Lonen bij machinaal rooien van zilveruien Korte wenken WILDE HAVER 716 EEN begroeide sloot heeft de helft van de capaci teit van de waterafvoer verloren. Op de meeste bedrijven is er geen tijd om het schoningswerk in handkracht uit te voeren. De loonwerker is er op ingesteld dit karwei voor u te verrichten. Maak tijdig een afspraak met hem, zodat het werk op tijd klaar is. DE maaidorser is een gevaarlijke overbrenger van de wilde haver. Om de machine goed schoon te maken is veel tijd nodig en de loonwerker zal niet graag in de volle drukte veel gaan poetsen. Let er op of de machine van een wilde haver-per- ceel afkomt, voordat zij in uw gewas valt. Help de loonwerker bij het schoonmaken en geef hem voor het oponthoud een vergoeding. ER wordt nogal eens geklaagd over de hergroei van de percelen, die met de maaikneuzer zijn gemaaid. In sommige gevallen zult u de oorzaak bij uzelf moeten zoeken, b.v. bij te laat maaien of een versleten grasmat. Bij maaien met goed scherp ge slepen klepels is de nagroei even goed als bij de maaibalk. Botte klepels rafelen de stoppel en ver tragen de nagroei. HET melklokaal dient niet te worden gebruikt als washok of fietsenberging. Evenmin voor het klaarmaken van kunstmelk of als speelplaats voor de kinderen. En toch komt dit in de praktijk veel voor. Als u een goed ingericht melklokaal hebt, gebruik dit dan voor het doel waarvoor het is ge bouwd. Veel in- en uitlopen schaadt de reinheid. Bezoek proefvelden N.V. Wed. P. de Jongh - Goes WIJ ONTVINGEN ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD m«ET de gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap de Vereniging der Nederlandse Groenten- en Fruitverwerkende Industrie is overeenge komen, dat voor het personeel werkzaam bij het machi naal rooien van zilveruien in 1965 de volgende lonen zullen gelden: 1. De tijdlonen voor alle volwaardige mannelijke ar beiders bedragen: Loon: Waarde per uur: Leeftijd: vakantieionen: 16 jaar 1.61 16 jaar 7.70 17 jaar 1.85'/! 17 jaar 8.70 18 jaar 2.13'/» 18 jaar 10.10 19 jaar 2.48'/» 19 jaar 11.80 20 jaar 2.76'/! 20 jaar 13.10 21 jaar 3.08 21 jaar 14.50 22 jaar 3.25'/i 22 jaar 15.40 23 tot 65 jaar 3.50 23 tot 65 jaar 16.50 65 jaar en ouder 3.06V'! 65 jaar en ouder 14.60 Bij regenverlet en/of onbewerkbaar land dienen de uurlonen te worden doorbetaald. Deze uurlonen gelden eveneens voor overuren, met dien verstande dat het aantal overuren zoveel mogelijk dient te worden be perkt. In deze tijdlonen zijn de huurcompensatiebij- slagen 'tot heden en alle compensatietoeslagen W.W., A.O.W. en A.W.W. verwerkt. OOR gebruik van een eigen vervoermiddel dient aan de arbeider een vergoeding te worden verstrekt, zoals hieronder is aangegeven, indien de afstand van zijn woning tot de plaats van aanvang der werkzaam heden bedraagt: 5 t/m 10 km 0,25 per dag; boven 10 t/m 15 km 0,50 per dag; boven 15 km 1,per dag. De pensioenregeling van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw is van toepassing op alle manne lijke arbeiders van 17 tot 65 jaar. De pensioenpremie bedraagt voor de jeugdige manne lijke arbeiders van 17 t/m 20 jaar 1,75 per week en voor arbeiders van 21 t/m 64 jaar 3,50 per week. Deze premie wordt door de werkgever en arbeider gelijkelijk gedragen en moet aan het Fonds worden be taald door de werkgeler, die tevens verplicht is de door de arbeider verschuldigde helft der premie op diens loon in mindering te brengen. Schafttijden. De in onderling overleg tussen werk gever en werknemer vast te stellen schafttijden mogen niet als arbeidstijd worden beschouwd. J^JOG enkele weken en de graanoogst ruimt weer het veld. Laat de stoppelploeg achter de oogst- wagen gaan. Direct na de oogst is de stoppel het best te bewerken, voordat de grond de kans gehad heeft hard te worden. Geef de percelen wekelijks een beurt met ploeg of ter afwisseling met de culti vator en de onkruiden zullen verdwijnen. mestkalveren moet de uiterste zorg worden besteed om diarree te voorkomen. Vooral jon- ■jere kalveren zijn hiervoor