Zorgen om de oogst Vergadering Dagelijks Bestuur Z.L.M. BIJ de aanvang van de op donderdag 2 september te Goes gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., stond in zijn openingswoord de Voorzitter ir. M. A. Geuze stil bij de uiterst moeilijke omstandigheden, waaronder land- en tuinbouw eigenlijk dit gehele jaar al tengevolge van de extreme weersituatie moet werken. VK1JDAG 10 SEPTEMBER 1965 I 1 II w J Jj M 418 sm Officieel orgaan van de Muatsehappij tot bevordering van Land enTuinbouwenVeeteelt in Zeeland 53e Jaargang No. 279 Frankering bij abonnement: Terneuzen Het is geen best teken, als dit beeld nu nog te zien is. „HE ouderen onder ons kunnen zich niet herinne ren dat zo laat in het seizoen nog zo'n belang rijk deel van de oogst niet geborgen is", zo moest het bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, dat vorige week donderdag bijeenkwam, constateren. Wij schrijven nu dinsdagavond 7 september en er is sindsdien weinig kunnen gebeuren. „We avonturen het tussen de buien door", zei onze zegsman in Zeeuws-Vlaanderen, „maar vraag niet hoe het gaat". Dat is het algemene beeld dat we kregen: Zwoegen tussen de vele buien door aan de graan oogst, die voor een belangrijk deel nog steeds vast staat. Hoge vochtpercentages van 25 tot boven 30 en toenemend schotgevaar. Laten we maar niet nader spreken over de schade; over al wat er nog gebeuren moet aan achterstallig werk. Noch over de mentale instelling, die gevraagd wordt als men er iedere keer uitregent, of er door dit weer gewoon niet aan kan komen. Er wordt veel gevraagd van de boer en, dat mag ook wel eens gezegd, ook van zijn handelaar of coöpe ratie. Het volgende uiteraard globale beeld kregen wij toen wij ons van de toestand in de verschillende delen van onze provincie op de hoogte stelden. Zeeuws-Vlaanderen: Nog 50 tot 75 van de tarwe vast; gelegerde percelen, schot. Alle partijen kwaliteitsverlies. Nog een klein deel van gerst staat vast. Bruine bonen allemaal nog vast. Aardappelen nog niets aan gedaan en nog niet alles doodgespoten. Vlas nog niet alles binnen. Tholen: .Tarwe voor 65 geruimd. Enigszins schot in de laatste partijen. Vlas voor 75 geruimd; kwali teit veel geleden. Aardappels zijn goed in prijs maar er niet uit te krijgen. Bovendien zijn het dagprijzen. De Bevelanden: Tarwe nog voor 2035 vast. Be gin van schot. Ook in de zomertarwe schot geconsta teerd. Vlas nog 30 aan de schelf. Nog 10 a 20 van de erwten aan de ruiter. Aardappelen eerste in druk van de moeizaam gerooide partijen: opbrengst en'kwaliteit valt niet tegen. Walcheren: Zeker nog 50 van de tarwe vast. Ook hier eerste meldingen van schot vooral in partijen van gelegerde percelen. Ongeveer de helft van de gerst nog niet geruimd. Voor de aardappelen moet het heel snel veranderen op deze gronden, anders een catastrofe. Er is nog practisch niets gerooid. Vlas verdwijnt met veel moeite, doch met regel maat van het land. De melkgift drastisch verminderd. Schouwen-Duiveland: Op Schouwen de tarwe voor 3035 vast. In Duiveland een iets gunstiger situa tie. Ook hier meldt men ons dat men veel meer ge daan zou kunnen hebben, als maar met de combine op het land te komen was. Veel erwten nog op de ruiter. Wat betreft de aard appelen hier ook vrees voor nat rot. Van stoppelbewer king komt ook hier niets terecht. Tenslotte nog een melding van buiten onze provin cie: n.l. uit de Noord Oost Polder. Hier was men maandagmiddag weer begonnen in de tarwe en ook dinsdag heeft men bij redelijk weer veel kunnen doen. Aan het begin van de week stond hier ook nog 50 van tarwe vast. De aardappeloogst valt tegen en er zit nogal ziek in. Het vlas is hier practisch geruimd, maar er worden veel slechte partijen gemeld. „Zorgen om de oogst", het lijkt ons na dit beeld en met de wetenschap dat gedacht moet worden aan inzaai van wintertarwe, terwijl de vorige oogst nog op het land staat/ voorzichtig uitgedrukt. Hoewel tijdens de enkele goede oogstweken in onze pro vincie veel is gedaan, kunnen zelfs de ouderen zich niet herinneren dat van de gewassen zo laat nog zoveel vast -en buiten stonden. AKKERBOUW I\E enige troost bij de huidige slechte weersomstandigheden is dat bij de tarwe dit jaar tot nog toe over het algemeen niet snel schot te ver wachten is. Een overzicht hieromtrent werd reeds in ons blad opgenomen. Het bestuur was naar aanleiding van dit punt wel van oordeel dat het gezien de strenger wordende kwaliteitseisen voor de granen in E. E. G.-ver band, het voor onze telers van belang is bij de rassenkeuze meer aandacht te schenken aan de schotresistentie. De opbrengst van de tarwe (voorzover nu bekend) kan gemiddeld behoor lijk genoemd worden. De gerstoogst is matig tot redelijk, terwijl in de peul vruchtensector de opbrengsten van kleine groene erwten meestal slecht genoemd moet worden en die van de schokkers matig. Hierbij moet wel vastgesteld worden dat de opbrengsten van gebied tot gebied sterk uiteen lopen. Het bestuur besprak voorts een nota van het Froduktschap voor Aard appelen over de verbetering van de marktstructuur voor consumptie-aard appelen. De vergadering was van oordeel dat in deze goed gemotiveerde nota de problemen die zich steeds weer voordoen op deze markt positief worden benaderd. Na ampele overweging was men an oordeel dat het idee in deze nota vermeld, bepaaldelijk de moeite van het nemen van een proef waard is. Het bestuur onderstreepte nog eens de opmerkingen in de nota over de subsidie-mogelijkheden die, mede gezien wat in het buitenland ge beurt, ook in ons land om invoering vragen. (Zie verder pag. 859)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1