Cultuurtechnische aktiviteiten in Zeeuwsch-Vlaanderen EEN korte karakterisering van het cultuurtech nisch werk in de thans in uitvoering zijnde verkavelingen kan als volgt luiden: Ir. H. BOS C. T. D. Prov. Direktie Zeeland Hoewel de eerste Zeeuwse ruilverkaveling, n.l. de in 1939 gestemde ruil verkaveling Ser Pauluspolder (492 ha), in Zeeuwsch-Vlaanderen was gelegen, waren de cultuurtechnische aktiviteiten gedurende de periode 1940-1960 in dit gebied niet erg groot. Aan het eind var 1952 was de Ser Pauluspolder geheel afgewerkt en was intussen in 1951 besloten tot de uitvoering van de ruil verkaveling Eede (1103 ha). De door de polder Canisvliet in 1949 aangevraagde ruilverkaveling kwam niet van de grond door de twijfel die er bestond omtrent het tracé van het te verbreden kanaal van Gent naar Terneuzen. Dan komt op 1 februari 1953 de stormramp. Het gevolg hiervan is dat de periode van 1953- 1961 vrijwel geheel wordt beheerst door de cultuurtechnische aktiviteiten in de rampgebieden. Het is duidelijk dat na de vele zorgen aan noord- en midden-Zeeland be steed, na 1961 Zeeuwsch-Vlaanderen met kracht diende te worden aangepakt. Mede in het kader van de deltaplannen, waarvan de verzwaring van de zee dijken van het Zeeuwsch-Vlaamse gebied een belangrijk onderdeel vormt, dient de afwatering van de landbouwgronden hieraan aangepast te worden. De in de loop der eeuwen ontstane toestand maakt bovendien een verbetering van deze afwatering noodzakelijk. De aanpassingswerken dienen gericht te zijn op een vermindering van het aantal lozingspunten. ÉÉN WATERSCHAP WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Heeds in 1941 had het Provinciaal bestuur van Zeeland besloten tot opheffing van de 76 polders en waterschappen in westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren en tot oprichting van één waterschap genaamd „Het Vrije van Sluis". In 1955 werd voor dit water schap een wetenschappelijke werkgroep in het leven geroepen om de afwateringsproblemen te bestu deren. Aan de hand van de resultaten van deze studiegroep werkte een technische werkgroep waar in vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, Provin ciale Waterstaat, de Technische Dienst van het Waterschap en de Cultuurtechnische Dienst zitting hadden de plannen nader uit. Haar in 1960 uitge brachte rapport bracht aanbevelingen omtrent de nieuwe indeling in hoofdafwateringsgebieden, de concentratie van lozingspunten, de te gebruiken af- voerfactor en de in te stellen zomer- en winter- peilen. De werkgroep bracht dit jaar een rapport uit met een nader uitgewerkt waterbeheersingsplan als vervolg op het door haar in 1960 uitgebrachte rap port. Hiermede is de uitwerking van de plannen zover gevorderd, dat men in de komende jaren een sterke uitbreiding van de aktiviteiten op het gebied van de afwatering voor „Het Vrije van Sluis" mag verwachten. De concentratie van de waterschappen in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen had -bovendien tot ge volg dat de Technische Dienst van het waterschap in overleg met de Cultuurtechnische Dienst en de Pro vinciale Waterstaat over kon gaan tot het ontwerpen van een raamontsluitingsplan. In de afgelopen 6 jaren werden in totaal 116 km landbouw wegen in West Zeeuwsch-Vlaanderen verbeterd. RUILVERKAVELINGEN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Intussen had men ook in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen niet stil gezeten. Vond het begrip ruil verkaveling in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen weinig weerklank, hier was dit anders. Thans wor den hier ruim 9000 ha landbouwgrond in ruilver- kavelingsverband verbeterd, terwijl voor nog eens 5000 ha de voorbereidende werkzaamheden dit jaar zullen worden afgesloten. In volle uitvoering zijn momenteel de ruilverka veling Walsoorden (1140 ha), de ruilverkaveling Stoppeldijk (6200 ha) en de ruilverkaveling Canis vliet (1720 ha). Het leggen van een duiker in de ruilverkaveling Stoppeldijk. In voorbereiding is de ruilverkaveling Zuid- dorpe-Clinge (5000 ha). Het volgend jaar zal mis schien een begin kunnen worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de ruilverka veling Kieldrechtpolders (2000 ha). THANS IN UITVOERING De ruilverkaveling Walsoorden is in wezen een administratieve ruilverkaveling. Dit wil zeggen dat het kavelinrichtingswerk zich beperkt tot die wer ken welke het onvermijdelijke gevolg van de con centratie van eigendom en gebruik zijn. Daar