err ern oejufm Weekboek 787 NOTERINGEN VAN DE VEILINGEN KORTE WENKEN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 AARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht 28/7 t/m 3/8 1965, verstrekt door G. de Vries en Zonen N. V., Amsterdamvoor Zeeland, Goes, telefoon 01100 6451.) De weekomzet bedroeg 110 contracten. De prijzen stegen van 17,80 tot 18,20 en daalden iater tot 17,50. De slotnotering was 17,70 laten tot 17,60 bie den. BEURSBERICHT GOES (3 augustus 1965) Vlas. De notering per kg is 2025 cent. De prijs per ha bedraagt 1.600,2.100,Voor beide no teringen geldt op auto geleverd. Voor afwijkende en gelegerde partijen bestaat geen belangstelling. Hooi. Lucernehooi ƒ105ƒ115; Weidehooi 85 95; Dijkhooi ƒ65—ƒ75; Veldbeemd ƒ45—ƒ50. Alles per 1000 kg. Voor alle noteringen geldt op auto geleverd. Voor verregend hooi bestaat geen belangstelling. De han del is zeer traag. Eieren. De eierprijs bedraagt 2,04 per kg. Karwij. Geen opgave ontvangen. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH Op de markt van woensdag 4 augustus waren de prijzen als volgt: Melk- en kalfkoeien ƒ900ƒ1625; guiste koeien 8251300; kalfvaarzen 11501625; klamvaar- zen ƒ950ƒ1185; guiste vaarzen ƒ850ƒ1100; pin ken ƒ600825; graskalveren ƒ400ƒ600; nuchtere kalveren voor fok- en mesterij 150—340; weide- schapen ƒ75ƒ115; lammeren 55ƒ95; drachtige zeugen 370510; biggen 5068. Alles per stuk. Slachtrunderen. Extra kw. ƒ4,35ƒ4,50; le kw. ƒ3,85—ƒ4,25; 2e kw. ƒ3,50—ƒ3,70; 3e kw. 3,30— 3,45. Vette stieren 3,804,30. Worstkoeien 3,25 ƒ3,40. Vette kalveren le kw. 3,20ƒ3,45. Vette kalveren 2e kw. 2,903,15. Vette kalveren 3e kw. 2,702,85. Nuchere slachtkalveren 1,401,80. Slachtzeugen le kw. 1,551,65. Slachtzeugen 2e kw. ƒ1,48—ƒ1,54. Slachtvarkens 1,77—1,88. Alles per kg geslacht gewicht. Vette schapen 115150. Vette lammeren 95 130. Nuchtere slachtkalveren 60105. Alles per stuk. OPHOUD- EN VERGOEDINGSPRIJZEN APPELS UET ingang van 2 augustus is een nieuwe mini- mumprijsregeling voor appelen in werking getreden. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Tijdens de vergadering van de fruitveilingen in Utrecht, hebben de afgevaardig den van de fruitveilingen hun instemming be tuigd met de regeling voor het komende seizoen die op enkele punten afwijkt van de regeling van 1964—1965. Zo is bepaald dat de ophoudprijs van appelen het gehele jaar 12 cent per kg zal zijn. Het vorig jaar gold voor de zomerappels een ophoudprijs van 10 cent per kg en werd -het eerst in de herfst 12 cent. Verder is de vergoedingsprijs bij eventuele door draai weer vastgesteld op 6 cent per kg. De vergoeding bij doordraai geldt niet voor kroet, dat was ook in voorgaande jaren het geval, maar thans ook niet meer voor valappelen. Verder zal van alle appelen die op de veilingen worden aangevoerd een heffing worden ingehou den van 0,20 per 100 kg. Ook dat is anders dan in voorgaande jaren. Toen werd er 0,40 per 100 kg heffing ingehouden van appels van de kwaliteiten IID; III grof en III fijn ongeacht tegen welke prijs ze werden verkocht en van alle appels van de betere kwaliteitsklassen die 0,22 per kg en minder opbrachten. Dit seizoen dus een algemene heffing, behalve uiteraard ook weer van kroet, val- en stipappelen. Laten we hopen dat we niet al te veel te maken zullen krijgen met deze minimumprijsregeling. De ervaring heeft geleerd dat het goed is dat er een bodem in de markt ligt en daarom is de regeling gehandhaafd. We hadden graag gezien dat heel het stelsel van heffing en vefgoeding bij doordraai zou zijn vervallen, omdat we nog steeds niet overtuigd zijn van de waarde hiervan, maar dat bleek niet haal baar te zijn in vele fruitgebieden. Voorlopig zal er dus nog betaald moeten worden van al het fruit om de slechte kwaliteiten waar voor geen interesse is, toch nog aan een vergoe ding te helpen bij doordraai. BEVREDIGENDE PRIJSONTWIKKELING APPELS Sinds eind vorige week worden volop appels aan gevoerd op de Zeeuwse veilingen. In de eerste plaats Yellow