De geiten op de Zeeuwse fokveedagen De varkens op de tweede Bevelandse fokdag Het rundvee op de agrarische dagen Walcheren te Koudekerke VRIJDAG 0 AUGUSTUS 1 S 6 5 7&£ (Vervolg van pagina 779) ste prijs behalen. Het is niet eenvoudig manlijk fok- materiaa! van hoge klasse beschikbaar te hebben. De Walcherse fokkers zullen op dit terrein vooral dili gent moeten blijven willen zij het bereikte peil in de fokkerij kunnen handhaven. De met 2de prijs bekroonde stieren Pollenees (v. Haubois Anna's Adema) en Visschers Dina's Adema 117 (v. Adema 441 pref.) van de stierenverenigingen Aagtekerke en Gapinge hebben, hoewel in exterieur van iets minder formaat, gezien hun kwaliteit en goede afstamming, nog wel redelijke kansen voor de fokkerij. DE VAARZEN De 7 rubrieken vaarzen en kalfvaarzen, waarin 56 dieren werden gekeurd, leverden 23 eerste prijzen op. De jury was vol lof over dit vee met toekomst, waar in uniformiteit en- kwaliteit opvielen. Van de 23 eer ste prijzen waren er 18 voor dochters van Zeeuwse K. I. stieren n.l. 7 van Amarilla Gretha's A.K. A. 2. 5 van Ornea Adolf, 3 van Lytse Rudolf en 3 van Skyl- dumer Bouke. De overige 5 eerste prijzen waren voor 3 dochters van de preferente Adema 469, 1 voor een dochter van Mieneke's Wytsturt en 1 Nette's Piet dochter in Friesland geboren. Bij de oudere kalfvaarzen waren het alle Amarilla- dochters die een bijdrage vormden tot deze goede rubriek. De eerste prijzen waren voor Nelly 45 van A Poppe, Grijpskerke, Boukje 105 van Js Vos, Koude kerke en Boukje 12 van J. Coppoolse, Oostkapelle. De rubriek kalfvaarzen, geboren in de eerste maan den van 1963, leyerde de kampioene op. Dit werd de 'sterk gebouwde en edele Lytse-Rudolf-dochfer Anne- tlje 36 van Js Vos. Ze had concurrentie van de Ama- Tilla-dochter Reintje 5 van Plantlust van J. Maljaars te Oostkapelle en de jonge Ornea Corrie 10 van A. Poppe. De iets jongere kalfvaarzen vormden een gro te rubriek waarbij na de eerste prijzen nogal bemer kingen moesten worden gemaakt op de benen. Joh. Maljaars te Oostkapelle bezette hier de eerste plaats met zijn sterk gebouwde maar njet te grote Paula's Mattie van Plantlust (v. Amarilla), lb de goed ont wikkelde Ornea-dochter Leentje 28 van A. Poppe, 1c Esta 2 (v. Ornea Adolf) met iets enkele schenkel van A. Geldof, Oostkapelle. Een grote en beste rubriek waren de in het najaar van 1963 geboren vaarzen. Hier kwam de chique Mieneke 18 (v. Adema 469) van L. P. Brasser voorop gevolgd door Joukje 19 van 't Hof Zwagerman. Een iets fijne en niet te - ruim gebouwde Ornea-Adolf- dochter; Ic Krol 51 (v. Skyldumer Bouke) van Js Vos. Een interessante klasse werd gevormd door de vaarzen in de eerste maanden van 1964 geboren. Hier kwam de goedgebouwde vaars met niet te fraaie kop en hals Janna 22 (v. Skyldumer Bouke) van A. Poppe vóór de fraaie maar minder goed ontwikkelde Mie- meke 19 (v. Adema 469) van L. P. Brasser. De uit Friesland ingevoerde vaars Pytsje W 96 van J. Maas werd lc. In de rubriek vaarzen, geboren na 15 febr. 1964 en vóór 1 juli bezette Js Vos de eerste plaatsen met ©oukje 108 en Boukje 109, resp. dochters van Skyl dumer Bouke en Lytse Rudolf. Beide typische soorti- ge vaarzen. In de jongste rubriek vaarzen liet L. P. Brasser een uitstekend dier met toekomst zien, geboren uit zijn preferente stammoeder Mieneke 3 en Adema 469 als vader, Mieneke 22. Een goed voorbeeld van doelbe wuste fokkerij die tot resultaten leidt. FOKKOEIEN Dertien rubrieken fokkoeien met 90 voorgebrachte dieren leverden 38 eerste prijzen op. In de la en lb prijzen domineerden dochters van Ornea Adolf en Dokter Lente's Verwachting. Twee dochters van de vroegere K. I.