KNLC MAURITSPLEI H. ENGLEBERT N.V. |H| ill WATEROVERLAST VLASBERlCHTEN C4TC 838 TRILTAND- met de „GOUDEN" tanden voor lange levensduur I ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD ..w. - EEN MAAND VAN ACTIVITEITEN ÜEN kort overzicht toont aan dat naar aanleiding van de wateroverlast 1965 de laatste maand allerlei acties zijn ondernomen. Op 26 juli had het Dagelijks Bestuur van het Landbouw-Comité naar aanleiding van voor stellen uit Gelderland en Overijssel aangedrongen op een actie via het Land bouwschap om in het bijzonder hulp te verlenen aan de bedrijven in de ge bieden van ondergelopen uiterwaarden. Daarbij werden een uitkering per ha, renteloze voorschotten en een uitkering uit het Nationale Rampenfonds bepleit. In de getroffen provincies werd ook een actie tot onderlinge hulp verlening op touw gezet. GETROFFEN GEBIEDEN BEZOCHT AP 30 juli bezocht een deputatie van het Departement van Land bouw de getroffen gebieden, bijge staan door vertegenwoordigers van landbouworganisaties, voorlichtings diensten, provinciale Voedselcommis- sarissen en provinciale besturen. Het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk her innerde de gemeentebesturen aan de mogelijkheden om via de zgn. Rijks groepsregeling zelfstandigen hulp te verlenen. Deze regeling biedt moge lijkheid tot directe bijstand in de dagelijkse kosten van bestaan en tot verstrekking van bedrijfskapitaal tot 2000,-. Verdere hulp is bij genoemd Ministerie aan te vragen. Dit Ministe rie wilde bovendien de gemeenten voorschriften geven die snelle hulp verlening mogelijk maken. 'Het Mi nisterie van Landbouw heeft zich tot de hoofdingenieurs-directeur van de voorlichting gericht om in het kader van de genoemde zelfstandigenrege ling bij aanvragen om hulp mede werking te willen verlenen, zonodig ook met behulp van de voorlichters van de landbouworganisaties. Het Dagelijks Bestuur van het Land bouwschap heeft verklaard in deze zelfstandigenregeling een goede mo gelijkheid tot onmiddellijke hulpver lening te zien. Om na te gaan wat later nog gedaan moet worden heeft het Landbouwschap het Ministerie van Landbouw verzocht om een indi viduele inventarisatie te doen hou den, daar waar een groot deel van de bedrijven door ernstige directe schade is getroffen. In de overige ge bieden zou een meldingsmogelijkheid moeten worden geschapen. In bepaal de gebieden zou de overheid de wa terstaatkundige en waterschapswer- ken sneller moeten doen uitvoeren. Ook bepleitte het Landbouwschap soepelheid bij het verlenen van uit stel van betaling van belasting van dit jaar en van 1964, als aanvangs jaar bij de keuze van het driejaars gemiddelde bij de inkomensmidde ling. De minister van Landbouw wil de niet overgaan tot de gevraagde individuele inventarisatie. Wel zou hij toestaan dat het Landbouwschap voor eigen verantwoordelijkheid op dracht zal geven aan de Stichting Uitvoering Landbouw Maatregelen (St.U.L.M.) om zo'n inventarisatie te verrichten. De minister zou de kos ten van zo'n inventarisatie waar schijnlijk voor een groot deel voor zijn rekening kunnen nemen. PERSBERICHf IN een persbericht van het K. N. L. C. op 10 augustus werd het verzoek van het Landbouwschap om individuele inventarisatie toe te pas sen nog eens ondersteund. Een spoe dige definitieve beslissing hierover van de minister werd nodig geacht, opdat de schade zo juist mogelijk zou kunnen worden vastgesteld. Dit werd ook nog eens duidelijk aan het Landbouwschap bericht, met het ver zoek om zo spoedig mogelijk zelf over te gaan tot het verzamelen van de nodige gegevens. De mening werd uitgesproken dat de overheid de kosten van deze in ventarisatie voor haar rekening zal moeten nemen. Als dit niet mogelijk zou zijn zou het Landbouwschap een en ander zelf moeten bekostigen. Een mogelijkheid daartoe zou een heffing zijn, die door alle bedrijfsge- noten zou moeten worden opge bracht. Het K. N. L. C. sprak de nood zaak uit om de gedupeerden kwijt schelding of uitstel toe te staan van terugbetaling van vroeger verleende waterschadekredieten. INVENTARISATIE AP 18 augustus besloot het Land- bouwschap opdracht te geven aan de St.U.L.M. over te gaan tot in dividuele inventarisatie in die gebie den waar het overgrote deel van de landbouwbedrijven is getroffen door ernstige directe schade tengevolge van wateroverlast. Dit besluit houdt nog geen toezegging in van enige tegemoetkoming van de kant van de overheid voor de geleden schade. De minister van Landbouw nam wel met instemming kennis van dit besluit van het Landbouwschap. Het Landbouwschap acht deze inventari satie gewenst ook al om de toepas sing van de Rijksgroepsregeling zelf standigen en van de Algemene Bij standswet te toetsen aan de moeilijk heden waarin vele bedrijven door de wateroverlast verkeren. Het Land bouwschap behoudt zich het recht voor om verbeteringen in de Rijks groepsregeling zelfstandigen voor te stellen of tegemoet te komen in de directe schade aan de zwaarst getrof fenen. SCHADE MELDEN IN de niet geïnventariseerde ge- bieden wordt het