HOE ZIT DAT....? Oogsthulp-kampen 695 Voorlopige uitkomsten landbouwtelling veestapel mei 1965 VRIJDAG 9 JULI 196 5 WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN SEIZOENWERKZAAMHEDEN EN VERSCHULDIGDE BELASTINGEN OVER HET LOON Evenals vorige jaren heeft de Inspectie der Belastingen voor seizoenwerkzaamheden in land- en tuinbouw voorwaarden gesteld voor het achterwege laten van de loonadministratie en de inhouding van loonbelasting en premie A. O. W./A. W. W. Deze regeling geldt voor de bekende seizoenwerkzaamheden in land- en tuin bouw verricht door scholieren, meisjes en gehuwde vrouwen enz. Om voor deze faciliteiten in aanmerking te komen dient men een vergunning daartoe aan te vragen bij de afdeling loonbelasting van de Inspectie. Oplossing arbeidsproblemen in de kleinfruitteelt (Vervolg van 1ste pag.) Lange rijen advertenties in de grote bladen vertellen de jeugd die examen deed, welke kan sen er voor hen zijn in verschillende bedrijven. De ene baan wordt nog aanlokkelijker voorgesteld dan de andere. Wat dat betreft leven we in een bevoorrechte tijd. Vele oudere lezers weten nog maar al te goed van de jaren waarin het anders lag, waarin het zo ontzaglijk moeilijk was om aan de slag te komen. De jongeren hebben die tijd niet gekend. Zij zijn soms geneigd er de schouders over op te halen wanneer ze er over horen vertellen. Zij groeien op in een periodwaarin er geen grenzen lijken te bestaan, waarin alles kan en mag. Het is voor hen te hopen, dat de geschiedenis zich niet zal herhalen. Moderne economen zeg gen ook dat dit niet zal gebeuren. Hopelijk krij gen zij gelijk. De jonge mensen, die in deze tijd opgroeien en een positie in de maatschappij moeten gaan veroveren, zullen echter ervaren, dat alles niet even vanzelfsprekend verloopt, als zij misschien tot nu toe hadden gedacht. Er is werk genoeg, maar er is toch ook een duidelijke tendens naar meer gespecialiseerde arbeid, waarvoor wel dege lijke kennis en een grote mate van doorzettings vermogen nodig is. We leven in een periode waarin het minimum loon wordt vastgesteld en dat krijgt dan een ieder, ongeacht of men er wat van maakt of niet. Maar de hogere posten, de betere banen, die zijn toch voor degenen die ernst maken met hun werk, die hart hebben voor de zaak. Zo was het vroeger in zeer sterke mate, zo is het nu, in wat genuanceerder vorm, nog precies eender. IHE kwamen tot deze ontboezeming, omdat we bij zoveel jongeren de gedachte tegen komen, dat alles vanzelf gaat, dat geld geen rol meer speelt; er is toch genoeg en gemakkelijk genoeg aan te komen Veel van deze jonge mensen, middelbare scho lieren, werken in deze weken op fruitbedrijven. De pluk van aardbeien, frambozen en bessen is in volle gang en deze teelt zou in feite niet meer mogelijk zijn wanneer we niet konden beschik ken over deze groep van plukkers en pluksters, die nu weer zich heeft aangediend. De oogst is laat dit jaar en de vakanties zijn vroeg begonnen, zodat het goed zit. De vele ondernemers, die van deze plukkrach- ten gebruik moeten maken, zullen er goed aan doen te zorgen "oor een degelijke werkinstructie. De jongelui die komen werken, hebben meestal geen enkele ervaring met onze produkten. Het kan verstandig zijn, wanneer men er veel in dienst heeft, iemand speciaal te belasten met het toezicht cp het werk. Dat kost wat geld, maar het zal er altijd uitkomen. Want het kan soms een allesbehalve fraai resultaat zijn dat er be reikt wordt, wanneer men ze maar op eigen ge legenheid laat werken. CR is bij deze voorziening met plukkrachten eigenlijk weinig sprake van organisatie. We hebben ons wel eens afgevraagd of het in het kader van de verbeteringen van de betrekkingen tussen stad en platteland geen aanbeveling zou verdienen in de zomer oogsthulp-kampen te or ganiseren in onze tuinbouwcentra. Het wil ons voorkomen dat daar zeker kansen in zouden schuilen wanneer het goed wordt op gezet. Het nuttige zou dan met het aangename verenigd kunnen worden. We hebben gehoord, dat de Schotse frambozen- telers op zeer grote schaal gebruik maken van dergelijke plukkrachten, die in kampverband bij elkaar gebracht worden. Alleen hierdoor kan de Schotse frambozenteelt zich in haar huidige grote omvang handhaven. We zeggen nic* teveel wanneer we in ons gèbied een tendens bespeuren naar vermindering van de kleinfruitteelten. Het gebrek aan arbeids krachten speelt daarbij een rol. De gedachte leeft bij