Wie schrijft, die blijft ONDER WIJSN OTITIES 785 Uitwisseling Walcheren-Achterhoek van Gelderland TS UW ZOON OF DOCHTER GESLAAGD LYTSE RUDOLF, 52764 R. P. S. VERERFT EEN GOEDE MELKBAARHEID UIT DE PRAKTIJK VRIJDAG 6 AUGUSTUS 19 6 5 ONDER deze titel was in het nummer van vrijdag 23 juli een artikel opgenomen, waar in het arbeidsinkomen van de varkenshouderij, pluimveehouderij en tuinbouw werd weergegeven. Het lijkt mij goed om op het genoemde onder deel „slachtkuikens" iets dieper in te gaan. Een achttal jaren geleden waren er bedrijven die een arbeidsinkomen van f 0,50 per kuiken wis ten te behalen. Maar het kwam ook meerdere malen voor dat er van winst geen sprake was. De kuikenmesters in die jaren mag men onder de ge le genheidsmesters rangschikken. Het aantal mes ters was dan ook zeer gering. Omdat de hokken niet aan de gewenste isolatie en ventilatie vol deden, was het niet mogelijk in de wintermaan den kuikens te houden. V.eel voorkomende moeilijkheden waren: door een slechte isolatie en ventilatie van de hekken veel ziekte en een ongunstig voederrendement; minder goede rassen, te weinig groeisnelheid; geen regelmatige aanvoer van kuikensde afzet was niet goed geregeld. Vooral in de laatste vijf jaren is hierin een enor me verandering gekomen; niet alleen dat er goede slachtkuikenhokken zijn gebouwd, maar ook de inventaris voldoet aan alle gestelde eisen. Door constante bijverwarming heeft men het hokkli- maat volledig in de hand, terwijl hierdoor meer geventileerd kan worden en minder ziektes voor komen. Door de nieuwe slachtrassen en betere voeders is het voederrendement tot plm. twee teruggebracht. Het aantal goede slachterijen is toe genomen, terwijl de afzet beter is geregeld. Al deze omstandigheden hebben ertoe geleid, dat het houden van slachtkuikens in het groot plaatsvindt. Het arbeidsinkomen is hierdoor ge daald en kan thans op f 0,15 a 0J20 per kuiken worden gesteld. Het voordeel hiervan is echter, dat prijsschommeling zoals in het bewuste artikel is aangegeven, niet meer voorkomen. De slachtkuikenteelt is een samenspel geworden van vermeerderaar, kuikenbroeder, voederleve rancier en slachterij. Deze vorm van integratie wordt steeds beter en nauwer doorgevoerd. De meeste slachtkuikenmesters sluiten een jaar con" tract af, waarbij de kilogramprijs voor één jaar vaststaat. Het is echter ook mogelijk de contract- prijs per opzet vast te stellen. Het houden van mestkuïkens heeft plaats in éénheden van 10 12.000 stuks of een veelvoud hiervan. Deze een heden zijn tevens gebaseerd op een zo voordelig mogelijk transport. Het is begrijpelijk dat zowel de vermeerderaar, kuikenbroeder, voederleveran cier als slachtbedrijf er belang bij hebben dat de slachtkuikenmester tevreden is en dat hier geen risico's worden genomen. Een stagnatie op het slachtkuikenbedrijf heeft tot gevolg, dat de aanvoer op de slachterij on regelmatig verloopt, waardoor verliezen optreden. De samenwerking tussen genoemde bedrijven is zeer nauw en er bestaat een goede planning. Al leen hierdoor is het mogelijk dat wij het mestkui- ken tegen een gunstige prijs in het buitenland kunnen aanbieden. De winst wordt naar verhou ding onderling tussen genoemde bedrijven ver deeld. Indien de inkomsten van de mestkuiken- telers onvoldoende zouden zijn, zou dit tot gevolg kunnen hebben dat er geen kuikens meer werden opgezet, waardoor ook de overige belanghebben den werden gedupeerd. Hoewel er ook thans nog bedrijfjes zijn die in kleinere aantallen slachtkuikens zonder contract houden, is dit aantal klein. Veelal worden deze kuikens aan de plaatselijke poelier verkocht. Bij deze vorm van afzet zijn prijsschommelingen zeker niet uitgesloten. Maar dit aantal heeft economisch gezien voor ons geen betekenis. De Hoofdassistent van de R.P.V.D., F. EDZERS. In de laatste week van juni bezocht de 3e klas van de lagere Land- en Tuinbouwschool te Mid