Transparant maar ook, zij het nog in min dere ma^te, Stark Earliest. Toen vorige week don derdag de 'maat 55 mm en opwaarts van de Yellow mocht komen was er sprake van een zeer grote aan voer, gevolg van het feit, dat een week daarvoor en kel een maat mocht worden aangevoerd die er bijna niet is omdat de vruchten klein zjjn. Vorige week donderdag hadden zowel Goes als Ka- pelle-Biezelinge aanvoeren van 50 tot 70 ton Yellow. De daaropvolgende dagen werd het belangrijk min der. De prijsontwikkeling is redelijk. Eind vorige week en begin deze week deed de grootste maat (boven 65 mm) tussen 70 en 80 ct per kg. I 60-65 mm werd verkocht voor ongeveer 50 cent per kg en I 55-60 mm deed rond 30 cent. Stark Earliest deed on geveer dezelfde prijzen als de Yellow Transparant, althans tot op dit moment. Het aanbod van pruimen (Early Laxton) nam wat toe. De prijs bleef vast. Goe de partijen noteerden ussen 1,10—1,50 per kg. Ver wacht wordt dat de pruimen duur zullen blijven dit jaar. Er zijn er weinig. De laatste partijtjes zure mo rellen werden begin deze week verkocht voor onge veer 1,70 per kg. De oogst van dit ras is nog nooit zo klein geweest als dit jaar. Veel telers hadden een volkomen misoogst. Met de frambozen is het nu ook gebeurd. Extra kwaliteit deed op het eind dicht te gen 3 per kg. Klasse 1 en II in doosjes ruim 2. Voor tubframbozen werd iets meer dan 1 per kg be taald. Rode bessen worden er nu niet meer aange voerd. De laatste partijtjes deden al naar gelang van de kwaliteit tussen 0,501,50 per kg. Zwarte bessen, waarvan de oogst ook is afgelopen noteerden steeds rond 1,50 per kg. De eerste brammen zjjn aangevoerd. De prijs lag tussen 0,50 en 0,70 per doosje maar 't ging toen nog slechts om een kleine hoeveelheid die voor verse consumptie werd gekocht. Dubbele princessebonèn, waarvan het aanbod bleef tegenvallen, bleven ge vraagd. Eind vorige week werd tussen 1,10 en 1,20 per kg betaald. MAATVERLAGING PEREN Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten dat in de periode 2 augustus tot 12 september peren met een middellijn van 3540 mm voor con sumptie verkocht mogen worden. Na 12 september wordt de miniummaat weer 40 mm. Voor Zeeland is deze maatregel vooral van belang voor het ras Oomskinderenpeer, waarvan deze week de eerste aanvoeren op de veilingen kwamen. Dit is een kleine peèr van goedekwaliteit waarvan ook de kleine peertjes nog een redelijke consumptiewaarde hebben. Ook in voorgaande jaren werd dikwijls een derge lijke maatregel genomen. 3 augustus. 1L schrijven we augustus, het lijkt er zo wei- nig op, het is nu weer koud, nat en winde rig. Het weekend was droog en het is wel uitge buit om wat direct nodig werk in te halen. Het vlas werd op de ruiters gezet, na vele mislukte pogingen, door de regen steeds uitgesteld. Het graszaad werd wat gelicht en spoedig daarop ge- dorsen en maandag ging het ook weer, doch des avonds was het weer mis en we zitten vanmor gen weer in de aardappelrooierij, de enige uit vlucht bij nat" weer. De erwten zijn nu aan de beurt en geven veel zorg. Wanneer we geen onkruid er in hebben, is het beste ze na 't maaien, indien mogelijk, direct te ruiteren. Ze zijn al zover afgestorven, dat ze best geruiterd kunnen worden. Heeft men veel onkruid, dan is dit onmogelijk en moet gewacht worden tot dit verstorven is. In erwten met karwij of gras eronder, waar we niet konden spuiten wat we wilden, is het op vele plaatsen misgegaan, vooral de kamille is er mee doorgegaan, deze profiteren vooral van regen en koude. De pootaardappelen zijn vóór de datum alle doodgespoten; de regen hield dit nog wat tegen. Het is altijd zo'n triest gezicht een mooi groen veld in een paar dagen te zien zwart worden, maar 't is noodzakelijk. De consumptieaardappelen, die goed (elke week met zulk weer) onder de tin worden gehouden, houden zich nog goed en zullen straks een hoge opbrengst geven wanneer we ze vry kunnen houden van de ziekte, en dit probe ren we want een paar zieke planten geven