ouder behoren indien hij voor een kind kinderaftrek geniet. 'II U heeft de wet 1964 nog een andere belangrijke wijziging gebracht, door te bepalen dat de toe- l I rekening van inkomensbestanddelen van het kind aan de ouder beperkt is tot minderjarige kin deren. Dit is een tekenende wijziging. In de Memorie van Toelichting werd hierover opgemerkt: „daardoor zal in de gevallen waarin de kosten van onderhoud van meerderjarige kinderen, ook „al hebben deze eigen inkomen, in feite door de ouder worden betaald, komen vast te staan, „dat, terwijl de aanspraak op kinderaftrek van de ouder niet wordt beïnvloed, het inkomen van „de kinderen aan hen zelf wordt toegerekend". De ouder kan dus kinderaftrek genieten voor zijn meerderjarig kind, terwijl de inkomensbestandde len' van dit kind nu niet meer tot zijn inkomen behoren. Een en ander ter overdenking voor belastingplichtigen. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 3