De C.O.V.O. modern en aktief 638 J. J. HEIJGELAAR. D1T middel werd ook metterdaad door onze boeren aangegrepen, want vanaf 1947 zien we een snelle evolutie in de produktiemethoden zich vol trekken. Door deze mechanisatie ontstond de be hoefte aan opslagruimte, aan droog- en bewerkings- m :chines. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DIRECTEUR COÖPERATIEVE AAN- EN VERKOOP VERENIGING OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN G.A. Wanneer in agrarische kringen over „De coöpe ratie" wordt gesproken, begrijpt iedereen welke coöperatieve activiteiten worden bedoeld, n.l. die van de aan- en verkoop. Zo is het b.v. ook voor Iedereen in dit gewest zonder meer duidelijk, dat met „de coöperatief' de Coöperatieve Beet wortel Suikerfabriek te Sas van Gent wordt aan geduid. In deze bijdrage in be knopte vorm het een en ander over het begin en de ontwikkeling van de coöperatie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en in het bijzonder die in „het land van Axel". "^OOR de tweede wereldoorlog was er reeds een begin van samen werking, want ook Oost Zeeuwsch- Vlaanderen kende tal van plaatse lijke bestelverenigingen. Deze be perkten hun werkzaamheden vrijwel uitsluitend tot de aankoop van mest stoffen. Namen als: „In het belang der Landbouwers", „Doelmatige samen werking", „Landbouwbelang", „Voor uitgang is ons Streven", Door Een dracht Sterk", zullen ongetwijfeld vele lezers nog bekend in de oren klinken. Deze verenigingen bedienden zich van het aanbestedingsstelsel en velen leefden in de overtuiging voor die tijd wellicht ook begrijpelijk dat dit systeem van aankoop de beste vorm van aankoop was. Dit stelsel had ook in Zeeuwsch- Vlaanderen diep wortel geschoten, want het duurde tot 1929 voordat in Oost de eerste coöperatieve land- bouwvereniging die een samen werking in landelijk verband be oogde werd opgericht, ongeveer 30 jaren nadat het Centraal Bureau {thans Cebeco) tot stand kwam. Het was in mei 1929 dat de coöpe ratieve aankoop te Terneuzen ge stalte kreeg, doordat de bestelvereni- ging ..Door Eendracht Sterk" plaats maakte voor de coöperatieve land- bouwvereniging „Zeeuwsch-Vlaan deren", die toetrad als lid van het Centraal Bureau te Rotterdam. De nieuwe coöperatie startte met tien leden. Dat was dan het begin. En zoals alle begin, was ook het begin van deze onderneming moei lijk. Kinderziekten bleven niet uit en vele weerstanden moesten woi'den overwonnen. Maar geleidelijk aan kwam men, daarbij gesteund door het Centraal Bureau, de moeilijk heden te boven en nam de werf kracht van de jonge vereniging toe. En wel zodanig, dat deze in 10 jaar tijds uitgroeide tot een levenskrach tige organisatie van 270 leden. In 1939 steeg de totale jaaromzet tot 7.400.000 kg. DE COÖPERATIEVE GEDACHTE WINT VELD coöperatieve gedachte had steeds meer veld gewonnen en van de plaatselijke bestelvei'enigingen was nog slechts een enkele overge bleven. Een circa 75 leden tellende bestelvere'niging, n.l. „Eigen Hulp" te Kloosterzande liet in 1941 het aanbestedingsstelsel varen en trad in dat jaar toe als lid van de Coöperatie te Terneuzen. Deze vereniging, welke bijna 80 jaar oud is, bestaat thans nog. De oorlog verlamde helaas tijde lijk de activiteit der vereniging bij gebrek aan goederen. Richtte deze activiteit zich in de eerste decennia voornamelijk op de aankoop van meststoffen en zaai zaden voor de leden, na de bevrij ding voltrokken zich in de structuur van het bedrijf grote veranderingen. De snelle ontwikkeling van de in dustrie in de na-oorlogse periode leidde tot een sterke afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw. Ket enige middel hiertegen moest worden gezocht in mechanisatie en rationalisatie van de produktieme- thoden. De vooruitgang van de techniek bood gelukkig de moge lijkheid daartoe. stortgelegenheid voor los aangevoerd graan. Deze laagbouwsilo, welke in de praktijk uitstekend vol doet heeft zowel in Nederland als in het buitenland sterk de aandacht getrokken. Aan belangstelling heeft het dan ook de eerste jaren na de bouw niet ontbroken. JNMIDDELS was de vereniging ook overgegaan tot de bouw van een aardappelkoelhuis te Ter neuzen met een opslagcapaciteit van 1540 ton, ver deeld over 28 cellen van verschillende grootte. De sterke groei van deze gezonde vereniging noopten enige jaren later tot vei*dere uitbreiding van het bedrijf aan de Axelse-Sassing, waarmede tegelijk centralisatie van. het bedrijf wordt bewerk stelligd. Het pand in de buurtschap Magrette werd be stemd voor reserve opslagplaats en het daarin ge vestigde zaaizaadbedrijf is in 1962 overgebracht naar de Sassing in een nieuw pand van ca. 2300 m2 met moderne bewerkingsmachines. Daarin heeft ook de z.g. kistendroger onderdak gevonden. Met deze invoering van het kistensysteem wordt mecha nisatie van het interne transport mogelijk gemaakt en bevorderd. Maar ook de buikartikelen tarwe en gerst vroe gen om meer ruimte en een derde graansilo, weder om van het laagbouwtype, met een cap. van 3200 ton, werd in 1963 in gebruik genomen. Tevens kwam een nieuwe kunstmestloods van ca. 1500 m'2 gereed, die door een verbinding met de laagbouwsilo mede