Arbeidsrationalisatie-onderzoek en perspectieven hiervan bij witlof 659 VRIJDAG 25 JUNI 1965 DOOR de toenemende loonkosten wordt het steeds moei lijker bepaalde produkten met winst te telen. Dit geldt in het bijzonder voor een arbeidsintensief gewas als witlof. Voor elke ondernemer is het dan ook belangrijk te weten op welke manier hij de verschillende werkzaamheden het best kan verrichten, al of niet met inschakeling van machines, werktuigen of andere hulpmiddelen. Wanneer dit hoge investe ringen vraagt, die alleen bij grote oppervlakten of hoeveel heden verantwoord zijn, dringt zich de vraag op, of alle werkzaamheden zelf moeten worden verricht, of dat sommige beter door derden kunnen worden gedaan. Om dit proces, dat reeds jaren aan de gang is te kunnen begeleiden zijn er gegevens nodig over de arbeidsprestatie bij verschillende werkmethoden. Het verzamelen van deze ge gevens is, wat de vollegronds groenteteelt betreft, in 1963 bij het Proefstation gestart met de witloftrek. Het is de be doeling om van de verschillende bewerkingen de beste werk methoden te vinden, waarbij onder verschillende omstandig heden de arbeidstijd wordt besteed. Wanneer het er om gaat of op een bepaald bedrijf een bepaalde investering is verant woord, zijn deze gegevens onontbeerlijk. Bij het vaststellen van een teeltplan kunnen zij helpen de arbeidsbezetting gelijk matig over het jaar te verdelen. In dit artikel willen we een aantal punten behandelen die tijdens het onderzoek naar voren kwamen en waar u misschien uw voordeel mee kunt doen. door J. A. SCHONE VELD, Proefstation voor de Groenteteelt in de Vollegrond te Alkmaar breken bij de kuilmethode zijn er per 10 kroppen gemiddeld nog 22 bewegin» gen nodig. Dit komt neer op 550 uur inclusief het breken. Voor het scho nen in de schuur, waarbij blaadje voor blaadje wordt afgepeld, wordt dit gemiddeld 4 bewegingen per krop, wat neerkomt op 570 manuren. Vermeer derd met de tijd voor het breken wordt dit 720 uur, Wanneer in de schuur eerst onderlangs de krop wordt gesneden, raakt men veel vuile blaadjes in één beweging kwijt en kost het 480 uur, vermeerderd met de uitbreek- tijd 630 uur. Bij deze tijden is uitgegaan van een verpakking in dozen voor de le kwaliteit, 6 kg bakjes voor de 2e kwaliteit en kisten van 12 kg voor de 3e kwaliteit. Een andere vorm van verpakking kan een belangrijke in vloed uitoefenen op de arbeidstijd. Ook is de opbrengst zeer hoog, n.l. 20 ton per ha. Voor vergelijking tussen de verschillende methoden is dit geen bezwaar. Het verschil tussen droog schonen en wassen ligt vooral in de presentatie van het produkt. Wanneer het droog geschoonde lof hetzelfde uiterlijk zou moeten hebben als het gewassen produkt, zou dit aanzienlijk meer afval vragen en de arbeidsprestatie zou aanmerkelijk dalen. In bovenstaande gegevens is uitgegaan van de presentatie zoals die in Nederland geschiedt: gewassen lof droog en schoon, droog geschoond lof en droog maar smoezelig. PERSPECTIEVEN Door het arbeidskundig onderzoek wordt het mogelijk te wijzen op bepaalde invloeden en werkmethoden die de arbeidsprestatie kunnen verbeteren. Wanneer iemand hiervoor belangstelling heeft en in de toekomst gaat letten op mogelijke verbeteringen, uan lijkt het moge lijk om per man l>/2 ha goed witlof gedurende één seizoen te trekken en aan te bieden in een aantrekkelijke verpakking. DE INVLOED VAN DE PARTIJ PENNEN OP DE ARBEIDSPRESTATIE HE hoedanigheid van de witlofpennen is bepalend voor werkmethode en arbeidsprestatie. Het is niet moeilijk te begrijpen dat een partij waar van de pennen allemaal even lang zijn (18 a 20 cm), waarin geen vertakte pennen en weinig grond, blad en wortelresten voorkomen, zich goed en snel laat opkuilen. Opvallend is dat hieraan nog zo weinig aandacht wordt be steed. Hebt u veel last van vertakte pennen, dan zal een ander perceel voor de wortelteelt of een andere selectie gekozen moeten worden. Weliswaar kan een dichte ondergrond meer vertakte wortels veroorzaken, doch vertakking is ook een kwestie van de selectie. De lengte van de pennen kan door ge bruik te maken van een goede lichter worden geregeld. Op de zwaardere gronden kan men beter lichters