UITBREIDINGSPLANNEN RADIO Uitgifte landbouwbedrijven in Oostelijk Flevoland 770 Mededeling aan de lezers Wij maken onze lezers er op attent, dat het Zeeuws Land- en Tuinbouw blad op 13 augustus a.s. NIET zal verschijnen. NIEUWE VOORZITTER VEILING TERNEUZEN PRIJSWINNAARS BROUWGERSTLEVERANTIES OOGST 1964 VOORSCHOTPRIJS VOOR DE WOL VAN SCHEER 1965 UITREIKING DIPLOMA'S LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL - GOES Zitdagen Boekhoud- AR bureau «ÜSLmU JSt EURO-SHOW BEDRIJFSPLUIM VEEHOUDERIJ ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD De veilingsvereniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen heeft een nieuwe voorzitter en wel de heer J. P. van Dijke, een landbouwer-fruitkweker te Groede. Het bestuur koos de heer Van Dijke als opvol ger van wijlen de heer Rammeloo, de in het begin van dit jaar zo plotseling overleden voorzitter van deze veiling. De heer Van Dijke werd dit voorjaar als be stuurslid van deze veiling gekozen. Hij heeft een landbouwbedrijf van ongeveer 100 ha, waarvan ongeveer 10 ha jonge fruitaanplant. Van de handelaars die in het afgelopen seizoen het meest geregeld grote hoeveelheden brouwgerst van goede kwaliteit hebben geleverd, ontvingen als prijs winnaars het C.H.V., Hazeldonk, met 7.069 ton brouwgerst de zilveren wisselbeker en 450,uit geloofd door C.B.K. De eerste pr\js was voor C.H.V., Sas van Gent, met 5.109 ton brouwgerst, met als prijs een schilderij en 350,uitgeloofd door NeCoMout. De 2e prijs voor de C.A.V.V. Terneuzen, met 2.213 ton brouwgerst, die een tafelaansteker en 250,uitge loofd door C.B.K. ontving. De derde prijs ging naar het C.H.V., Steenbergen, met 4.597 ton brouwgerst, zijnde een bureauset en 150,—, uitgeloofd door Ne CoMout. Van de handelaren die in het afgelopen seizoen partijen van uitzonderlijk goede kwaliteit hebben ge leverd kreeg de eerste prijs de C.Z.A.V.V., Wemeldin- ge, met 1.020 ton Cambrinus, zijnde 150,uitgeloofd door C.B.K. De tweede prijs was voor C.L.V., Putters- hoek, met 400 ton Cambrinus en als prijs 150,uit geloofd door C.B.K. Tenslotte was de derde prijs voor J. Duynkerke te Borssele met 101 ton Cambrinus, waarvoor hij 150,uitgeloofd door C.B.K., ontving. Voor de wolinname 1965, die thans aan de gang is, heeft het Dagelijks Bestuur van de Nederlandse Wolfederatie (de Coöperatieve Nederlandse Wol- af zetvereniging) een voorschotprijs vastgesteld van 3,50 per kg voor eerste kwaliteit met een rendement van 60 Deze voorschotprijs is bijna gelijk aan die van vorig jaar, ofschoon de situatie op de internationale wolmarkt in de laatste maanden slecht was, waar door de prijzen op de wereldmarkt voor wol bij zonder laag zijn. Een groot deel van de Nederlandse wol wordt echter door de Wolfederatie bestemd voor de eigen afzet van breigarens, dekens en andere wollen produkten. Het zal van het verdere verloop van de inter nationale wolmarkt en van de binnenlandse afzet afhangen, of er op deze voorschotprijs tezijnertijd nog een nabetaling kan komen, zoals in vorige ja ren het geval is geweest. Westdorpe. Vanaf 21 juli 1965, gedurende 14 dagen, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het besluit van Gedeputeerde Staten, met kaart en toelichting, inzake herziening van uitbreidingsplan in hoofdzaak. Voor de eerste maal vond aan de Lagere Land- en Tuinbouwschool te Goes de uitreiking plaats van de diploma's. Daardoor ook dat de geslaagden van drie scholen afkomstig waren, n.l. 