gevoelig. Breng de kal veren pas op het bedrijf als ze 10 tot 14 dagen oud zijn en voeder de eerste dagen kalm aan. Houd u verder bij de opkweek stipt aan de voorschriften die voor de menging en verstrekking van de kunst melk op de verpakking zijn aangegeven. /f^ARD APPELEN zijn geen eierkolen en vragen daarom een voorzichtige behandeling. De laat ste jaren komt steeds meer rooibeschadiging voor en het zijn vooral de grootste aardappelen die de mee te klappen krijgen. Langzaam rijden met de machine blijkt een hele verbetering te geven. Vol doende grond op een langzaam lopende rooiket- ting is een goed stootkussen voor de aardappelen. JföEN tweede gevaar voor beschadiging dreigt bij het afwerpen van de aardappelen op de naast- rijdende wagen. Stel de hoogte van de transport ketting zo af, dat de valhoogte zo gering mogelijk is, dit geldt vooral bij het rooien op een nog bijna lege wagen. Ook bij het lossen en verder trans porteren is voorzichtigheid geboden. INGEKUILD bietenloof is een goed voeder, dat door het vee graag wordt opgenomen. Als u krap in het ruwvoer zit, is het nu de tijd om contacten te leggen voor de aankoop. Bietenloof kuilt ge makkelijk en is ten opzichte van pulp een goedkoop voer. Stop het echter evenals ander voer niet te diep in de grond weg, want dan moet u alles nog weer eens hoog optillen. fjET prijsverschil tussen eerste en derde klas melk is zo groot, dat het zeer rendabel is te streven naar eerste kwaliteit. Zonder een goed melklokaal is dit resultaat moeilijk te bereiken. Bij een veestapel van 10 koeien is een lokaal van 8 m2 al voldoende, bij 25 koeien is ongeveer 15 m2 nodig. Tot de inrichting behoren een koelbak of koélringen en rekken voor het opbergen van de apparatuur. DIT najaar wilt u weer het volle profijt van uw trekker hébben. Te ver afgesleten banden heb ben echter weinig houvast op de glibberige grond. Laat voor het najaar deze banden van een nieuw loopvlak voorzien of koop een stel extra banden die alleen voor het najaarswerk worden gebruikt. Het werk zal dan vlot verlopen. TfELE deuren en kozijnen op de boerderij vragen om een kwastje verf. De zomer is de beste tijd om dit karwei eens ter hand te nemen, omdat het hout dan meestal droog is. U behoeft heus geen vak man te zijn om redelijk werk te leveren. Krab of brand de loszittende verflagen af, schuur het hout werk en na grondverf en weer schuren kunt u gaan aflakken. EN laatste jaar graszaadstoppel moet zo spoedig mogelijk na de oogst van het gras zaad worden kleingemaakt. Eén of zonodin twee keer ondiep frezen is hiervoor de juiste bewer king. JVT A vroene aardavpelen. erwten of graszaad -L is wikken of Alexandrijnse klaver een met te evenaren naaewas. Voorwaarde is oo tijd zaaien. Beslist in juli. Er kan dan met 70 a 80 kg zaai zaad oer ha worden volstaan. 1\,J\AK tijdig afspraken met Uw loonwerker ook deze moet zijn werk tijdig kunnen vlannen. Wij lazen eens ergens dat. wie zijn or>- dracht enkele dagen voor het gewenste moment oeeft wel moet bedenken dat een loonbedrijf geen brandweerkorps is! D 'T de graszaadoogst kan harde vónd veel za.adverUes geven. Volg nauwlettend de weerberichten. Graszaad in het zw"d kan als ae- volg van regen wel eens lang moeten blMven lig gen. Het kan dan nodia zijn een zwadlichter of zwadverlegger te gebruiken. Hierbij moet wor den gelet on ?aadverlies; machines voorzien van zaadn-ovangbakken verdienen hierbij de voorkeur. TZ AK bestaat, bii vlas de neiging te vroeg te trekken. Veelal zal het gevolg ziin min der kilo's, mindere kwaliteit en groter kans op botrytw-infectie. Onvoldoende uitaeriint vlas is gevoeliger voer beschadiging bij machinaal trek ken en voor broei. De N. V. Zaadhandel en Boomkwekerijen Wed. P. de Jongh te Goes heeft de mogelijkheid geopend voor het brengen van een proefveldbezoek aan de verschil lende proefvelden in Nederland en België. Het is n.l. gebleken dat de gesprekken rondom een proefveld- bezoek wederzijds hun nut afwerpen; de bezoeker leert het assortiment van wed. P. de Jongh