velen, dat dit in de toe komst nog steeds moeilijker zal worden. Daarom wendt men zich af van de teelt van deze klein- fruitprodukten, die juist in de pluktijd zo arbeids intensief zijn. Wanneer h ervoo: een oplossing gevonden zou kunnen worden, lijken ons er ook in Zeeland voor de kleinfruitteelt zekei kansen te zijn en is zelfs uitbreiding mogelijk. De laatste jaren zien we een zeer grote uit breiding van de aardbeienteelt in Limburg en de frambozenteelt in Brabant breidt zich ook nog steeds uit. Daar kan men voor de pluk veel vrouwen en kinderen van industrie-arbeiders in schakelen. Die hebben we hier niet zoveel in de buurt. Maar dat wil niet zeggen dat er geen kansen zijn Ze moeten enkel verder uitgewerkt worden ENKELE van de voorwaarden waaraan men dient te voldoen zijn: if a) De werkgever houdt op het loon van de werk nemers op wie de vergunning van toepassing is (15 jaar en ouder doch nog geen 65 jaar) aan premie A. O. W./A. W. W. een vast percen tage in. Dit percentage bedraagt over 1965 tot en met 30 juni 9.8 vanaf 1 juli 9.5 Als het loon niet meer bedraagt dan f 1,per dag behoeft niets te worden ingehouden. Na afloop van het kalenderjaar en voor 10 januari d.a.v. draagt de werkgever de ingehou den premie A. O. W./A. W. W. aan de ontvan ger af. Voor deze afdracht wordt een loonbe lastingaangifte gebruikt met als kop „seizoen arbeiders". b) De werknemers dienen een schriftelijke ver klaring af te geven inhoudende naam, adres en geboortedatum. Deze gegevens dienen op een lijst te worden opgenomen, waarop tevens bij gehouden dient te worden de aan betrokkenen uitbetaalde bedragen en ingehouden premie A. O. W./A. W. W. if c) Na afloop van elk kalenderjaar wordt voor elke werknemer een loonbelastingkaart opge maakt waarop vermeld worden: naam, geboor tedatum en adres van de werknemer, het ge noten loon, ingehouden premie en onderaan de naam van de werkgever. Op deze kaart te vermelden: „Aanschrijving 14 dec. 1962 Lb No. 285". Deze kaarten en de verklaringen ondet b) genoemd moeten vóór 1 februari '66 aan de inspectie gezonden worden. if d) Over het loon van de seizoenarbeiders is pre mie A. K. W. en K. W. L. verschuldigd. Dit dient op de onder a) genoemde loonbelasting- aaneifte met de kop „seizoenarbeiders" te wor den berekend. Deze verschuldigde premie dient eveneens vóór 10 januari 1966 te worden afge dragen. WUZTr.iwr; oavrfrfkeninG iv.m. BELASTINGVERLAGING In verband met de belastingverlaging voor inhou dingen op het loon na 30 iuni 1965 zullen voor de lonen ineaande de periode 28 iuni t/m 2 iul? nieuwe lóonberpkenineen moeten worden eemaakt. De nieu we tabellen (wit) beeft iedere werkgever van de in- spectie's der belastingen ontvangen. De nieuwe A. O. W./loonbelastinginhoudingen betekenen voor de werknemers iets booere nettolonen per week Tevens is er wiizieing gekomen in de kinderaftrek- reeeline, de belastingtarieven voor blondere belo ningen en de verantwoording van de afstand«verooe- ding, zo deze aan de werknemers worden uitbetaald. De u eveneens kortgeleden ,.Ha**r11o<ding voor de werkgevers ï«ni 1966". waarin als biilage een over zicht van de belangrijkste wiizigin<*en in on<»enomen is, geeft over een en a.nder nadere inlichtingen. OP HET BEDRIJF MFEWE»KITMT>E KINDEREN Met ingang van 1 juli 1965 ziin de in het bedriif meewerkende kinderen van 15 jaar en ouder onder de wet op de Loonbelasting gebracht. Dit houdt, in het kort, in dat voor meewerkende inwonende kinderen, geen deelgenoot in de onderneming ziinde, loonbo- lastic r>i-emie A. O. W A. W. W en ureses A. K W en K. W. L. moeten worden ingehouden. Van de zijde van de landbouworganisaties is aangedrongen oo een soepele regeling. On verzoek van de ouder-werkgever kan de inspecteur toestaan dat de over bet loon van een meewerkend kind verschuldigde loonbelasting premies A. O W/A.W. W.. K W L en A K W. na afloon van het kalenderjaar berekend en afgedragen wordt. De kinderen, waarvoor deze biizoodere rege ling wordt toeeeoast leveren geen werknemers verkla ring in. Voor hen behoeft geen loonstaat te worden aangelegd, geen loonbelastingkaart en geen verzamel loonstaat. UITKERING INEENS 1965 Ons bereiken reeds vragen over de betaling van de uitkering ineens en of hiertoe reeds overgegaan moet worden. De regering heeft, zoals bekend, over deze kwestie, een beslissing genomen, en het College van Rijksbemiddelaars heeft hieromtrent het volgende be paald: Zonder