PLATTELANDSjLlGD Geld speelt een „hoofd "rol 874 tJ. G. Hoe en van wie de financiën? Geen fabriek Pool vorming Tenslotte MODDERFESTIJN IN DE WILHELM INAPOLDER MAAR DESONDANKS TOCH GOED PLOECWERK PROVINCIALE WEDSTRIJDEN DAG DISCUSSIE-M'OND VAN AFD. GOES Op donderdag 16 september, 8 uur, in de „Landbouw" *e Goes PLOEG- EN TREKKERBEHENDIG- HEIDSWEDSTRIJD WALCHEREN LASCURSUS STREEK WALCHEREN PLOEGWEDSTRIJD THOLEN 9 ZEEUWS LAND EN IUIM80UWBLAD IN het Landbouwblad van 27 augustus j.l. staat een artikel over de uitgifte van fruitteeltbedrijven in de Flevopolder. Zonder op het artikel zelf enige kritiek te willen uitoefenen lijkt het mij goed, om als jongere, werkzaam in de fruitteelt bij zijn vader, enige vragen te stellen en opmerkingen te maken. Is beginnen van een eigen bedrijf als jongere nog mogelijk? Jazeker, zult u misschien zeggen, maar of het ook no-' aantrekkelijk is blijft voor mij een open vraag. Stel u voor dat u een van de gelukki gen bent die een fruitteeltbedrijf van 7 ha wordt toegewezen in tijdpacht (50 jaar). Veronderstel daarbij dat u getrouwd bent en bijv. een kind hebt. Hoe gaat u zich dan voelen als er begonnen moet worden. Daarbij aangenomen dat u vanuit de „vrije sector" solliciteert. van een kapitaal, in ieder geval met vaste cijfers Uhebt om te beginnen 33.000 nodig. Neen, niet van uzelf. Zelf hebt u maar 8.250 nodig. Maar de helft 16.500) mag u lenen van familie, kennissen of vrienden. En het resterende deel van 8.250 mag u van de bank lenen. Dit is waarschijn lijk nog wel te verwezenlijken, althans zeker die 8.250 van uzelf, want indien u een bedrijf wordt toegewezen bent u zeker iemand die weet wat hij doet en wil, en die heeft gespaard. Nu nog die 16.500. Voor mij de vraag wie u dat leent uit de familie- of kennissenkring. Nog afgezien van de vraag over de aflossing, rente en borgstelling. In ieder geval wordt er gevraagd waar u het voor nodig hebt. Wat moet dan het antwoord zijn? Waarschijnlijk het volgende: „Om 1,5 ha appels aan te planten en in produktie te brengen". Ik ge loof niet dat er veel zijn die daar direkt hun geld voor beschikbaar stellen. Er is namelijk nog niets, alles moet nog komen, en de eerste jaren ziet men alleen een palenbos met heel kleine boompjes, dat nog lang geen waardevolle fruitopstand is. Hope lijk stelt de bank u de andere 8.250, zonder veel vragen, beschikbaar. Als u dus nu 33.000 hebt kunt u 3 ha aanplanten en in produktie brengen. Blijft nog 4 ha onbeplant. Wanneer en met welk geld moeten deze aangeplant worden? Dit is voor mij n.l. een grote vraag. Want stel 1 ha peren en 3 ha appels aanplanten en in produktie brengen op nog eens 65.000. Zou, indien u het kunt lenen, het Borgstellingsfonds hiervoor zonder meer borg willen staan? Na optelling heeft men dus 100.000 nodig. Nog een andere vraag: is hierbij alles inbe grepen. zoals aanschaf machines, bestrijdingsmid delen, kunstmest, enz.? En is ook rekening gehou den met het levensonderhoud van een jong gezin, en bovendien de rente en aflossingen en de diverse belastingen die men reeds moet betalen vóór er sprake is van enige opbrengst? Anders loopt men de kans nogmaals te moeten lenen om te leven' en belasting te betalen. NOG een punt dat mij van het hart moet is, dat een te stichten fruitteeltbedrijf geen fabriek is, waar men geen last heeft van weersinvloeden en wat misschien nog belangrijker is, dat bij een te stichten fabriek tevoren berekend kunnen worden de produktiekosten enz., waar dan enkele procen ten winst bijkomen om de verkoopsprijs voor een goed economisch bedrijf vast te stellen, en waarbij tevens bekeken wordt wat de afzetmogelijkheden zijn, zodat bij opbouw van een fabriek, bij lening kan worden gewerkt. Maar wat kan men in het vooruitzicht stellen bij een te stichten fruitteelt bedrijf? Misschien een bepaalde kg-opbrengst per- ha? Dit is misschien nog enigszins te schatten. Maar hebt u enig idee wat voor prijs u zult maken en hoeveel procent winst daarvan nog voor uzelf overblijft. Daar