bovendien 97 van de grond eigendom is van het Kroondomein is Walsoorden in, feite pachtverkave- ling. Daarnaast wordt aandacht aan de afwatering en de ontsluiting besteed. De onttrekking van een oppervlakte van ruim 50 ha aan de landbouw als gevolg van de uitbreiding van veerhaven en Rijksweg wordt tevens in ruil- verkavelingsverband opgevangen. De ruilverkaveling Stoppeldijk geeft een beeld van een intensiever cultuurtechnisch werk. De ver betering van af- en ontwatering zijn hier zeer ur gent. De daarvoor noodzakelijk uit te voeren werken hebben een grote hoeveelheid vrijkomende delf- grond als gevolg. Deze grond wordt op een zo doel matig en goedkoop mogelijke wijze tei behoeve van de kavelinrichting verwerkt. Doordat het kavel inrichtingswerk daardoor plaatselijk vrij intensief is kan dit aanleiding zijn tot een ernstige verstoring van de ontwateringsmogelijkheden. Het aanbrengen van een drainage ter plaatse heft dan niet alleen deze verstoringen op maar betekent Schattingsploeg in de ruilverkaveling Stoppeldijk bezig met de waardebepaling van de grond. bovendien een aanzienlijke verbetering van de vroe ger veelal gebrekkige ontwateringsmogelijkheden. De veelal matige ontsluiting van de percelen wordt belangrijk verbeterd. JN de ruilverkaveling Canisvliet staat het kavel inrichtingswerk in nauwe relatie tot de ver breding van het kanaal Sas van Gent-Terneuzen. Ruim 3 miljoen m3 van de specie uit dit kanaal wordt gespoten naar een aantal in de ruilverkave ling gelegen kreken en laaggelegen gronden, waar door deze worden omgezet in 290 ha akkerbouw grond. De fraaiste kreken worden gespaard en op een verantwoorde wijze van een oever beplanting voor zien. Het ophogen van de kreken en de aanleg van een tweetal provinciale wegen brengen naast de noodzaak var de aanleg van een aantal landbouw- wegen en de verbetering van de afwatering ver storingen in de bestaande ontwatering met zich mede. Ook hier wordt daardoor vrij intensief op nieuw gedraineerd. In alle ir uitvoering zijnde ruilverkavelingen worden concentratie van de verspreide gebruiks- percelen alsmede saneringsmogelijkheden met kracht ter hand genomen. Door toepassing van de beëindigingsvergoedingsregeling in ruilverkavelings- verband, he*; Ontwikkelings- en Saneringsfonds en de steun die een ruilverkaveling bij een sollicitatie naar een bedrijf in de IJsselmeerpolders kan geven hebben de Plaatselijke Commissies de beschikking gekregen over een oppervlakte vrije grond waarmee een aantal landbouwers binnen de ruilverkavelings- gebieden aan een meer levensvatbaar bedrijf ge holpen kunnen worden. CONCENTRATIE POLDERS EN WATERSCHAPPEN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1 januari van dit jaar kwam ook de concen tratie van de 123 polders en waterschappen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot 3 grote water schappen tot stand. Dit heeft de mogelijkheden ge schapen tot een krachtiger en doelmatiger aanpak van de afwateringsproblemen. Inmiddels is in het Hulster en het Axelse Ambacht een werkgroep be gonnen met deze studie. Op korte termijn hoopt deze werkgroep, waarin naast vertegenwoordigers van de technische diensten van de beide waterschappen vertegenwoordigers van Rijks- en Provinciale Waterstaat en de Cultuurtechnische Dienst zitting hebben, de plannen voor de hoofdafwatering van „Het Hulster Ambacht" op tafel te leggen. Dit is mogelijk doordat een groot deel van dit waterschap reeds deel uitmaakt van ruilverkavelingen in uit voering of in voorbereiding. Voor de beide andere nieuwe waterschappen zal de opstelling en uitwer king wel meer tijd vergen als gevolg van het ont breken van de meeste basisgegevens. De concentratie maakt het mogelijk ook in de nieuwe waterschappen via ^aamontsluitingsplannen het landbouwwegennet systematisch te verbeteren. De plannen hiertoe zullen moeten worden opgesteld. Tot dusverre werd met steun van de Cultuurtech nische Dienst 60 km weg in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren verbeterd. Hoewel de ruilverkaveling op grote schaal in Zeeuwsch-Vlaanderen dus pas dateert van na 1960, ligt thans het zwaartepunt van de uitvoe ring binnen de provincie thans duidelijk op Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de aktiviteit van de waterschappen op het gebied van wegverbetering en afwatering zal in de komende jaren een sterke uitbreiding van de cultuurtechniek bezuiden de Westerschelde te zien geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7