TUINBOUWKLANKEN TIPS VOOR TUINDERS 712 j*£EI)W5 LAND- EN TUINBOUWBLAD IN WALCHEREN kunnen we de eerste halfjaarcijfers eens gaan bestuderen nu we de tweede helft van '65 weer zijn ingegaan. Een eerste gedachte is toch wel dat alles zo vlug gaat. Hoewel we echt geen gejaagd type zijn bekruipt ons soms het onbehaaglijke gevoel dat we meer geleefd worden dan leven. De nieuwjaarsborrel is nog niet uit de gedachte of we maken weer de le halfjaarbalans op. Laten we beginnen met te zeggen dat we „uit zeer be trouwbare bron" hebben gehoord dat onze veiling een niet te verwaarlozen omzetstijging heeft in de eerste helft 1965. Wij hoorden van de direkteur van de veiling de heer R. W. Jans dat deze stijging zelfs 40 heeft bedragen. Een om zetstijging die toch mede een vrij betrouwbare gids is voor onze bedrijven. Te meer als we horen, waardoor dit mooie resultaat bereikt kon worden. De winterbloemkooloogst die een 80.000,meer opbracht dan het vorige jaar, het koelhuisfruit ruim 100.000,meer en de rest van de meer-opbrengst afkomstig van de groentesector zowel onder glas als van de koude grond. En afgelopen maan dag waren de prijzen van de vroege aardappelen eveneens zeer bevredigend. Prijzen van 32,30 voor de grote, voor de bonken ƒ37,40, drielingen 22,50 en kriel ƒ15,60 zijn lang niet gek! Natuurlijk zijn er bedrijven die lager liggen in omzet maar de overgrote meerderheid ligt absoluut hoger. Zoals we al eerder schreven werd dit ook de hoog ste tijd! WE hebben per 1 juli een belastingverlaging. We vinden het beter dan andersom, maar 't is c.i. maar zéér magertjes; bijv. bij ƒ6.000 en 1 kind aftrek 39,per jaar minder. Bij 10.000,en bijv. 3 kinderen ƒ65 verlaging. Bij 15.000,dus de beginnende hogere inkomens, met aftrek bijv. 2 kinderen 124,20.000,2 kinderen 219,enz. We zijn eerlijk gezegd veel meer onder de in druk gekomen van de forse verhoging der wegen belasting. En de zéér vele prijsverhogingen, mede veroorzaakt door fiscale druk, geven bij ons het onbehagelijke gevoel dat het Rijk vlugger neemt dan geeft! Het nemen gaat snel en haast onmerk baar en bij wat geven (belastingverlaging bijv.) een kabaal van jaren vooraf. Ook onze autoverzekering gaat fors naar boven. We zijn aangesloten bij de Z. L. M., uiteraard, maar ook onze Z. L. M. kan niet onder een verho ging uit. Toch zijn onze tarieven nog zeer gunstig. Ieder aangeslotene heeft het verslag ontvangen en zich hopelijk met ons verheugd in de gestage groei van deze sterke Z. L. M.-loot. Op ons bedrijf hebben we na de welkome buien van vorige week weer veel leeg gekomen land be zaaid en bepoot. Ook de aardbeien lopen op het laatst en deze grond wordt bestemd voor brocoli- teelt. Voor de late bonen en andijvieteelt is het ook alweer de juiste tijd. De sombere zomer stelt wel zware eisen aan de fruittelers. We waren op een bedrijf waar, door overmacht overigens, niet op tijd en onvoldoende gespoten was. Mensen wat een schurft, meeldauw en spint! Er wordt gepro beerd nog op te werken maar dit zal niet makke lijk zijn. Ook op de up-to-date bedrijven wordt veel werk verzet. We zagen onlangs een statistiek over de regen val in ons land en hebben hieruit geconcludeerd dat Walcheren wat de regenval betreft zéér gun stig ligt. De lijn benoorden ZoutelandeVeere is zelfs nog 50 mm per jaar droger dan de zuidelijke helft en hierdoor een der droogste gebieden van Nederland. Ieder spreekt wel eens een vakantie ganger en in 9 van de 10 keer zult u ontdekken dat hij het hier wel winderig vindt; maar toch droger. Want alhoewel wij de laatste weken veel regen hebben gehad, is er in ons gebied toch bepaald nog niet tè veel regen gevallen! JJE aardbeienoogst is op SCHOUWEN-DUIVE- LAND als eerste in de rij der klein-fruitge- wassen een eind gebeurd. Dus kunnen we een con clusie trekken omtrent deze teelt. De prijs viel niet tegen, maar wel in veel gevallen het aantal kilo's. Momenteel is de oogst van rode bessen in volle gang. Hierbij is wellicht juist het omgekeer de het geval, de kilo's vallen mee, maar de prijs zou wel eens tegen kunnen vallen. We dachten dat ook het koude weer wel eens van invloed kon zijn op de verse consumptie die bij rode bessen niet on belangrijk is. Vooral in een warme zomer is de rode bes gewild, ook als sap. Zo omstreeks de 20e juli zal de