779 Fokveedag te Goes Het rundvee op de agrarische dagen Walcheren te Koudekerke VRIJDAG 6 AUGUSTUS 19 6 5 Zaterdag 10 juli waren het niet de groenten en het fruit die de aanvoer op de Coöperatieve Veilings vereniging in Goes uitmaaktèn. Deze dag nam n.l. een uitgebreide collectie fokdieren van rundvee, trek paarden, Shetlandpony's, schapen, varkens en geiten bezit van dit voor een fokveedag uitermate geschikt terrein. Bovendien vertoonden de leden van de jong ste afdeling vari de Nederlandse Bond van Landelijke Rijverenigingen „De jonge Paardebloem" te Goes hun kunnen. Het organiserend comité, beperkt in de mogelijk heid een geschikte datum voor deze toogdag te vin den, meende dat het houden op een zaterdag de pu blieke belangstelling zou bevorderen. Inderdaad pas seerden iets meer bezoekers de kassa dan vorig jaar, maar de belangstelling voor al het gebodene had toch groter kunnen zijn. De Zuid- en Noord-Bevelanders zijn in het algemeen geen fokkers en daarom speelt zich dit gehele gebeuren voor een feitelijk te kleine kring af. Deze kleine kring op zichzelf toonde echter wel hoewel naar verhouding veel kleiner dan in de overige gebieden van Zeeland dat het fokken van rundvee, paarden en kleinvee met animo en vak manschap wordt bedreven en dat ze niet 'behoeven onder te doen voor de fokkers uit overig Zeeland. Het zal echter op. deze wijze moeilijk zijn te Goes jaarlijks met een breed opgezette fokveedag te blij ven komen. STIEREN Een 7-tal stieren, ingedeeld in 3 leeftijdsrubrieken, werden voorgebracht. De 4-jarige Wargaster Combi- nator (v. Adema 561), gefokt door M. J. Koiter te Warga en in het bezit van de Vereniging voor K. I. „Naar Produktief Vee op de Bevelanden" werd kam pioen. Een stier van behoorlijke klasse, die echter zijn fokwaarde nog moet bewijzen. De in 1963 gebo ren Mieneke's Rudolf Jan 2, zoon van Jelsumer Dub bel Rudolf Jan 48, gefokt door L. P. Brasser te Vrouwenpolder, en thans in het bezit van G. de Feij- ter te Goes, behaalde een la prijs. Het is een diepe en malse stier, die in de achterhand en benen even meer kwaliteit zou kunnen vertonen. Emma's Combinator (lb) van J. van Overbeeke te Kaoelle, zoon yan de kampioen, is een massale diepe stief, die even meer adel moest laten zien. Bij de jongere stieren werd geen der voorgebrach te dieren met een le prijs bekroond. VAARZEN Er werden slechts 15 vaarzen en kalfvaarzen voor gebracht die als geheel geen indrukwekkende rubrie ken vormden. Bij de jongere vaarzen kon er zelfs geen le prijs af. In totaal werden 4 le prijzen toe gekend. Bij de kalfvaarzen was dit voor de best ontwik kelde en sterk gebouwde vaars Geertje 4, een doch ter van de K. I.-stier Lytse Rudolf. Voor het kampioen schap van de vaarzen kwam de nog even edeler vaars Stiintje 37, van dezelfde eigenaar, n.l. P. Buijze te 's-Heer-Abtskerke, in ranmerking. Dit is een doch ter van Amarilla Gretha's A. K. A. 2, die zowel te Goes als op de andere fokveedagen bewijst goede gebruiksdieren te fokken. Voor niet te arm bespierde koeien en vaarzen is Amarilla beslist aan te bevelen. FOKKOEIEN In een 10-tal, doorgaans vrij matig bezette rubrie ken, werden door de jury's 42 fokkoeien gekeurd, waarvan twee-derde deel een le prijs kreeg toege kend. Over het geheel werden goede gebruikskoeien voorgebracht met doorgaans goed gevormde fijne uiers. Bij de jongste rubrieken koeien werden de eer Op het terrein van A. Jasperse ce Koudekerke was het op l&en 17 juli een drukte van belang. De Agra rische Dagen boden opnieuw een zeer veelzijdig pro gramma. Oorspronkelijk opgezet als streekfokveedag voor rundvee, vond deze manifestatie voor de 13e maal plaats. Of het