De trekpaarden op de Z. L. M.-tentoonstelling te Axel De trekpaarden op de Z. L. M.-tentoonstelling te Axel 1965 701 Algemene indruk VKIJUAG 9 JULI 1965 r\E dagen zijn ook in Zeeuws-Vlaanderen JS voorbij dat de paarden in grote drom men naar de keuringen werden geleid. Het glorietijdperk is voorbijwaarin grote fok- stallen de toon aangaven op tentoonstellin gen. Het is gebeurd dat één stal (Philippus van Dixhoorn, van de „Loosjeshof", Axel) 24 eigengefokte fokmerriën aaneengekoppeld in de keuringsring bracht om mee te demon streren, de Nationale kampioene „Cubus" stond daarbij op de linkerflank. Alle waren het paarden van naam en klasse. Men kan met weemoed aan die bloeitijd terugdenken, het helpt allemaal niets, als fokkers van het jaar 1965 moeten wij tevre den zijn met de toestand van vandaag. De fokkerij is dusdanig ingekrompen, dat er vele inzenders zijn met slechts een of twee paarden. Er is nog wel liefde voor het paard op de boerderij, maar harde economische wetten dringen de machines naar voren en dwingt het paard naar de achtergrond. Natuurlijk zullen er altijd paarden blijven; vooral op de kleinere bedrijven zal het paard een goed kopere trekkracht blijven. J N Axel was de inzending niet erg over- zichtelijk omdat, vooral in de jongere klassen, heel wat nummers door een latere aangifte, niet in de catalogus stonden ver meld. Daarom bepalen wij ons tot een alge mene indruk. En dan was het toch duidelijk dat wij in een oud-fokgebied vertoefden. De Hieronder volgt de lijst der primeringen. Oudere veulens: Clara v. d. Buthpolder, van A. J. de Fejjter, Axei la; Maja van 't Hoogland, van Al. Serrarens, Ossen isse 1b; veulen van P. Suij, St Jan steen lc; veulen van F. de Putter, Zaamslag ld prijs. Mien van Steenovens van M. Scheele-van Driel, Zaamslag 2a; en veulen van H. Beghejjn, Koewacht 2b prijs. Jongere veulens: Veulen van G. van Hoeve, Ter- neuzen la; veulen van B. Simonse, Heinkenszand lb prijs; veulen van M. Scheele, Zaamslag 2a; veulen van E. J. Verpoorte, Zaamslag 2b en veulen van A. Sohrier en J. Platschorre, Waarde 2c prijs. Tweejarige merries grote maat: Ilva d'Amice, van A. J. E. Temmerman, Schoondijke la; Indiga d'Amice, van dezelfde lb prijs; Rena, van P. Suij, St Jansteen 2a; Lucie, van C. Mol, Waarde 2b; Hersa v. d. Blindeweg, van F. D. Haak, Biervliet 2c en Elza v. d. Tragel, van F. van Waart, Hulst 2d prijs. Tweejarige merries kleine maat: Erna, van C. N. den Hamei*, Schoondijke la; Leentje van 't Hoogland, van Al. Serrarens, Ossenisse lb en Anja van Tonen- hof, van P. E. de Backere, St Kruis lc prijs. paarden die aan de kop van de klassen wer den geplaatst waren uitgesproken goed. De kampioenen waren zelfs van Nationale klas se. Bij de hengsten was dat „Favori van Moerkapelle", eig. C. N. den Hamer, Schoon dijke en AJ. Catseman, Biervliet. Deze hengst werd kampioen en ERE-kampioen. Ik heb „Favori" er nooit zo knap voor zien staan als deze keer, niet smoorvet en toch breed en diep, met als geheel goede verhou dingen. Hengst in algemeen voorkomen, met benen en extra voeten. Hij vraagt een jonge geleideer aan de teugel in de monsterbaan, want het is een prima draver. Er waren echter geen moeiijkheden, want monsterknecht Levienis een voorbrenger van de bovenste plank. D IJ de merries werd het Kampioenschap gewonnen door Gerdaeig. M. L. M. Usebaert te Axel. Deze „Gerda" is een doch ter van de Belgische kampioen „Costaud de Marche", evenals kampioen „Favori" die ook deze vader heeft. Is al eens reserve-kam pioene geweest op de Nationale in Den Bosch. De uitspraak van de Jury kon de goed keuring van het publiek wegdragen, of schoon ,^.strid van Bea" van Blondeel, Aar denburg, er niet ver vandaan stond. „Gerda" kreeg het dus niet cadeau, maar des te mooi er als er werkelijke concurrentie is. Met afstammelingen kwam als eerste de merrie: Coquette van de