voorafgaande afzonderlijke toestem ming is het aan werkgevers GEOORLOOFD in het jaar 1965 aan hun werknemers een bijzon dere uitkering te doen tot een bedrag van ten hoogste 2 van het rechtens geldende jaar loon van de betrokken werknemers, een en ander met dien verstande, dat: a. onder rechtens geldend loon voor de toepas sing van deze beschikking kan worden ver staan elke rechtens geldende beloning (met uitzondering van deze uitkering), die, onder welke benaming ook, ter zake van de arbeid wordt verstrekt, met uitzondering van vergoe dingen, voor zover zij geacht kunnen worden te te strekken tot bestrijding van noodzakelijke kosten, die de werknemer in verband met zijn dienstbetrekking heeft te maken; b. uitgaande van het minimuminkomen van f 110 per week, door afronding naar boven een bedrag kan worden bereikt van 120; c. deze uitkering plaatsvindt in twee termijnen, waarvan de tweede termijn niet vóór 1 decem ber 1965 mag worden geëffectueerd; d. de uitkering in eerste termijn niet meer be draagt dan 1 Zoals uit deze beschikking blijkt, is het dus de werkgever geoorloofd tot deze bijzondere uitkering over te gaan, maar is het niet verplicht. Het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. heeft zich afgelopen dinsdag beraden over de vraag over het standpunt in deze van de land- en tuinbouw. Het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. vergadert op 12 juli a.s. Het advies van het bestuur der Z. L. M. kan in ons blad van vrijdag 16 juli a.s. opgenomen worden. ARBEIDSVERBOD 14-JARIGE JONGENS IN verband met de binnenkort beginnende vakan- ties en de arbeidspieken, die vooral in deze tijd optreden, graag aandacht voor het volgende: In voorgaande jaren werd een deel van de seizoen werkzaamheden zoals b.v. het oogsten van kleinfruit verricht door scholieren. Toen was het voldoende als de 14-jarige jongens, die niet meer leerplichtig waren een arbeidskaart bezaten, afgegeven op het gemeente huis van inwoning. Met ingang van 1 april 1965 is, voor wat betreft de arbeid voor deze jongens, de Arbeidswet ingrijpend gewijzigd. Met ingang van deze datum is n.l. arbeid door 14-jarige niet meer leerplichtige jongens alleen nog toegestaan onder de volgende voorwaarden: 1. Een 14-jarige niet leerplichtige jongen, die men arbeid wil laten verrichten, moet in het bezit zijn van een verklaring van een geneeskundig ambte naar der Arbeidsinspectie of een door het districts hoofd aangewezen geneeskundige, waaruit blijkt, dat aan het verrichten van arbeid voor hem geer nadelen zijn verbonden. 2. Hij mag niet langer arbeid verrichten dan acht uren per dag en 32 uren per week. 3. Hij moet op tenminste één heie of twee halve werkdagen per week gedurende in totaal tenmin ste acht uren in een door onze minister erkende inrichting of instelling, hetzij algemeen en op het beroep gericht onderwijs volgen, hetzij deelnemen aan een andere opleidings- of vormingscursus. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de werk gever voor de naleving van deze voorwaarden verant woordelijk is. Voor nadere inlichtingen omtrent bovenstaande kan men zich wenden tot de arbeidsinspectie. B. IIET C. B. S. heeft de voorlopige uitkomsten van de Landbouwtelling mei 1965 betreffende de veestapel be- kend gemaakt. Rundvee. De totale rundveestapel nam toe van 3.56'/.000 stuks in mei 1964 tot 3.729 000 in mei 1965 4,5 De onderverdeling van de totale rundveestapel in een aantal rubrieken toont dat het aantal melk- on kalf koeien is toegenomen met bijna 30.000 stuks (4- 1,8 Het aantal stuks jongvee, jonger dan I jaar, nam toe met 4,3 Het jongvee, van 1 jaar en ouder, gaf eveneens een toeneming te zien (4- 5 Binnen deze categorie rundvee valt op de sterke toeneming van het' aantal gedekte dieren (4- 9,3 De rubriek mest- en weidevee gaf een uitbreiding te zien met 59.000 dieren (4- 14,3 Varkens. Het totaal aantal varkens was in mei 1965 3.727.000 stuks tegen 3.268.000 stuks in mei 1964. Dit betekent een toeneming met 14,0 Het aantal mestvarkens was 14,4 groter dan in mei 1964; de biggen tot 25 kg gaven een uitbreiding te zien met 16,8 en het aantal fokzeugen nam toe met 6,4 Landbouwpaarden. Het aantal landbouwpaarden was in mei 1965 10,5 kleiner dan in mei 1964. De ver mindering deed zich vooral voor bij de dieren van 3 jaar en ouder. Schapen. De schapenstapel nam toe met 38.000 stuks (4- 8,6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 15