delburg de Achterhoek in het kader van een uit wisseling. De eerste week van juli kwam de 3e klas van de Landbouwschool te Ruurlo op tegen bezoek. Hieronder volgt een verslag van een Wal- cherse deelnemer en één van een deelnemer uit Ruurlo. Verslag van J. de V. te Biggekerke. De leerlingen van de 3e klas van de Land- en Tuinbouwschool te Middelburg hebben uitgewis seld met de leerlingen van de Landbouwschool te Ruurlo. De reis naar Ruurlo ging per trein en begon 's maandags 28 juni om 1 uur. Na vier en half uur reizen kwamen we in Ruurlo aan. Daar stonden de jongens uit Ruurlo en omgeving al op ons te wachten. De directeur wees ons ieder een jongen aan, waar we zouden logeren. Dinsdags hebben de meesten van ons wat op de bedrijven gewerkt, voornamelijk in het hooi, want de hooioogst was daar dit jaar erg laat door het natte weer. De volgende dag moesten de jongens naar school voor een praktijkles. Wij zijn ook mee gegaan. De les was erg interessant, want we be zochten een melkfabriek, waar boter en kaas ge- Of is uw zoon of dochter op U. L. O. of Middel bare School onverhoopt blijven zitten? Heeft hij/zij het einddiploma behaald zonder te weten wat er nu verder moet volgen? Weet U niet welk schooltype na het verlaten van de lagere school de meest geschikte is voor uw kind? Laat U dan op deskundige en verantwoorde wijze over de verdere school- en beroepsmogelijk heden voorlichten door het Bureau van de Zeeuw se Stichting voor Beroepenvoorlichting en Schooi en Beroepskeuzevoorlichting, p/a Landbouwhuis, Goes. Tel. 01100—7189. Een volledig testonderzoek duurt een gehele dag en kost U 50,Een juiste school- en beroeps keuze is voor de jonge mens van eminent belang voor zijn/haarlevensgeluk. Mocht op de school, welke uw kind bezoekt, nog geen schoolkeuzeonderzoek plaats vinden, wijst U de leiding van deze school dan op de mo gelijkheid of wendt U tot ons, zodat wij ons met de desbetreffende school in verbinding kunnen stellen. De prijs van dergelijk onderzoek bedraagt slechts 5, Aan ons Bureau zijn alleen van Rijkswege ge kwalificeerde beroepskeuze-adviseurs verbonden. Voor karakterologisch moeilijk liggende geval len wordt desgewenst een beroep gedaan op onze psychologe, Mej. Dra. Hemelaer, hetgeen uiter aard voor U geen verdere kosten met zich mee brengt. maakt werd. Ook hebben we een kuikenbroederij bekeken. Donderdags stond er een busreis op het pro gramma. Eerst gingen we naar een mergelgroeve in Winterswijk. Van de mergel wordt kunstmest en een vulstof voor de wegenbouw gemaakt. Ook hebben we die dag ons mooie natuurreservaat „De Hoge Veluwe" bezocht. Het was een erg mooie dag en we zagen weer eens iets heel anders dan in Walcheren. Vrijdag was de dag van vertrek. Om 10 uur gingen we per trein weer terug naar onze goede Zeeuwse provincie. Toch hadden de meesten van ons nog graag een week willen blijven. We hebben in die week veel gezien. Je was in een heel andere sreek; bij ande re mensen met andere gewoonten. Maar we kon den ons allemaal goed aanpassen. De uitwisseling is zeer geslaagd en we zullen dit niet gauw ver geten. Verslag van G. W. te Ruurlo Maandag 4 juli 's middags om twee uur zijn we vertrokken naar Middelburg voor een uitwisse ling met de leerlingen van de 3e klas van de Chr. Land- en Tuinbouwschool te Middelburg. Na een lange reis van ongeveer vier en half uur kwamen we in Middelburg aian, waar we afge haald werden door de jongens van bovengenoemde school. We stonden niet geheel vreemd tegenover elkaar, omdat die jongens de voorafgaande week bij ons geweest waren. De volgende dag zijn we met de jongens meege gaan naar een praktische les op school. We kre gen les in landmeten, onder meer met behulp van een hoekspiegel; iets dat men in de Achterhoek niet kent. 