zijn wij als fruittelers (lees: agra riërs) nooit zeker van, evenmin als van een winst kans en of men daarvan kan leven (zoals een goed betaalde werknemer dat kan in een 40 a 45-urige werkweek) en rente en aflossing van ƒ90.000 en bovendien nog belasting voor. het onzekere volgen de jaar kan betalen. WAT misschien nog perspectieven inhoudt voor de toekomst is het initiatief van de Veiling vereniging Zuid-Beveland te Goes om de poolvor- ming verder door te voeren. Maar hoe lang moet het nog duren eer we als fruittelers allen in lan delijk verband tot poolvorming zijn gekomen? Is hier door de N.F.O., het Produktschap voor Groen ten en Fruit en het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen niet iets aan te doen om dit te be vorderen? Zolang niet allen hieraan deelnemen is het voor de handel ook niet voldoende zeker, hoe hoog de fruitproduktie in een bepaald jaar is en hoeveel fruit er per week aangevoerd zal worden. Het houdt voor ons (fruittelers) minder prijsrisico in en de handel zal het ook zeker in de prijzen waarderen. NU u dit. misschien wat te pessimistische artikel hebt gelezen hoop ik. dat ik niet de indruk heb gewekt, dat er in de fruitteelt geen perspec tief meer zit. Maar ik dachf dat het voor de jonge en/of toekomstige fruittelers goed was om deze „hoofd"rollen eens te overwegen, voordat men zich zo financieel vastlegt en of men deze last, eventueel samen met zijn vrouw, wil dragen. Maar mocht u eens de kans krijgen om als jongere een bedrijf te stichten, grijp dan die kans met beide handen aan, maar overleg het bovenstaande £oed, en laat u niet beïnvloeden door diegenen die het wel goed menen maar die geen risico voor u dragen. Denk, werk en durf wat risico te dragen! Dan zal er zeker ook voor u wel een „belegde boter- ham" in de toekomst overblijven. Hopelijk lees ik in één van de komende num mers nog eens de antwoorden op de vele boven staande vragen. J. R. HET was tamelijk nat in dé Wilhelminapolder toen *er zaterdag j.l. de provinciale ploeg wedstrij den werden gehouden. Bij de rondgaande ploegen tijdens het uitrijden van de beginvoor, het platrijden der uitgereden sneden en het terugstorten was het geen opwekkend gezicht. Een der deelnemers met een getrokken ploeg gaf de strijd op dat moment dan ook maar meteen op. Later, toen men wat uit de rommel was keerde het echter veel ten goede en werd er werkelijk fraai ploegwerk geleverd, hoewel het een hele toer was de graanstoppels gedekt te krijgen en op het voorend zijn draai te maken. verdere medewerking. Naast andere medewerkers dankte hij vooral de oliemaatschappij „ESSO" voor de versiering van het veld en het brandstof ver strekken aan de deelnemers. Hij noemde echter niet de mooie „ESSO"-petjes waarmee de deel nemers, de juryleden en de leden van de regelings commissie waren versierd. De volledige uitslag luidde: Rondgaande ploegen: 1. P. v. Hoeve, Terneuzen, (C. B. T. B.) 217 p.; 2. F. Klaassen, Kats (Boval), 215 p.; 3. M. Wie- land, Zaamslcg (N. C. A. 205V2 p.; 4. J. Kou- wer, Kamperland (N. C. A. B.), 202 p.; 5. J. Noote- boom, Schoondijke (Z. L. M.), 187'/2 p.; 6. D .de Pooter, Terneuzen (A. N. A. B.), 182 p.; 7. A. H. v. 't Westeinde, Nieuwdorp (Z. L. M.), I6IV2 p. Bij keerploegen liep het veel vlotter. Zij hadr den overwegend éénscharige ploegen en hadden een droger gedeelte van het veld toegewezen ge kregen. Ook hier kwamen moeilijkheden met de voorscharen voor maar men zag niet het beeld van slippende trekkers. Achteraf gezien is het beslist een geslaagde wedstrijd te noemen al waren de omstandigheden i,ts ongunstiger dan men gewoon was. Ik had wat dit betreft, graag de rondgaande ploe gen het drogere stuk van het veld gegund. Jammer is het dat er een aantal deelnemers niet zijn komen opdagen en dat het toeschouwen de publiek aan de geringe kant was. Velen zul len met enige deemoed hebben gekonstateerd dat dit de eerste wedstrijd was waaraan geen paarde- ploegers meer deelnamen. Nadat de laatste ploeger z'n eindvoor had af gemaakt reikte de voorzitter van de regelingscom missie, de heer M. van Nieuwenhuyzén de prijzen uit. Hij bracht dank aan de directie van de Ko ninklijke Maatschappij „De Wilhelminapolder" voor het beschikbaar stellen van het terrein en op ZATERDAG 25 SEPTEMBER om 13 uur in het Wilhelminahuis te Wilhelminadorp. De volgende wedstrijden worden gehouden: Provinciale trekkerbehendigheids- wedstrijd Fotoherkenning Algemene agrarische kennis Spreekwoordenwedstrijd Schabloneren Modeshow Bloemschikken Buksschieten Technische kennis Voor elk wat wils 's Avonds groot P. J. G.