EUPAREEN een nieuw fungicide DINGEN VAN DE WEEK Explosieve schurftuitbreiding in het fruit 715 TUINBOUW HKT wil maar geen zomer worden. Bijna dagelijks is het te koud en in de vakantiecentra wordt steem aan been geklaagd zowel door de ondernemers die het moeten hebben van de zich recreërende mens, als vam hen die één, twee of meer weken vakantie hebben. Elders in Europa is het niet anders. Vorige week warem er de berichten over het bijzondere slechte weer in Italië en Joegoslavië. Het Produktschap voor Groenten e«i Fruit berichtte dat storm en hagel begin juli ernstige schade hebben toegebracht aan de groenten- en fruitteelt in Noord-Italië. VRIJDAG 16 JULI 1933 Een aanwinst bij de bestrijding van Botrytis in aardbeien /"ONDANKS 7-8 bespuitingen per seizoen blijft de grauwe schimmel (Botrytisvruchtrot) nog steeds één van de grootste problemen, of misschien wel het grootste probleem van de aardbeienteelt. Dit vindt zijn oorzaak zeker mede daarin, dat Senga Sengana, één van onze belangrijkste middel vroege variëteiten, extreem gevoelig is voor Botrytis-vruchtrot. Wanneer wij ons realiseren dat deze gevoeligheid van Senga Sengana, maar ook van Macherauchs Frühernte, mede door de dichte bladstand bij deze variëteiten wordt veroorzaakt, dan verbaast het niet dat door grondig spuiten het omlaag drukken van het blad bij de bespuiting het resultaat van deze behandeling aanzienlijk kan worden verbeterd. Aldus de Agro-Chemie-Koerier N 4/1965 die tevens over het nieuwe middel Eupareen enige bijzonder heden geeft, waaraan wij het volgende ontlenen. NIEUWE SPUITMETHODIEK Door een eenvoudige beugel op de spuitarm vast te schroeven is het mogelijk de bladeren vóór de spuit zodanig naar voren te drukken dat bloesem stengels en knoppen, die onder de bladeren ver scholen zitten en door de daar heersende hogere vochtigheid het meest aan de Botrytis-infectie bloot gesteld zijn, eveneens grondig worden geraakt. Het bleek bovendien wenselijk te zijn bij deze bespui tingen, die, volgens gegevens van het Pflanzen- schutzamt te Hamburg, tot drie bespuitingen rond de bloei kunnen worden beperkt, te werken met ongeveer 2500 liter water per hectare. Dit betekent dus een aanzienlijke verhoging van de thans ge bruikelijke hoeveelheid spuitvloeistof. IN DE PERIODE ROND DE BLOEI Dr. Müller van het bovengenoemde Pflanzenschutz- amt heeft kunnen aantonen dat de Botrytis-infectie bijna steeds, of misschien altijd, in de periode rond de bloei plaatsvindt. (Behalve dan secundaire infec ties door contact van vrucht tot vrucht later in de zomer.) Pas in het fysiologisch minder actieve weef sel van de rijpende vrucht en bij vochtig en warm weer slaagt de tijdens de bloei binnengeslopen para s' t er in de vrucht dusdanig te overmeesteren dat de bekende rottingsverschijnselen optreden. Uit proeven bleek dat planten, die rond de bloei in een steriele omgeving stonden, na uitplanten in de vollegrond ook later gezond bleven, ondanks het feit dat daarnaast staande vollegrondsplanten in sterke mate de gevreesde ziektesymptomen ver toonden. VEREENVOUDIGING SPUITSCHEMA Van deze nieuwe behandelingsmethodiek, die in diverse proeven op haar toepasbaarheid onder Ne derlandse omstandigheden is onderzocht, mag men dus voor de nabije toekomst een vereenvoudiging van het Botrytis-spuitschema, alsmede een verbete ring van het resultaat hiervan, verwachten. Een nu reeds ter beschikking staande verbete ring van de resultaten van de bespuitingen wordt echter door het