straks bij de levering al veel narigheid. Laten we hopen dat we na jaren van verdriet over de aardappel prijzen, nu eens wat plezier hieraan beleven. De graanoogst staat ook zo voor de deur. De gerst en de tarwe schieten goed op en de volgende week begint de gerstslag denken we, als we dan maar wat vaster weer hebben! Buurman Willem loopt ook met zijn ziel onder zyn arm. „Jon, jonge, wat is 't erg en wat steekt 't weer toch tegen eè. Ik in eêl m'n leven om de zen tied nog nooit zovee regen en wind meege maakt, netuurlik lest eugt best, maer 't is buten- gewoon. In 't Langeweegje, in m'n weie, eit nog nooit gin waeter gestaen, maer noe most ik_de beêsten gin ver weien. Ze trapten olies kapot. Je zou vlie weke erten gemaaid èn, as je op 't land kon kom men, maer dat gieng nie, 't was ol om te nat. We adden van 't jaer, vroeg vlas gezaaid, prachtig mooi blank en lank, stoeng prima, de regen en de wind èn d'r zo in uus ehouwen, je kunt 't mie gin meugeljjkheid trokken, het komt as ruug- te in de touwe, 's is vrêed. Elke ochtend slae ik maer op de barremeter, de verve der of maer ie bluuft maer aan de ver keerde kant staen en dan is 't buten ok nog nie vee gedaen. STALMEST, in augustus aangewend op het grasland, geeft het beste rendement. Met de stalmestv er spreider krijgt u een ideale verde ling. Overdrijf echter de hoeveelheid niet, want alle mest die u geeft boven 15.000 kg per ha brengt u meer nadeel dan voordeel. Als het restant niet op het bouwland kan worden aangewend, is ver koop de beste bestemming. 1N de vroege stoppel van het graszaad kan -* nog een groenbemestingsgewas worden in gezaaid.' De vlinderbloemigen hebben de voorkeur. De vertering van de stoppel gaat sneller, omdat stikstof in de grond wordt gebracht. Het groen bemestingsgewas werkt gunstig op de structuur van de grond, vooral omdat de bouwvoor beschut wordt tegen slagregen. ID EGEREN is vooruitzien. Het is zo weer win- ter en dat is de tijd voor de organisaties om de contacten met un leden te verstevigen door regelmatig bijeen te komen. Voor de be sturen is het nu de tijd om hun vergaderprogram ma gereed te maken. Een goed doordacht opgezet plan bevordert het slagen van de besprekingen. V EER veel verbouw en nieuwbouw heeft plaats, omdat men 4 of 5 melkkoeien meer wil gaan houden. De laatste jaren brengt echter één ha bouwland een even hoog saldo op als één ha grasland. Vooral wanneer de oppervlakte bie ten wordt ingekrompen, wat als regel het geval is als de oppervlakte bouwland kleiner wordt, zal uitbreiding van de veestapel geen financieel voor deel brengen. DE beste tijd om te bekalken is in de stoppel. Door de verschillende bewerkingen wordt de meststof goed door de grond verdeeld. Raad pleeg uw grondmonsteruitslagen of de pH op peil is; hebt u van een perceel geen cijfers, laat dan een bepaling uitvoeren door de pH-sneldienst. Voor de zwaardere gronden is schuimaarde nog steeds de beste meststof. p ETA AL niet alleen uw contributie aan de melkcontrolevereniging maar doe ook wat met de verkregen gegevens. Houd bij het schei den van goede en minder goede dieren rekening met melkplas, vetgehalte, tijd van afkalven en leeftijd. Door doelbewuste selectie is veel te be reiken. Bedenk wel, dat een dier van 3000 kg melk f450,minder opbrengt dan een koe van 4500 kg. 1VOORKOM de besmetting met de wilde ha- ver. Niet alleen de maaidorser kan een ge vaarlijke overbrenger van dit lastige onkruid zijn maar ook de stropers. In het stro dat nog in de pers zit kunnen gemakkelijk enige korrels zijn meegekomen. Neem geen risico, reinig de pers en verbrand de eerste pakken. jN verschillende aardappelvelden komt flink wat phytophthora voor. Bij rooien onder vochtige omstandigheden kan de ziekte gemakke lijk sterk in de hand worden gewerkt. Het komt wel voor, dat dan de helft van de partij wegrot. Beperk de besmettingskans door aangetaste perce len alleen onder droge omstandigheden te oogsten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 19