DE MAAND JULI 696 OP HET ZEEUWSE LANDBOUWBEDRIJF ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Vooral als hot weer Al lijkt het nog zo slecht, het komt terecht. Dit is vooral van toepas sing op de laat gezaaide suikerbieten. Na vol doende vocht en iets ho gere temperaturen is ook dit gewas zeer snel ge groeid. De opbrengst van deze bieten zal echter niet meer optimaal wor den. In de maand juli zal ook de oogst weer een aan vang nemen. Voor de voorbereidingen en besprekingen met de loonwerker van de oogst- werkzaamheden is nu de tijd gekomen. R. VAN DER MEER R. L. V. D. - Goes Het kan in juli ook nog hard waaien. De lange stoppel zorgt er dan voor dat de gemaaide karwij niet in de sloot waait en daarbij ziin zaad verliest. VLAS Door te grote schoven is de kans op schimmel vorming bij nat weer groter. Om een snelle droging van het vlas te bevorde ren zijn kleine hokken (6 schoven) aan te raden. Na voldoende droogte kan men gaan schelven of ruiteren. Bij ruiteren droogt het vlas beter dan bij schelven en is minder schadelijk voor de onder vrucht. ERWTEN De op tijd gezaaide erwten staan in volle bloei. De late percelen zullen echter geen grote oogst geven. Ook in begin juli zal nog aandacht besteed moe ten worden aan de peulboorder en mangaangebrek De vroegste erwten zullen in juli weer gemaa'd worden. Maai echter niet te vroeg. Dit komt do kwaliteit, kleur en gewicht niet ten goede. Om uit zwad te dorsen kan men beter iets langer wachten met maaien dan bij de traditionele metho de. Dit om tijd tussen maaien en dorsen zo kort mogelijk te houden. Vooral de gele erwten komen voor zwaddorsen in aanmerking. Dit is een export erwt en stelt hoge eisen aan de tijd van maaien (kleur). Gaat u ruiteren, dan kan de zijaanvoerhark goede diensten bewijzen om de zwaden bijeen te rijden. Snelheid van rijden aanpassen aan de droogte van het gewas. Maak de ruiters niet te zwaar om een vlugge en egale droging te verkrij gen. Om te dorsen zou men kunnen overwegen, de stationaire dorsmachine te velde te gebruiken. Hierbij is een trekker met ruiterdrager noodzake lijk. Dit systeem van dorsen geeft grote kapaciteit, de onkruidzaden vallen niet over het hele veld en grote strobalen. GRANEN De aren in de granen zijn dit jaar niet vroeg gekomen. De oogst zal dan ook grotendeels in augustus vallen. De gerst is over het algemeen kort en slap gegroeid. Legering is niet uitgesloten We zullen hopen dat de kopers van dit gewas eens uit hun winterslaap zullen komen. Slechts een enkel te zwaar perceel vlas heeft van de regen geweten. De tijd om vlas te plukken is gekomen als de stengels voor de helft zijn opgeschoond. Het kantenplukken is tegenwoordig nog een peuleschil letje met de zelfrijdende vlasplukker. Van groot belang bij vlasplukken is: Niet te vroeg trekken; Niet te snel rijden tijdens het plukken; Te grote schoven zijn nadelig voor de boer; Goede rechte schoven werken veel gemakke lijker. Een frees is het werktuig om een graszaadstoppel kort. en klein le slaan. GRASZAAD De oogst van veldbeemd, beemdlangbloem en roodzwenk zal grotendeels in deze maand plaats vinden. Weet u dat ook zuinigheid hier kan be driegen? Door met een bredere maaibalk te laten maaien is de capaciteit van de combine hoger. Als de loonwerker 1 uur/ha langer dorst, gaat uw winst door zelf te maaien verloren. De tijd om graszaad te maaien is gekomen als de bloeiwijze en halmen voldoende verkleurd is en als de zaden rijp genoeg zijn en daardoor los gaan zitten. Maai bij droog weer en droge grond (indien mo gelijk In gemaaid graszaad kan niet meer wor den gewerkt, zodat het weer veel af en toe kan doen. Een goede afspraak met uw loonwerker is bij graszaad van zeer groot belang. Probeer niet de combine zo fijn af te stellen, dat al de ongerech tigheden uit het graszaad verwijderd worden. Dit kost teveel aan kg en de graszaad! irma's beschik ken over goede schoningsapparatuur, wat voor deliger is. DIJ voorlopige opslag op het bedrijf moet het graszaad zo koel mogelijk liggen. Vroeg tijdig overleg met de firma is nodig om een snelle afvoer van het gedorste produkt te krijgen. Ligt het graszaad voor het laatste jaar, laat dan de stoppel zo vlug mogelijk frezen. Daarna enkele malen met de kultivator bewerken om een goed kiembed te krijgen voor de opslag. Het valt nog te overwegen om in de vroege stoppel een vlinder bloemige te zaaien. Dit heeft tot voordeel: le. vluggere vertering van de stoppel; 2e. goede groenbemester; i 3e. er wordt N in de grond gebracht; 4e. gunstig voor de struktuur; 5e. op het gemengde bedrijf kan nog een snee worden gemaaid om tussen de bietenkoppen te kuilen (Alexandrijnse klaver). Blijft het graszaad nog een jaar liggen dan kan op het gemengde bedrijf nog een snee worden ge maaid door 6080 kg N/ha, direkt na de oogst, te geven. KARWIJ Evenals genoemde soorten graszaad zal de mees te karwij in juli ruimen. Hier vindt het zwad- maaien steeds meer opgang. Zorg bij zwadmaaien voor een lange stoppel. le. 2e. 3e. 4e.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 16