<~0oor de <:rOrouw Het Axels kostuum 645 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN ME/ROUW L. N. HUIJSMAN -GRIEP Er werd gevraagd of de Axelse schortestrik met de hand vervaardigd was, alsook de beuk. Zij waren nieuwsgierig waar de zijde voor doek en schort vandaan kwam. HET is wel jammer, dat de klederdrachten ver dwijnen, maar de vrouw van onze tijd vraagt meer bewegingsvrijheid dan het costuum haar geven kan. Ik vind het zelf moeilijk een auto te besturen in Axels-costuum. Je hebt geen steun in de rug en zodoende hang je als het ware aan het stuur en dat is niet vol te houden op een lange tocht. Ik herin nerde mij, dat mijn moeder vroeger altijd in het blauw naar „het avondmaal" ging en dat deze kleur ook gold als lichte rouw, b.v. als er een oom of tante was overleden. VRIJDAG 25 JUNI 1965 jANGZAMERHAND kan men de vrouwen, die de kleur rijke Axelse dracht zijn trouw gebleven gaan tellen. In de afdeling Terneuzen verschijnt mevrouw C. van Drielde Visser nog geregeld in haar mooi costuum. U ziet haar op bijgaande foto. Het Axels costuum was ook vertegenwoordigd op het laatstgehouden Dutch Festival in Scarborough. Mevrouw S. WolfertDe Regt uit Hoek vertelt ons daarover het volgende: HET was voor mij een grote eer om te worden uitgezonden naar Scarborough. Onze afdeling Axel was eveneens zeer verheugd, dat één harer leden de Axelse klederdracht op het Dutch Festival aldaar mocht laten zien. Ik voel het als een voorrecht dit costuum in mijn bezit te hebben, daar mijn ouders de Axelse dracht steeds zijn trouw gebleven. Zodoende kon ik mijzelf kleden al had ik er ruim een uur voor nodig om zo correct mogelijk voor de dag te komen. Want als men een streekcostuum draagt, moet men er voor zorgen, dat ook de buitenlanders kunnen zien hoe verzorgd een vrouw in klederdracht er uitziet. Wij waren met z'n zessen, elk in een ander Zeeuws costuum en ik kan gerust zeggen, dat wij de aandacht trokken. Er werden ontzaglijk veel vragen op ons afgevuurd hoe het toch kwam, dat er in één Nederlandse provincie zoveel verschil in klederdracht was. Wij hebben trachten duidelijk te maken, dat Zeeland uit verschillende eilanden bestond en dit de reden was waarom er verschillende drachten waren. Volgens gegevens van wijlen mijn moeder heb ik hun verteld, dat deze vroeger uit Frankrijk werd geïmporteerd en in Lyon geweven werd. Ook het lichtblauwe zijden lint van de zondagse muts kwam daar vandaan. De zondagse muts is van echte kant, de daagse van Zwitserse katoenen broderie. Deze laatste is helderwit, de kantenmuts neigt naar écru. Voor de morgen wordt een gebloemde katoenen doek gedragen en een beuk van witte en gekleurde kraaltjes. Deze beukjes worden met de hand ge maakt. Een blauwe schort completeert het werk- costuum. De blauwe schort werd „drolschort" ge noemd en gaf als ze ongewassen was, verschrikke lijk af. 's Middags werd een met zijden bloem door weven, z.g.n. carponnen doek gedragen. Het mate riaal van de zwarte schort was ongeveer hetzelfde. Alleen de ingeweven bloemen waren niet gekleurd. Soms droegen de vrouwen een zwarte schort van dof en blinkend satijn, maar van een heel wat zwaardere kwaliteit dan men tegenwoordig ziet en minder glanzend, 's Zondags, wanneer de vrouwen ter kerke gingen waren zij in pure zijde gekleed. VEEL VERANDERINGEN J^EZE dracht heeft in de loop der tijden wel ver anderingen ondergaan. Vroeger werden de krul len lager gedragen dan tegenwoordig. Dit is te zien op oude foto's van overgrootmoeders en bet-over grootmoeders. (Mevrouw Wolfert toonde ons oude, zeer interessante familiefoto's). Ook droegen zij toen speciale schoenen met zilveren gespen. De doeken werden veel lager gedragen en lagen meer op de schouders zoals bij de Zuid-Bevelandse boerin. Later werden de doeken hoger opgemaakt en