mogelijk om de schade te melden die veroor zaakt is door wateroverlast en ten gevolge waarvan de landbouwers een. zeer zware oogstderving on dervinden. Het Dagelijks Bestuur van Let Landbouwschap heeft in tussen voorbereidingen getroffen voor de uitvoering van de inven tarisatie. Deze inventarisatie zou alleen daar moeten plaats vinden waar de wateroverlast een vrijwel onoverkomelijke slag betekend heeft. Niet alleen aan een enkel bedrijf maar aan het overgrote deel van de landbouwbedrijven. De te inventariseren gebieden zou den naar aantal en omvang be perkter zijn dan eerst werd ver ondersteld. Ook het gunstige weer van de laatste weken heeft deze beperking in de hand gewerkt. Landbouwers buiten deze gebie den kunnen hun schade aanmelden op grond van het grotendeels mis lukken van de oogst. Over het Westeuropese vlasareaal sinds 1950 geeft ,^Vlasberichten" van 21 augustus j.l. een aantal areaalcüfers waarvan wij die van 1965, 1964, 1963 en 1950 overnemen. 1965: België: 25.500; Frankrijk 46.573; Nederland 21.744; totaal 93.817. 1964België 39.187; Frankrijk 66.548; Nederland 30.651; totaal 136.386. 1963: Bel gië: 33.917; Frankrijk 60.313; Nederland 27.248; to taal- 121.478. 1950: België 24.438; Frankrijk 40.420 Nederland 17.681; totaal 82.339. Voor België is het uitzaaicijfer het vierde laagste en voor Nederland het vijfde laagste sinds 1950, terwijl men in Frankrijk meer een terugloop vast stelt tot de jaren 1962, dus vóór de grote uitbreiding die er de laatste jaren aan het vlasareaal werd gege ven. Alles samen genomen lijkt het dus in de huidige omstandigheden niet meer interessant vlas te ver bouwen. De reden is niet ver te zoëketi: de huidige vezelprijzen laten niet toe de teler behoorlijk te ver goeden, althans in vergelijking met de concurrerende gewassen, hoofdzakelijk tengevolge van de gevoerde landbouwpolitiek. In afwachting dat door het invoeren van een Euro pese vlaspolitiek deze scheeftrekkingen ten nadele van de vlasteelt weggewerkt worden is het ondenk baar dat tegen de huidige vezelprijzen aan een herstel van het vlasareaal kan gedacht worden, aldus „Vlas- berichten." De Vïasmarkt. Omtrent de Belgische strovlasoogst wordt gemeld, dat het droog zonnig weder het heeft mogelijk gemaakt flinke vorderingen te maken met het oogsten. Voor veel vlas is het een laattijdig slijten geweest met de gevolgen eraan verbonden. De kwaliteit van de nieuwe oogst laat te wensen over en men vreest daarenboven nog voor de laatst gesleten partijen een eerder laag vezelbeschot. Het wordt een verliesgevende teelt en men voorziet nu reeds voor volgend jaar een nieuwe gevoelige vermindering van het vlasareaal. Er moet daarnaast nog voorbehoud gemaakt wor den voor de vezel opbrengst gezien het resultaat van het veldroten - nog ndet bekend is en voor het laattijdig getrokken vlas een eerder laag vezelrende ment in uitzicht gesteld wordt. Het is een reeds vaststaand feit dat slechts een klein percentage van de nieuwe oogst bij het kwaliteitsvlas zal kunnen gerangschikt worden. De handel op nationaal terrein is door de ontred dering van de oogst tot op een onbenullig zakencijfer teruggelopen. In West-Vlaanderen worden enkele partijen gekocht en de toegepaste prijzen lopen sterk uiteen naargelang de toestand van het vlas; men noemt voor slecht strovlas 0,50 .tot 1,50 F, voor be schadigd strovlas 1,50 tot 2,50 F, voor de normale kwaliteit 2,50 tot 3,50 F en voor het zeldzaam gezond gebleven strqvlas met kwaliteitseigenschappen 3,50 tot 4,25 F. In Nederland was er nieuwe belangstelling van wege de vlassers. In het zuiden van Nederland en in de nieuwe polderstreken wordt weer gekocht. In de provincie Groningen was er aandacht voor enkele percelen voor dewelke vraagprijzen van 20 tot 30 ct genoemd worden. In Noord-Frankrijk is er eveneens zware schade en de handelsactiviteit in de secundaire vlasstreken is nagenoeg uitsluitend voor rekening van de Franse vlassers die het gekocht vlas spreiden voor het veld- ten. In de departementen Seine-Maritime en Eure werden de oogstwerkzaamheden minder verstoord dan elders en de Belgische vlassers kochten er goede partijen om groen geoogst te worden. De prijzen van beste strovlas blijven op hoog niveau daar het aan bod in deze rubriek fel geslonken is; men besteedt er nog van 0,30 tot 0,45 FF volgens de eigenschap pen van het vlas. Russische vlasoogst mislukt. Uit Engelse bron wordt vernomen dat de Russische vlasoogst thans met slecht weder heeft af te rekenen, en dit na een verzengen de hitte in centraal Azië gedurende de maanden juni en juli. In midden-Rusland en een groot gedeelte van de Oekraïne werd de groei van het vlas sterk ver traagd door koud weder terwijl, net als in West- Europa, hagel- en regenstormen in de eerste helft van augustus op vele plaatsen grote schade hebben aangericht. Alleen in noord-Kaukasus en zuid- Oekraïne zou op een normale opbrengst kunrien ge rekend worden. (Adv.) IMPORTEUR: AFD. LANDBOUW - VOORSCHOTEN - TELEFOON 01717-2010

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 6