nieuwe Bayer-fungicide Eupareen mogelijk gemaakt. Dit nieuwe middel wordt in de voor TMTD gebruikelijke toepassingsconcentratie gespoten en heeft voorlopig een veiligheidstermijn van 10 dagen. Eupareen bleek in talrijke nauw gezette proeven ook onder Nederlandse omstandig heden duidelijk beter tegen de Botrytis-schimmel werkzaam te zijn dan de tot nog toe hiertegen ge bruikte middelen. De tabel geeft in het kort een indruk van de mogelijkheden van dit nieuwe fun gicide. Een niet onbelangrijke factor is verder dat Eupareen, in tegenstelling tot enkele andere fungi- ciden, geen smaakbeïnvloeding bij aardbeien ver oorzaakt, ook niet wanneer de vruchten worden in geblikt. Eupareen mag men dus als een krachtig nieuw hulpmiddel beschouwen, dat de aardbeien teler in de gelegenheid stelt de rentabiliteit van zijn teelt weer iets op te voeren. De eerste jaren na het droge jaar 1959 trad /.eer weinig schurft op. De laatste jaren daaren tegen waren vrij nat, met als gevolg, dat de schurft- zwam steeds meer kans kreeg zich uit te breiden. De vele regen in de maanden april en mei van dit jaar zorgden dan voor de klap op de vuurpijl. De uit breiding van de schurft is massaal, aldus de heer J. F. van Dijke van het Rijkstuinbouwconsulent- schap te Geldermalsen. Als tweede oorzaak komt hier nog bij, dat dit voorjaar vele bespuitingen ernstig werden belem merd door de harde wind. Door de slechte weers omstandigheden kwamen de bespuitingstijdstippen die onder de bladeren verscholen zitten grondig Variëteit Macherauchs Frühernte Senga Sengana Talisman Senga Sengana Senga Sengana Senga Sengana Samenvatting van enkele proefresultaten uit de jaren 1961 t/m 1964. In die percelen waar 2 of 3 be spuitingen toegepast zijn, zijn deze bespuitingen tijdens de bloei met 2500 liter per ha uitgevoerd. te ver uit elkaar te liggen. Bladeren en/of vruchten werden onvoldoende met het fungicide bedekt om een schurftinfectie te voorkomen. Als in sommige gevallen bovendien nog met een zwak middel tegen de schurftzwam is gespoten, dan is het niet te verwonderen, dat op bepaalde be drijven de vruchten voor 30% zijn aangetast. Dit betekent niet, dat men nu bij de pakken be hoeft neer te zitten. Met de ten dienste staande mid delen moet worden getracht, een nog verdere uit breiding van de schurftzwam te voorkomen. Dit is alleen mogelijk, als tot aan de oogst elke 8 a 10 dagen met een krachtig werkend fungicide tegen de schurftzwam wordt gespoten. Zy die dit volhouden, zullen zeker ook dit jaar de vruchten kunnen pluk ken. Uit de verschillende teeltcentra kwamen de voor lopige berichten. Verona en omgeving: druiven en perziken werdeim bijzonder zwaar getroffen door hagel. Ferrara: appelen, peren en perziken werden zwaar getroffen. Piacenza: grote schade aan groenten en fruit. Parma: grote schade, vooral aan druiven en tomaten. Opnieuw blijkt uit deze berichten hoezeer we in onze groenten- en fruitsektor afhankelijk zijn van de weers omstandigheden. We ervaren het trouwens zelf ook steeds opnieuw. Het is op het ogenblik zeker, dat de aardbeienoogst zal tegenvallen, omdat door de koude de Senga Sengana, bij velen het belangrijkste ras, niet voldoende is uitge groeid. Er hangen veel vruchten aan de planten maar ze zijn te klein. De Red Gauntlet maakt een betere beurt. We hoorden al telers zeggen: voor mij geen Senga Sengana meer, ik ga het enkel doen met Red Gauntlet. We zouden hiertegen toch een waarschuwend geluid willen laten horen. Het is bekend dat