Melo, van A. J. E. Temmerman te Schoondijke, met beste doch ters. Driejarige merries grote maat: Anja v. d. Staten- dijk, van C. N. den Hamer Jr, Schoondijke le en Mar- na v. Smakt, van M. J. Mol, Waarde 2e prijs. Driejarige merries kleine maat: Hilda d'Amice, van B. Simonse, Heinkenszand le en Fondine v. d. Kerk- hoeve, van Al. Serrarens, Ossenisse 2e prijs. Vier- -en vijfjarige merries grote maat: Ronny v. d. Noordkant, van P. E. dè Backere, St Kruis la en Clara, van G. van Hoeve, Terneuzen lb prijs; Fabiola van Melo, van F. de Rechter, St Jansteen 2a en Liza, van E. J. Verpoorte, Zaamslag 2b prijs. Vier- en vijfjarige merries middenmaat: Marietje v. Tonenhof, van Al. Serrarens, Ossenisse la en In- grid van Doolman, van B. Simonse, Heinkenszand lb prijs; Vera, van H. Begheijn, Koewacht 2a en Erna, van E. J. Verpoorte, Zaamslag 2b prijs. Zes- tot tienjarige merries grote maat: Dora van Egchel, van C. Mol, Waarde la en Marijke v. Gashut- hoeve, van A. Schrier en J. Platschorre, Waarde lb prijs. Zes- tot tienjarige merries kleine maat: Gerda, van M. L. M. IJsebaert, Axel la, Astrid van Bea van O. N de stalgroepen kon A. J. B. Serrarens, -* Ossenisse, niet geslagen worden; daar voor was de kwaliteit te doorslaggevend. Het vierspan van P. E. de Backere en Co te Aar- denburg won ook gemakkelijk een eerste prijs. Homogeen in type en in kleur, paarden allemaal met een edel gebouwd hoofd, een prachtspan dat vakkundig was klaar gezet. De heer De Backere gaf ook nog een num mer weg met twee van zijn merries aange spannen voor de landbouwwagen. Moeder en dochter „Frida van de Belt" en „Romy van de Noordkant" defileerden over het terrein als in de militaire pas> zowel in draf als in stap. Pr achtv er toning. Wij raden De Backere aan, vertoon deze kunstshow in september a.s. ook eens in Den Bosch. Ver meldenswaard is ook nog dat de koetsier zich gestoken had in een kostuum van een Cadzandse boer van 75 jaar geleden. Met zijn Cadzandse zijden pet op, leek hij zekér geen grenskanter van 1965. Zeer vermeldenswaard is ook, dat de heer A. J.B. Serrarens, Ossenisse, ter opluistering had ingezonden zijn twee Nationale Kam pioenen, n.l. de hengst „René van Ton en-hof" en de merrie „Nettie van de Stenderd". Nie mand in Nederland kan hem dit nadoen. Er was veel belangstelling voor de paar- denkeuring. Wij zagen ook nog prominente figuren als Jhr. Van Vredenburch, de heer Oomen, secretaris K.V.N.T., en de heer W. J. A. de Groof, voorzitter Jury heng stenkeu ringen. De heer Iz. de Feijter Wzn zorgde er voor dat de regeling vlot verliep als altijd. PAERDENVRIEND A. Blondeel, Aardenburg lb en Baronesse v. Zaam van P. Suij, St. Jansteen lc prijs; Frida van de Belt van R. J. en A. E. de Milliano, Oostburg 2a en Carla v. Absdale van M. Scheelevan Driel, Zaamslag 2b prijs. Elfjarige en oudere merries, grote maat: Coquette v. d. Melo van A. J. E. Temmerman, Schoondijke la en Sonja v. Wilgenhof van A. Schrier, J. Platschor re, Waarde lb prijs, en Soraya van F. de Putter, Zaamslag 2e prijs. Elfjarige en oudere merries, midden maat: Cora v. Lindenhof van J. A. Dees - Deij, Philippine la en Martha van A. J. de Feijter, Axel lb prijs en Mien van Stoppeldijk van M. Scheelevan Driel te Zaam slag 2c prijs. Zes tot tienjarige hengsten: Favori van Moerkapel le van C. N. den Hamer, Schoondijke le prijs. Deze hengst werd tot kampioen-hengst uitgeroepen en te vens het Ere-kampioenschap toegekend. Stalgroepen van 3 stuks: Groep van Al. Serrarens, Ossenisse la en groep van A. J. E. Temmerman, 'Schoondijke lb prijs. Vierspannen van 2 of meer eigenaren: Vierspan van A. J. E. Temmerman, Schoondijke, en P. E. de Backere, St Kruis le prijs. Vierspan van A. Schrier, J. Platschorre en C. Mol, Waarde 2e prijs. Kampioenmerrie: Gerda van M. L. M. IJsebaert, Axel. Reserve-Kampioenmerrie: Astrid van Bea van