-stier Rotterda Gikkema 89 gingen ech ter met de hoogste titels strijken. Het waren 2 koeien in 1959 geboren en nog geen 6 maanden gekalfd. Kampioene werd de KS-koe Mieneke 6 van L. P. Brasser te Vrouwenpolder. Een goedsoortige fraaie maar niet al te grote koe met best uier. De iets meer enkel gebouwde Leentje 20 (KS) van A. Poppe, Grijps kerke werd reserve-kampioene. De vorm van de uier van deze overigens excellente koe kon even beter. Het is niet doenlijk alle goede koeien in deze ru brieken met name te noemen. We volstaan daarom in het algemeen met de la prijzen, al zullen we uit enkele grotere rubrieken ook lb prijzen noemen die indruk op ons maakten. Van jong naar oud betreft dit de volgende dieren. De fraaie maar nog niet te ruim gebouwde Iris (v. Lytse Rudolf) met iets gespleten uier van J. de Visser, Souburg; Anna door Ornea Adolf van P. Verhage, Koudekerke. Een goed ontwik kelde diepe koe met lange dij; Rozalien, (v. Dirk van Othene), een koe met best uier van J. van Sluijs, ZoUtelande; Leentje 26 (v. Ornea Adolf) van A. Poope was van goede kwaliteit maar vertoont niet te ruime gangen; Mieneke 14, een iets kleine maar zeer typi sche koe met als vader de preferente Wytsturt Anna's Adema 1 van L. P. Brasser. Haar stalgenote van de zelfde vgder, Mieneke 13, een fraai gebouwde koe met uitstekend uiter kwam vooraan in de rubriek koeien geboren in 1961, langer dan 6 maanden ge kalfd; lb in deze rubriek werd de iets scherpe koe met adel Margriet (v. Ornea Adolf) van J. S. Mat- thijsse te Meliskerke. De robuuste Dokter Lente's Verwachting-dochter Schermer 34 van J. van Sluijs won het van de Mercedes-dochter Trix 6 (KS) van A. W. Smit te Oostkapelle. Een beste, iets arm be- spierde melkkoe. Een fraaie koe met maat kan Annetje 32, een Ornea Adolf-dochter, van Js Vos ge noemd worden. Haar rivale en halfzuster Mieneke 7 (KS) van L. P. Brasser, kon even iets meer maat heb ben. J. Maljaars te Oostkapelle en A. Jasperse te Koudekerke lieten vervolgens 2 goede koeien zien bij de rubriek in 1959 geboren koeien die langer dan 6 maanden hadden gekalfd n.l. Connie van Plantlust (v. Ornea Adolf) en Bertha 10 die Dokter Lente's Ver wachting tot vader heeft. Van de oudere koeien noemen we tenslotte nog 3 Dokter Lente's Verwachting-dochters, de sterke Jopie 3 (KS) van A. Lorier, Souburg, de iets fijnere Emma 2 (KS) (lb prijs) van G. de Jager, Serooskerke en Miene ke 2 (KS) van L. P. Brasser. PRODUKTIEKLASSE In de rubriek produktiekoeien die voor haar 9e jaar ten minste 30.000 kg melk met meer dan 3.60 vet produceerden kwam niet minder dan 13 dieren voor, waarvan er 6 een eerste prijs voor exterieur behaalden. Dit was een beste rubriek waarvan de Preferente Stammoeder Mieneke 3 (kampioene 1960\ een Rotterda-Sikkema 89 dochter van L. P. Brasser, haar halfzuster Reintje van Plantlust van J. Maljaars en Frida van J. van Sluijs in het bijzonder genoemd kunnen worden. Laatst vermelde koe verkreeg later op de dag de titel koe met de mooiste uier. Lida 3, een Sneeker Diamant dochter van J. Maljaars, pro duceerde in deze rubriek tussen de eerste kalf en laatste droogzetdatum de meeste vetgrammen n.l. 686. De laatste koe werd evenwel in produktiviteit nog overtroffen door de koe uit 40.000 kg klasse Mole naars Juliana van G. de Jager te Serooskerke. Zij produceerde 742 grammen vet vanaf de eerste kalf- tot de laatste droogzetdatum. Voor exterieur verwierf ze een 2de prijs. Eerste prijzen werden in deze klasse toegekend aan de R-koe Mina van J. Maljaars, voor noemd, een koe met best uier, Bleske 9, een dochter van Riant van de Buurt van W. Sanderse te Seroos kerke en Beatrix (v. Adema van Ritthem) van J. de Lange. De oud-kampioene Treesje 5, een preferente stam moeder van Js Vos was de koe met de hoogste melk- produktie n.l. ruim 78.000 kg melk. Deze bijna 16- jarige koe vertoont nog weinig slijtage, al was op ie fokveedag haar gang wat moeilijk. DE GROEPEN-KEURINGEN Van de K. I.