<'L)oor de <"LVeuu? Afdelingen Terneuzen en Axel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen dragen hun steentje bij 643 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GRIEP W oningadviesbureau ook op tentoonstelling present De Zeeuws-Ylaamse Plattelandsvrouwen gaan met hun tijd mee VRIJDAG 25 JUNI 1965 Daar er met het organiseren van een tentoonstelling tegenwoordig enorme bedra'gen zijn gemoeid, doen de afdelingen van de plattelandsvrouwen in de kring, waar de Z.L.M.-tentoonstelling wordt gehouden, hun best een steentje bij te dragen om de kosten te bestrijden. In Kruiningen is dit een groot succes ge worden en wij hadden daar zeker nog wel duizend lavendelzakjes meer kunnen verkopen als wij ze in voorraad hadden gehad. Er waren toen ook nog andere artikelen, die eveneens vlot van de hand gingen. Het is zeer begrijpelijk, want zeer velen willen iets meenemen voor thuis. Bovendien is het zo gemak kelijk een paar kleine geschenkjes in voorraad te hebben. Ze komen altijd van pas. De afdelingen Axel en Terneuzen hebben zich dit jaar ook niet onbetuigd gelaten en er. is een keur van artikelen tegen billijke prijs te koop. Het is allemaal handwerk, dat door vrijwilligsters is gemaakt, dus veel goedkoper dan wanneer men iets dergelijks in een winkel koopt. ©M met de afdeling Axel te beginnen: 3. Men heeft daar met assistentie van andere Zeeuwse afdelingen tweeërlei wandlapjes gemaakt, zowel ge borduurd als bedrukt, respectievelijk voor stellend: het stadhuis van Axel en een Zeeuws paard. 2. Weekend-sets, be staande uit een kleine badhanddoek met washandje. 3. Kinderslabben. Bovendien maakte de meisjesafdeling van de plattelandsjongeren Hangers van kera miek en spiegels in met gekleurde steentjes inge legde lijsten. JJE afdeling Terneuzen nam weer andere artikelen voor haar re kening. 3. Popjes in Axelse kle derdracht. 2. Ovenwanten van leuke Ploegstof. 3. Zakdoek- poederdoos- en bril-etuis van vilt. 4. Eierwarmertjes van vilt. U hebt nu nog rustig de tijd deze lijst van ar tikelen te bekijken en in gedachten vast een keuze te doen. Wij herinneren ons nog heel goed hoe vele van onze lezeressen, die de vorige maal vanwege het slechte weer niet naar de tentoonstelling in Kruiningen gingen hun echtvriend opdracht gaven enige artikelen te kopen, zodat wij bij onze stand heel wat ca deautjes hebben verkocht. Mocht u dus niet in de gelegenheid zijn zelf de tentoonstelling te bezoeken, laat uw man dan één of meer van de genoemde artikelen kopen. U hebt dan altijd iets in huis als er eens onverwacht een cadeautje moet worden gegeven. U kunt er van verzekerd zijn, dat alles met zorg en smaak is vervaardigd. J^lke lezeres, die twee jaar geleden de Z.L.M.- tentoonstelling in Kruiningen bezocht heeft zal zich nog wel herinneren hoe slecht het weer was en hoe modderig het terrein. Het was een ware beproeving om de model woning, die door ons woning-adviesbureau met veel zorg en moeite was ingericht, te be reiken. De vrijwilligsters, die de bezoekers ontvingen en rondleidden, hadden naast die taak handen vol werk om de boel daarbinnen moddervrij te houden door bij de ingang ge reed te staan met natte dweilen om zo het meeste vuil op te vangen. Gelukkig toonde het publiek begrip voor de situatie en menige Zeeuwse plattelandsvrouw heeft op kousen voeten de modelwoning bekeken. Ditmaal komt er geen modelwoning, waar in we kunnen rondwandelen, maar stellen de dames van het adviesbureau zich voor twee maquettes tentoon te stellen van de z.g.n. Bogaertswoningen. Reeds eerder hebben wij in onze rubriek over deze woningen geschreven. Toen was de bouwsom van deze huizen 16.000,Deze som zal spoedig of is inmiddels mogelijk ver hoogd tot f 20.000, Nu wil men graag laten zien, dat uitgaande van dit beperkte bedrag toch nog aanvaard bare plannen te maken zijn. Er is allereeerst gekozen een zogenaamde A.-woning, zo ge noemd, omdat het dak in A.