O. A. Blondeel, Aardenburg. Ere-Kampioenmerrie: Ninette van Stendert, na tionale Kampioene van A. Serrarens te Ossenisse. WAT de kwaliteit der voorgebrachte paarden be treft, spreekt bovenstaande premievermelding wel voor zichzelf, lagere dan 2c premies waren er niet. Nu ook uit andere delen van Zeeland paarden wer den voorgebracht van bijzondere kwaliteit was de kans groot, dat het kampioenschap der merries aan een fokker buiten het tentoonstellingsgebied kon wor den toegekend. Maar Gerda van de Axelse wethou der, de heer M. L. M. IJsebaert, heeft het gewonnen. Proficiat. Tijdens het défilé werden de beschikbaar gestelde kunstvoorwerpen en medailles uitgereikt door de Heer Burgemeester van Axel, de Z. L. M.- voorzitter de heer Ir. Geuze, de voorzitter van de Kring Axel, de heer Koster en de voorzitter van het Tentoonstellingsbestuur de heer De Regt. Al met al een bijzonder geslaagde dag en terwijl dit verslag op 3 juli wordt opgemaakt en ook nu weer de weersomstandigheden goed rijn zal kunnen worden teruggezien op een der grootste en bijzonder geslaagde Z. L. M.-manifestaties. Hartelijk gefeliciteerd met dit eclatante succes, waarin ondergetekende als oud-Z. L. M.-ambtenaar zich zeer verheugt. A. CAPPON. ANDERWEG van Perkpolder naar Axel zagen we op enkele boerderijen nog één of meer merries met veulens in de weide. Voor een liefhebber een aanblik om intens van te genieten. Een bewijs, dat er in die streek nog betrekkelijk meer trekpaardengebruik is dan in meerdere andere delen onzer provincie. Uiter aard was het voor het tentoonstellingsbestuur vanzelfsprekend, dat de trekpaarden, ingeschreven in de regis ters van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", een afdeling van de tentoonstelling zou den vormen. Toch meende het bestuur, berekenend hoeveel inschrijvingen uit Oost Zeeuws-Vlaanderen kon den verwacht worden, de mogelijkheid tot deelname voor fokkers uit andere delen van Zeeland te moeten openstellen en tevens te combineren met de provinciale merriekeuringen voor Oost Zeeuws-Vlaanderen, uitgaande van de Afdeling Zeeland van de K. N. V. T. Zo kwam men tot 60 k 70 inschrijvingen, waarvan voorgebracht de in de hierna vermelde primeringen. Had deze combinatie tot gevolg, dat er voldoende inschrijvingen kwamen, toch bracht deze tamelijk veel tijdverlies bij de keuringen mede. Omdat er uit andere provincie-delen inschrijvingen waren, kon de jury voor de proviciale keuring, gebon den aan Overheidsvoorschriften, niet alle 2-jarige en oudere merries keuren en kon het niet anders, dan dat ook voor de provinciale keuring aangegeven merries in de keuring van de tentoonstellingsjury, aangewezen door de Vereniging van Zeeuwse Fokkers, moesten worden voorgebracht. Bij volgende gelegenheden moet hier wat op gevonden worden, want teveel tijdverlies mag bij een nauw keurig gepland tentoonstellingsprogramma, zoals hier het geval was, niet voorkomen. Maar zouden volgende gelegenheden als deze zich nog wel voordoen? Deze vraag kwam wellicht ook op bij de Z. L. M.-voorzitter, de heer Ir. Geuze, toen hij bij het voorbrengen der bekroonde paarden de opmerkelijk talrijke belangstellenden microfonisch toeriep: „Kijk vooral goed naar dit mooie schouwspel, want zal het bij een volgende gelegenheid nog wel mogelijk zijn te tonen wat de nu nog zo enthousiaste fokkers thans nog presteren?" Vooral was het weer het voorbrengen van de vierspannen van de combinaties A. J. E. Temmerman en Pr. E. de Backere en van A. Schrier, J. Platschorre en C. Mol, dat door de zeer vele kijkers met grote belangstel ling werd gevolgd. Hulde vooral ook verdiende de heer De Backere voor de keurige wijze waarop hij zijn mooi span schimmels, gespannen voor een wagen, voorbracht. Een fokker op wiens welwillende medewerking bij dergelijke hoogtijdagen gerekend kan worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 21