Het fruitteelt voorbeeldbedrijf te Philippine v Zeeuwsch-Vlaanderen als tuinbouwland VRIJDAG 25 JUNI 1965 (Vervolg van pag. 653.) Opbrengst boomvormen 1962 tot '64 COX'S ORANJE PIPPIN II Boom vorm bomen/ha kg/boom kg/ha Vrije spil Afgeplatte spil Leggerspil Vrije haag Vrije spil Afgeplatte spil Leggerspil Vrije haag Vrije spil Afgeplatte spil Leggerspil Vrije haag 660 830 830 1330 46,3 45,9 61,7 87,3 26200 32508 43600 99000 GOLDEN DELICIOUS II 1000 52,2 49300 1000 56,2 4780Q 1000 53,4 45400 1480 73,1 92000 COX'S ORANJE PIPPIN IX 1110 29.0 27400 1430 37,8 45900 1430 37,6 45700 2220 49,0 92400 GOLDEN DELICIOUS IX 1110 43,6 40200 1430 40,0 48600 1430 49,9 60600 2220 55,5 104900 Vrije spil Afgeplatte spil Leggerspil Vrije haag Bij de berekening van de kg/ha is uitgegaan van 15 verval voor windschermen en wend akkers. Voor de praktijk UIT de hiervoor beschreven proeven blijkt dat er geen spectaculaire dingen gebeuren op het voorbeeldbedrijf. Er wordt echter zoveel mo gelijk getracht voorbeelden te scheppen waar de praktijk direkt wat aan heeft. Dit is ook de gehele opzet van het bedrijf in tegenstelling met proefstations waar dikwijls aan grote problemen gewerkt wordt om deze te toet sen op hun bruikbaarheid voor de praktijk. Het zou bijzonder verheugend zijn wanneer binnen afzienbare tijd het bedrijf nog vergroot kon worden. Nieuwe vraagstukken blijven zich steeds aandienen en om deze te kunnen tonen aan de praktijk daarvoor is grond nodig. Ook was het dan gemakkelijker eens een oud perceel op te ruimen zonder groot produktieverlies. Voor herfst 1965 staat op het programma om een gedeelte van het blijver-wijkersysteem te rooien. Daar zullen dan peren worden geplant volgens de allerlaatste inzichten terwijl ook aan dacht geschonken zal worden aan het probleem bodemmoeheid. Hiervoor wordt een gedeelte ontsmet, een ge deelte met stalmest behandeld terwijl de rest zonder behandeling herplant wordt. Indien op deze manier gewerkt kan worden om aktuele problemen aan de praktijk te tonen is het fruitteeltproefbedrijf Zeeuws-Vlaanderen voor dit gebied zeker op zijn plaats. v V.r. ,'.i' 3H. Goede fifVS 7"; v* groei na herinplant op grondontsmettingsproefveld op het Fruitteelt Voorlichtingsbedrijf te Philippine. Daarnaast zal in steeds sterkere mate de ver pakking de aandacht vragen en het bieden van service ook op dit gebied aan de kopers zal daar bij niet mogen ontbreken. Het is ons bekend dat dit alles veel inspan ning, zorg, moeite en organisatietalent zal ver eisen. Het zal echter al deze inspanningen waard zijn om dit alles te ondernemen. Tevens zullen bepaalde investeringen bij teler en veiling niet achterwege kunnen blijven. Maar het voortbrengen en het verkopen van het fruit op een voor de teler lonende basis zullen dit noodzakelijk maken. Wanneer men hiervoor het nodige begrip zal weten op te brengen en wanneer men er steeds naar blijft streven kwaliteitsprodukten te telen, dan zal dit zonder twijfel lijden tot een gezonde fruitteelt op een lonende basis. Onder die om standigheden zal in toenemende mate zowel de export als de binnenlandse handel belangstelling gaan tonen voor het fruit uit Zeeuwsch-Vlaan deren, wat zonder twijfel afzetbevorderend zal gaan werken. Wij zien dan ook met vertrouwen de verdere ontwikkeling van de teelt van hard fruit in Zeeuwsch-Vlaanderen tegemoet. Tenslotte nog één opmerking. Maar al te vaak is men geneigd om na een slecht jaar zijn teeltplan te veranderen. Men gaat er dan toe ^over om bijvoorbeeld bepaalde rassen te rooien en een andere richting aan zijn bedrijf te ge ven. We zouden hiervoor toch wel ernstig wil len waarschuwen. Al zoi er een jaar bij zijn, waarbij tijdelijk een bepaald ras niet lonend is geweest, om zonder meer tot rooien over te gaan. Dit kan in de daarop volgende jaren weer geheel anders zijn. ?7Ien zal er zich eerst terdege van moeten vergewissen of dit niet slechts een incidentele gebeurtenis is. Van veel meer belang is bij het begin een zo juist mogelijke rassenkeuze te doen en daarna alle zorg aan het telen van kwaliteitsfruit te be steden. Onder die omstandigheden zullen de uitkomsten niet spoedig teleurstellend ge noemd kunnen worden. We hopen dan ook in de toekomst er getuige van te kunnen zijn dat in Zeeuwsch-Vlaanderen zich een gezonde en betekenende fruitteelt zal gaan ontwikkelen. (Vervolg van sen kan men het beste de rassen Clap's Favo rite en Triomphe de Vienne telen. Hoewel het voor de afzet van belang is om een zo juist mo gelijke keuze van de te telen rassen te doen, hangt dit natuurlijk ook samen met de onderscheidene mogelijkheden van de bedrijven. Het is gelukkig dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen op teelttechnisch gebied door de N. F. O., in haar nieuwe struktuur nauw samenwerkend met standsorganisaties en studieclubs, een zeer goede voorlichting wordt gegeven en men is op dit gebied zeer aktief. Men zal er goed aan doen hiervan een dankbaar ge bruik te maken. pag. 651.) De afzet DAARNAAST blijft het van belang, dat er in deze streek een goed georganiseerde veiling is gevestigd, waarvan het bestuur een open oog heeft voor alle problemen die er zich op het ge bied van de afzet kunnen voordoen. Bij een voort gaande ontwikkeling zal het veilingbestuur voort durend alle aandacht aan de outillage van het veilinggebouw, de pak- en sorteerruimte, het opslaan en het koelen van het fruit, moeten ge ven. Schonen aan schoonbak. Door de zijschotten weg te trekken ki het blad gemakkelijk verwijderd worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 23