Kalvermesterij niet meer uit te breiden PRAKTIJKSCHOOL VOOR DE VEEHOUDERIJ Prijzen prijsvraag „Wie wordt kampioen Het al sinds eeuwen bekende mesten van „kist kalveren" met volle melk komt vrqwel niet meer voor. Het produceren van vetkalfsvlees geschiedt te- tegenwoordig mét goedkopere kunstmelk en in een heden van liefst minstens vijftig stuks. Met een stal van 90 kalveren arbeidsinkomen van 16.000. Met dit aantal heeft één persoon geen vol ledige dagtaak. De arbeidsbehoefte varieert afhanke lijk van de arbeidsmethoden en de grootte van het koppel van 4S uren per kalf. In 1964, zo heeft kand. 1. i. G. J. M. Braks voor zfjn scriptie nagegaan, werd bij een normaal verloop van de mestprocedure in een kalverstal voor 90 dieren een arbeidsinkomen bereikt van 16.000 a 18.000. Door een snellere, dus voordeligere groei, en een hogere opbrengst bij verkoop brachten MRIJlkalveren in totaal 50 -meer op dan FH-kalveren. De prijs van nuchtere MRIJ- kalveren ligt echter beduidend hoger dan van FH- kalveren, zodat deze hogere opbrengst nog geen betere rentabiliteit betekent. In ruim 100 dagen kan 100 kg gewichtsvermeer dering bereikt worden, bij een voerverbruik van on geveer 1,5 kg kunstmelkpoeder per kg groei. Gemid deld moet men op een sterfterisico van 5 re kenen. Het prijs- en bedrijfsrisico in de kalvermeste rij is vrij groot, redenen waarom veel mesters zijn overgegaan de kalveren op contract te mestenove rigens in het hoge-prijzenjaar 1964 tot hun nadeel!). Potentieel slechts ten dele gebruikt. De kalvermes terij heeft met meer dan 600.000 stuks in de laatste jaren thans het maximum bereikt. Vrijwel alle stier- kalveren worden bestemd voor de kalvermesterij. VRUDA G 3 SEP TE MBE R 1 965 Een belangrijke uitbreiding zou slechts mogelijk zijn door vrouwelijke kalveren te gaan gebruiken wat ten koste van de toekomstige veestapelgrootte zou gaan. De E. E. G.-landen voorzien niet geheel in de eigen behoefte aan rundvlees, en de heer Braks vraagt zich dan ook af of de kalvermesterij wel de geschiktste methode is om de rundvleesproduktie op te voeren. Hiermee worden immers de potientiële produktiemo- gelijkheden per beschikbaar kalf slechts ten dele ge bruikt. Daar slaat echter tegenover dat methoden waarbij rundveeeen zwaarder gewicht wordt af- gemest, meestal aan het beschikbaar hebben van cultuurgrond zijn gebonden. Verder is het twijfel achtig of er dan financiële voordelen zijn te behalen die vergelijkbaar zijn met die in de kalvermesterij. Vetkalfsvlees is n.l. een luxe artikel dat in prijs aan zienlijk boven die van andere rundvleessoorten uit steekt. Deze mededeling van het P- A. W „De ont wikkeling van de kalvermesterij" van de scriptie dóór kand. 1. i. G. J. M. Braks is verschenen als Nü 105 en is verkrijgbaar door storting van ƒ1 op giroreke ning 966643. weidebedrijf te Oenkerk is nu bijna twee jaar in bedrijf. Alle praktische werkzaamheden op het veehouderij- en weidebedrijf worden hier onder wezen. De praktijkschool heeft enkele bedrijven in eigen beheer, die ondergeschikt zijn aan het onder wijs. Er zijn momenteel drie bedrijven met een totale oppervlakte van 99 ha van 105 melk- en kalfkoeien, 3o veren, 6 paarden, 43 schapen meUlaiu. mede 2 fokzeugen met biggen. Deze veesta*. nog iets uitgebreid worden maar zal nooit toei. kend ziin om alle kursisten (30 a 50 per week) te laten melken. Dit is opgelost omdat vier veehou ders in de direkte omgeving der school spontaan hun veestapel voor het onderwijs in machinaal melken beschikbaar hebben gesteld. De cursussenduren normaal vijf dagen (van maandagmorgen t/m vrijdagmiddag). Aangezien ook, 's morgens word gemolken, worden in een cursusweek 45 uren van 60 minuten les gegeven. De lessen worden aan groepen van 4 tot 6 leer lingen gegeven, welk aantal afhankelijk is van de soort instruktie. Zo is het melken een onderwerp dat een instructeur per drie leerlingen vraagt, terwijl b.v. grassenkennis met zes leerlingen kan worden beoefend. Een en ander brengt mee dat de school thans de beschikking heeft over twaalf instructeurs. Daarnaast is er een bedrijfsleider met vijf medewerkers. De staf wordt gevormd door een direkteur en een leraar. De bestuursvorm van de school is een Stichting, die wordt beheerd door vertegenwoordigers van de zes werkgevers- en werknemersorganisaties in de landbouw. De kosten van een lesweek van vijf dagen bedragen 45,10,lesgeld en 35, verblijfskosten). Voor het verkrijgen van nadere inlichtingen en het aanvragen van kursussen kan men zich schriftelijk of telefonisch wenden tot het adres der school: Wijnserdyk 3, Oenkerk (Fr.), telefoon 05103562. Om teleurstelling te voorko men is het gewenst tijdig een cursusweek vast te leggen. 