OP HARD LEERS 781 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 13 mei 1965 gepoot, te vroeg begonnen 18 mei 1965 gepoot, toen het droog genoeg was geland is vooral dit jaar de melkveehouderij een bron voor het inkomen. de bladeren aangetast is door h#t kwaad is doodspuiten noodzakelijk. Uien DE bespuitingen tegen meeldauw in de uien mogen niet langer plaats vinden dan een maand voor de oogst. Dat tijdstip begint ook te naderen. Tussen twee haakjes, u heeft uw bouwplan toch wel zo intensief op gesteld, dat de uien machinaal ge rooid moeten worden en u de t.o.v. handwerk vrijkomende uren aan an dere gewassen 140 per ha) nuttig kunt besteden? Het plukken van uien met de hand brengt in vergelijking met machinaal rooien slechts 1 gul den per uur op. Grasland en vee ANNEER je in Zeeland over het grasland en het vee gaat spre- doe het zelf"-ers veel verdienen. ken moet daar soms wel moed voor verzameld worden. Er zijn gebieden waar inderdaad goed voor koe en gras gezorgd wordt, wat dan ook zeer goede resultaten geeft (deze mensen alle eer). Maar er zijn ook streken waar je er maar niet verder over moet praten. Een te lage veebezetting, slechte graslandverzorging enz. En dat in deze tijd met hoge kosten. Is een koe, is grasland nu zoveel minder in aanzien, minder belangrijk dan akkerbouwgewassen? In het vorig artikel werd geschre ven over het wisselbouwsysteem. Ook dit wil ik nu nogmaals onderstrepen, omdat er veel akkerlbouwpercelen mee zouden opknappen. Algemeen LAST, but not least willen ook de schrijvers van deze artikelen hen feliciteren, die een bedrijf in de Flevopolder toegewezen kregen. Dat zij er zullen bereiken, wat zij er van verwachten. Ook hij die soms dicht bij het vuur geweest is, maar zich er uiteindelijk niet aan mocht warmen alle moed toegewenst om door te gaan. De oogst is nu begonnen, als was 't begin beslist nog niet het halve werk. Probeer echter ondanks alles toch zo weinig mogelijk te verknoeien. Knoeiwerk kost aan de struktuur van de grond en wat dat betekent is dit seizoen allerwegen te zien geweest. Zo er nog geen groenbemester ge zaaid werd, doe het dan alsnog. Het hieraan gespandeerde bedrag brengt een goede rente op, raits met overleg geïnvesteerd wordt. Denk bierbij ook eens aan de diverse mo gelijkheden van Westerwolds- en Italiaans raaigras. Vooral als de groenbemesting te lang geworden is moet men trachten kleine schranken te maken. ||ET was met het aardappelpoten in 1965 voor velen moeilijk te wachten tot het land droog genoeg was na een regentijd van 4 weken. Jaren lang herhaalde adviezen van onze voorlichters waren alweer vergeten. De kalender wees zóver in mei aan, die aardappelen moesten nu maar eens in de grond! Het resultaat is nu op zwaardere gronden vaak zó, dat die -percelen welke 4 of 5 dagen te vroeg gepoot werden, nu op 6 juli een grote achterstand vertonen bij die waarop het geduld werd opgebracht te wachten tot het goed was. Bijgaand twee foto's van NAAST ELKAAR GELEGEN percelen waarvan de één op 13 mei werd gepoot met een 2-rijige volautomaat en de ander op 18 mei met een 4-rijige dito. Het twee maal door hetzelfde spoor rijden met de 2-rijer was nog terug te vinden bij het aanruggen. Een ander veel voorkomende fout heeft zich dit voorjaar wel heel erg gewroken: het aardappel land enkele dagen vooruit klaar maken. Dit land vooral als het met een schudeg goed fijn en diep los gemaakt is droogt slecht op. Het is wel eens moeilijk, vooral als een loonwerker alléén voor de *schudeg komt, maar bij een goede orga nisatie en/of combinatie moet het toch mogelijk zijn niet meer dan 3 meter vooruit te eggen. Allerwege wordt gestreefd met het minste aan tal bewerkingen zonder onkruid en/of kluiten als hoofdgewas te telen met zo weinig mogelijk be schadigingen en groene knollen een goede op brengst te verkrijgen. Dat is heel goed mogelijk, doch dan ook elke bewerking met de nodige zorg uitvoeren. Eén van de middelen om het aantal be werkingen tussen poten en oogsten te beperken is een bespuiting met een onkruidbestrijdingsmid del kort na het poten. Het schijnt dat de aard appeltelers in Engeland hier al verder mee zijn dan wij. Alhoewel bovenstaande voor een volgend jaar geldt, leek het mij toch goed, nu de euvels zo dui delijk in het oog lopen, de aandacht óp een en ander te vestigen. B. ZINKWEG.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13