Een nieuw seizoen begon „Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinboun en Veeteelt in Zeeland Mededeling van het Dagelijks Bestuur der Z.L.M. Het Dagelijks Bestuur deelt mede, dat zij als opvolger van de dit najaar aftredende Algemeen Voorzitter kandidaat zal stellen de huidige Secretaris der Maatschappij, Ir. J. Prins te Goes. Voorts zal een statutenwijziging worden voorbereid, welke zal voorzien in twee vice- voorzitters van het Bestuur in plaats van één, zoals thans het geval is. Voor de dan geschapen tweede vacature zal het D. B. kandidaat stellen de heer J. B. Becu te Groede. AP de fruitbedrijven is de oogst van appels eti peren begonnen. Enkele vroege rassen worden reeds aangevoerd op de veilingen, meerdere zullen weldra volgen. Iedere week komt in Goes de Provinciale Zeeuwse afzetcommissie voor fruit bijeen. Dan be raadslagen fruittelers, veilingdirekteuren en -keurmeesters over de aanvoerdata. Het resultaat van hun besprekingen kan men, meestal op vrij dag, in de krant lezen. Goed werk wordt gedaan door deze commissie, al wordt het niet door elke teler begrepen. Zij Waakt over de kwaliteit van het fruit. Zij tracht vooral het voortijdig aanvoeren te voorkomen. Zij beschermt de teler tegen zichzelf. Het lijkt aan trekkelijk het fruit vroeg te plukken en dan tegen hoge prijzen te verkopen. De teler die het doet, slaat er uiteindelijk de eigen ruiten mee in. Met ©en te vroeg geplukt produkt valt nooit een markt op te bouwen, enkel maar af te breken. Daarom is het zo enorm belangrijk dat elke teler meewerkt om het streven van de afzetcommissie zo dicht mogelijk te benaderen. En dan geen uitvluchten verzinnen, nee. volledig en van harte meewerken. BEVREDIGEND BEGIN UET begin van het fruitsefeoen is niet onbevredi- gend. Hopelijk zal er in 1965 ook in deze sek- tor iets doorbreken van de welvaart die er heerst in ons land. Het is hard nodig na twee seizoenen met achterblijvende resultaten. De kostprijs van appels en peren stijgt nog steeds. De nota's van de bestrijdingsmiddelenleve- ranqiers zijn onheilspellend hoog geworden. De loonkosten zijn weer gestegen. Tegenover de stij gende kosten staan de laatste jaren geen hogere inkomsten voor de teler. De fruitomzetten van de veiling zijn op hun best gelijk gebleven. Bij een voortdurend in waarde dalende geldeenheid en hogere prijzen op elk gebied, is dat een situatie die niet kan blijven voortbestaan. We leven in een dynamische tijd en als tuinders hebben we daar rekening mee te houden. We kunnen er lang en breed over praten en er een heleboel fraaie bena mingen aan geven maar om de ontwikkeling van deze tijd te kunnen bijhouden, zullen we efficiën ter moeten produceren. Voor <£e verhoging van het welvaartspeil van de tuinbouw is nodig, dat met de mankracht die op het ogenblik beschikbaar is, meer wordt geproduceerd. Een moeiijke zaak, waar echter niet aan te ontkomen valt voor degene die ondernemer wil blijven. Voor velen zal dat alleen mogelijk zijn door be- drijfsvergroting. Voor anderen kan het misschien door omschakeling op teelten met een hogere economische waarde. In verschillende tuinbouwgebieden, ook in Zee land, is het vraagstuk van de bedrijfsstructuur van grote betekenis in verband met de toekomstmoge lijkheden van de bedrijven. Er wordt gesproken over en gewerkt aan plannen tot verbetering. Uw standsorganisatie neemt daarbij een belangrijke plaats in. Dikwijls horen we de klacht dat het zo lang duurt voor er wat gaat gebeuren, dat er teveel wordt gepraat en te weinig gedaan. Naar deze ge luiden zal zeker gel.isterd moeten worden. We léven snel, te snel naar veler mening, maar ook als agrarische gemeenschap zullen we ons moeten aanpassen aan het levenstempo van deze 'tijd. TUINBOUW MOET „BIJ BLIJVEN HE Nederlandse industrie beleeft een per' ^de van hoogconjunktuur. Zij rekent op een aan zienlijke stijging van het welvaartspeil. In het Financieel Dagblad lazen we dezer, dagen dat het Nederlandse bedrijfsleven rekent met een loon kostenstijging van 30 in de komende drie jaar. Met dit gegeven voor ogen gaan de grote indus triëlen verder met het mechaniseren en automati seren van hun bedrijven en cfoen zij hun investe ringen, ook bij een rentepeil van 67 Onze bedrijfstak is niet te vergelijken met een industrie maar niettemin moeten ook wij mee komen en dat "egt de ondernemers in onze sektor de dure plicht op, de ontwikkelingen nauwlet tend te volgen en waar nodig maatregelen te nemen om „bij" te blijven. En dan niet te gauw zeggen: „Dat kan in onze sektor niet". Er kan een tijd komen dat er niet wordt gevraagd of het kan. We horen zo dikwijls de mening verkondigen dat het in de tuinbouw de veilingprijzen zijn die het moeten doen. Vanzelfsprekend zijn hoge vei lingprijzen van groot belang maar minstens net zo belangrijk is de structurele en bedrijfseconomi sche kant van het bedrijf. Wanneer ieder voor zich daar wat aan probeert te doen en in gezamenlijke inspanning, met behulp van de overheid, maat regelen tot structuurverbetering tot uitvoering komen, zal de welvaartsontwikkeling ook aan de tuinbouw niet voorbijgaan. Maar dan niet lijd zaam afwachten en de hoop geheel vestigen op hoge veilingprijzen. Er zijn mensen die pessimistisch zijn over de;toe komst van de tuinbouw. We behoren daar niet toe. Zonder twijfel is er een perspectief voor het goed geleide tuinbouwbedrijf, maar een structu rele aanpassing aan veranderende omstandigheden zal noodzakelijk zijn. Daarbij zullen we ons niet kunnen beroepen op wat we in het verleden altijd hebben gedaan, want deze tijd vraagt een eigen tijds antwoord. P. G. VERMAIRE De fruitoogst is weer in volle gang

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1