kennen en de selectieafdeling van deze firma doet zijn voor deel met de stemmen uit de praktijk, zoals die tijdens deze bezoeken naar voren komen. Heeft men interesse voor de uienproefvelden, de kweek- en proefvelden voor land- en tuinbouwzaden of boomkwekerijgewassen, dan kunt u zich telefonisch (011005640) daarvoor opgeven. Stikstof, april 1965. No. 45-46. Mededelingen van het Landbouwkundig Bureau van de Ned. Stikstoffenindustrie. Een speciaal nummer be treffende de bakkwaliteit van de Europese tarwerassen in het algemeen en die van in Nederland verbouwde rassen in het bijzonder, de uitbetaling naar kwaliteit van de verbouw de tarwe, de stikstofbemesting van granen in verband met opbrengsten en strostevigheid, enz. E.E.G. Vademecum. 4e herziene druk (mei '65) van een aantal E.E.G.-gegevens, uitgegeven door het ministerie van Landbouw en Visserij. In de serie „De Kern" van Uitgeverij N.V. W. J. Thieme Cie, Zutphen: Melkkunde door J. H. Lantinga. Vijfde druk. Prijs ƒ3,25. Deze druk werd aangepast aan de recente ontwikkelingen en inzichten. ir Doelmatig werken in de tuinbouw in de serie Tuinbouwtechniek, deel IV. Leidraad B 60 door J. de Ruiter en G. J. van Boetzelaer. Eerste druk. Prijs 9,25. N.V. Uitgevers Mij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. Doelmatiger werken ter verhoging van de ar- beidsproduktiviteit is ook voor de tuinbouw een noodzaak. Dit boekje behandelt op een voudige overzichtelijke wijze, mede aan de hand van voorbeelden uit de diverse takken van tuinbouw een aantal grondslagen der ar- beidskunde. Vele foto's en tekeningen verluch tigen de tekst. Landbouwwerktuigkunde door ir. J. D. Berlijn. Zevende druk. Prijs 14,90. Uitgeverij Tjeenk- Willink te Zwolle. Nog maar twee jaar geleden verscheen de zesde druk van dit werk over Landbouwwerktuigkunde. Er hebben zich ech ter in deze twee jaren op het gebied van de landbouwmechanisatie de nodige veranderin gen voorgedaan. In deze druk is aan de nieuw ste ontwikkelingen aandacht besteed. Vele tekeningen (ook in detail) verduidelijken de tekst, waaruit een ieder die hier belang in stelt veel lerenswaardigs kan opsteken. In de serie „De Kern" van N.V. W. J. Thieme Cie te Zutphen: Groenteteelt in de volle gronddoor L. Hendrikx, 2e herziene druk. Prijs 5,50. ir Het gemengde bedrijf op zandgrond, publikatie van de Werkgroep Bedrijfsvraagstukken Bra bant. Deze werkgroep heeft met behulp van programplanningen van bedrijfsmodellen met 1.2 volwaardige arbeidskracht, een studie ge maakt naar de betekenis van de veredeiings- seKtoren en de voedergewassen op bedrijven van 12 en 18 ha. Daarnaast is de invloed van oppervlaktevergroting tussen 12 en 18 ha na gegaan. Na een paar korte hoofdstukken waarin de pro bleemstelling en de uitgangspunten zijn ver meld, wordt in de publikatie een bespreking gewijd aan de begrote bedrijfsplannen. Bij de aangenomen uitgangspunten blijkt o.a. dat op een bedrijf van 12 ha de veredelingssektoren moeilijk gemist kunnen worden. Op een bedrijf van 18 ha daarentegen zijn de veredelingssek toren in het algemeen niet aantrekkelijk. Men kan dan beter de grond intensief gebruiken. Bij de voederwinning blijken de stoppelgewas sen en bietenkoppen aanmerkelijk gunstiger te liggen dan de als hoofdgewas genomen voeders. De studie waaruit nog verschillende andere in teressante konklusies zijn getrokken, is vooral bedoeld om inzicht te geven in de plaats en be tekenis van de bedrijfsonderdelen. Belangstel lenden kunnen de publikatie aanvragen bij het Rijkslandbouwkonsulentschap, Heuvelring 116, Tilburg. „DAT IS DE BOER ZIJN DOOD" JjjET is nu de tijd om de wilde haver te bestrijden. De pluimen steken boven het gewas uit, zodat ze gemakkelijk kunnen worden onderkend. Wacht niet met het verwijderen tot U een waarschuwing van de controleur van de A. I. D. krijgt. Deze behoeft niet meer te waarschuwen maar kan proces-verbaal op maken! Er is naar de mening van de A. I. D. reeds vol doende gewaarschuwd!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 8