De juiste man op de juiste plaats, maar..,, dan ook een veilige plaats STRUCTURELE VERANDERINSEN IN ZEELAND VEiLISNEID IN EN CM CE B9ERRERU 631 VRIJDAG 25 JUNI 1965 JN een ander deel van de inzending van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt de aandacht gevraagd voor het veilig werken met bestrijdingsmiddelen, voor het bewaren en het gebruiken van deze middelen. Op 1 september 1964 trad de Bestrijdingsmiddelenwet 1962 in werking. In deze wet en het daarbij behorende Besluit worden voorschriften gegeven met betrekking tot de handel in en het gebruik van bestrijdingsmiddelen, zowel uit een oogpunt van deugdelijkheid voor het doel waarvoor zij bestemd zijn, als uit het oogpunt van veiligheid en gezondheid van de mens en van dieren, welker instandhouding gewenst is. De uitvoering en het toezicht op de naleving van deze wet is mede opgedragen aan de Arbeidsinspectie De bepalingen van de Bestrijdingsmiddelenwet gelden voor ieder die bestrij dingsmiddelen voorhanden heeft of gebruikt en dus niet meer alleen voor hen, die arbeid verrichten in de zin van de Veiligheidswet. Uitgezonderd zijn de z.g. m'ddelen voor huishoudelijk gebruik, waartoe in de toekomst alleen weinig gif tige middelen zullen worden toegelaten. de belangrijkste bepalingen zijn: het verbod van ompakken van be strijdingsmiddelen 5n andere ver pakkingen, dan waarin de fabrikant deze in omloop heeft gebracht het verbod om middelen, gemerkt met een doodshoofd, te doen ver kopen door personeel, dat geen 17 jaar is. Onder „personeel" wordt ook verstaan, personen, die, anders dan in dienstbetrekking, onder ge zag van de ondernemer werkzaam zijn (b.v. in het bedrijf medewerken de kinderen); middelen, gemerkt met een doods hoofd, mogen niet worden vervoerd door personeel, dat nog geen 16 jaar is; middelen, gemerkt met een doods hoofd of een gevaren kruis mogen niet worden gebruikt door perso neel dat nog geen 18 jaar is. Voor alle overige middelen is deze leef tijdsgrens 16 jaar; degene, bij wie bestrijdingsmiddelen worden gebruikt, moet voor de per sonen, die met deze middelen om gaan een doelmatige wasplaats met water, zeep en handdoek beschik baar hebben; degene, die bestrijdingsmiddelen ge bruikt, moet ervoor zorgen, dat ten behoeve van de daarbij werkzame personen doelmatige handschoenen, laarzen, kledingstukken, hoofd- en gelaatsbedekking, maskers en/of verse luchthelmen beschikbaar zijn en dient toe te zien, dat deze wor den gedragen; bestrijdingsmiddelen, resten van be strijdingsmiddelen en ongereinigde verpakkingen moeten worden be waard in speciaal daarvoor inge richte bewaarruimten, voorzien van sloten en opschriften; het is verboden waterwinp laatsen en oppervlaktewateren te verontrei nigen met bestrijdingsmiddelen; IN de inzending van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid op de Tentoonstelling in Axel vraagt het Directoraat-Generaal voor de Arbeidsvoorziening aandacht voor het leven van de arbeidende mens in de maatschappij en voor hen, die zich op een beroepsuitoefening voorbereiden. Het is een bekend feit, dat zich op het terrein van het ar- beids- en beroepsleven door de eeuwen heen steeds verande ringen hebben voltrokken. Het gaat hier om de dynamiek in het beroepsleven; hetgeen zich op dit gebied voordoet is steeds aan verandering onderhevig. Dit is vooral duidelijk gebleken in de jaren na de tweede wereldoorlog. Reeds lang bestaande beroepen zijn gedoemd te verdwijnen. Het gebruik van nieuwe technische vindingen doet steeds weer nieuwe beroepen ont staan. De soms revolutionaire ontwikkelingen maken onze maat schappij steeds ingewikkelder en het is voor velen moeilijk op de hoogte en „bij de tijd" te blijven. Mede ook daarom brengt door deze ontwikkelingen de personeelsvoorziening voor vele bedrijven problemen met zich mee. De beweeglijkheid van de arbeid wordt