656 m m ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Tabe ömi Appt Pere Zacb Aard Witl< Sla Tom; Kom Bloei Prim Bos- Uien Prei Aard Over yAN oudsher is in Zeeuwsch-Vlaanderen op beperkte schaal tuinbouw be dreven, maar pas in de laatste 15 jaar is er sprake van een sterke uit breiding van de tuinbouwproduktie. De afzet van de produkten die voor veilen in aanmerking komen, geschiedt via de coöperatieve vruchtenveiling 5,Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Terneuzen, gewoonlijk genaamd: de Veiling Terneuzen. De Veiling te Terneuzen, die werd opgericht in de twintiger jaren, heeft te lange tijd in de kinderschoenen gestaan. Kort na het betrekken van het huidige veilingcomplex in 1951 kwam deze veiling in zeer hachelijke omstan digheden te verkeren, waaruit slechts met veel moeite een uitweg gevonden werd. Tot 1952 toe slaagde de toenmalige leiding van de veiling Terneuzen er niet in een oplossing te vinden voor de afzetmoeilijkheden, die hoofdzake lijk van tweeërlei aard waren. Als kleine veiling had men te maken met een klein aanbod van produkten, bestaande uit te kleine partijen. De excentri sche ligging ten opzichte van de rest van Nederland en de slechte verbindin gen over de Westerschelde maakten de afzetmogelijkheden voor Zeeuwseh- Vlaamse tuinbouwprodukten weinig rooskleurig. In 1953 ging de veiling Ter neuzen nauw samenwerken met de veiling K. E. O. te Krabbendijke, die in ernstige moeilijkheden was komen te verkeren door de watersnood, die een groot deel van het fruit-areaal rondom Krabbendijke verwoestte. Van 1953 tot 1960 werd het voor export geschikte deel van het Terneuzense fruit via de veiling Krabbendijke afgezet. In 1961 was de aanvoer te Terneuzen zo groot geworden dat voldoende kopers naar de veiling kwamen om weer zelf standig als afzetapparaat te fungeren. De samenwerking met de veiling K. E. O. te Krabbendijke heeft de veiling Terneuzen definitief uit de kinder schoenen geholpen. DANKZIJ de omwikkelingen in E. E. G.-verband ziet het toekomstbeeld voor de Zeeuwsch-Vlaamse tuinbouw er inmiddels geheel anders uit. De vrije verhandelbaarheid van tuinbouwprodukten in de E. E. G. wordt steeds meer een feit en zal binnen weinige jaren voltooid zijn. In het E. E. G.- gebied ligt Zeeuwsch-Vlaanderen niet langer excentrisch. Wij vinden thans in de onmiddellijke nabijheid van Terneuzen grote bevolkingsconcentraties in Gent, Brussel, Antwerpen, de Kanaalzone en het Belgisch kustgebied, waar gedurende de laatste jaren een steeds toenemende stroom van vele honderd duizenden vakantiegangers recreatie zoekt. Een net van goede autosnelwegen verbindt reeds nu of althans binnen enkele jaren Zeeuwsch-Vlaanderen met de genoemde bevolkingsconcentraties in België en verder met het in dustriegebied van Noord-Frankrijk en met Parijs via de E3-weg, terwijl West-Duitsland uitstekend bereikbaar is geworden via de autosnelweg Ant werpenLuikAken en de Duitse Autobahnen. De Oosterscheldebrug vormt volgend jaar de laatste schakel in een betere verbinding met de Randstad Holland via de z.g. Deltadammen. Dit alles maakt het mogelijk meer dan honderd van de honderdzestig millioen consumenten in het E. E. G.-gebied vanuit Terneuzen binnen 24 uur te bereiken met de produkten van de Zeeuwsch-Vlaamse tuinbouw. De sterke groei van de Zeeuwsch-Vlaamse tuinbouw maakt het noodzakelijk over te gaan tot het stichten van een nieuw veilingcomplex te Terneuzen. Daartoe werd een bouwterrein aangekocht dat gelegen is aan het kruispunt van de oost-west-verbinding door Zeeuwsch-Vlaanderen en de autoweg die Terneuzen in de toekomst zal verbinden met de Belgische, Franse en Duitse autosnelwegen. Deze ligging waarborgt een vlotte afvoer van de produkten vanaf de veiling, terwijl de oost-west-verbinding de aanvoerweg is voor de produkten van de bedrijven naar de veiling. Wat produceert de tuinbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen DE aard van de tuinbouwproduktie in Zeeuwsch-Vlaanderen valt af te lezen uit de areaal-gegevens in tabel I, die tevens een globaal beeld geven van de veranderingen die zich gedurende de laatste 15 jaren hebben voltrokken. Tabel I Ontwikkeling van het areaal tuinbouwgewassen in Zeeuwsch-Vlaanderen. (bron C. B. S.). Mei 1950 Mei 1964 Intensieve teelt van appels en peren 127 HA 745 HA Appels en peren in boerenboomgaarden 281 HA 48 HA Steenvruchten 29 HA 7 HA Klein fruit 26 HA 38 HA Aardbeien - open grond 27 HA 32 HA - onder glas 200 m2 4.900 m2 Groenten - open grond 103 HA 50 HA Tomaten - onder glas 3.500 m2 20.800 m2 Overige groenten - onder glas 14.700 m2 8.700 m2 Fruit - onder glas 3.500 m2 1.000 m2 Asperges 1 HA 6 HA Vroege aardappelen 18 HA 38 HA Witlofwortelen 6 HA 109 HA Zaaiuien 247 HA 398 HA Gladiolen 2 HA 88 HA Bloemkwekerij - open grond 7 8.100 m- - onder glas 2.800 m2 Boomkwekerij 17 HA Groentezaden 188 HA Opm.: Het areaal tuinbouwgewassen onder glas beloopt 38.200 m'-\ waarvan 10.500 m2 verwarmd glas en 27.700 m- koud glas. Opvallend in deze cijfers is vooral de zeer sterke uitbreiding van de in tensieve teelt van hard fruit en het vrijwel geheel verdwijnen van de fruit teelt in boerenboomgaarden. Verder constateren we een belangrijke uitbrei ding van de aardbeiteelt onder glas, de tomatenteelt onder glas, de teelt van witlofwortels en de gladiolenteelt. Een belangrijke achteruitgang valt te constateren bij de teelt van groenten in de open grond, groenten onder glas en fruit onder glas. De afzet van de daarvoor in aanmerking komende produkten, t.w. fruit, klein-fruit, aardbeien, groenten en vroege aardappelen vindt vrijwel geheel plaats via de veiling Terneuzen. Tabel II geeft de omzetcijfers in het kalen derjaar 1964 aan de veiling Terneuzen gesplitst naar de voornaamste pro dukten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 24