oogst van de zwarte bessen aan de beurt zijn. Het lijkt ons dat deze over het alge meen een goede oogst zullen geven. Maar het areaal blijkt met 30 ingekrompen te zijn in Ne derland. We lazen in Groenten en Fruit dat een gulden per kg bereikbaar lijkt. We vragen onszelf af of een prijs noemen wel verstandig is, voor een zo uitgesproken industrieprodukt. Persoonlijk zou den we tevreden zijn geweest met de verwachting dat de prijs hoger zal zijn dan 0,74% per kg ge middeld in 1964. Door de aanhoudende tè lage temperaturen van de laatste weken gaat in de ontwikkeling van de vruchten een verlating ontstaan. We plukten vorig jaar op 7 juli de eerste appels (Cox) en 16 juli de eerste Yellows. Vooral voor de zomer-rassen die veelal goed geladen zijn achten we dit voor de prijsvorming niet gelukkig. Vooral wanneer een periode met warm weer aanbreekt (we blijven op timistisch) kan het aanbod wel eens te groot blij ken met alle gevolgen van dien. Vooral de West hoek die ook altijd nogal profiteert van fruitge- bruik door vakantiegangers, zit te wachten op de eerste appels en vindt deze trage groei uiterst na delig. Tenslotte is oo> voor het winterfruit en met na me de Golder. Delicious spoedig beter weer ge wenst. Maar een gunstige nazomer kan voor deze rassen nog veel goed maken. Begin juni werd door de vereniging van oud-leerlingen „Pomona" een excursie georganiseerd naar de bedrijven van de heren Braal-Hanse en Leeuwe aan de Hoge Zoom. De deelname aan deze excursie was zeer goed. Op 8 juli werd een excursie gehouden naar de Zuid- Hollandse Eilanden met een rit door het Botlek- gebied. Voor 20 juli a.s. staat eèn bezoek aan de proeftuin aan de Hoge Zoom op het programma. Door deel te nemen aan deze excursies vermeer deren we onze kennis door kijken en praten. NAUWELIJKS uitgerust van de Z. L. M.-tentoon- stellings- en TH03LSE DAGEN, of er staat alweer een belangrijke tuinbouwtentoonstelling (de Wéhaté) voor de deur. Deze trekt jaarlijks ve le belangstellenden, o.a. ook uit onze streek. Zoals gewoonlijk heeft het tijdens de Thoolse dagen weer flink geregend. Gelukkig ging het veelal voor beide zijden zonder verlet gepaard, daar de meeste regen 's nachts viel. Tijdens de be zoekuren was het dan ook redelijk weer, zodat ve le streekbewoners en van buiten weer present wa ren. Het is een goede keus geweest van de orga nisatoren dit terrein te vragen kort bij de bebouw de kom. Terwijl men bang was voor een te nat terrein is het alles meegevallen na zo'n enorme regenval. Nu we toch aan het tentoonstellen zijn: de „Flo- ratho '65" hangt ook weer boven ons hoofd. Naar we vernomen hebben weer in Tholen. Ja, dit is ook een unieke plaats voor een dergelijke gelegen heid. Jammer dat elders op ons eiland niet een dergelijke ruimte aanwezig is. Wat zal de datum zijn? 27 en 28 augustus? Het is niet vroeg dit jaar 0 Virus in zwartebessen. Het brandnetelblad in zwartebessen is thans goed te herkennen. De bladeren zijn scherp getand terwijl de blad schijf erg smal is. Struiken aangetast door deze virus zijn onproduktief. Opruimen en verbran den is een eerste vereiste. 0 Verzorging pasgeplante prei. Als bij pasgeplan- te prei de hergroei heeft plaats gehad dan gaan we wat bijmesten. Bij voorkeur doen we dit op een regenachtige dag. Ook blijven we aan dacht besteden aan de bestrijding van de prei mot en trips. 0 Niet te zuinig zijn met de snoei in een sterk' groeiend komkommer gewas. Wanneer het jon ge komkommergewas wat sterk groeit wees dan niet te zuinig met de snoei. Door sterk te snoeien wordt de groei wat afgeremd waar door de vruchtzetting toeneemt. Zodra dit het geval is wijzigen we de snoei in matig. 