x- In Oostkapelle eerste Zeeuwse elitezeug Korte wenken Oogstverzekering VRIJDAG 3 SEPTEMBER 19 6 5 te vormen met een hoge gebruiks- en. slacht- waarde. Hierin zijn beiden geslaagd. Van de drie aangekochte zeugjes is er één n* enkele maanden gestorven. De overige twee zijn gebleven, Arabella bij P. Lous en Agnes bij L. Wattel. RESULTATEN UOOR toekenning van het predikaat „Elite" 'gelden vrij zware eisen ten aanzien van vruchtbaarheid, selectiemesterij-resultaten en de vererving van het exterieur bij de nakomelingen. Arabella, die momenteel haar 9e worp groot- brengt, heeft in de vorige 8 worpen in totaal 99 biggen geworpen en er 89 van grootgebracht. Hiermee heeft deze zeug blijk gegeven over beste moeder-eigenschappen te beschikken. De selectiemesterij-resultaten van haar onderzochte nakomelingen zijn ook voorbeeldig. De gemiddelde groei per dag werd vastgesteld op 0,68 kg en het hiermee corresponderende voederverbruik op 3,09 V. E. per kg groei. Het slachttype werd gewaardeerd met èen 7, hetgeen overeenkomst met de kwalificatie „zeer goed". Bij projectie van deze groei- en voederconver- siecijfers op de praktij kmesterij dan is het met 216 kg meel mogelijk in 103 dagen een varken af te mesten tot een slachtbaar gewicht van 90 kg De vererving van het exterieur bij de nakome lingen kan ook goed worden genoemd. Het ver eiste aantal punten voor het predikaat „Elite" bedraagt 20. Aan de tot dusver ingeschreven nakomelingen kon een totale exterieurwaarde van 34 punten worden toegekend. Uit de boven weergegeven resultaten blijkt, dat Arabella een best fokkende zeug is, die de verleende eervolle onderscheiding verdient. J. H. TER KEURS. Arabella 4418 E, als vijfjarige zeug. UET predikaat „Elite", de hoogste onderschei- ding voor fokzeugen en beren, wordt van wege het Centraal Bureau voor de Varkensfokke rij in Nederland sporadisch toegekend aan dieren met een bewezen fokwaarde. In Zeeland kon deze top-pnderscheiding een dezer dagen voor het eerst worden uitgereikt op naam van de vijf-jarige Arabella 4418 E, aan de jonge, energieke varkensfokker Piet Lous te Oost kapelle. De toevoeging jong en energiek aan het adres van de eigenaar van Arabella is terecht. De var kensfokkerij op dit bedrijf is van vrij recente datum en wordt op een energieke, doeltreffende wijze bedreven. Het was in 1959 dat Lous de varkenshouderij als een betekenend onderdeel voor zijn bedrijfs- inkomen ging zien. De plek aan de Aagtekerkse- weg, die Lous eerst bewoonde, bood echter on- voldoendee mogelijkheden voor realisering van een goede bedrijfsopzet. Daarom benutte hij in 1962 de geboden kans aan de andere zijde van OP vele veehouderij-bedrijven heeft men in de afgelopen koude en regenrijke zomer onvoldoende hooi kunnen winnen. Daarom zullen velen moeite doen om een partij hooi aan te kopen. In de maanden augustus en september komt er veel gedorst grasstro of zo u wilt met de meer welklinkende naam „graszaadhooi" aan de markt. Uit de resultaten van het onderzoek van het Be- dr ijslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek blijkt dat de- voederwaarde van grasstro gemiddeld gelijk is te stellen met haver- of gerststro. Met de prijsstelling dient men hier mee terdege rekening te houden. In dit verband is het ongetwijfeld nuttig er op te wijzen dat het aanbeveling verdient om partijen aangekocht hooi te laten onderzoeken op de voederwaarde, speciaal wanneer de herkomst niet bekend is. Te dure aan kopen of produktieverlies kunt u hiermee voor komen. de Aagtekerkseweg een bedrijf over te nemen. Vanaf 1963 is op dit bedrijf een fokstal in gebruik, die in alle opzichten voldoet. Vanaf het begin interesseerde Lous zich voor het verbeteringswerk van de varkensstapel mid dels het Provinciale Varkensstamboek. Zijn sterk op de economie ingestelde