7. Favori van Moerkapelle K. 2569 7. Favori van Moerkapelle K 2569, leeftijd 8 jaar. 8. Nico van de Verve K. 2625 8. Eig.: C. N. den Hamer en Zn t. Schoondijke en Oostburg e: Adr. J- Catseman te Biervlie (Zeel.). Kampioen Noord-Bra bant 1961. „3de op tal" Natio - f nale Tentoonstelling 1962. 1/ prijs Nationale Tentoonstellin 1964. Kampioen Z L M.-Ten toonstelling Axel 1965. Nico van de Verwe K. 2625 leeftijd 5 jaar. Eig.: Kindn H. van Bommel t Stiphout (N-Br.) Provinciaal èn Nationaal steeds met 1st.' premies bekroond. Ie prijs Na tionale Tentoonstelling 196i le premie Centrale Hengsten keuring Den Bosch 1965. Ie prijs: Een prima stamboek-merrieveulen. 2e prijs: Een Haflinger hengstveulen. Aange boden door de N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam. 3e prijs: Een Shetlander hengstveulen. Aan geboden door het Veemarktbedrijf te s -Hertogenbosch 4e prijs: Nieuwste type „Esta" diepvrieskist HF 420. Zeer grote invriescapaciteit zeer lage invriestemperatuur 40 graden Celsius (bij omg. tempe ratuur 4- 5 graden) 420 liter kihoud met zeer gunstige afmetingen. 5e prijs: Een schotelkunstmeststrooier met geëmailleerde schotels (strooibreed- te 2.20 m). Fabrikaat: Landbouwma- chinefabriek P. J. Zweegers Zn te Geldrop. 6e prijs: Automatische wasmachine combina tie. Aangeboden door het Onderling Boerenverzekeringsfonds te Leeu warden. 7e prijs: Cambridge-wals, driedelig, werk- breedte 3 m. Aangeboden door het CEBECO te Rotterdam. -8e prijs: „Pfaff'-zigzag-naaimachine. Aange boden door de Verzekeringen N. C B., A B T. B., L. L. T. B., L. T B. en B. T. L. 9e prijs: Aardappelsorteermachine. Aangebo den door de C. I. V. te Rotterdam. 10e prijs: Phil'ps radiotoestel - F. M. stereo Aaneeboden door de N.V. „A. V. O. B." te Vught. 11e prijs: Compleet paardenwerktuig. Aange boden door Wessanen te Wormer- veer. 12e prijs: Tien balen (1000 kg) Kalkammonsal- peter. Beschikbaar gesteld door het Centraal Stikstof Verkoopkantoor „Staatsmijnen", „Mekog" en „Ned. Stikstof Maatschappij N.V." 13e prijs: Compleet dames- of herenrijwiel. 14e prijs: Vijf en twintig balen (1000 kg) droge pulp. Aangeboden door de Verenigde Coöp. Suikerfabrieken (V. C. S.) te Dinteloord. 15e prijs: Electrische koelkast met assorti ment Amstelbieren. Aangeboden door de Fa. Beekman te 's-Hertogen- bosch. 16e prijs: Wit buffellederen monstertuig. Aan geboden door Wessanen te Wormer- veer. 17e prijs: „Hezo"-weidepomp. Landbouwma- chinefabriek P. Heesters Zn 'e Haaren. 18e prijs: Een diepvriesinseminatie van het K. I.-station Douai, Frankrijk van Je Kampioenstier Adema 584 F.R.S. 54332. Aangeboden door de Fa. F. Dekker Pzn te Axel. 19e prijs: „Koltec" Rijkskeur schrikdraadappa raat compleet. Aangeboden door N V. Koltec te Breda. 20e prijs: „Nijl"-membraampomp op tweewie lig onderstel. Landbouwmachinefa- briek P. J. Zweegers Zn te Gei- drop. 21e prijs: Twintig dozen (500 kg) paarden- koek. Aangeboden door de N.V. Koudijs Voederfabrieken BK. te 's-Hertogenbosch. 22e prijs: Bascule met schuifgewicht. Aange boden door de Fa. Vaessen Zn's Weegtuigenfabriek te Weert. 23e prijs: Stalen stalmestkruiwagen. Fabrikaat „Landwerk". 24e prijs: Twee droogvoerbakken. Fabrikaat „Landwerk". 25e prijs: Luxe Haflinger hoofdstel - origineel Tiroler model. Zadelmaker B. P. Pa ree te 's-Heerenhoek Verder nog een aantal waardevolle troostprijzen, w.o. de nieuwste uit vinding vip huishoudelijk gebied: tien „Lakenrekkers". NAAM: BEROEP: ADRES KAMPIOENSCHAP HENGSTEN 1. Kampioen: 2. Res. kampioen: 3 Datum: VOORLETTERS: HENGSTEN MET AFSTAMMELINGEN 1 2 3 Handtekening:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11