geschikt is voor de opslag van granen. En zo beschikt deze coöperatie, thans COVO ge naamd, over 3 graansilo's, zaaizaad- en peulvruch- tenbedrijf met moderne apparatuur, 4 stortputten voor los aangevoerd produkt met een cap. van 135 ton per uur, kunstmestloods, reserve-opslagplaatsen voor granen, alsmede over een graan- en kunst- mestbedrijf te Walsoorden, op welk laatste bedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen er aan medegewerkt, dat zij in staat zijn tegenover de veelal geconcentreerde vraag een gebundeld (landelijk in Cebeco-verband) te kunnen stellen. Er behoeft nu in het begin van de oogst niet ineens teveel produkt te worden afge stoten, maar het aanbod kan thans gespreid plaats vinden, waardoor naar een juist evenwicht in de markt kan worden gestreefd. Dit coöperatie-bolwerk aan de Sassing, dat van een stuk boerensamenwerking getuigt, houdt mede beloften in voor de toekomst. En dan denken we aan de E.E.G Men kan aan de betekenis van de E.E.G. voor onze boeren schou derophalend voorbijgaan, we hebben er toch mee te maken. Met de gedeeltelijke prijsaanpassing thans en met een volledige prijsegalisering in 1967. We zullen dan met een veel groter gebied voor de aan- en verkoop van onze produkten te maken krijgen dan nu het geval is. Zeker is ook en er zijn nu reeds tekenen die daarop wijzen dat aan de kwaliteit zwaardere eisen gesteld zullen worden. De beschikbare ruimte laat het niet toe in deze korte schets andere facetten van de co- operatieve activiteit in deze sector te belich ten. Het bovenstaande zal echter voldoende zijn de lezer een indruk te geven van hetgeen in COVO-verband in dit gebied reeds werd bereikt. Wanneer we bovendien letten op hetgeen door andere coöperatieve organisaties in dit gewest werd tot stand gebracht mogen we wel con cluderen, dat ook de Zeeuwsch-Vlaamse boer blijk heeft gegeven te beseffen, welk belang rijk middel er voor de behartiging van zijn belangen is gelegen in de vorm van coöpera tieve samenwerking en doordrongen te zijn van de waarheid van het spreekwoord: EENDRACHT MAAKT MACHT SNELLE ONTWIKKELING Het bestuur van de coöperatie besloot met volledige instemming van de leden de opslag, be werking en afzet van granen, zaden en peulvruchten ter hand te nemen. Later werd dit in de naam van de coöperatie: coöperatie AAN- VERKOOPVERE NIGING tot uitdrukking gebracht. De boer moet met z'n coöperatie uit de voeten kunnen en ook in technisch opzicht moet de coöpe ratie het verlengstuk zijn van het boerenbedrijf. Zo zou het toen ingenomen standpunt kunnen worden geformuleerd. Daarom werden bedrijfsgebouwen met grote opslagcapaciteit gehuurd en de benodigde installaties aangekocht. Dat deze afdeling ook in een behoefte voorzag bleek reeds het eerste jaar waarin ruim 3.600.000 kg produkt op coöperatieve wijze werd afgezet. En tel- kenjare ging de omzet daarvan met spi'ongen om hoog. De afzet van de landbouwprodukten ging tot de belangrijkste taak van de coöperatie behoren. Door de fusie met het bedrijf van de C.B.T.B. werd de basis van de coöperatie weer aanzienlijk verbreed. Daardoor kwam ook de hoogbouwsilo te Axel-Sassing ter beschikking van de vereniging. De snel stijgende omzetten noodzaakten het be stuur der vereniging nieuwe uitbreidingsplannen ter tafel te brengen. Dit resulteerde in een laagbouw silo van 2800 ton, de eerste van dit type in Neder land. Daar inmiddels ook de tank-maaidorser zijn in trede had gedaan werd deze silo voorzien van een het produkt eveneens los kan worden aangevoerd. Uit al deze activiteiten blijkt, dat de coöperatie, die dit jaar een goederenomzet bereikt van ca. 23.000.000 kg met een geldomzet van bijna 8 miljoen gulden springlevend is en uitgegroeid tot een krachtveld in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. VERSCHILLENDE ASPECTEN ^ELKE is nu de betekenis van een en ander? Deze is tweeërlei. De ontwikkelingen op oogst- gebied deden de behoefte ontstaan aan technische voorzieningen, welke door de reeds gememoreerde investeringen werd bevredigd. Bij de traditionele oogstmethode (zelfbinder) vloeide het graan veel meer over het gehele seizoen verdeeld af naar de gebruikers. Nu, met het maaidorsen, moet al het graan in een zeer korte periode worden opgevangen. De boer moet in de combineperiode zijn produkten vlot kwijt kunnen en niet alleen vlot maar ook met een gerust hart, d.w.z. zonder zorgen omtrent de houdbaarheid van het door hem aangevoex'de pro dukt. Dat dit nu kan is in 1963 een natte zomer duidelijk gebleken. Dat is één aspect. Maar dan is er ook nog het markttechnische aspect. Wanneer bij het beschik baar komen van de gehele graanoogst in een paar weken tijds het ontbreekt aan de accommodatie om die oogst gedurende een zekere tijd in veilige toe stand te bewaren, dan zou het wellicht met de prijsvorming in die tijd niet best gesteld zijn, alle beschermende maatregelen van drempelprijzen en importheffingen ten spijt. Immers, binnen de gren zen van ons land zou het dringende aanbod de vraag overtreffen en dan doet de bekende wet zich gelden. Met dit COVO-bedrijf hebben de boeren in Oost

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 6