De vaste verbinding over de Westerschelde |\E vaste verbinding over de y Westerschelde voor het weg verkeer is ais een veelzijdig ontwik kelingsproject van internationale, nationale en regionale betekenis te beschouwen. Waarom? Internationaal vormt zij een es sentiële schakel in het noord-wëst- Europese wegennet. Bijzonder be langrijke, dichtbevolkte en welva rende gebieden worden er door ver bonden: in het noorden de Rand stad Holland (5 min. inwoners), in het zuiden de beide Belgische pro vincies Oost- en West-Vlaanderen en noord-west-Frankrijk (8 min inwoners). In noord en zuid dus sterk geïndustrialiseerde en snel groeiende streken waarin grote zeehavens zijn gelegen. Naar het noorden en zuiden zijn uitstekende doorgaande verbindingen in aanleg. De weg over de Oosterscheldebrug, de Grevelingedam, de Haringvliet brug en de Beneluxtunnel verzorgt de communicatie met de Randstad, de E 3 en E 5-wegen verbinden de Westerschelde met west-België en noordwest-Frankrijk tot aan Parijs en eventueel Londen. JJET internationale wegverkeer groeit zeer snel, mede onder invloed van de Europese eenwor ding. De betekenis van het Nederlandse vracht autoverkeer is relatief in west-Europa zeer groot. Ook in het onderhavige gebied spelen de Neder landse vrachtauto's een bijzonder belangrijke rol, naar uit tellingen van de Gentse universiteit is gebleken. Voor het behoud van deze positie zijn goede doorgaande verbindingen onmisbaar. Dit wijst op het nationale aspect van de Wester- seheldeverbinding. Zij betekent voor westelijk Ne derland een behoud van een snelle aansluiting op het Noordwesteuropese wegennet, dat door de aan leg van de E 3-weg Rijssel Antwerpen Ruhr- gebied ons land grotendeels dreigt te passeren. De snelle noord-zuidverbinding door Zeeland zal de centrale uitvalsweg voor de Randstad worden in zuidelijke richting. Alternatieve verbindingen zijn 35 km langer en moeilijker berijdbaar. MAAST de hier genoemde zakelijke functies zal de Westerscheldeverbinding ook toeristisch van grote betekenis zijn. In internationaal en na tionaal opzicht worden grote bevolkingsagglome raties verbonden met omvangrijke recreatiegebie den: lange stranden, natuur- en stedeschoon en de toekomstige deltameren, waarin grote recreatie- projecten zullen ontstaan. Tenslotte is er het regionale aspect. Zeeuws- Vlaanderen wordt door de Westerscheldeverbin ding ten opzichte van overig Nederland uit zijn verkeersisolement verlost. De Zeeuwse noord-zuid- weg zal een ontwikkelingsas vormen, waarlangs een groot economisch-geografisch potentieel tot waarde wordt gebracht: zeehavens, industrialisatie, toerisme en tuinbouw zullen zich ontwikkelen. Thans wordt dit potentieel gedeprecieerd; de rem mende invloed van de veerdienst op het wegver keer van en naar Zeeuws-Vlaanderen bedraagt 40 a 50 van de huidige verkeersomvang. TEGEN deze achtergronden moet de berekende 1 verkeersomvang over de Westerscheldeverbin ding worden gezien. Verwacht wordt dat in 1970 gemiddeld 11.000 auto's per dag en in 1980 rond 27.000 auto's per dag van de vaste verbinding ge bruik zullen maken. In 1964 waren dat er 3.500. Op de weg AntwerpenBreda passeerden vorig jaar bijna 10.000 auto's per dag, op de weg Sïttard Maastricht 12.000. De jaarlijkse besparingen op grond van de verkeersstromen die zijn te stellen op minstens 50 miljoen in 1970 en 80 miljoen in 1980. Gekapita liseerd tegen de factor 15, dat is bijna 7 voor rente, aflossing en onderhoud, levert dit bedragen op van 750 miljoen in 1970 en 1.200 miljoen in 1980. Anders gezegd: zelfs als de vaste verbinding zoveel zou kosten zou dat nationaal-economisch nog rendabel zijn. Zo hoge investeringen zijn niet nodig. Prof. F. F. F, E. van Rummelen heeft de kosten van een com binatie van een brug en een tunnel geschat op 300 miljoen voor een auto verbinding en op 400) miljoen voor een auto- en spoortunnel. De Neder landse Spoorwegen hebben voor deze spoortunnel grote belangstelling. Alleen hierom al is het tracé in de buurt van Terneuzen veruit te prefereren. TWEE opmerkingen dienen tot slot te worden ge maakt. Wil de noodzakelijke uitbouw van de Randstad langs de zo belangrijke Noordzeekustlijn realiteit worden dan moet deze verbinding er komen. Ook dit vraagt een zo westelijk mogelijk tracé. Bovendien worden dan de zeehavens Vlis- sen-Oost en Terneuzen door een nieuw struc tureel element in de lijn RotterdamGent DuinkerkenEngeland opgenomen. Vooral de voor Nederland geheel nieuwe vestigingsfakto- ren van Zeeuws-Vlaanderen worden dan aan liet Nederlandse potentieel toegevoegd. Tenslotte iets over de veerdiensten. Er wordeii thans plannen ontvouwd voor dubbeldeksboten. Daar moet Zeeland volledig achter gaan staan Want wanneer wij alleen nog maar voor een vaste verbinding zouden gaan strijden zou er tot aan liet tijdsstip van verwezenlijking een onmogelijke situatie bij de veerboten ontstaan. Drs M. C. VERBURG.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1