UIT DE PRAKTIJK 661 Wilde haver Boerenvijand no. 1 Zorg dat U de wilde haver vóór bent. Pluk ze weg voor het zaad valt. Wist U dat H' VRIJDAG 25 JUNi I 3 6 5 J\E tweede helft van juni is voor onze akkerbouwers wel de meest gunstige tijd om een zomervakantie te nemen. Zeker voor wat de werkzaamheden betreft is de periode tussen verpleging en oogst vaak het enige moment dat er wat minder werk op ons wacht. Voor de veehouders ligt het wel wat anders in verband met de hooibouw, iets wat in ons gebied van minder betekenis is. Dat de school vakanties in een andere periode vallen als onze komkom mertijd mag voor onze bedrijfstak zeker als een ongunstige omstandigheid worden beschouwd. Tochgeloven wij niet dat dit bezwaar de voornaamste reden is dat betrekkelijk zo weinig agrarische ondernemers vakantie (laat staan een enigszins behoorlijke zomervakantie nemen, zoals we dat in de meeste andere beroepen zien. Wel menen wij dat ook een boer en zijn gezin recht op vakantie hebben, evengoed als dat in andere bedrijfstak ken tot een vanzelfsprekend iets is geworden. Vaak hoort men desgevraagd in boerenkringen de klacht dat er geen tijd is om vakantie te nemen of dat de bedrijfs- uitkomsten zulk een weelde niet toelaten. Beide bezwaren zullen meestal wel ergens op waarheid berusten, maar geven in ieder geval een beeld van de achterblijving van de sociale omstandigheden in het boerenvak. En hoe het ook zij, vooral dit laatste punt verdient naar onze mening alle aandacht. Want op dat gebied komen we wel heel ver achteraan! Aldus de overdenking van WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. (Een reden te meer om op de Z. L. M.-feestdagen te Axel te tonen dat U er best en kele dagen uit kunt om ons feest bij te wonen! Red.). IIET heeft in de afgelopen week ook op THO- LENST. PHILIPSLAND weer heel veel ge regend, overal zo rond de 50 mm. Meerdere per celen vertoonden weer hetzelfde beeld van enige weken geleden met dit verschil dat de nu te vel de staande gewassen de plassen enigszins camou fleerden. Het overtollige water heeft zonder twij fel weer wel enige opbrengstdaling teweeg ge bracht, hetzij direct hetzij indirect, want het feit dat er op Tholen reeds phytophthora in het aard appelloof is geconstateerd wijten wij toch ook wel enigszins aan de natte grond. Het zal zaak zijn onze aardappelpercelen goed bij te houden met koper en tin bespuiting. De uievlieg heeft ook dit jaar op Tholen en St. Philipsland weer heel wat schade berokkend. De maden vreten zich in de uienplantjes waar door deze niet verder meer kunnen groeien en slap ter aarde vallen. De dure preventieve bespui tingen helpen wel, doch niet alle middelen wer ken even goed. Het wordt een dure beweging om uien te telen, want ook de onkruidbestrijdings middelen die we in uien toepassen en die zonder enige twijfel goed voldoen, zijn kostbaar. De mid delen met een lange nawerking doden het onkruid uitstekend, maar geven helaas nogal wat groei- remming. Het goedkoopste middel is zonder enige twijfel Chloor I.P.C., voorzover we alleen letten op de onkruiddodende werking in uien, maar het is een uitermate gevaarlijk middel voor de aangrenzende gewassen. Op Tholen komen dit jaar veel ongelukken voor, als gevolg van de Chloor I.P.C.