Zorgen om prjjzen Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland HET is niet het landbouwbeleid, maar het algemene prijsbeleid, waaraan wij hier vanuit land- en tuinbouw aandacht willen schenken. Over de Stijging van de kosten van levensonderhoud laten consumenten- en vak bondskringen zorgelijke geluiden horen. K.N.L.C. Nieuw onderzoek van het prijsindexcijfer ÖET Christelijk Nationaal Vakverbond heeft kritiek op de berekening van het prijsindex cijfer van het levensonderhoud en, op nieuw onder zoek aangedrongen. Het C. N. V. meent, dat de hui dige cijfers de zaak te rooskleurig voorstellen voor gezinnen met een minimuminkomen. Die besteden naar verhouding een groter deel van hun inkomen aan eerste levensbehoeften als voeding, kleding en huur. Prijsstijging van deze artikelen treft hen dus zwaarder dan het gezin, waarop het indexcijfer is gebaseerd. Als het C. N. V. een aparte statistiek vraagt voor het „minimumgezin", zal dat wel sa- Alhoewel do regenval in Zeeland niet zo overvloedig is geweest als in verschillende gebieden van ob» land (zoals op bovenstaande foto te zien is), hebben ook bij ons door de gestadige regenval de gewassm van het water te lijden en geeft de oogst grote moeilijkheden nog daargelaten de financiële verliezen dio deze wateroverlast tot gevolg heeft. Over het eerste halfjaar 1965 is het leven volgens het C. B. S. vergele ken met het vorige jaar 5,3 duurder geworden en dat is meer dan ver wacht werd. In juni is het prijsindexcijfer verder gestegen, terwijl het had behoren te dalen, de post voeding steeg b.v. tot bijna 9 boven vorig jaar. Oorzaken: vooral het slechte weer, de uitvoer van agrarische produkten, de speculatie van de aardappelhandel, de tarieven van vele overheidsdiens ten. Minister Den Uyl wordt bezworen de zaak niet uit de hand te laten lo pen. Deze minister heeft onlangs in een persconferentie gepreciseerd, dat van december 1964 tot juli 1965 het prijsindexcijfer met 4,6 gestegen is; 2,8 daarvan was te wijten aan prijsstijgingen van aardappelen, groenten ©li fruit. De minister was vooral ongerust over de vleesprijzen. Hij wil de commissie consumentenaangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad advies vragen. Voor de horeca-bedrijven is al een prijsmaatregel aangekon digd. Het Christelijk Nationaal Vakverbond oppert de gedachte om de be rekening van, het prijs-indexcijfer te veranderen. Over deze dingen valt van landbouwzijde ook wel iets te zeggen. Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud WAT zeggen ons deze prijsindexcijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek maan delijks publiceert en wat zeggen zij niet? Het zijn verhoudingscijfers, die een vergelijking geven van de prijzen in de betreffende maand met de gemid delde prijzen in hfet jaar 1959/60. En dan betreft dat de prijzen van alle goederen en diensten (een z.g. pakket) die een gezin van 4 personen voor zijn levensonderhoud nodig had in het jaar 1959/ 1960. Niet ,,de familie Doorsnee", maar meer nauwkeurig een gezin van een hoofd- of handar beider met een bruto-loon of -salaris beneden de loongrens van de sociale verzekering. Daartoe zijn dat -meergenoemde jaar 1959/1960 de huishoud boekjes van vele van dat soort gezinnen onder zocht. Vastgesteld is hoe het inkomen werd ver deeld over voeding, woningbenodigdheden (huur), kleding, geneeskundige verzorging, ontwikkeling en ontspanning, maatschappelijke verplichtingen, enz. Dat in juli 1965 het prijsindexcijfer 122 is, wil dan het volgende zeggen: In juli 1965 was de totale prijs van dat destijds vastgestelde pakket levensbehoeften 22 hoger dan gemiddeld in 1959/1960. De prijzen zijn daartoe nauwkeurig waargenomen op een bepaalde dag tegen het mid den van de genoemde maand. De prijsindexcijfers zijn uiteraard zeer interes sant als actuele berichtgevers over de prijsontwik keling. In de eerste zeven maanden van dit jaar b.v. waren de indexcijfers resp. als volgt 116, 117, 119, 122, 123, 122. Maar er worden alleen prijsver- anderingen mee aangeduid. Als men de echte kos ten van levensonderhoud wil kennen, moet men natuurlijk ook weten het werkelijke verbruik van vandaag, de grootte van het gezin, de levensstan daard, die een gezin erop na houdt, etc. Uiteraard zeggen de indexcijfers voor de diverse artikelen, ook niets over de bedrijfsresultaten van de leve ranciers van de verschillende levensbehoeften. Om dat de prijsindexcijfers van het levensonderhoud zo gemakkelijk de sfeer kunnen bepalen, waarin overleg over lonen en prijzen plaats heeft, is goed begrip van de werkelijke betekenis van deze cij fers noodzakelijk. Wij moeten nog opmerken, dat in de berekening van het prijsindexcijfer rekening wordt gehouden met de verschillen die maand voor maand optre den (en wel op moeten treden) in het verbruik van o.a. allereli voedingsmiddelen, bloemen e.d. menhangen met de rol, die men het minimuloon wil laten spelen in de loonpolitiek. Maar afgezien hiervan zouden ook wij een nieuw onderzoek van de huishoudboekjes van het meer genoemde gezin van 4 personen met een inkomen beneden de loongrens toejuichen. De stellige indruk bestaat toch, dat de beste dingen sinds 1959/1960 verschoven moeten zijn b.v. van de post voeding naar de post ontspan ning en verkeer (televisie, bromfiets, tramtarie ven). En als men de zaak opnieuw gaat bekij ken en b.v. „cijfers voor minimumgezinnen" zou moeten overwegen de cijfers van voedingsarti kelen met natuurlijke prijsschommelingen an ders te presenteren. Zouden hier niet voort schrijdende gemiddelden beter zijn dan de maandelijkse prijswaarnemingen? Dat zou ook beter passen bij de betekenis, die de prijsschom melingen voor de producenten hebben; zowel de lagere als de hogere werken mee aan een gemiddeld resultaat. Voorlichting aan de consument WIJ doen deze suggestie met het oog op de func tie, die het prijsindexcijfer heeft in de sfeer van het sociaal-economisch beleid. Niet om de werkelijke prijsontwikkeling bij belangrijke voe dingsmiddelen als vlees, aardappelen, groente en fruit voor de huisvrouw te verdoezelen. Het prijs indexcijfer kan zij toch niet. gebruiken. Daarom willen wij ook instemmen met het advies, dat mi nister Den Uyl de S. E. R.-commissie consumen tenaangelegenheden heeft gevraagd over een stel sel van regelmatige voorlichting van de verbrui kers over het verloop van de prijzen voor vlees, aardappelen, groenten en fruit. Het bevorderen van de „prijsbewustheid" van de consument, of desnoods alleen van zijn kennis van de telers- en producentenprijzen, lijkt een goede zaak. STR.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1