kregen wij de spitse doeken, zoals wij ze nu nog zien. De schorten werden van achter met zwarte kant belegd, zoals de Walcherse dit ook doet. De zondagse kralen zijn groot met een groot gouden slot, dat in Zuid-Beveland „zeuge" wordt genoemd. Wie in de rouw is, draagt gitten en granaten. Bij het werk- Mevr. C. van Drielde Visser in Axelse klederdracht costuum in de morgen behoren kleine bloedkoraal- tjes met gouden haak en oog. De middagkralen zijn wat kleiner van stuk dan de zondagse, doch hebben ook een mooi gouden slot. Om nu weer terug te komen op onze reis naar Engeland. Op de kralen en gouden sieraden waren de mensen gewoonweg dol. Er werd gevraagd of dit alles nog te koop was. Ik vertelde, dat kralen enz. nog tegen hoge prijs te koop zijn, maar dat de cos- tuums meestal geërfd zijn. Zij, die de dracht nog zijn trouw gebleven, moeten hun kleren zelf maken. De jongsten van hen zijn boven de zestig. VERDWIJNENDE TRADITIE U begrijpt, dat het niet altijd meeviel dit alles in een vreemde taal te vertellen, maar de mensen vonden het geweldig, dat wij hen konden verstaan en met hen praten. Zelf doen ze in Engeland niet veel moeite een vreemde taal te leren. Wij hadden als taak Zeeuwse babbelaars te pre senteren. Nu, daar hadden wij geen moeite mee. Ik vond de mensen heel bescheiden, want het is ons meermalen overkomen, dat als wij iemand een Zeeuws snoepje presenteerden, men zeide: „Ik heb er vanmorgen al één van u gekregen." Wij zijn ook in grote warenhuizen geweest. Dit was ons gevraagd. Er waren er van verschillend gehalte. Woolworth zou je het best met de Hema kunnen vergelijken en Rowntrees met de Bijenkorf. BELEVENIS hebben ook in Olympiahall gewerkt. We werden binnengehaald tijdens de koffiedances. Dit was een belevenis op zichzelf. We zagen er allemaal oudere dames, die met elkaar dansten. Ik heb slechts twee heren op de vloer gezien, die daar verdwaald leken. De dames genoten geweldig van dit dansfestijn. Hun leeftijd schatten wij zo tussen de 60 en 75. Er werd bovendien ook nog gezongen. We kwamen er achter, dat het wedstrijdselement niet ontbrak, want eind van de week werd bekend gemaakt wie de prijs in de wacht sleepte. Verder bezochten wij hospitalen en het was fijn om deze mensen, die vaak heel veel missen een vleugje vreugde te mogen brengen. De patiënten vonden het heerlijk onze costuums zo van nabij te mogen bekijken. Het trof mij bijzonder te zien hoe opgewekt b.v. de blinden waren. Axelse klederdrachten op de foto, alweer enige jaren geleden genomen VERSCHILLEN MET NEDERLAND WAT de inrichting van de ziekenhuizen betreft zijn ze in Engeland wel achter bij ons. Ook wat de mode aangaat, lopen ze wat achter, maar dit komt misschien omdat zij op een eiland zij het dan een groot eiland wonen. Gevoel voor kleurencombinatie ontbreekt in vele gevallen. Ook vonden wij, dat de mensen over het algemeen niet weelderig waren gekleed. De oorlog heeft zwaar op het Engelse volk gedrukt en de diverse regeringen hebben de mensen voorgehouden, dat een sober leven een eerste vereiste is er weer bovenop te komen. Bij ons vergeleken is Engeland duur en zo komt het misschien, dat de kinderen lang met hun kleren moeten doen. Wij zagen meis jes met rokjes over de knietjes, kennelijk op de groei gemaakt of gekocht. Ook de jongetjes droegen hun broekjes, die boven de knie behoren te hangen helemaal op de knie. Kortom, de meeste kinderen waren niet hups gekleed. Geen wonder, dat de Engelsen ons straatbeeld met bewondering gadeslaan en zij onze hotels goed koop vinden als zij Nederland bezoeken. Al met al hebben wij een fijne week in Scarbo rough doorgebracht. De teamgeest was prima en dat is zeker nodig als men in het buitenland op elkaar is aangewezen. S. WOLFERT—DE REGT.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13