-stieren Ornea Adolf (la) en Dokter Lente's Verwachting (lb) werden 8-tallen nakomelin gen opgesteld. Alle goede soortige fokkoeien. De Ornea's vertonen even meer adel, bezitten uiers van goede kwaliteit maar hebben doorgaans iets minder ontwikkelde voorkwartieren. Beide groepen maakten een uitstekende indruk. L. P. Brasser presteerde het in de rubriek fokkoeien 2 groepen van 5 stuks op te stellen die respectievelijk met de la en lb prijs werden bekroond. Zeer fraaaie uniforme groepen soortige melkdieren, waarvan in de eerste groep de kampioene en 3 oud-kampioenen stonden opgesteld. A. Poppe verkreeg in deze zware rubriek een eervolle le prijs waarin zijn Leentjes de boventoon voerden. De fokgroep vaarzen leverde met een fraai 5-tal voor Js Vos een eerste prijs op. Bij de 6 groepen van 3 fokkoeien behaalde J. M. Maljaars met zijn unifor me groep de le prijs, gevolgd door de groepen van J. v. Sluijs en J. de Visser te Souburg. De fokgroepen bestaande uit 3 vaarzen leverden 3 eerste prijzen op achtereenvolgens voor A. Poppe, L. P. Brasser en J. Maljaars. In de rubriek koeien met afstammelingen tenslotte kwam de Preferente Stammoeder Mieneke 3 van L. P. Brasser als beste uit de bus, gevolgd door de groep van de reserve-kampioene Leentje 20 van A. Poppe, terwijl ook de koe met de mooiste uier Frida van J. van Sluijs aantoonde een hoogwaardige fokkoe te zijn. De kern van de rundveefokkerij op Walcheren is van een goed peil. Toch is het enigszins verontrustend dat de productieverbetering van de rundveestapel in dit gebied geringere vorderingen maakt dan elders in Zeeland. Vergroting van de veestapels en verminde ring van het aantal arbeidskrachten zijn hiervoor on getwijfeld mede verantwoordelijk. Daar vele agra riërs niet buiten de inkomsten van de rundveehouderij kunnen zal attentie op melkcontrole, selectie, voeder winning, rantsoenopbouw, graslandverzorging, stal ling en melken meer dan ooit nodig zijn. C. DEN ENGELSEN. Te Zierikzee, Scherpenisse, Goes en Koudekerke waren ook de geiten vertegenwoordigd om hun bij drage te leveren om deze fokveedagen te doen slagen. Te ZIERIKZEE bedroeg de aanvoer een 40-tal gei ten, waarvan de kwaliteit over het algemeen goed was. Als bijzonderheid kan hier vermeld worden dat 14 dieren eigendom waren van de heer R. C. W. de Haan uit Haamstede. Bij de fokgroepen, die alle een eerste prijs behaal den, verwierf de groep van de heer De Haan de la prijs. De kampioenstitel was voor de 2-jarige geit Arena- ria 6 van Schouwen, 1787 S, een fraaie, typische melk- geit met goed aangesloten uier, eig. R. C. W. de Haan te Haamstede. Reserve-kampioene werd de 5-jarige geit Corrie. 1680 S, van L. Bos te Brouwershaven. Te SCHERPENISSE bestond de aanvoer uit slechts 8 dieren. Kampioene werd Jannie, 1806 R, een 2-jarige geit die wat meer adel kon vertonen. Eig. M. Hage, Tholen. Hier werd ook de 2-jarige verenigingsbok, Frits van Kasteelweg, 964 S, getoond, een robuuste, goed ont wikkelde bok met veel adel en best beenwerk, zoon van Elly van de Lewedijk, 1633 KS, provinciaal kam pioene 1963 en 1964. Te GOES werden ruim 40 geiten voorgebracht, waarbij een aantal dieren waren die aan hoge exte- rieureisen voldeden. Een bijzonder fraaie groep vorm den de oudere geiten die alle een eerste prijs behaal den. In deze rubriek stond vooraan de 7-jarige Ellv van de Lewedijk, 