Laureaten" OOGSTHULP-KAMPEN Ons commentaar „Officieel orgaan vande Muatschappij tot bevordering van Land enTuinbouwenVeeteelt in Zeeland Oplossing arbeidsproblemen in de kleinfruitteelt „JOl )T ziens op de Z. L. M»-> dagen in 1968", dat wa ren de laatste officiële woorden die zaterdag j.l. op de land- et» tuinbouwtentoonstelling Axel 1965 werden gesproken. Met deze verwijzing, naar wat er in de toekomst weer gaat komen, waren de Z. L. M.-dagcn 1965 teneinde. Een zeer groot deel van agra risch Zeeland en velen van daarbuiten zijn weer bij elkaar geweest om te zien wat er zoal „te koop" is. Om met het oog op de toekomst gericht eens te wikken en te wegen wat voor bedrijf (of voor het gezin) nog eens zou moeten worden aan geschaft, om eens te vergelij ken, om eens te praten met de deskundigen, en niet te verge ten met vrienden en kennissen. Ze kwamen met duizenden en nog eens, duizenden, het op onthoud aan de veerboten (on-) geduldig dragend en maakten 1, 2 en 3 juli tot een waar feest» het Z. L. M. familiefeest lïET startte allemaal met de even originele als 1 moderne manier, waarop de tentoonstelling werd geopend. Hierbij kreeg de algemeen vorzitter de openingsattributen aangevoerd per helicopter. Vele hoogtepunten waren er op deze dag, die geheel door de Commissaris der Koningin werd bijgewoond. Zo waren er de opening van de zelfs voor een leek als wij de mooie schilderijenexpositie van de Bel gische kunstschilder Gust Dierikx, de ontvangst op het stadhuis te Axel, later op de dag te Zaamslag en en niet te vergeten de algemene vergadering met de befaamde openingsrede van de algemeen voorzitter. De Duitse E. E, G.-deskundige dr. H. Möws hield op deze vergadering een betoog waardoor ons weer veel werd verduidelijkt van de opvattingen in de agrarische kringen in Duitsland en over de richting waarin zich de Duitse landbouw ontwikkelt. Leerzaam niet alleen, maar ook belangwekkend ge zien de conclusie van de heer Möws over de concur rentie met de Hollandse veredelingslandbouw. Daarom vinden wij deze inleiding van betekenis voor heel ons land! En ook van bijzonder belang voor ,,Den Haag"! Maar dit laatste is dan om een ander gedeelte van deze rede n.l. om de passages die han delen over de helpende hand die de Duitse landbouw bij de structurele veranderingen door de overheid aangeboden krijgt. We wisten al heel wat over de subsidies e.d. die de Duitse landbouw ter beschikking wordt gesteld. Het was belangrijk om dit nu eens uit de mond van een deskundige Duitser zelf te horen. Onze indruk dat er op dit terrein in ons land nog heel wat moet gebeu ren en dat een en ander op korte termijn moet ge schieden is weer bevestigd! Maar laten we de landbouw politieke kant maar eens even laten voor wat het is en terugkeren naar de prestatie van agrarisch Zeeland op de tentoonstel ling zelve. VRIJDAGMORGEN vond de traditionele rijtoer door het mooie Axelse land plaats. Hierbij kon den de deelnemers ook duidelijk konstateren welke grote veranderingen zich in dit gebied, rond de kanaalzone, aan het voltrekken zijn. Intussen vonden op het tentoonstellingsterrein de veekeuringen plaats en in de namiddag kon men ge nieten van het onmisbare levende element op onze tentoonstellingen. De kenners deden hun ogen te goed aan de presentatie van de bekroonde dieren. De paarden deden (ondanks het teruglopend aan tal waren ze er hoe kan dit anders in het centrum dat Axel op „het gebied van de fokkerij altijd is ge weest) de algemeen voorzitter voor de microfoon uit roepen: Vertel de betekenis hiervan en de rijke histo rie aan uw kinderen! Het défilé van land- en tuinbouwwerktuigen was een geslaagde maar wat veel tijd vragende methode om de machine en het werktuig op deze dagen op een wat levendiger wijze te tonen. Ook een goede vergelijkingsmethode van de technische mogelijk heden die er voor een aantal knelpunten in het bedrijf zijn. DE expositie zelf was een boeiend, fleurig en over zichtelijk opgesteld geheel, waarbij het opviel dat de stands met grote zorg waren samengesteld. De ruim 10 ha stonden vol, overvol en het nam dan ook heel wat tijd in beslag om alles te bezien. Het werd, mede dank zij uitstekend tentoonstel- lingsweer en dank zij een perfecte organisatie, een groot succes. Een tentoonstelling groter dan ooit die meer be zoek trok dan ooit te voren! Er is veel werk verzet deze dagen en niet te ver geten bij de voorbereidingen. De heren W. Koster, Kring-voorzitter; J. de RegtDekker, Tentoonstel lingsvoorzitter en W. C. Sinke, Tentoonstellingssecre taris, alle medewerkers (te veel om op te noemen! en de hele kring Axel verdienen hiervoor onze dank. Kring Axel van harte geluk ge wenst hiermede! „Laureaten" zegt men, menen wij in zo'm geval, in het Zeeuws-Vlaamse land. Pr. DE vakantietijd is begonnen. Op vele plaatsen werden reeds de schooldeuren voor vijf of meer weken gesloten. De jeugd trekt er, al dan niet in groepsverband, op uit om wat van de wereld te zien. De bedoeling is dan tegelijk met het werken nieuwe krachten op te doen voor het volgende schooljaar. Een groot aantal jonge ren hebben in de afgelopen weken eindexamen gedaan en zetten in deze weken hun eerste schre den op de weg naar een werkkring binnen het maatschappelijk bestel. Toegerust met veel theoretische kennis, moe ten zij het geleerde in de praktijk toe gaan pas sen. Lang niet altijd is dat een eenvoudige zaak. Gelukkig, dat in deze tijd de mogelijkheden om een baan te krijgen, vele zijn. (Zie verder pag. 695)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1