Sengana een aardbei is die de fabrikant graag heeft. Dat kan niet gezegd worden van de Red Gauntlet. Nu de oogst van aardbeien tegen valt en er een grote vraag is naar aardbeien voor ver werking, omdat de oude voorraden zijn geruimd, kan ook de Red Gauntlet zonder dop voor bevredigende prijzen aan de industrie worden geleverd. Maar wan neer er teveel van dit ras zou komen en de industrie heeft uitwijkmogelijkheden naar andere rassen, dan zal de Red Gauntlet zeker niet de prijzen van dit ogenblik opbrengen. Vele jaren is Sengana een ras geweest waar de telers vol lof over waren. Het zou niet goed zijn na een min of meer teleurstellend seizoen er mee te breken en over te gaan op een ras dat meer risico's in zich heeft. Er valt weinig kwaads van de Red Gauntlet te zeg gen maar niet vergeten mag worden dat het eigenlijk een aardbei is die met dop voor verse consumptie verkocht dient te worden. De ervaring heeft dit seizoeim opnieuw geleerd, dat vele Zeeuwse telers niet kunnen voldoen aan de eisen die daarvoor aan de teelt en het produkt worden gesteld. Er werd teveel klasse I I-kwaliteit in doosjes aange voerd en de prijsontwikkeling hiervan is een teleurstel ling geworden. Over enkele weken zullen we ons weer bezig moeten houden met het planten van aardbeien. Er gaan de laatste tijd stemmen op die pleiten voor voorjaarsbe planting. De zomerbeplanting heeft inderdaad risico's, maar er zijn toch ook vele gunstige voorbeelden vain bekend. Er behoeft beslist nog niet mee gebroken te worden. Bij het bepalen van de rassen die men zal planten, dient voorop te staan de werkverdeling op het bedrijf. Hierdoor kan het nodig zijn geen Red Gauntlet of Sen gana te planten. Deze rassen vallen voor een belangrijk deel namelijk samen in oogsttijd met frambozen, die ook op vrijwel elk kleinfruitbedrijf worden geteeld. Hierdoor kan het nodig zijn Regina te planten, hei enige vroege ras van het ogenblik. De ervaringen niet Regina zijn verschillend. Er zijn telers die er geen kwaad van willen weten en anderen hebben er geen goed woord voor over. Steeds dient bedacht te worden, dat het een ras is dat meer risico's geeft dan de twee andere hoofdrassen van het ogenblik. Hier zal over wogen moeten worden wat het zwaarste dient te wegen, het teeltrisico of de plukzorgen. In elk geval zouden we wel een pleidooi willen voeren voor het behouden van de Sengana in ons plantschema. Het is een ras dat we niet kunnen missen. De fabriek heeft men graag en nog steeds moeten de meeste aardbeien aan de fabrikant worden verkocht. Zodra de aardbeienoogst is afgelopen, en dat zal nu een heel eind het geval zijn, dient een beslissing ge nomen te worden over het oude perceel. Over het alge meen dienen we er van uit te gaan dat een aanplant niet langer dan twee of hoogstens drie jaar mag mee gaan om een optimaal resultaat te waarborgen. Het gewas mag er nog zo gezond voor staan, wan neer het tijd is, dient het opgeruimd te worden. Em dat kan het best zo gauw mogelijk na de pluk gebeuren. Het wordt dan geen besmettingsbron meer voor nieuiro produktiepercelen. Tot de volgende week. geraakt. G G Middel c c c c ja v G 2? i S i 5 y o as G o G 3 ?c jj as o, ü.2 a 03 So TMTD 0,2 2 Eupareen 0,25 2 TMTD 0.2 2 Eupareen 0,2 2 onbehandeld TMTD 0,2 8 Eupareen 0,2 8 TMTD 0,2 8 Eupareen 0,2 8 TMTD 0,5-0,25 7 Eupareen 0,25 7 TMTD 0,25 3 Eupareen 0,25 3 S "S «2 3 <u üjo 30,7 7,0 9 6 30 17.6 14.7 10,5 1.6 16,1 14,3 13,7 8.7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7