De industriële ontwikkeling in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen 634 A. HENDRIKSE HET gebied dat wordt aangeduid als „de kanaalzone" in Zeeuwsch-Vlaanderen strekt zich uit langs en in de omgeving van het Nederlands gedeelte van het kanaal Gent-Terneuzen. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD SECRETARIS KAMER YAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Men krijgt tegenwoordig vaak zo de in druk dat de industriële ontwikkeling in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen van de laatste tijd zou zijn. Uit de hier geplaatste bijdrage blijkt overduidelijk dat deze ont wikkeling in de tweede helft van de vorige eeuw reeds op gang kwam. In de loop der jaren hebben zich in „de kanaalzone" ver schillende industriële bedrijven gevestigd of zijn er plannen daartoe geweest. Sommigen hebben het in de strijd om het bestaan niet kunnen bolwerken en zijn van het toneel verdwenen. Anderen hebben zich tot belangrijke industriële vestigingen kunnen ontwikkelen. Deze drukken reeds jaren lang een stempel op dit zo specifieke industrie gebied. RED. Industriële bedrijvigheid. De Dow Chemical International N.V. te Terneuzen. De eerste industrievestiging in deze zone dateert reeds uit 1872 toen te Sas van Gent een beetwortelsuikerfabriek werd gesticht. In 1899 werd besloten tot oprichting van een coöperatieve beetwortelsuikerfabriek, eveneens te Sas van Gent, die in oktober van het jaar 1900 in bedrijf gesteld kon worden. Korte tijd daarna vond de omzetting van een maalderij bedrijf te Sas van Gent in een meelfabriek plaats. Te Terneuzen werd rond de eeuwwisseling een grote staalfabriek gebouwd. Door moeilijkheden op financieel gebied mislukte deze vestiging echter en werd het bedrijf niet in exploitatie gebracht. Het jaar 1911 was, wat de vestiging van industriële bedrijven betreft, voor de gemeente Terneuzen een gunstig jaar. Uit een ter plaatse reeds lang ge vestigd aannemersbedrijf kwam een betonwarenbedrijf annex bouwmaterialen- handel voort en te Sluiskil vestigde zich de cokesfabriek. De stijfsel- en glucosefabriek begon in 1912 te Sas van Gent de produktie en in 1920 werd in deze gemeente onder dezelfde directie van de glasfabriek, de fosfaatfabriek in werking gesteld. In 1924 ontstond te Terneuzen uit plaatselijk initiatief een scheepswerf. .fE Sluiskil, op grondgebied van de gemeente Axel, werd in 1929 de grootste industriële onderneming van de gehele streek, namelijk het stikstofver- bindingsbedrijf, gesticht. In dit jaar werd te Sas van Gent een textielfabriek opgericht. Dê vestigingen, waarbij de chemische industrie een vooraanstaande plaats innam, werden in belangrijke mate bevorderd door de gunstige water- en spoorverbinding en een overschot aan industrie-arbeiders in de aangrenzende gebieden in België. Het is opvallend dat men van Nederlandse zijde weinig belangstelling had voor dit gebied. De meeste ondernemingen werden er dan ook opgericht door internationale concerns die het belang van dit gebied wel begrepen. Afgezien van de vestiging van enige tapijt- en tricotagebedrijven te Sas van Gent en Terneuzen in de dertiger jaren, die inmiddels, op een enkele uitzonde ring na, weer zijn verdwenen, kan gezegd worden dat er in een lange reeks van jaren geen sprake meer was van vestiging van industriële bedrijvigheid. Tijdens de tweede wereldoorlog werden meerdere, in hoofdzaak chemische, industrieën door de bezetter ontmanteld, terwijl andere geheel of gedeeltelijk door oorlogshandelingen vernietigd werden. de bevrijding heeft de wederopbouw en het opnieuw installeren van deze bedrijven jaren in beslag genomen. In samenhang met deze wederopbouw en later los hiervan werden door de getroffen en ook door andere onder nemingen plannen tot modernisering en uitbreiding uitgevoerd om gelijke tred te kunnen houden met de industriële evolutie. Gedurende enige jaren na de bevrijding viel er enige bedrijvigheid te con stateren o.a. te Terneuzen, waar een vellenpelterij en een haarviltbedrijf ge sticht werden. Beide bedrijven was echter geen lang bestaan beschoren, hetgeen ook gezegd moet worden van een in de gemeente Axel opgerichte vlasspinnerij. Bedrijven op het gebied van de metaalbewerking en toeleveringsbedrijven werden in diverse plaatsen gevestigd. Te Sas van Gent vond zelfs de vestiging plaats van een ijzer- en metaalgieterij. JN het jaar 1955 leek het erop of de gemeente Terneuzen een belangrijke industriële bedrijvigheid rijker zou worden. Er werd daar in de gebouwen van de nimmer in bedrijf gestelde staalfabriek een onderneming gevestigd die zich zou gaan toeleggen op de vervaardiging van bouwmaterialen. Berichten in de pers uit die dagen wettigden de verwachting dat dit bedrijf binnen niet te lange tijd zou uitgroeien tot een vrij arbeidsintensieve onderneming. Ge bleken is dat deze verwachtingen te optimistisch geweest zijn. Te Sas van Gent werd een garenververij opgericht. Plannen om te komen tot oprichting van een strokartonfabriek werden niet verwezenlijkt. Van een krachtige industriële ontwikkeling zoals die in andere gebieden van ons land toen reeds gaande was, kon gedurende vele jaren na de bevrijding niet gesproken worden, afgezien dan van de uitbreiding van vele onder nemingen, waarop reeds hiervoor gewezen werd. (Zie verder pagina 647.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 2