nu aan dit getal 13 lag of niet, in elk geval was het zo dat gedurende de eerste dag, ondanks een gunstige weersvoorspelling, een gestaag neervallende druilerige regen voor mens en dier het verblijf onaangenaam maakte. Het pleit voor de Wal- cherse agrarische bevolking dat desondanks van een goede belangstelling mocht .worden gesproken. Op deze dag vonden de keuringen plaats van rund vee, trekpaarden, Walcherse melkschapen, Texelaars, Nederlandse Landvarkens en werd bovendien onder goede belangstelling een demonstratie gegeven met de kwartierenmelkmachine, in gebruik voor het on derzoek op melkbaarheid. De 2e dag klaarde het weer geleidelijk op en zeer vele bezoekers konden zaterdags genieten van het concours hippique van de Zeeuwse Landelijke rijver enigingen, diverse attractienummers, georganiseerd door de landbouw jongeren, de muziekvereniging „Voorwaarts" te Koudekerke, de demonstratie met New Forest pony's, alsmede de verloting en diverse wedstrijden voor het publiek. In de morgenuren had de veebeoordelingswedstrijd, de wedstrijd in hand- melken, de keuring op toilet en voorbrengen van de kalverclub en de keuring van fokgeiten reeds plaats gevonden. ste plaatsen bezet door de goed gebouwde Ama- rilla-dochter Jouke 9 van de Zanddijk, waarvan de vorm van de uier, hoewel soepel, even beter kon zijn, en Paula 7 van de Zanddijk, een Janna's Adema- dochter, beide melkvaarzen van H. C. Poley te Krui- ningen. De rubrieken van in 1961 geboren koeien leverden goedsoortige dieren, die met le prijzen konden wor den bekroond, n.l. voor P. Buyze, voornoemd, en D. M. Rouw te Goes met Kaatje 3 (v. Lytse Rudolf), respectievelijk Sfeenhuizen 98 (v. Ornea Adolf). De Gebr. Op 't Hof te 's-Heer-Arendskerke bezette met de ruim gebouwde en goedsoortige R-koe Rika van de Noordzijde, met niet te fraaie spenen, de eerste plaats in een der rubrieken van in 1960 ge boren koeien. Martha 37 (v. Blitsaerd Knaap), even eens in 1960 geboren, maar langer dan 6 maanden gekalfd, van J. Remijnse te Wolfaartsdijk, verwierf tegen het eind van de keuring de titel „koe met de mooiste uier." Het is een diepe, goed ontwikkelde koe, die even week aandoet in de koten. Van de in 1959 geboren koeien werden de kop- plaatsen bezet door de iets magere, goed gelijnde Rotterda Smits 45-dochter Heintje 9 van de Noord zijde van Gebr. Op 't Hof, en de fraaie Matje 7 (v. Ornea Adolf) van D. M. Rouw. Bij de oudere koeien kwamen vele gpede gebruiks koeien voor, hoewel hier en daar bemerkingen moes ten worden gemaakt op de vorm van de uiers. Uit deze rubrieken willen we allereerst Geertje 1 van de Zanddijk noemen, gefokt door H. C. Poley én in 't bezit van P. Buijze. Dit is een koe van klasse, die later op de dag tot reserve-kampioene werd uit geroepen. Jammer, dat het goede kwaliteitsuier van deze koe onkant is; 1b in deze rubriek werd de wat schrale Mina 46 van D. M. Rouw. Bij de reeds langer gekalfde oudere koeien bezette de koe met zeer goed gevormde uier Basje 7 van de Noordzijde, eig. Gebr. Op 't Hof, de eerste plaats, ge volgd door de iets arm bespierde Matje 5 (K S) van D. M. Rouw, met wat minder fraai gevormd iiier. Desondanks bleek deze koe in 3 opeenvolgende melk- lijsten 160 kg melkvet meer te produceren dan vol gens de reeds hooggestelde eis wordt verlangd. PRODUKTIEKLASSEN Behalve de genoemde Matje 5 bleek ook Vos 36 van Gebr. Op 'tHof meer dan 100 kg melkvét extra geproduceerd te hebben boven de reeds hoge eis in 3 opeenvolgende laktaties. In deze ereklasse waren 8 koeien geplaatst waarvan behalve de genoemde dieren ook Ida 7 (K S) van J. L. de Roo te 's-Heer- Abtskerke, Schaap 78 van J. Kloosterman te Kapelle