ONDER WIJSNOTITIES Bevorderingen diverse Huishoud-, Land en Tuinbouwscholen 725 De Chr. Lagere Landbouwschool „De Vliedberg" in 't zilver DE ZILVEREN VLIEDBERG VRIJDAG 16 JULI 1965 JIJIDDEN in de dertiger jaren rijpte bij de Z.L.M. het idee om in Walcheren het landbouwonderwijs een hechtere vorm te geven door middel van een landbouwschool te stich ten. zulks ter vervanging van de 2-jarige wintercursussen. In meerdere provincies waren deze scholen reeds op gang gekomen en kregen van de Rijksoverheid jaarlijks subsidies en een financiering voor de stichting en onderhoud van de gebouwen. De Z.L.M.-pogingen sloegen aan bij de Walcherse bevolking, mits het een school zou zijn op christelijke grond slag. De Z.L.M. benoemde een commissie voor de voor bereiding en uitvoering van de plannen. In deze commissie hadden zitting Mr. P. Dieleman te Middelburg, voorzitter; Burgemeester D. Kodde te Zoute- lande, vice-voorzitter; Burgemeester A. H. S. Stemerding te Souburg, secretaris; W. de Buck, Meliskerke, 2e secretaris; Burgemeester W. Maas, te Vrouwenpolder; M. Kleinepier te Middelburg; E. Verlare te Nw. en St. Joosland; A. Abrahamse Szn te Sint Laurens; P. Janse Azn te Biggekerke; J. Moens te Koudekerke en J. de Pachter te Domburg. J^A enkele jaren voorbereiding was het zo ver, dat tot oprichting werd besloten en op 11 december 1939, uit 13 sollicitanten, de heer J. K. Voogd te Souburg kon worden benoemd tot hoofd van de school, terwijl op 1 april 1940 met het onderwijs zou begonnen worden, zulks in aansluiting met eindigen van het laatste leerjaar van de lagere scholen. In Middelburg wilde men de school vesti gen. De huisvesting was een groot probleem. Het liefst wilde men nieuwbouw, maar op korte termijn was dit niet te verwezenlijken, een bestaand gebouw op het Bolwerk kon niet aan de eisen vol doen, tenzij er een grondige verbouwing zou plaats hebben (de landbouwhuishoudschool is er thans in gevestigd). Er is nog een begroting opgemaakt doo» een be kend bouwkundige, de verbouwing zou moeten kos ten 7700,Dit bedrag werd te groot geacht. Tegenwoordig laten begrotingen andere cijfers zien! De school werd ondergebracht in een boven lokaal van de Chr. Kweekschool aan de Heeren gracht, terwijl de heer Voogd in Souburg bleef wonen. JJAT na de verwoesting van Middelburg, in mei 1940, het onderbrengen van de leerlingen nog veel moeilijker was geworden, laat zich gemakkelijk begrijpen. Er is vaak verhuisd moeten worden, bijgebouwen van kerken, vergaderlokalen enz. zijn benut ge worden. April 1940 kon begonnen worden met 44 leer lingen, die gesplitst werden in 2 parallel-klassen. Vooral in de bezettingsjaren was er een grote stroom van leerlingen, hetgeen de huisvestings moeilijkheden enkel maar deden vermeerderen. In geschreven te zijn op een landbouwschool gaf be scherming tegen maatregelen van de bezetter. Het Hoofd der school was niet bang om in deze risico en verantwoordelijkheid te nemen! In de voorbije 25 jaar zijn er zeker meer dan 500 leerlingen gedi plomeerd. Van de ouderen zijn er nog velen zelf standig ondernemer geworden, waarvan meerderen in de jonge Zuiderzeepolders of elders in Nederland, terwijl anderen bij de Landbouwvoorlichting of Coöperaties een positie hebben kunnen verwerven. De jongeren zijn uiteraard daarvoor nog niet aan bod gekomen. Om op de huisvesting terug te komen, dan kan worden opgemerkt dat de gemeente Middelburg steeds de volle medewerking verleende om tot een goede oplossing te komen, zowel voor het beschik baar stellen van bouwgrond, als bij het realiseren van gebouwenstichting. Plannen zijn er geweest om te bouwen aan het Molenwater, aan de Seissingel, aan de Nadorstweg, Noordweg „Klarenbeek" en ten laatste aan de Koudekerkseweg. Deze laatste oplossing bleek de beste te zijn; vrije en mooie ligging, gemakkelijk te bereiken en buiten de wallen van de stad. Hier verrees een moderne school met een niet minder moderne woning voor de directeur der school. Doordat de leerkrachten groter in getal ge worden zijn, is het Hoofd nu Directeur geworden. Tengevolge van een uitbreiding van het leerplan was de schoolruimte spoedig te klein geworden, een uitbreiding vond plaats, die