-vorm tot op de grond reikt. Een verdiepingswoning dus met uiteraard allemaal schuinwandige kamers. Het tweede voorbeeld is een bungalowtype, waar bij de beide lange zijden bijna geheel van glas zijn. Deze beide miniatuur huisjes zullen zonder dak tentoongesteld worden, zodat men gemak kelijk kan zien hoe de indeling is. Ze zullen worden gestoffeerd en gemeubileerd en de achterzijde van de stand zal bestaan uit gor dijnen van de Ploeg. Het geheel belooft heel aantrekkelijk te worden Verzuim dxis niet deze stand, waar heel veel werk aan besteed is, te bezoeken J^AAST de vele cursussen, die in de loop der jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gegeven is door leden van de afdeling Terneuzen één der nieuwste cur sussen gevolgd en wel de volgende: „Wat gaat uit en komt in; In bedrijf en gezin?" Wij zijn het er allen tegenwoordig wel over eens, dat ook de vrouw behoort te weten hoe het er voorstaat met het bedrijf van haar man en omgekeerd de man een open oog behoort te hebben voor mechanisatie in de huishouding voor zover de middelen dit toelaten. Het kan natuurlijk best zijn, dat er een duur landbouwwerktuig moet worden aangeschaft en de vrouw maar een jaartje langer op haar vol-automatische wasmaschine moet wachten. Zij zal dit gemak kelijker accepteren als zij weet, wat er voor het bedrijf van haar man nodig is, maar zij dient daarnaast ook te weten wat de inkomsten zijn, welke bedragen er gereserveerd moeten worden om het bedrijf gaande te houden. De afdelingen Axel en Terneuzen organiseerden samen een cursus in „kleine ideetjes", die erg in de smaak viel. Het is in Zeeuwsch-Vlaanderen, wat de tuin betreft ook al precies als elders. Het zware werk, zoals b.v. spitten wordt nog wel door mannen gedaan, doch de lichte werkzaamheden, die in de zomer veel tijd vragen, door de vrouwen. Indien de huisvrouw een diepvries bezit, wordt er bovendien nog extra groente en fruit geteeld. Door de vestiging van industrie gaan de meisjes uit de omtrek het liefst naar de fabrieken, aangelokt door de hoge lonen. Heel veel plattelandsvrouwen doen dus zonder hulp de huishouding. DE BOEREN VISITES VAN VOORHEEN ^gODOENDE is er niet veel meer over van oude gebruiken, zoals boeren- visites en boerenbruiloften thuis. Hoe gezellig dit alles mocht zijn, het kan eenvoudig niet meer wegens gebrek aan hulp. Vroeger werden in het Zeeuwsvlaamse land de boerenvisites bij voorkeur in mei en juni gehouden. Eerst werd de familie uitgenodigd en daarna de buren, alles in één week achter elkaar. Het huis en erf kregen een extra beurt. Grote witte- en krentebroden werden gebakken. Het bezoek werd om ongeveer 3 uur verwacht. Het rijtuig werd door een knecht in ontvangst genomen en al vorens binnen te gaan werden de schoenen uitgetrokken en op een rijtje in de gang gezet. Thee, koffie en bruidsuiker stonden gereed. De mannen gingen de gewassen bekijken, de vrouwen huis en groentetuin. Als het etenstijd was, werd bij het brood gegeten: gebakken rookvlees met eieren en droge vis, die na een nacht geweekt te zijn, werd gebak ken. Niet bepaald een zoutarme maal tijd. Vervolgens deed men zich tegoed aan puddingen met grenadine (waar schijnlijk limonadesiroop), 's Avonds presenteerde men bier en limonade en mochten de gasten twee koekjes tegelijk nemen. BOERENBRUILOFTEN JJEZE zijn geheel verschillend van vroeger. Nu vinden zij plaats in restaurant of verenigingsgebouw. Vroeger werd er vanaf de hoeve per rijtuigje naar het dorp gereden en bij het dorpscafé uitgespannen. Daar werd eerst koffie gedronken en ge wacht tot iemand van het gemeente huis kwam zeggen, dat de trouwlus tigen konden verschijnen. Na afloop van de plechtigheid dronken de brui loftsgasten een glaasje wijn en maakte de bruiloftsstoet een rijtoer. Het feest werd thuis op de boerderij gehouden. De gasten zaten de hele avond aan lange tafels op schragen. Bij het eigengebakken brood werd ingelegde of gebakken paling gegeten, benevens rollade of ander gebakken vlees. Tulbanden met suiker ont braken nimmer en fruit of pudding vormden het dessert. De flessen wijn stonden op tafel en ieder bediende zichzelf. De bruidstaart werd aange sneden en de avond verder doorge bracht met voordracht en zang. PROBLEMEN VAN ONZE TIJD Daar de groei van Terneuzen zeer snel gaat, brengt dit ook voor de af deling van de plattelandsvrouwen problemen met zich mede. Vele boe rengezinnen worden van hun bedrij ven verdreven, daar de grond voor andere doeleinden moet worden ge bruikt. Hierdoor moet naar een ander bestaansmiddel worden uitge zien, zodat ook vrouwen, die voorheen boerin waren zich in niet geringe mate moeten aanpassen. Sommigen zijn zelfs verplicht de geboortestreek te verlaten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11