0 Het planten van aardbeien. In de laatste week van juli kunnen aardbeien worden geplant. We hebben nu nog even de tijd om de grond in een prima conditie te brengen. Als het humusge- halte wat aan de lage kant is probeer dan eens met wat veencompost door de grond te frezen. Per are hebben we hiervoor nodig 2 m3. Denk eraan dat dit minstens twee weken voor het planten moet plaats hebben. met de gladiolen! Ze groeien overigens wel goed, maar een beetje meer zon. zou toch wel wenselijk zijn. Er zitten enorme grote verschillen in de per celen gladiolen; dit is echter niet te verwonderen, want er zijn veel grote maten op geplant en dan vallen de pitten in de maten twee-drie en drie- vier in het niet. Volgens de statistiek is er dit jaar een totale inkrimping van 17,4 Het beplante areaal bestaat voor 80 uit pitten en 20 kralen. Naar men hoort verluiden trekken de prijzen ook wel wat aan, voornamelijk in de wat betere soorten. Er blijft anders veel werk. Het onkruid groeit maar lustig door, vooral met de vele regen wordt dit er niet beter op. Voor de goede gang van zaken zou men toch door het verplegingswerk heen moeten zijn. Vele andere werkzaamheden hebben zich thans weer aangemeld, zoals het rooi en van aardappelen, tulpen enz. Voor de bloem zaadtelers is het nu ook niet wat je noemt; veel wind en koud nat weer, met betrekkelijk weinig zonneschijn. Dit alles terwijl verscheidene bloem zaden toch maar een teer produkt zijn! IN ZUID-BEVELAND zouden we maar wat graag de buien en de kou kwijt zijn. Rheumatiek krijg je van dat werken onder, op z'n minst ge zegd, vochtige omstandigheden. Er wordt weinig aandacht besteed in den lande aan de oogst en het te gelde brengen van het klein-fruit. Het is ook niet om hoog van de toren te blazen. De opbrengsten van de aardbeien vallen niet mee; dat zal ook met de frambozen wel zo gaan. Als men mij zou vragen klein-fruit op contract te telen voor bijv. het volgend jaar, dan zouden toch wel minimaal de volgende prijzen moeten worden geboden: Aardbeien zonder dop 1,30. met dop 1,60 per kg: Frambozen in doos ƒ1,60, in tubs ƒ1,40 per kg; Rode bessen ƒ0,70 per kg; Zwarte bessen 1,50 per kg. En dan moet men beslist een goede oogst kunnen verwachten wat grond en ligging betreft, anders kan men beter suikerbieten zaaien. Eerlijk, dat klein-fruit is werken voor weinig geld. Dat wordt wel weer een keer beter, maar ondertussen is het een nare zaak. De groei van het hard-fruit is matig. De vruch ten worden nu eenmaal dik van de zon en niet van de regen. De junirui is zwaar; toch blijft er flink fruit te verwachten, uitgezonderd pruimen, sommige pe renrassen, terwijl de Cox's matig blijft. Zelfs voor de oude rotten in het vak is het een verrassing dat we na de top-oogst die we het vorig jaar in de kist hebben gedaan, ook dit jaar in de pluk niet werk loos zullen zijn. Vorig jaar werkten echter de weersomstandigheden mee, thans niet en dat scheelt vele tonnen. De ziektebestrijding vraagt steeds de aandacht. Theoretisch is een goede bestrijding van de diver se plagen mogelijk, maar in de praktijk stuit men op verschillende moeilijkheden. Er moet namelijk heel veel gespoten worden en dat kan moeilijk heden geven. De bladstand knapt er niet van op als men steeds het ene middel na het andere moet gebruiken. Voorts zitten er aan de meeste midde len nevenaffecten en zoek het dan maar uit! En fin, u weet er alles van. Laten we hopen dat we ondanks het enkele slippertje dat ieder wel maakt in de ziektebèstrijdir.g, straks toch een produkt ge oogst kan worden waar we mee voor de dag dur ven komen. Het begint vakantietijd te worden; als fruitteler durft men nauwelijks zeggen dat men geen tijd heeft om er uit te stappen TToor een korte adem pauze. Vroeger vond men het idioot om met va kantie te gaan, tegenwoordig als men het niet doet! 0 Stikstof gebrek bij verschillende groentegewas sen. In gewassen als kool, prei, knolselderij en bonen komt nogal stikstof gebrek voor. We doen goed deze gewassen wat bij te mesten met een snel werkende meststof. 0 Het planten van groene savoyekool en boeren kool. Deze koolsoorten kunnen tot augustus worden geplant. Plantafstand 60 x 50 cm. 0 Meeldauw in augurken. Zodra de meeldauw- aantasting in augurken wordt waargenomen spuiten we met 50 gr. karathane per 100 liter water. Deze bespuiting enkele malen herhalen ls noodzakelijk. 0 Augurken onder glas vragen nu meer ivater. Bij groter wordende vruchtzetting is het nodig om het gewas meer te gaan gieten. In deze periode vraagt dit gewas veel water. 0 Verzorging omgeënte bomen. Aan de omgeënte bomen blijven we aandacht besteden. Scheuten die de groei van de ent belemmeren worden verwijderd. 0 Doordragende aardbeien vragen veel vocht. Wanneer u van doordragende aardbeien een hoge produktie wilt halen dan is het zaak dat aan de vochtvoorziening veel aandacht wordt besteed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4