-bespuitingen in uien. Enkele percelen vlas hebben heel veel schade opgelopen en opnieuw hebben we kunnen constateren dat 200 meter beslist geen veilige af stand is om zonder gevaar Chloor I.P.C. toe te pas sen. Ook aan andere bloeiende gewassen, denk aan graszaad en tarwe wordt schade berokkend, alleen is deze schade minder gemakkelijk vast te stellen en daarom kan de gedupeerde boer heel moeilijk zijn schade claimen. Maar ontegenzeggelijk blijft het toepassen van Chloor I.P.C. een bijzonder ge vaarlijke aangelegenheid. Op Tholen en St. Philipsland gaan er al veel stemmen op om Chloor I.P.C. te verbieden als on- kruidbestrijdingsmiddel. Als dit laatste niet ge beurd, zullen er o.i. toch veel stringenter maat- regelen getroffen dienen te worden. Het gaat heus te veel kosten AP ZUID-BEVELAND is men hier en daar reeds aan de hooioogst begonnen. Hel is niet ge makkelijk om het hooi in te schuren waarbij de aanwezige goede kwaliteit, die bij het maaien aan wezig was, zo goed mogelijk behouden blijft. De periode om in de hakvruchten te wieden is op de meeste bedrijven ten einde. Slechts hier en daar zijn er nog wat moeilijkheden in bieten of uien, dit is vrijwel steeds op die bedrijven die niet tot een chemische onkruidbestrijding zijn overge gaan. Na de vele regen is reeds in enkele percelen aardappelen de aardappelziekte geconstateerd. De bestrijding hiervan zal dan ook regelmatig en con sequent uitgevoerd moeten worden. Vele vlaspercelen zijn de laatste weken geluk kig in stand vooruitgaan. Hier en daar schijnt er reeds verkocht te zijn. In het meest oostelijke deel van Zuid-Beveland en zeer incidenteel in overig Zuid-Beveland kwam de tarwestengelgalmug in zodanige aantallen voor dat een bestrijding noodzakelijk werd geacht. In totaal is op circa 100 ha een bestrijding uitge voerd, hiervan ligt 75 in het oostelijke deel. Door de vroegheid van de granen zal een tweede bestrijding vrijwel nergens noodzakelijk zijn. AP WALCHEREN is de ontwikkeling van da v akkerbouwgewassen gunstig, dank zij da regen en ondanks de geringe zonneschijn. In de uien komen nogal wat percelen voor met plaatse lijk aantasting van de made van de uievlieg. Ook een aantasting door het stengelaaltje (kroef) is niet zeldzaam. Enkele percelen zijn ernstig aan getast. Ook hier vraagt de bestrijding van het „kwaad" in de aardappelen weer de volle aan dacht. In erwten eventueel een mangaanbespui- ting tegen kwade harten. De galmug kwam plaat selijk veelvuldig voor. De voorlichters kontroleren de bieten weer op het voorkomen van de groene perzik- en zwarte luis. Zonodig zal een waarschuwingskaart worden verzonden. AP SCHOUWEN-DUIVELAND heeft 't areaal v tarwe een grote uitbreiding ondergaan. Er is dit jaar ongeveer 600 ha meer dan vorig jaar, wat neerkomt op een uitbreiding van ongeveer 19 De wintertarwe-oppervlakte kwam van bijna 2300 ha op goed 2600 ha, hetgeen neerkomt op een ver meerdering van 14 De zomertarwe kwam van 780 ha op 1050 ha, wat een uitbreiding be tekent van 33 Deze totale uitbreiding ging hoofdzakelijk ten koste van de zomergerst en het vlas. Het areaal zomergerst vérminderde met 10 (ong. 260 ha) en het vlas met 40 (ong. 280 ha). Ook de schokkers werden minder uitgezaaid n.l. ong. 7 (100 ha). De aardappelen en suikerbie ten ondergingen een kleine uitbreiding n.l. resp. 5 en 8 en kwamen op resp 1480 en 2260 ha. Waren we hier tot en met vorig jaar van mening vrij te zijn van de tarwestengelgalmug, nu is het anders. Er zijn op een paar percelen eitjes van dit insect gevonden, gelukkig nog maar in geringe mate en van zeer plaatselijke aard. Bestrijding is derhalve ook nog niet toegepast, maar het is een teken aan de wand. Daar dit insect een gevaar lijke belager van ons graan is moeten we bij ons bouwplan en vruchtopvolging hiermede rekening houden. 