alles bij alles een slordige 500.000,heeft gekost. Dit vernieuwde complex is op 9 juli 1962 in ge bruik genomen en geopend door wijlen Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris van de Konin gin in Zeeland. Het is een prima inrichting ge worden, zoals er maar weinig zijn in Nederland. De school is een sieraad voor Middelburg en van grote betekenis voor agrarisch Walcheren. Middelburg heeft de grond in erfpacht beschik baar gesteld en verder is er onder garantie van het Rijk geld geleend voor het stichten van de ge bouwen. Alle gemeenten op Walcheren hebben in de loop der jaren per leerling uit hun gemeente een bijdrage gegeven ten bate van de exploitatie. In de commissie, die de school heeft bestuurd in opdracht van het Hoofdbestuur van de Z.L.M., heb ben in al die jaren verschillende mutaties plaats gevonden. Vanaf het prilste begin zijn de heren E. Verlare en W. de Buck nog in functie. Drie voor zitters zijn er geweest: Mr. P. Dieleman, D. Kodde en de huidige voorzitter W. de Buck. Directeuren zijn er slechts 2 geweest, de heer J. K. Voogd tot aan zijn pensionering, en thans de heer W. Fase. Bij de leerkrachten hebben er nogal wat mutaties plaats gehad. Op het ogenblik zijn er 4 vaste leerkrachten en 10 leerkrachten met een ge deeltelijke dagtaak. Steeds is er een prettige en vruchtbare ver houding geweest met de Z.L.M. Er kan dan gezegd worden dat de Z.L.M. met het verzorgen van dit De viering van het 25-jarig bestaan der Christelijke Lagere Land- en Tuinbouw school te Middelburg heeft zonder uiterlijk feestvertoon plaatsgevonden. Nadat de leerlingen de dag tevoren op een gezellige middag waren getracteerd, kwa men leerkrachtencommissieleden en enkele genodigden vrijdagavond j.l. bijeen in het Nederlands Koffiehuis. Voorzitter W. de Buck sprak waarderende woorden tot de werkers van het eerste uur, waarvan behalve hijzelf aanwezig waren de heren J. K. Voogd, E. Verlare en M. Kleinepier. Kringvoorzit ter S. de Visseroud-leerling W. K. van Nieuwenhuyzen en directeur W. Fase spra ken hun goede wensen uit; zowel voor de school als voor enige medewerkers waren er geschenken, die de goede verstandhouding in de afgelopen jaren onderstreepten. De bijeenkomst stond overigens zowel in het teken van de komende verandering (een Stichting, bestaande uit Z.L.M. en C.B.T.B., zal de school gaan beheren) als van het na derende afscheid van ir. M. A. Geuze als algemeen voorzitter der Z.L.M. De heer Geuze prees in zijn toespraak de positieve instelling van de Walcherse bestuurderen t.a.v. de op handen zijnde wijziging in de beheersvorm. De heer De Buck vertolkte de gevoelens van velen, toen hij de heer Geuze in bijzonder waarderende woorden toesprak en hem een afscheidsgeschenk van de school overhandigde. Uiteraard kwamen tijdens het diner vele punten uit de nog jonge historie der school naar voren. In nevenstaand ar tikel vindt u de belangrijkste gegevens ver meld. schoollandbouwonderwijs op Walcheren een goede beurt gemaakt heeft. MET 1 september 1965 zal er nu een ver andering komen in de organisatorische opzet van „De Vliedberg". Tengevolge van het teruglopen van het aantal ondernemers en werkers in de land- en tuinbouw, vermindert ook het aantal leerlingen van de landbouw scholen. Van overheidswege wordt erop aangedrongen om scholen te combineren. In Walcheren is daartoe ook besloten; de twee standsorgani saties gaan samenwerken in een Stichting. „De Vliedberg" bljjft intact, de school in Oost kapelle zal worden opgeheven. De standsorganisaties zullen gevolmachtigden aanwezen om de school te besturen, 6 door de Z.L.M., 3 door de C.B.T.B. De Secretaris van de Z.L.M. zal Secretaris van de Stichting worden, de administratie blyft b(j de Z.L.M. Ook in dit nieuwe samenwerkingsverband kan „De Vliedberg" van grote invloed ten goede z\jn voor de agrarische gemeenschap op Wal cheren, trots de grote zuigkracht die uitge oefend wordt door andere beroepen in deze streek. Er zullen toch altijd boeren en tuinders moeten blijven al zij het in kleiner getale dan voorheen en zo kan er nog een goede toekomst voor „De Vliedberg" zijn weggelegd. Voor de eerste klas, te beginnen 1 septem ber a.s., zijn 