DE EERSTE HELFT VAN DE MAAND AUGUS1 HET ZEEUWSE LANDBOUW BEDRIJF wA: DE J. C. VAN BERGEIJK, R.L.V.D. - Goes EN begroting moet wel eens gewijzigd worden, omdat er zich onvoorziene omstandigheden voordoen. Ook in deze artikelenreeks is dat het geval. Voor juli werd ge steld, dat vrijwel al het graszaad er af zou gaan, evenals karwij, vlas en groene erwten. De vele regenbuien, die zo gemakkelijk vallen (op het tijdstip dat dit geschreven wordt), geven een streep door de rekening. Voor augustus is een herkalkulatie no dig en omdat de weersgesteldheden zo grillig zijn gaan we niet zoals ..de Bilt" op langere, maar op kortere termijn het bedrijfs- gebeuren bezien, n.l. per halve maand. Op de gemengde bedrijven in Zeeland is vc zeer belangrijke bron vo Ook op een intensief bedrijf worden de uien niet met de hand, doch machinaal geoogst. Graszaad PEN blik over het gewassenare- aal geeft te zien dat er momen teel reeds veel graszaad gemaaid is. Het overige is veelal meer of min der vastgegroeid in het opnieuw uit lopende gewas. Vork en zwadverleg- ger wordt dan in het werk gesteld om het gemaaide zwad los te hou den, zodat een drogende wind er ge makkelijk doorheen kan spelen. Zaadverlies speelt hierbij altijd een rol, zodat de nodige voorzichtigheid in acht genomen dient te worden. Het voorkomen van broei in de ge dorste partij is nu van het aller grootste belang. In het juli-artikel is reeds vol doende gesproken over de stoppel- bewerking, maar nog niet over het verjongen van een perceel graszaad. Wanneer een gewas veldbeemd of roodzwenk (uitlopervormend) twee jaar gelegen heeft, kan dat nog twee jaar aangehouden worden door het 10—12 cm diep te ploegen de sneden zo volledig mogelijk gekeerd en naast elkaar gelegd. Vóór het ploegen 200 kg ên er na 200300 kg kalksalpeter geven voor goede vertering van de oude zode en een goede aanslag van het jonge ge was. Het is een goede manier om een perceel met matige of slechte struk- tuur op deze wijze rust te geven. De daarop volgende gewassen zullen er dankbaar voor zijn.' De opbrengst van karwij beloopt van 10001500 kg per ha. Vlas MET het vlas is het een lijdens weg. Er zijn percelen waar de ondergezaaide klaver hoger staat of op gelijke hoogte. Dat is niet de be doeling en betekent een schadepost voor de teler. Vlas is één van de beste dekvruchten voor luzerne maar het blijkt onder deze uitzonderlijke omstandigheden niet zonder risiko te zijn. Er dient naarstig gezocht te wor den naar een manier om het getrok ken vlas op een zodanige wijze bijeen te garen, dat gesleep met schoven voor het hokken en het schelven overbodig althans sterk verminderd wordt. Dit vraagt te veel handwerk. Erwten ER staan erwten op de ruiter, maar voor de massa is dat nog niet gelukt. Zodra weer en grond het enigszins toelaten zullen velen pro beren om het gewas zo spoedig mo gelijk op kleine ruiters te zetten. Vooral in de zware percelen en daar waar veel onkruid tussen het gewas staat speelt dit een belang rijke rol. Een enkele keer vraag je je af wat voor gewas er staat. Dan blijkt het hoofdgewas erwten te zijn met ka mille er boven (over struktuur van de grond gesproken). Die kamille geeft bij de oogst zulke moeilijkheden dat enkelen besloten hebben het alsnog dood te spuiten. De tijd daarvoor is nu voorbij. Het doel is zeer goed begrijpelijk, maar gevaar voor residu in of op de erwt en het stro is niet denkbeeldig. Het te laat spuiten kan dus schadelijk zijn voor de gezondheid van mens en dier. Wees met dit soort bespuitin gen uiterst voorzichtig en ga niet zon der advies te werk. Wanneer het de bedoeling is om de erwten uit het zwad te combinen tracht dan een zo dun mogelijk zwad te maken om een gelijkmatige dro ging te bevorderen. Erwten combinen uit het zwad is alleen verantwoord wanneer men volledig over een dro ger beschikt en de combine op het juiste tijdstip ingezet kan worden. Granen OPVALLEND is, dat de meeste tarujepercelen de vele regen ge trotseerd hebben en overeind bleven. Dat is toch wel een sukses voor de kwekers. Dooreengenomen is de stand van de granen goed tot zeer goed, al ko men er zoals ieder jaar, hier en daar mankementen voor door te vroeg of te veel spuiten met groeistof of koude verschijnselen die zich nu openbaren door onvolgroeide aren. Het combi nen zal nog even op zich laten wach ten op enkele vroeg afgerijpte per celen na. (Cleo, Ibis). De arbeid van de graanoogst rond zetten- is tegenwoordig niet zo moei lijk meer. Wel is is het een kunst om zo te combinen dat het vocht gehalte binnen redelijke perken blijft t.o.v. de omstandigheden waar onder gewerkt MOET worden. Een vochtmeter voor degenen die zelf drogen en opslaan is beslist no dig. Er zijn gGedkope en dure in de handel. De dure kunnen a la minute het vocht bepalen terwijl bij goed- kopere soorten soms 20 minuten ge wacht moet worden. Het gaat er nu maar om hoe vaak er vocht bepaald moet worden in de combine-tijd. En dat is vaak. 3 x 20 minuten is 1 uur. Dat uur kan voor de boer zoveel waard zijn, dat een goedkope vocht- bepaler te duur is. Suikerbieten en stam bonen SUIKERBIETEN en stambonen hebben droogte en warmte no dig. Met de aardappelen is het al net zo gesteld. vTaar dit nog zin heeft dient aan de bestrijding van de Phy- tophtora de nodige zorg besteed te worden, doch als reeds Vb deel van de bla kwaad Uien M lil plaats de oog naderei Tuss< bouwpl gesteld rooid r handwe dere ge kunt be met de met m< den pe: Grasla Een goede vochtmeter kan voor de „doe het zeli

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 12