gebruiken die één rij per keer rooien, dan één die meerdere rijen tegelijk licht. De hoeveelheid blad en wortelresten kan zonder prestatieverlies door een goede manier van rooien, afsteken en opzoeken tot een minimum worden beperkt. De hoeveelheid grond is afhan kelijk van perceelskeuze, een goede afrooier en het tijdstip van rooien. Er zijn natuurlijk factoren die niet te veranderen zijn of die men niet in de hand heeft (weer), maar ze kan toch ook nog veel worden verbeterd. Dat het niet om een futiliteit gaat kan worden geconcludeerd uit de gegevens uit onderstaande tabel. BENODIGDE TIJD VOOR HET OPKUILEN VAN WITLOFPENNEN VAN VERSCHILLENDE PARTIJEN Partij 1 lengte 18 a 20 cm, vertakkingen 20 en weinig vuil. Werkmethode beide handen pakken 1 of 2 pennen en zetten deze voor zich in de kuil. Arbeidstijd 110 manuur per ha. (1 ha 180.000 pennen; 400 st/m2, 450 m 2 per ha). Partij 2 lengte tamelijk ongelijk, vertakkingen 20 vrij veel vuil. Werkmethode rechterhand pakt 1 pen en zet deze voor zich in de kuil, de linkerhand breekt de puntjes en vertakkingen van de pennen en verzamelt het vuil uit de kuil. Arbeidstijd 190 manuur per ha. DE WERKMETHODE BIJ HET UITHALEN 70ALS het opzetten verband houdt met de partij pennen is het uithalen verbonden met het schoonmaken van het witlof. Er zijn verschillende wijzen van uithalen. In Noord-Holland, wordt bij het uithalen dikwijls meteen geschoond. Er wordt dan zodanig gebroken dat de meeste vuile blaadjes aan de pen blijven zitten. Dit is de snelste methode van uithalen en schoonmaken. De werk omstandigheden zijn wat minder en meer dan 3 sorteringen kunnen niet worden gemaakt. Elders in het land geschiedt het schoonmaken in een aparte ruimte. Wanneer grond en lof het toelaten is de beste methode als volgt: Met een greep steekt men onder in de pennen en licht ze op, zodat de kroppen goed uit de dekgrond tevoorschijn komen. De ene hand pakt 2 kroppen en haalt deze naar zich toe. De andere hand pakt vervolgens de pennen en breekt deze één voor één van de krop. Kroppen en pennen wor den vervolgens in kisten gelegd. Bij „stoffige" gronden en los lof worden de kroppen op deze manier vuiler dan wanneer niet wordt opgelicht, maar met de hand wordt uitgehaald. Dit is geen bezwaar wanneer het lof wordt gewas sen, wel wanneer droog wordt geschoond. Een groot aantal kisten vuil staan bovenop de opgezette pennen. Dit alles moet tijclens het opzetten van de pennen worden afge broken en opgezocht. Werkmethode voor het uithalen. Kroppen uit de dekgrond^ lich ten met greep en dan 2 kroppen pakken en één voor één de pennen afbreken. WAT BEPAALT DE ARBEIDSPRESTATIE BIJ HET SCHONEN? Zoals bij alle tuinbouwprodukten oefent ook hier de conditie van de partij een grote invloed uit op de arbeidsprestatie. In het bijzonder speelt de grootte der kroppen een rol, maar ook de hoeveelheid vuile blaadjes, de vast heid van de kroppen en de rijpheid zijn mede bepalend voor de snelheid van werken. Voor een teler is het moeilijk om dit helemaal in de hand te krijgen. Toch zijn het vaak steeds dezelfde tuinders die een blanke, vaste en gesloten krop telen, terwijl anderen vaak veel last hebben van smet, bruine aanslag, zeer losse kroppen en een te rijp produkt wat veel afval geeft en veel werk vraagt. Rassenkeuze, kwaliteit van de pennen, hygiëne op het bedrijf en kwaliteit van de trekgrond zullen een belangrijke in vloed hebben. De stuurmanskunst van de kweker is echter een nog belang rijker factor. De manier van werken biedt wél mogelijkheden om de arbeidsprestatie op te voeren. Voor alle methoden, droog schonen in de kuil, droog scho nen in de schuur of wassen in de schuur geldt: hoe meer schoonmaakbewe- gingen per krop worden gemaakt, hoe langer het duurt. In de volgende tabel is hiervan een overzicht gegeven. Invleod van het aantal bewerkingen per krop op de tijd Arbeidstijd Aantal bewegingen per krop 0 2 4 6 8 340 455 570 685 800 Wat echter niet voor alle methoden gelijk is, is het gemiddeld aantal bewegingen dat per krop wordt gemaakt. Bij een goede manier van uit- Methode van het „uitbreken" van de krop bij het schoonmaken in de kuil.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 27