visie bracht hem hier toe. De jaren, da hij hiermee bezig is, heeft hij ervaren, dat niet enkel in financieel opzicht dit verbeteringswerk perspectief heeft, maar dat het bezig zijn met werkelijke fokkerij ook een brok arbeidsvreugd geeft. HERKOMST UET afstammingsoverzicht van Arabella geeft 11 aan. dat deze zeug een nogal ver uitéén verblijvende familie heeft. Tot vader heeft Ara bella. de bekende in Brabant gefokte beer Albert 6300 P en tot moeder de best fokkende Overijssel se Enna 27801 E van J. Hofstee te Goor. Lous kocht .met zijn dorpsgenoot Wattel van de Kalf-hoeksév eg Arabella met nog twee nest- zusters in 1960 als acht-weekse zeugjes in Raalte op de jaarlijkse Centrale Varkensfokdag voor Overijsel. De prijs die werd bedongen bedroeg wel iets meer dan de dubbele marktprijs, maai de in de catalogus vermelde cijfers over groei- vermogen, voederverbruik en slachtkwaliteit wa ren uitgesproken best. Deze cijfers interesseerden Lous en Wattel in bijzondere mate. Het was hun bedoeling uit deze aankoop een fokzeugenstapel f|E risico's die dc land- en tuinbouw lopen door slechte weersomstandigheden komen dit jaar weer eens zeer nadrukkelijk tot uiting. Het verschil in de stand der gewassen van 1964 en 1965 za! grote verschillen in opbrengsten te zien geven, zowel plaat selijk als landelijk. Tot dusver kan men zich wel tegen het risico van hageischade verzekeren en hiervan wordt dan ook op ruime schaal gebruik gemaakt. Het verzekeren van oogsirisico tegen slecht weer is op de veelzijdige en actieve verzekeringsmarkt in ons land nog niet mogelijk. De „Sugar Journal" meldt dat men zich in de Ver enigde Staten verzekeren kan tegen gewassenschade. In 1964 had men reeds zes miljoen hectare en 23 ver schillende gewassen verzekerd, de uitkeringen be droegen in totaal 30 miljoen dollar. De premies zijn gebaseerd op de gemiddelde opbrengsten van de ge wassen in de afgelopen jaren en op ervaring met de voorgekomen schaden. Dekking van het suikerbieten gewas wordt eveneens gebaseerd op de gemiddelde opbrengsten van de afgelopen jaren. Een bijzonder heid is dat het verzekerd bedrag stijgt met de voor het gewas gemaakte kosten, groei en ontwikkeling. Bij één der verzekeringsmaatschappijen die al sinds 1939 werkzaam is en in 36 staten verzekeringen heeft lopen kunnen de telers uit vier tarieven kiezen. De mogelijkheid van het oogstrisico, alhoewel veel moei lijker te realiseren als bijvoorbeeld het verzekeren tegen brand, storm en hagel, zou in een behoefte kun nen voorzien. Oogsten zonder structuurbederf van de grond! n FDEKKLEEDJ ES van plastic kuflstmest- zakken kunnen volgens de vraagbaak van de Albatros Superfosfaatfabrieken N. V. op de vol gende wijze gemaakt worden: Snij de zakken langs een zijkant en langs de bo dem open. Reinig de aan elkaar te lassen randen van stof en resten kunstmest met een vochtige doek. Leg de randen op een ca. 2 cm brede lat, bij voorkeur met de binnenkanten tegen elkaar. Leg een strook krantenpapier over het te lassen gedeelte. Beweeg nu een heet strijkijzer met een temperatuur als voor het strijken van lakens lang zaam (15 sec. over de lengterichting van de zak) over de te lassen strook. Het krantenpapier kleeft op de las gedeeltelijk aan het plastic vast. Is dit een bezwaar dan moet men er aluminiumfolie (zil verpapier) tussen doen. Herhaal het bovenstaan de tot een kleed van de gewenste afmetingen is ontstaan. Een andere methode is plakken met be hulp van 5 cm breed cellotape plakband, maar de duurzaamheid van de lassen is dan niet groot. Ook kan men de zakken op een stevige naaimachine aan elkaar naaien. Het kleed wordt dan echter niet geheel waterdicht. De opdruk van de zakken kan desgewenst met een in benzine gedrenkte doek worden verwijderd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5