's Middags waren we thuis bij de ouders van de jongens. Op de bedrijven, waaronder zowel akkerbouw-, gemengde- als tuinbouwbedrijven, maakten we kennis met de manier van werken daar. Zo wordt het hooi daar allemaal geruiterd, wat men in de Achterhoek niet tegenkomt. Ook is de melkmachine hier nog niet zo algemeen. 's Woensdags hebben we een excursie gemaakt naar de Deltawerken, waarbij we de bouw van de sluizen in het Haringvliet bekeken hebben. Ook brachten we een bezoek aan de in aanbouwzijnde Oosterscheldebrug. We zijn er met een boot langs gevaren. Wat is dat een prachtig bouwwerk. Ook hebben we het oude stadje Zierikzee gezien. Donderdags hebben we 's morgens geholpen op de boerderij en 's middags zijn we naar de school in Middelburg geweest. Daar was een feestmiddag, omdat de school 25 jaar bestond. Onder meer werd er een film gedraaid over de wereldkampioen schappen voetballen in Chili. Vrijdagmorgen had den we ruimschoots de tijd om afscheid te nemen van de mensen die ons zo gastvrij onderdak had den verleend. We vertrokken om kwart over twee weer naar Ruurlo. Deze week was naar onze mening veel te snel voorbijgegaan en we zullen er nog vaak aan terug denken. Sinds enige jaren worden in ons land alle stie ren met een voldoende aantal vrouwelijke nako melingen onderzocht op vererving van de melk baarheid. Voor dit onderzoek zijn omstreeks 30 eerste kalfsdochters nodig. Deze dieren worden één keer gemolken met een kwartierenmelkma chine waarbij de toename van de hoeveelheid melk per Va minuut wordt genoteerd. De minuut, tijdens de melktijd, waarin de groot ste hoeveelheid melk wordt gewonnen geldt als norm. Deze hoeveelheid melk in kg uitgedrukt wordt als maximale melksnelheid aangeduid. Voor de vergelijking wordt de hoeveelheid melk ge corrigeerd naar een produktie van 7 kg. Het gemiddelde van de onderzochte dochters geldt als maat van vererving van de stier betref fende de melkbaarheid. In de periode februari 1964januari 1965 is dit onderzoek' verricht bij 32 eerste kalfsdochters van de stier Lytse Rudolf, 52764 R. P. S. Deze stier, die geboren is op 29 nov. 1958, is eigendom van de K. I.-vereniging „West Zeeuws-Vlaanderen". De uitslag was: gecorrigeerde maximale melksnelheid 2.40 kg/min. percentage melk in de voorkwartieren 43.3 hoeveelheid namelk 110 cc De cijfers geven aan dat de melkbaarheid als goed kan worden beoordeeld. Het percentage melk in de voorkwartieren komt overeen met het lands- gemiddelde, terwijl de hoeveelheid namelk als gunstig kan worden aangemerkt. Deze goede uitslag vormt bij de beoordeling van de fokwaarde van deze stier een positief punt. J. H. LANTINGA, R. V. V. D. (Vervolg van pag. 772) doende opbrengst. We zullen dan wel goed moeten bedenken dat de besmetting praktisch overal aan wezig is en er dus beslist geen hiaat in de bespui tingen mag voorkomen. Zeker ook niet tussen de laatste bespuiting en het doodspuiten. Met b.v. om de 7 dagen spuiten kunnen we heel veel bereiken, maar is het langer dan 10 dagen geleden en we worden door kritiek weer overvallen dan slaat de schimmel zijn slag. Naast de schade aart de gewassen is ook het werk enkele weken achter. Men is nog volop be zig aan het graszaaddorsen en vlasplukken, terwijl de meeste erwten nog geoogst moeten worden. Elk werkbaar uur overdag en vaak ook 's nachts is de laatste week benut om zoveel mogelijk te verzet ten. Oogstwerk met machines is kwetsbaar, maar daar staat tegenover dat er bij gunstig weer zo veel werk kan worden verzet dat éen achterstand soms weer vlug is ingehaald. Al met al dit keer niet zo'n opwekkend over zicht. Er zijn faktoren waartegen de boer weinig kan doen, andere waartegen wel voorzorgsmaatre gelen mogelijk zijn. B.v. met de keuze van onder vruchten in vlas en met de perfektionering van de onkruidbestrijding in de erwten. Als het tegenzit zijn we geneigd om alles door een donkere bril te bezien, maar evengoed ver geten we de lering die er in zat weer wel eens te vlug.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17