O. Zeeuwsch-Vlaanderen weet wat coöperatie is om een voorbeeld te noemen: de coöperatieve suikerindustrie in Sas van C nt. De eerste en daarmee de oudste coöperatieve verwerkingsonder neming voor suikerbieten in Nederland. In 1899 en wel op 19 oktober in Axel opgericht. Dat was een gebeurtenis van vérstrekkende betekenis. Niet alleen voor Zeeuwsch-Vlaanderen zelf, maar voor geheel agrarisch Nederland. Toen Zeeuwsch-Vlaanderen de spits afgebeten had werd men er zich ook elders beter van bewust dat het kon. De risicodragers in de aanloopperiode kregen gelukkig navolgers. We zeggen gelukkig, omdat vandaag ongeveer 2/s van de bietenoogst in Nederland in eigen verwerkingsbedrijven verwerkt wordt. Mèt voor de telers-aandeelhouders gunstige tot zeer gunstige resultaten. De coöperatieve suikerindustrie is een niet onbelangrijke groep. Niet alleen binnen de eigen bedrijfstak maar in de gehele coöperatieve familie. Dit geldt vanzelfsprekend ook voor de telersfabriek in Sas van Gent. Natuurlijk zijn de verhoudingen niet statisch. De snelle technische ontwikkeling en met name de automatisering van het gehele verwerkingsproces vragen alle aandacht. Vernieuwingen en uitbrei dingen zijn in Sas van Gent aan de orde van de dag. Noemen we daarnaast het samenwerken met de zustercoöperaties, zowel nationaal als internationaal. De suikerindustrie in Nederland heeft heel dicht voor een totale hergroepering gestaan. Wellicht is hier uitstel geen afstel. In het EEG-gebied is Nederland beslist niet de grootste suikerproducent. Sas van Cent produceert gemiddeld jaarlijks rond 30.000 ton suiker. Omzet in geld: 20.000.000,Er zijn ongeveer 1250 leden en een dikke 700 leveranciers. De fabriek geeft in de campagne ongeveer 400 mensen werk. Hoewel de meeste bieten uit Zeeuwsch-Vlaanderen komen treden ook andere gebieden als leveranciers naar voren. Het samenspel tussen fabriek en teler maakt het mogelijk dat de rationaliteit van teelt, trans port en verwerking een hoge prioriteit kunnen genieten. In Zeeuwsch-Vlaande ren werden de tekenen des tijds goed verstaan. Dit moge voor de bietenteler een grote geruststelling zijn. het coöperatief landbouwkrediet annex sparen is in Oost bijzonder goed aangeslagen. Het is tweeledig in deze zin, dat een aantal banken is aan gesloten bij de centrale in Utrecht en bij de centrale in Eindhoven. Naast de boerenleenbanken en Raiffeisenbanken met een overwegend plaatselijk karakter zijn er ook streekbanken. Noemen we de Raiffeisenbank in Terneuzen, die tot de grootste in het gehele land behoort. Het dienstenpakket van de ban ken is zo veelzijdig, dat ze uitgegroeid zijn tot volledige algemene banken. De bank is er voor iedereen en voor alle bankzaken. Natuurlijk staat de agrarische gerichtheid sterk op de voorgrond zoals ten aanzien van het verlenen van kre dieten aan land- en tuinbouw. 637 Suikerindustrie lichtend voorbeeld VRIJDAG 2 5 JUNI 1965 Drs. J. DIJKGRAAF L.C.C. GOES A XEL is in. Vanwege de tentoonstelling van de kring. Axel is ook in als we de tentoonstellingsaffiche bekijken. De combine, symbool van moderne landbouw, op de voorgrond. Fabrieksschoorstenen en de graansilo op de achtergrond. Mo derne landbouw met moderne opslag, be- en verwerkings bedrijven. Eigen bedrijven van boeren en tuinders. Dat wil in dit geval zeggen coöperatieve bedreven. Ook in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen weten de boeren en tuinders samen te werken. Op velerlei terrein. Als het gewenst dus nuttig is en noodzakelijk voorkomt. Welnu, dit bleek in het verleden, het blykt in het heden het geval te zijn. SUIKER BANKWEZEN ZUIVEL nog even bij de verwerking te blijven. Van veel oudere datum is de-coöpe ratieve zuivel-industrie. Deze wordt in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen thans gepresenteerd door de coöperatieve fabriek in Kloosterzande. Vroeger lag de nadruk meer op de room ver werking dan tegenwoordig. Door wijzigingen in de struktuur van de melkveehouderij en de afzetmogelijkheden in de eind- produkten is de fabriek in Kloosterzande getransformeerd tot melkinrichting, hoewel de boterproduktie haar betekenis geenszins verloren heeft. De fabriek verwerkt de laatste jaren zo'n 5.500.000 kg melk. Daarnaast is er in Oost nog een organisatie, die melk van veehouders ontvangt. Wat de afzet betreft is Zeeuwsch-Vlaanderen een gebied, dat niet