en de reeds eerder vermelde Basje 7 van de Noord zijde eerste prijzen verwierven voor exterieur. In de levensproduktieklasse waren 4 koeien ge plaatst. De la prijs voor exterieur, en later op de middag de titel kampioene, verkreeg Matje 4 (K SV (v. Piet Eduard Hollander) van D. M. Rouw. Een best ontwikkelde, typische koe. Het vormde een beste rubriek oudere koeien, waar in ook Bontje 2, een R-koe. van J. Remijnse In kwali teit uitmuntte maar iets slijtage vertoont in de benen: Ic in deze rubriek werd Vos 19 (KS) (v. Sudhoek- ster Wijnand) van Gebr. Op 't Hof. Een wat arm be spierde koe, maar die het presteerde om in 12 lakta ties ruim 60.000 kg melk te produceren met 3,94 vet. Ze kreeg daarom de fraaie beker, beschikbaar gesteld door de Koninklijke Hollandia-fabrieken van Melkprodukten en Voedingsmiddelen. FOKGROEPEN Bij de bedrijfsgroepen van 5 koeien bekampten D. M. Rouw en Gebr. op 't Hof elkaar met 2 uniforme Gedurende beide dagen konden in een grote tent diverse attraktieve stands worden bezichtigd die ver schillende facetten van de landbouw naar voren brachten. Ook trok de stand van de huishoudelijke voorlichting veel kijkers. De coöp. melkinrichting „Walcheren" gaf een aantal demonstraties omtrent het onderzoek op kwaliteit van de melk. RUNDVEEFOKKERIJ De inzending rundvee was iets kleiner dan de vo rige jaren; aan uniformiteit en kwaliteit kwam dit ongetwijfeld ten goede. De kern van de Walcherse rundveefokkerij maakte een zeer goede indruk en is gemiddeld zeker de beste van Zeeland. De nafok van de oudere K. I.-stieren zoals Dokter Lente's Verwach ting en Ornea Adolf bewijzen een positieve bijdrage te hebben geleverd voor de fokkerij. De doorgaans goed ontwikkelde en bespierde en uitstekend melk bare dochters van Dokter Lente's Verwachting vor men goede gebruikskoeien, al zijn uit deze dochters nogal wat dieren geselekteerd wegens wat tegenval lende produktie. De Ornea's, als vaars nogal eens wat lastig van karakter, blijken, ouder geworden, door gaans fraai gebouwde en goed bespierde melkkoeien te worden met goede produktie en met een voldoende melkbaarheid. Gaarne willen we, wellicht ten overvloede, waar schuwen om het gebruik van jonge stieren die hun fokwaarde nog moeten bewijzen zowel van K. I. groepen melkrijke koeien. In de genoemde volgordo verwierven beide groepen een eerste prijs. H. C. Poley te Kruiningen toonde 2 bedrijfscollec- ties fokkoeien van 3 stuks waarbij de groep oudere koeien vooraan kwam. De collecties zelfgefokte koeien van 3 stuks lever de de overwinning op voor de groep goede gebruiks koeien van J. Remijnse, gevolgd door een groep jon gere koeien van D. M. Rouw. De le prijs voor de groep zelfgefokte vaarzen was voor de uniforme col lectie van H. C. Poley, gevolgd door een groep stuk- kige maar wat minder uniforme vaarzen van Gebr. Op 't Hof. Matje 4 van D. M. Rouw, de kampioenkoe, bewees in de rubriek koeien met afstammelingen niet alleen een koe met^goed exterieur en produktie te zijn maar tevens ook een goede fokkoe. NAMIDDAGPROGRAMMA Na de voorkeuringen gedurende de voormiddaguren werd aan het inmiddels talrijker geworden publiek in de grote ring een afwisselend programma geboden. Dit programma begon, nadat elders op het terrein een demonstratie was gegeven met de kwartieren melkmachine die wordt gebruikt bij het onderzoek op melkbaarheid, met een wedstrijd in beoordeling van fokvarkens. Hieraan namen ruim 60 personen deel. Direkt daarop kwamen de kampioen stier en de win naars van eerste prijzen in de ring. Tevens werden hierbij -ter opluistering voorgebracht de K. I.