7/7/7 IJN artikeltje over de nieuwe wetgeving van twee weken terug enig misverstand heeft ge- 1 L wekt? Nu, dat was mijn schuld en dat is altijd wat vervelend. Ik schreef n.l. dat de in art. 3, lid 1, letter f van de wet op de Loonbelasting 1964, meebrengt dat voor in bedrijf meewerkende kinderen de bepalingen voor de premieheffing voor de sociale wetten zullen gelden. Deze zin is te ruim gesteld. De bedoeling was om hiermee aan te geven de premieplicht voor de z.g. volksverzekeringen die door de belastingdienst worden geïnd, A. O. W., A.W.W. en A.K. W. en K. W. L. In het Uitvoeringsbesluit Loonbelasting van 17 mei 1965 lezen we in art. 9: "ten aanzien van een in de onderneming van zijn ouder werkzaam kind dat behoort tot het huishouden van die ouder en niet verzekerd is ingevolge enige andere sociale verzekering dan die waarvoor de premie wordt geheven door de Rijksbelastingdienst, kan de Inspecteur onder door hem te stellen voorwaarden toestaan dat de belasting wordt ingehouden op een door hem te bepalen tijdstip na het einde van het kalenderjaar, met toepassing van de loonbelasting tabellen voor dat kalenderjaar. Alsdan wordt het in een kalenderjaar verstrekte loon ge acht in gelijke delen te zijn verstrekt over de kalenderkwartalen waarin het kind werkzaam is geweest, en vinden art. 22 van de wet en de daarin opgenomen tabel geen toepassing". OE is dus nu de situatie? In bedrijf van hun ouders meewerkende kinderen van 15 jaar en ouder vallen onder de Loonbelasting, de A.O.W. (Algemene Ouderdomswet) de A.W.W. (Algemene Weduwen en Wezen wet) en de A.K.W. (Algemene Kinderbijslagwet) en de K.W.L. (Kinderbijslagwet Loontrekkenden). Met deze correctie zijn een aantdl vragen van mijn vraagstellers beantwoord. Dezelfde vraagstellers komen echter nog nader terug op de bepaling van art. 3, lid 1, letter f wet Loonbelasting 1964. „TENZIJ DIE ONDERNEMING MEDE VOOR ZIJN REKENING WORDT GEDREVEN". Dat is o.a. het geval als tussen vader en zoon een maatschap of vennootschap onder firma bestaat. De zoon is dan ondernemer. G EN tweede vraag betreft kinderen die gedeeltelijk in bedrijf meewerken en verder vakonder- wijs genieten. Deze vraag is in de Tweede Kamer ook reeds gesteld. Hierop heeft de Staats secretaris geantwoord dat de fictie vanart. 3 Loonbelasting alleen werkt voorzover de kinderen meewerken, niet voorzover ze onderwijs genieten. Ik ben dus van mening dat een zoon die gedeeltelijk meewerkt en gedeeltelijk de school bezoekt voor wat zijn medewerken betreft onder de besproken wetsfictie valt, tenzij men kan aantonen dat dit meewerken eigenlijk praktijkonderwijs is en dus verlengstuk van de school. Mijn vraagstellers zullen begrijpen dat hier zeer wel moeilijkheden kunnen rijzen. De verhou ding van schooltijd en werktijd (praktisch onderricht) zal hier zeer wel een rol kunnen spelen. Over een eenvoudige weinig administratie vergende regeling waarop hierboven is gedoeld, zul len in juli nadere regelingen worden bekend gemaakt. We menen met bovenstaande onze vraag stellers te hebben beantwoord. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 29