bepaald stabiel genoemd kan worden. En dit niet alleen omdat de bevolking snel toeneemt vanwege de industriële ontwikkeling maar tevens omdat meerdere zuivelbedrijven in dit gebied ope reren. De fabriek in Kloosterzande wordt hiermee eveneens geconfronteerd. Middelen om de positie te versterken zijn en worden regelmatig bestudeerd. De tijd kan gaan dringen. Voor de enkele honderden leden van Kloosterzande is een hechte basis van doorslaggevende betekenis. De Brabantse Zuivelbond te Breda, waarbij de fabriek in Kloosterzande is aangesloten, probeert mèt anderen de ontwikkeling te begeleiden. Als de melkveehouderij toekomst houdt moeten de verwerkings- en afzetschakels voor hun taak berekend zijn. Kloosterzande kan zo'n schakel blijven. AAN- EN VERKOOF ^/"AN een heel ander karakter is de coöperatieve aan- en verkoop. In de eerste plaats omdat het accent hierbij qua bedrijf veel meer op de handel de inkoop en afzet ligt en minder op de verwerking. Maar er is nog een ander verschil. In tegenstelling tot de verwerkingscoöperaties is de aankoop veel meer naar confessie van de leden georganiseerd. Dit laatste geldt trouwens ook voor het bankwezen en bijvoorbeeld de onderlinge verzekering. Maar om tot de aankoop van bedrijfsmiddelen en de afzet van landbouwprodukten terug te keren. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kennen we op deze terreinen twee co- operatieve aktiviteiten. De COVO in Terneuzen, met de bedrijfsgebouwen voor namelijk geconcentreerd in Axel-Sassing, is aangesloten bij Cebeco in Rotter dam. Daarnaast werkt in het bijzonder onder de R.K.-landbouwers de CHV uit Veghel, die nationaal georganiseerd is in de CIV in Rotterdam. Beide coöpe raties zijn in ons gebied flink uit de kluiten gewassen. Vele duizenden tonnen produkt worden jaarlijks verhandeld, waarmee miljoenen guldens gemoeid zijn. Vooral de outillage voor het transport en de verwerking in de oogst is up to date. De Zeeuwsch-Vlaamse brouwgerst heeft een heel goede naam. Jammer, dat de teelt van dit produkt momenteel niet bijzonder aantrekkelijk is. Daar in dit nummer van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad een artikel over de coöpera tieve aan- en verkoop is opgenomen, achten wij ons ontslagen van een nadere aanduiding van de grote betekenis van deze coöperatieve aktiviteit. Overigens bevindt de aan- en verkoop zich eveneens in de voortdurende stroomversnellin gen van deze tijd. Aanpassen en vooruitzien. Twee begrippen, die zowel orga nisatorisch, technisch als commerciëel van de direkties, besturende colleges en leden veel denkwerk en daadkracht vragen. 0 plaatselijke banken en hun vestigingen, aangesloten bU de C. C. R. te Ut i-echt. O plaatselijke banken en hun vestigingen, aangesloten h'i de C. C. B. te Eindhoven. GROENVOEDERS ^7 AN veel recenter datum is de groen voederdrogerij in Sluiskil. In feite is deze coöperatie nog maar enkele jaren oud. Jaarlijks wordt om en nabij de 18.000 ton grondstof, vooral lucerne, verwerkt tot 4.000 ton gedroogd produkt. Daarmee behoort deze Zeeuwsvlaamse droger tot de grotere bedrijven in haar branche. De afzet vindt hoofdzakelijk plaats naar de mengvoeder-industrie. De drogerijen hebben het overigens lang niet gemakkelijk. Felle concurrentie, onder meer van Amerikaanse zijde, en technische wijzigingen stellen deze be drijfstak voor grote problemen. Gelukkig is de samenwerking uitstekend. On danks de wisselende resultaten voor de telers van de grondstof is men toch de mening toegedaan, dat een droogindustrie niet kan worden gemist. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt deze mening gedeeld. Bestuur en directie van de jonge coöperatie mogen dit bij eventuele teleurstellingen voor ogen houden. Bij Utrecht zijn in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen 14 banken aangesloten. Deze tellen ruim 5.000 lede: en er worden meer dan 22.000 spaarrekeningen aangehouden met een tegoed aan spaargelden van rond 100 miljoen. Het aan tal verstrekte voorschotten is ongeveer 1800 voor een bedrag van ruim 30 mil joen. De reserves van de banken overschrijden de 4.000.000,—. VEILEN JN Terneuzen is de coöperatieve vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" ge vestigd. Ze heeft ongeveer 200 leden en de jaaromzet is meer dan 2.000.000. (Zie verder pagina 647.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5