20 leerlingen opgegeven, 16 aan de school te Middelburg en 4 aan de school te Oostkapelle. Debé. UITSLAGEN CHR. LAGERE LAND- EN TUIN BOUWSCHOOL DER Z.L.M. ,,DE VLIEDBERG" TE MIDDELBURG Bevorderd van klas 1 naar 2: P. Baayens, C. Diele man te Arnemuiden. A. Crucq, J. Dingemanse, J. Nel len, R. Iddink, allen te Middelburg. S. Crucq en M. Verhulst, beiden te Nw en St. Joraland. J. Kodde te Zoutelande. A. v. d. Maas en R. Wondergem, beiden te Souburg. J. Reijnierse te Biggekerke. P. Wiele- maker te Koudekerke. P. Willemse te Sint Laurens. Twee leerlingen niet bevorderd. Bevorderd van klas 2 naar 3: C. de Boks, J. de Vries, A. Wierenga, allen te Middelburg. B. Brasser, J. de Kroo, D. Tevel, J. Vos allen te Koudekerke. J. Joosse te Nw en St. Joosland. C. Keim te Vlissingen. H. Klaassens en J. Kodde, beiden te Souburg. A. Mal- jaars te Zoutelande. L. Ovaa te Ritthem en A. Vader te Veere. Drie leerlingen niet bevorderd. Bevorderd van klas 3 naar 4; W. de Dreu, J. Hoo- gesteger, I. Wisse, P. de Visser, allen te Souburg. A. Geerse en P. Louwerse beiden te Serooskerke. A. Ge- schiere te Zoutelande. W. Gideonse te Ritthem. L. Janse te Koudekerke. J. Kole en J. de Visser, beiden te Biggekerke. J. de Korte en P. Wisse, beiden te Me liskerke. L. Koster te Arnemuiden. P. Labruyère te Middelburg. Toegelaten tot klas 1: K. de Boks te Middelburg. K. Corré en J. Schoe, beiden te Oostkapelle. J. Da- vidse te Nw en St. Joosland. M. Dekker, P. Houter man, A. Louws, J. Wisse, allen te Meliskerke. F. Dek ker en K. Dieleman, beiden te St. Laurens. J. Dinge manse te Grtfpskerke. C. Cornelisse te Vlissingen. J. Karreman en J. de Nooijer, beiden te Kamperland. D. de Loof te Arnemuiden, T. den Herder en C. Mol, allen te Lewedorp. J. Brasser, A. Kluijfhout en J. Serier, beiden te Koudekerke. UITSLAG LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL DER Z. L. M. „DE LEEUWTJES" TE TERNEUZEN. Geslaagden 2e klas: S. Adriaansen, H. van Alphen, E. Blankers, M. Cal- le, J. Crombeen, F. van Doeselaar, C. de Haan, T. Moes, D. Smit, C. de Zeeuw, L. Bakker, A. Dekker, M. Dekker, M. Dieleman, L. van Doeselaar, C. Klaas- sen en J. van Straten, allen te Terneuzen. M. Deur waarder, S. de Feijter, N. Goossen, T. Kruqtenburg, S. Muller en A. van Overdulve, allen te Zaamslag. J. van Fraeqenhove, te Othene. G. de Feijter, E. de Feijter, A. v. d. Hoofd, C. Huqssen, I. Neels, L. Ot- terloo en C. Vinke, allen te Hoek. R. Pladdet te Bier vliet. B. de Visser, te Sluiskil. S. Vogelaar, te Kloos- terzande. Verder slaagden: R. Bakker, S. Bouman, S. de Braai, E. Cornells, M. Dieleman, M. Duinkerke, M. Hamelink, G. Guiljam, H. Meijer, J. v. d. Molen, C. van Pienbroek, C. Verdujjn, C. Vermeulen, C. Jansen van Roosendaal, A. de Kraker, A. de Klerk, N. de Reuver, N. Smallegange, J. Herrebout en A. Wolfert. Drie leerlingen werden afgewezen. Vormingsklas: M. van Bortel, J. de Feijter, N. v. d. Goes, S. Op peneer, G. Riemens, M. Simons, N. van Strien en A. Vermeer, allen te Terneuzen. G. Jansen, I. Oggel en J. Pennings, allen te Axel. R. de Feijter, te Stoppel dijk. I. van de Ree, te Zaamslag. Geen leerlingen werden afgewezen. Assistenklas: J. Dekker, B. Dieleman, E. Doorns, A. v. Duijven- bode, A. Eekhout, L. de Haan, L. Kolijn, R. de Kra ker, I. van Leeuwen, T. Locht, H. Quaars, E. Rijn berg, R. Scheele, I. Schutte en A. Straub, allen te Terneuzen. A. de Jonge, te Hoek. S. v. d. Ree, te Zaamslag. Geen leerlingen werden afgewezen. DIPLOMA-UITREIKING PROT. CHR. LANDB. HUISHOUDSCHOOL „DE SCHUTSE" DER Z.L.M. TE HAAMSTEDE EEN overvol lokaal met ouders, bestuur, leerkrachten en leerlingen van de Prot. Chr. Landb. Huishoud school „de Schutse" was dinsdagavond getuige van de jaarlijkse diploma-uitreikingen der assistentenklasse en van de Primaire opleiding. Wegens afwezigheid van de voorzitter, ds. v. Liere, stond de avond onder leiding van dhr. Chr. Rabauw, vice-voorzitter van het school bestuur. Mede aanwezig was de heer B. H. G. ter Haar- Romeny, voorzitter van de commissie voor Landbouw Huishoudonderwijs van de Z.L.M. die dit jaar afscheid heeft genomen uit deze functie. (Zie verder pag. 729).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17