-stieren Adson Gerrit Wouter en Lytse Rudolf. De stieren moesten vervolgens het veld ruimen voor de beste dieren van de afdelingen geiten en schapen. F. Wijer te Wolfaartsdijk toonde met trots zijn kampioen geit, de 2-jarige Ria, terwijl ook de reserve-kampioene en meerdere malen oud-kampioene Elly van de Lewedijk (KS) van D. Sandee te Nieuw- dorp nog bekeken kon worden, al begint deze 7-jarige geit iets slijtage te vertonen. Als 5-jarige produceerde zij o.a. bijna 1200 kg melk met 4.55 vet. Een rij van eerste-prijs geiten toonde het publiek dat op Zuid- Beveland aktieve geitenfokkers wonen die over fok- materiaal van klasse beschikken. Tegelijk met de gei ten werd een aantal fokschapen van Texels ras ge toond. Voorop de kampioen ram Z 947 van J. L. de Jagerde Vlieger te Biezelinge, gevolgd door zijn concurrent, de reserve-kampioen Z 1031 van S. de Feijter te Lewedorp. De heer De Jager bezat tevens de kampioen ooi, Z 5689, terwijl de goed ontwikkelde 529 van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes een waardige reserve-kampioene was. De fokke rij van schapen ondervindt in Zuid-Beveland een toe nemende belangstelling. De kwaliteit is beslist goed. Daarna kwam de demonstratie met vrouwelijk rundvee waarbij alle la en lb prijzen een goed beeld gaven van de stand van de rundveefokkerij op Zuid Beveland. De kampioenskeuring volgde hierop onmid dellijk met het reeds vermelde resultaat. Nadat nog de la prijzen van de fokgroepen aan het publiek waren getoond en de ere-prijzen waren uitgereikt werd de grote ring verder afwisselend bezet door paarden. Zowel de trekpaarden, het span Shetland pony's van de heer J. Westdorp te Goes als de ruitersportvereniging „De jonge Paardebloem" te Goes wisten het publiek te boeien. Vlotte gangen van trekpaarden werden gedemonstreerd zowel in 4-tallen als in enkel- en dubbelspannen voor de wagen. Hierbij was het vooral de stal „Reimershoek" die het spits afbeet. Over het geheel een goed geslaagde fokveedag, die aantoont dat op de Bevelanden zeker liefde, kennis en belangstelling voor de levende have wordt aan getroffen. Alleen hetzij nogmaals vermeld de kern zou groter kunnen zijn. C. DEN ENGELSEN. als voor natuurlijke dekking zoveel mogelijk te beperken. DE STIEREN Van de 9 voorgebrachte stieren, verdeeld over 3 leeftijdsrubrieken, verwierven er slechts 3 een eerste prijs. Allereerst was daarbij Nienke's Hotse (v. Hotse), gefokt door J. S. Boelstra en L. W. Schuurman te Grouw, van de vereniging voor K. I. „Naar Produk tief Vee op Walcheren". Deze in 1961 geboren stier werd later kampioen. Het is een sterk gebouwde en goed ontwikkelde stier die een goede indruk maakt. Aanvankelijk werd deze stier door de fokkers weinig gewaardeerd, reden waarom nog geen afstammelingen van hem voor deze fokveedag werden ingeschreven. Toch mag, gezien zijn afstamming, verwacht worden dat de aankoop van deze stier een goede keuze is geweest. Een ruimer gebruik maken van zijn sperma, vooral bij koeien die een niet te hoog vetgehalte be zitten, verdient overweging. De lb prijs in de rubriek oudere stieren was voor Piet 56 van Haakswold, een door J. D. Alberti te Rui- nerwold gefokte zoon van Adema 540, thans in het bezit van J. de Lange te Ritthem. Deze sterk ge bouwde stier van goed soort met beste middenhand werd een waardige reserve-kampioen. Een zoon van de inmiddels opgeruimde K. I.-stier Skyldumer Bouke, Piet van Bouke's, gefokt door Js Vos te Koudekerke. kreeg in de rubriek jongere stie ren een le prijs. Het is een voldoend edele, gerekt*» stier. De overige stieren, waaronder een 3-tal van de stierenverenigingen op Walcheren, konden geen eer- (Zie verder pagina 783)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11