1633 KS, eig. D. Sandee te Nieuw- dorp, die na arbitrage reserve-kampioene werd. Kam pioene werd de 2-jarige geit Ria, 1803 S, een edele, diepe melkgeit, eigenaar F. Weijer te Wolfaartsdijk. Deze kampioensgeit kreeg tevens het predikaat „geit met het mooiste uier". Bij de verenigingsgroepen verwierf de groep van Wemeldinge de la prijs, gevolgd door Wolfaartsdijk en Nieuwdorp resp. met een lb en lc prijs. In KOUDEKERKE bedroeg de aanvoer maar 20 geiten, dit als gevolg van de sterke teruggang van het aantal geiten op Walcheren. Evenals vorig jaar waren ook nu de hoofdprijzen voor de stal van K. Kleinepier te Zoutelande. Het kampioenschap behaalde hij met de 4-jarige geit Coba, 1718 KS. Deze geit werd ook aangewezen als geit met het mooiste uier. Reserve kampioene werd de geit Sientje van Jans, 1783 KS, van dezelfde eigenaar. SAMENVATTING De kwaliteit van de aangevoerde geiten stond op een hoog peil, hoewel in sommige rubrieken nog wel enkele minder typische dieren voorkwamen. Over de wijze van voorbrengen en toilet van de geiten kon de jury tevreden zijn. De belangstelling van de zijrle van de fokkers, alsmede van het publiek, was groot, in het bijzonder te Goes, waar de keuring op zaterdag plaats vond. Wij kunnen wat de geiten betreft op geslaagde fok veedagen terugzien. Rijksveeteeltvoorlichtingdienst, F. A. VAN GILST. Zaterdag 10 juli j.l. werd te Goes de 2e Kring- varkensfokdag voor Noord- en Zuid-Beveland gehou den. De inzending bestond uit 36 individuele nummers. De kwaliteit van het aangevoerde materiaal bevredig de ten volle. Van de drie op Zuid-Beveland aanwezige houders van dekberen, was er geen enkele aanwezig. Het was echter bijzonder nuttig geweest, dat zij hun dekberenbezit hadden gepresenteerd. Niet enkel voor de Bevelandse varkensfokkers was dit van belang geweest, maar ook zeker voor de betrokken houders van dekberen. Een fokdag moet n.l. gezien worden als een meting van de stand van zaken. De belangstelling van de Bevelandse varkensfok kers voor de verbetering van hun varkensstapel is de laatste jaren toenemend. Gebruik van goed man lijk fokmateriaal is bij dit veredelingsproces van groot belang. Als de „beste" beer van de fokdag werd aange wezen de lange, vlezige Derk 1001 F van D. Hanne- wijk, Heinkenszand. Als reserve werd Jaap 1038 P van W. de Buck, Colijnsplaat, aangewezen. De enige aanwezige sterzeug was Lea 4621* van W. de Buck, Colijnsplaat. Deze goedsoortige zeug werd onderscheiden met een eerste prijs en later als kampioene aangewezen. By de oudere zeugen was Laura 4387 van W. de Buck, Colijnsplaat, favoriet. Deze best ontwikkelde zeug, die tevens goede verhoudingen in zich ver enigt, werd door de jury met een la-prijs bekroond. Bij de zeugen met biggen was een eerste prijs voor Nettie 5357 van J. C. Nijsse, Heinkenszand. Uit de drie rubrieken opfokzeugen vermelden wij achtereenvolgens de eerstgeplaatste tweetallen: 9245 en 9243 van W. de Buck, Colijnsplaat, 10050 en 10054 van D. Hannewijk, en 10117 en 10121 van J. C. Nijsse, Heinkenszand. Tijdens het gevarieerde en vlot verlopende mid dagprogramma werd een fokvarkens-beoordelingswed- strijd gehouden. Hiervoor waren 5 oudere fokzeugen, voorzien van rugnummers in de demonstratiering bijeengebracht. Van de 66 deelnemers waren er 5, die elk 46 punten hadden en dus één zeug hadden verwisseld. De volgorde van' de vijf hoogst geklas seerde deelnemers werd na loting als volgt vastge steld: 1. R. Nijsse, Heinkenszand, 2. A. Verhage, Schoondijke, 3. J. de Rijcke, Sluis, 4. D. Hannewijk, Heinkenszand, en 5. N. Buijze, 's-Heer Abtskerke. C. BACKX

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 15