De kalkprijsvraag 697 V R IJ D A G 9 JULI 1 9 6 5 te grote schranken nadelig voor de boer AARDAPPELEN De bestrijding van het kwaad vraagt deze maand wel bijzonder de aandacht. Met zineb moet men nu stoppen. Tin- en kopermiddelen kunnen verder toegepast worden. De tijdsduur die tussen twee opéénvolgende be- spuitingen zit, mag niet langer zijn dan 10 dagen, terwijl onder kritieke omstandigheden en vooral daar waar reeds „kwaad" voorkomt, herhaling binnen een week op zijn plaats kan zijn. Bent u van plan uw aardappelen dit iaar zelf op te slaan? In juli is nog tijd om zelf een opslag plaats te kreëren in bestaande gebouwen. SUIKER- EN VOEDERBIETEN Er zit een groot verschil in vroeg en laat ge zaaide bieten dit jaar (2 maanden) In de late bie ten zullen de overgebleven onkruiden nog gewied kunnen worden. De bestrijding van luis kan in juli nog nodig zijn. Al spoedig vindt echter de natuur lijke afbraak plaats. Men lette vooral op de laat- of teveel last van vergelingsziekte meer onder- gezaaide bieten. Deze mogen geen groeiremming vinden door te zware bezetting met luis. Als on 50 van de bieten meer dan 3 groepen perzik bladluizen of kolonies zwarte bonenluizen voor komen is een bespuiting gewenst. Iedere bieten teler dient zijn bieten regelmatig te kontroleren op luis. De luisbezetting kan sterk verschillen van perceel tot perceel. UIEN De voorbehoedende bespuiting tegen valse meel dauw moet voortgezet worden tot 4 weken voor het oogsten. In deze maand moet gelet worden op aantasting van de preimot. De larven hiervan ma ken de zogenaamde „venstertjes" De bestrijding kan uitgevoerd worden met 1,5 1 parathion 25 per ha. Een dubbele hoeveelheid uitvloeier moet toegevoegd worden. De zineb-bespuiting kan ge- kombineerd worden met parathion. Gebruik dan echter parathionspuitpoeder. STAMBONEN De stambonen hebben veel geleden van de harde wind en de regen. Om een goede opbrengst te halen moeten ze zolang mogelijk gezond worden gehouden. Vooral de vlekkenziekte kan een vroeg tijdig afsterven teweeg brengen. Door voorbehoe dende bespuiting met 4 kg zineb per ha kan ge noemde ziekte worden voorkomen. Voor de vatbaarheid van de verschillende rassen raadplege men de rassenlijst. GRASLAND Ondanks de gulle groei van het gras heeft het grasland toch nog onze aandacht volledig nodig. De schrale augustusmaand moet nog komen. Regelmatig omweiden, mestflatten spreiden stikstofstrooien en zonodig bossen is nodig om de groei in het gras te houden. II1T voorlichtingsoogpunt is het resultaat van de op 11 juni j.l. in de Landbouwradio-rubriek aangekondigde prijsvraag over kalk bijzonder interessant. De feitelijke kennis omtrent kalk blijkt, niettegenstaande de jarenlange voorlichting over kalk en kalkgebruik, maar matig tot slecht te zijn. Dit kan opgemaakt worden uit het aantal goede antwoorden, dat op de drie vragen, die toch niet buitengewoon moeilijk waren, binnen gekomen waren. Deze vragen luidden zo ongeveer als volgt: le. Kies uit de volgende gewassen rogge, suikerbieten, gerst en stoppelknollen, drie gewassen die het meeste behoefte hebben aan kalk. 2e. Noem twee kalkmeststoffen. 3e. Wat moet men doen om de kalktoestand van de grond te weten te komen? Bladkleur be kijken, geur of smaak van de grond bepalen of grondonderzoek toepassen? VAN de bijna 2100 inzenders bleek meer dan de helft deze vragen n:et juist beantwoord te hebben Van de oplossingen had Limburg het hoogste percentage goed en kwam Zeeland het slechtste uit de bus. Gelukkig bleek bij de loting onder de inzenders, die de vragen goed hadden beantwoord, een Zeeuwse inwoner deze prijsvraag gewonnen te hebben. De heer J. Duvekot in Seroos- kerke (W.) kreeg de prijs van ƒ1000,toegewezen. Zodat Zeeland toch nog „goed" uit de bus kwam. Onze hartelijke gelukwensen voor de heer Duvekot, die zo n extraatje zeker van pas zal komen. Wij hebben ons, naar aanleiding van dit resultaat, als redaktie voorgenomen meer aandacht le be steden aan de „kalktips". Het schijnt nodig te zijn. Of het gelezen en Ier harte genomen is een andere vraag. Maar dat betreft niet alleen de kalk ..problemen' B. Let ook eens op het onkruid in oe weide. Het lijkt dat veel veehouders niet weten dat deze doorn in hun ogen met lage kosten kan worden best re den door een volveldsbespuiting. Na het ruimen van het akkerbouwgewas kan grasland worden ingezaaid. Denk er eens over om wisselbouw toe te passen. De voordelen hiervan wegen ruimschoots op tegen de nadelen. VOEDER- EN GROENBEMF.STINGSGEWASSEN Is de wintervoerpositie nog niet voldoende, dan kan direkt na de oogst van erwten en vlas nog westerwolds- of Italiaans raaigras worden inge zaaid. Neem echter een selektie van deze raaigras- sen. Ook van Alexandrijnse klaver, mits vóór 1 augustus gezaaid, kan nog als groenvoedergewas worden geteeld. Op de niet vlinderbloemige voeder- en groen- bemestingsgewassen, welke onder dekvrucht zijn gezaaid, moet direkt na het ruimen van de dek vrucht 60100 kg zuivere stikstof per ha worden gegeven. Stekels en hoefblad kunnen in deze gewassen worden bestreden met groeistoffen. ALGEMEEN Denkt u nog eens aan wilde haver en distelver ordening? Ruim deze onkruiden radikaal op, want half werk is geen werk. Hebt u last van kweek? Onder droge omstandigheden is een intensieve stoppelbewerking het goedkoopst. Op niet te droge gronden kan na de eerste stoppelbewerking tegen kweek worden gespoten. De middelen hiervoor zijn: 75 kg T. C. A. of 20 kg dalopon. Komen kweek en hoefblad voor? Op goed ontwikkelde nog in de groei zijnde kweek kan 2432 liter Weednazol TL worden ge spoten. Dit werkt ook tegen hoefblad. Tegen hoef blad alleen kan 5 liter 2, 4-D amine, 5 liter 2, 4, 5- TP ester worden aangewend in de stoppel. Al met al is juli een drukke maand. In juli vin den ook veel agrarische festiviteiten plaats Hopelijk kunt u toch nog tijd vinden om hieraan een bezoek te brengen. Mede voor de organisa toren van deze dagen is het te hopen dat het weer een iets vaster karakter aanneemt en ons laat voe len dat het toch nog zomer kan zijn. Voor de oogst kan dan gezegd worden „Een goed begin is het halve werk" |j|||gl||ÉMlWiffl|W Laat vooral fn juli het stikstof strooien op grasland niet na.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17