-bal Wentelploegen: 1. H. Ardon, Kloetinge (Z. L. M.), 240 p.; 2. G. Breas, Kats (A.N.A.B.), 232V« p.; 3. W. Verhage Pzn, Koudekerke (C. B. T. B.), 232 p.; 4. W. den Boer, Haamstede (C. B. T. B. 57229 p.; 5. J. Murre. Schoon dijke (Z. L. M.), 227V2 p.; 6. B. Goudswaard, Haam stede (Z. L. M.), 227 p.; 7. J. de Pooter, Terneu- Na het huishoudelijke gedeelte (waarin bestuurs verkiezing) zal gediscussieerd worden o.l.v. Wika R. Waster val over de problemen van de moderne jeugd! Onder het motto: Jeugd - Deugd Als men tegenwoordig een krant openslaat leest men bijna dagelijks berichten over: joyriding - jeugdmisdaad - aanrandingen - chantage - jeugd benden - moord! - twijfelachtige danskelders waarin de jeugd tot laat in de nacht vertoeft. Dit alles soms door 1415-jarige personen. Hoe komen al die jongelui ertoe zulke dingen -te doen? Bij wie of waar ligt de schuld? De op dit gebied deskundige Wika Wasterval zal deze discussie-avond leiden. Ook belangstellenden van andere afdelingen en streken zijn van harte welkom. De gezamenlijke agrarische organisaties op Wal cheren organiseren op 25 september a.s. een ploeg- wedstrijd. Deelname staat open voor paardenploe- gers en trekkerploegers met rondgaande en wen telploegen. U doet toch óók mee? Geef u dan vóór 16 sep tember op bij P. Wielemakers, Biggekerksestraat 67, Koudekerke (tel. 01185—233) of bij A. Mal- jaars, Prelaatweg E 12, Westkapelle (tel. 01187 251). Geeft u dan ook op met welk soort ploeg u komt. Tevens zal op dezelfde datum om 8.30 uur 's och tends de uitgestelde trekkerbehendigheids wedstrijd worden gehouden op het terrein van de Coöp. Land- bouwvereniging Walcheren aan de Kleverskerkse- weg te Middelburg. De beste twee P.J.G.'ers van deze wedstrijd worden 's middags afgevaardigd naar de provinciale trekkerbehendigheidswedstrijd in de Wilhelminapolder. Deelnemers aan de trekkerbehendigheidswed strijd, u ploegt toch zeker ook mee? U bent dan tóch op pad! Geef u voor bovengenoemde cursus zo spoedig mogelijk op, om teleurstelling te voorkomen. Slui tingsdatum 12 september. De opgaven worden in volgorde van binnenkomst genoteerd door J. Roel- se, Molenweg 11, Koudekerke, tel. 01185360. De cursus wordt samen met de L.T.S. te Middelburg gehouden en omvat 40 praktijk- en 10 theorieles sen. Er wordt gestart op 4 oktober, de cursus loopt tot eind mei. De cursuskosten worden later be paald. Er kan zowel autogenisch als electrisch gelast worden en deelgenomen worden door be ginners en gevorderden. Aan het eind van de cur sus kan een diploma van de Ned. Vereniging voor Lastechniek worden uitgereikt. Op 18. september a.s. organiseren de gezamen lijke agrarische organisaties op Tholen een ploeg- wedstrijd op een terrein in de Deurloopolder van de heer J. van Dalen te Tholen. Aanvang 14 uur. Deelname staat open voor paardenploegen en voor rondgaande en keerploegen. Opgave bij de heren M. Burgers te Poortvliet (tel. 01662428) en J. Priem te St. Maartensdijk (tel. 01666605). zen (A. N. A. B.), 220 p.; 8. J. v. d. Slikke, Poort vliet (Z. L. M.), 218 p.; 9. P. de Jonge, 's Heer Abtskerke (P. J. G. Z.), 217 p.; 10. J. Markusse, Kamperland (N. C. A. B.), 2I6V2 p.; 11. A. C. Wiele- maker, Koudekerke (P. J. G. Z.), 213'A p.; 12. A. Pijpelink, Axel (N.C.A.B.), 212'A p.; 13. J. Cap- pon, Cadzand (C. P. J.), 205V2 p.; 14. D. Gideonse, Veere (C. B.T. B.), 197'/* p.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 18