's-HeerenhoekOude- lande en Kruiningen. Dit was ook de reden dat de uitreiking op een zo laat tijdstip moest plaats vinden. De leerlingen die de sudierichting Tuinbouw tegelijk met landbouw hadden gekozen, hadden door de com binatie nog maar een jaar tuinbouw achter de rug. Om te voorkomen dat deze jongens nog een heel jaar de school zouden moeten bezoeken, was besloten de resterende leerstof in de tijd van mei tot juli in een zeer snel tempo af te werken. Met vier dagen les per week zijn ze zo aan een eindstreep gekomen. Jammer genoeg niet allemaal. Eén leerling was wegens een ernstig ongeval afgevallen, terwijl aan een andere leerling het diploma Tuinbouw niet kon worden uit gereikt. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer F. de Groene, zei het een waar genoegen te vin den, deze eerste diploma-uitreiking te mogen inlei den. Hij wees er de geslaagden op dat ze hiermee een eindpunt hadden bereikt, maar hopelijk niet het laatste. Het is maar een start en men moet aan het leren blijven. Ook alles wat je van de leerkrachten hebt opgestoken naast het studiemateriaal is zeker van even groot belang. Na hem kwamen nog diverse andere sprekers aan de beurt, die ieder op hun eigen wijze de jongens toe spraken en eventueel een wijze raad meegaven. Na mens de N.C.B. sprak de heer Steyn uit Kwadendam- me. De heer Van Burgt sprak namens het gemeen tebestuur van Goes en wees er op dat de jongens, be gonnen aan de school als kleine jongetjes, nu haast volwassen genoemd mogen worden. Weldra zal dan ook door de maatschappij een beroep op hen worden gedaan. Blijf ook dan niet aan de kant staan, jongens. Namens de ouders sprak de heer J. Bierens uit Kapelle, die speciaal de leerkrachten dankte voor het wetenschappelijke deel van de opleiding dat de jongens hier hadden meegekregen, maar vooral voor de manier waarop de leerkrachten met de jongens hadden omgegaan. Aan diverse dingen die hij zo links en rechts had opgevangen kon hij constateren, dat het niet alleen blijf bij onderwijs, maar dat de jon gens ook nog wat meer voor hun latere leven wordt meegegeven. En dat is zeker niet minder belangrijk. De heer De Ridder sprak als directeur namens de leerkrachten de jongens en hun ouders toe. Hij wees op de moeilijkheden die voorzien waren, in verband met de combinatie van de scholen, maar constateerde dat alles erg was mee gevallen. Iedereen had blijk gegeven zich voldoende te kunnen aanpassen. Namens de geslaagden dankte de heer A. Bierens de leerkrachten, en deelde met kwistige hand aan ieder een boekenbon uit. De geslaagden zijn: A. W. Bierens (x), Kapelle, A. Lepoeter (x), Kapelle, A. Bogaard (x), Hoedekens- kerke, J. Boonman (x), 's-Gravenpolder, A. Dek, Kruiningen, A. K. Kloosterman (x), Kapelle, J. L. Tramper, Werkendam (voorheen 's-Gravenpolder), H. van Stee (x), Borssele, H. W. Verdonk (x), Yerse- ke, K. J. Verlare, Rilland Bath, S. de Vos (x), We- meldinge. De vetgedrukten slaagden ook voor Tuinbouw. De met een (x) aangeduide leerlingen behaalden tevens het diploma A-leergang werktuigengebruik van de praktijkschool te Schoondijke. Dinsdag 10 augustus 1965, Hilversum II, 12.30 12.40 uur: „Ruilverkaveling in Limburg", een vraag gesprek met ir. J. P. J. Simons, hoofdingenieur-direc teur van de Cultuurtechnische Dienst voor de pro vincie Limburg. „Het snoeien van herfstkomkom- mers", door de heer A. P. van der Hoeven van het Proefstation voor de groenten en fruitteelt onder glas in Naaldwijk. Rubriek „Leven op het land" In de rubriek „Leven op het land" van donderdag 12 augustus 1965 van 12.1012.27 uur over Hilver sum I: „De Geit". Een gesprek tussen de heer S. de Jong Szn en mevrouw A. RolSchouten o.l.v. mr. E. Kuylman, gevolgd door agrarisch nieuws. Donderdag 19 augustus, Hilversum I, 12.1012,27 uur Wild speurtochten. Een gesprek tussen de heren H. Clewitz en J. Pol o.l.v. ds. A. Faber, gevolgd door agrarisch°nieuws. WISSENKERKE: Woensdag 11 augustus in hotel „De Kroon". ZIERIKZEE: Donderdag 12 augustus in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 12 augustus in hotel „De Eendracht". De zitdag Oostburg van 11 augustus komt te vervallen. OOSTBURG: Woensdag 18 augustus in café „De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 18 augustus in hotel „Des Pays Bas". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 19 augus tus in hotel „De Gouden Leeuw". ZIERIKZEE: Donderdag 19 augustus in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 19 augustus in hotel „De Eendracht". AP 23, 24 en 25 september a.s. vindt in de Bern- hardhal te Utrecht de door de Kon. Ned. Ver. Ornithophilia georganiseerde jaarlijkse EURO-SHOW voor de bedrijfspluimveehouderij plaats. De belangstelling voor deze show is ook dit jaar weer zeer groot, dit ondanks de minder gunstige tijden, welke de Nederlandse pluimveehouderij door maakt. In 135 stands worden alle facetten van deze tak van bedrijf belicht," de beschikbare ruimte is hier mede geheel bezet. Op het terrein voor de Bernhard- hal zullen eveneens stands verrijzen. Behalve aan de pluimveehouderij, zal meer dan in voorgaande jaren aandacht worden geschonken aan de kalverenmesterij en de varkenshouderij, waardoor de tentoonstelling een bredere basis verkrijgt, hetgeen ongetwijfeld mo gelijkheden voor een verdere groei van de jaarlijkse Ornithophilia-show in zich houdt. Naast de bedrijfsafdeling is zoals steeds een be langrijke plaats ingeruimd voor de sportfokkerij van hoenders, duiven en konijnen. De bezoekers zullen hier 4000 voor vrijetijdsbesteding gefokte sportdieren in vele rassen, grootten en kleurelagen kunnen be wonderen. De officiële opening van de tentoonstelling zal op donderdag, 23 september worden verricht door de Minister van Landbouw en Visserij. (Adv.) De Directeur van de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders te Zwolle is voornemens met ingang van 1 november 1966 in Oostelijk Flevoland 80 akkerbouwbedrijven van verschillende grootte uit te geven, voor een deel in pacht en voor een deel in erfpacht of eigendom. Gegadigden voor deze bedrijven moeten op 1 november 1966 tenminste 26 jaar zijn, doch mogen op deze datum de leeftijd van 50 jaar niet hebben overschreden. Zij moeten voorts landbouwonder wijs hebben genoten en daarvan een diploma bezit ten. Als minimum-eis wordt gesteld het bezit van een diploma van een landbouwwintercursus. Aanmelding als gegadigde dient uitsluitend per briefkaart te geschieden vóór 22 augustus 1965. Uitdrukkelijk wordt verzocht thans geen verdere correspondentie te voeren. Naderhand wordt iedere gegadigde ruimschoots in de gelegenheid gesteld zijn wensen en eventuele bijzondere omstandig heden kenbaar te maken. Op de adreszijde van de briefkaart dient te wor den vermeld: Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, Postbus 56, Zwolle. Op de andere zijde van de kaart uitsluitend vermelden: naam, adres, postbestelling en provincie van inwoning, alsmede de aanduiding: „O.F. 66". Zij, die zich in het kader van een ruilverkaveling als gegadigde aanmelden, gelieven op de briefkaart tevens de naam van de desbetreffende ruilverkave ling te vermelden. Zij, die een bedrijf hebben buiten een ruilverkaveling en die bereid en in staat zijn dit bedrijf ter beschikking te stellen aan een ge gadigde uit eer. ruilverkaveling, dienen hiervan op de briefkaart e-eneens mededeling te doen. Een prospectus, waarin nadere bijzonderheden over de bedrijven en de wijze van uitgifte daarvan wor den gegeven, is verkrijgbaar door betaling van 1,50 op girorekening 86 98 47 van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Zwolle. Ook op het girostrookje dient te worden vermeld „O.F. 66". De Directeur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, Dr. Ir. W. N. OTTO. waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie ove? advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Terneuzen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 2