steeds groter, zowel nationaal als internationaal, waardoor ruimere mogelijkheden ontstaan, maar waardoor ook een veel groter gebied moet worden overzien. Een en ander maakt een voortdurende studie noodzakelijk van hetgeen zich op de arbeidsmarkt en op het gebied van de werkgelegenheid voordoet. Dit is ook van groot belang voor het beleid van de overheid, die de plicht heeft te waken voor het algemeen belang en hiervoor, waar mogelijk, datgene te doen wat noodzakelijk of wenselijk wordt geacht. AOK in Zeeland hebben zich de laatste jaren belangrijke structurele verande- V ringen voorgedaan en deze doen zich nog bij voortduring voor. De agrarisch® bevolking heeft zich, evenals elders, moeten richten naar de eisen des tijds en zag zich voor een belangrijk deel genoodzaakt buiten de agrarische sector een nieuw bestaan te zoeken. De toekomstige ontwikkeling doet verwachten, dat er binnen niet te lange tijd in deze provincie op verschillende terreinen nog veel zal veranderen. In de bedrijven en de gezinnen rijzen dagelijks vragen, welke betrekking heb ben op de plaats die men in de maatschappij zal kunnen innemen, nu en in de toekomst. Het zijn dikwijls vragen, waarop het voor velen moeilijk is een be vredigend antwoord te vinden. Zo is er ook op dit sociaal-economische terrein een steeds toenemende behoefte aan voorlichting ontstaan, een behoefte aan een „wegwijzer" en een „helpende hand". Met dit deel van de stand wordt dan ook beoogd aan te geven op welk gebied en in welk opzicht de arbeidsbureaus diensten kunnen verlenen. De verschillende panelen geven een overzicht van de vele taken, welke de arbeidsbureaus hebben op het terrein van het arbeidsleven en de beroepskeuze. Hierbij is niet alleen gedacht aan het arbeidsbureau als de schakel tussen vraag en aanbod, personeels- en arbeidsvoorziening dus. Ook moeten o.a. genoemd worden de voorlichting op het gebied van school- en beroepskeuze, beroepenvoorlichting en om- en bij scholing van volwassenen waarbij de arbeidsbureaux de helpende hand bieden. Ook ten aanzien van het verpak- ken, etiketteren, vervoer en afvoer i van de bestrijdingsmiddelen gelden stringente bepalingen. Een ander belangrijk onderwerp, waarvoor de aandacht wordt ge vraagd is het BESLUIT VERPLAATSBARE TRANSPORTEURS, dat*op 1 maart 1964 in werking trad.' Vanaf die datum is het verboden ver plaatsbare transporteurs voorhanden te hebben, af te leveren, te gebruiken of tentoontestellen, indien deze machi nes niet zijn voorzien van een geldig merk van goedkeuring en hiervoor geen geldig certificaat van goedkeuring kan worden getoond. Voor de reeds op 1 maart 1964 in bedrijf gestelde trans* porteurs is voor de tijd van 5 jaar vrij stelling verleend voor wat betreft het voorhanden hebben en het gebruiken. Dat was me reeds bekend, zegt U Weet u dan ook, dat door het gebrek aan comfort van de trekkerbestuurder meer dan tweederde van deze groep rugklachten heeft en bijna evenveel maagklachten? Dat dezelfde klachten over de hele bevolkingsgroep gerekend bij niet meer dan 10 voorkwamen en dat 20 tot 37 meer produktie zou kunnen worden verkregen als er meer aandacht besteed was aan het comfort van de bestuurder? In elk geval is het onderwerp land bouwtrekkers wel even uw aandacht waard en zo is het eveneens gesteld met de onderwerpen schrikdraadinstal laties, electrisch handgereedschap, af- kortzaagmachines en de hygiënische toestanden op de bedrijven. Al deze onderwerpen hebben niet uitsluitend meer betrekking op arbei dersbescherming, doch ook op een veilige, gezonde en prettige werksitua tie op de bedrijven, een ontwikkeling die ook op andere terreinen merkbaar is en die Vooral op het gebied van land en tuinbouw van grote betekenis is. Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid in stand te Axel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 37