Expansie bij veiling Kapelle DINGEN VAN DE WEEK TIPS VOOR TUINDERS ACTUALITEITEN ft GOEDE VRAAG NAAR AARDBEIEN GUNSTIGE AFZETONTWIKKELING KRUISBESSEN MINIMUMPRIJSREGELJNG VROEGE AARDAPPELEN 0 Bestrijding engelziekte in bramen. Tegen deze ziekte dient nu om de 2 weken te worden gespoten met 300 gr. ferbam per 100 liter water. VRIJDAG 18 JUNI 1965 TIJDENS de vorige week zaterdag gehouden (goed bezochte) vergadering van de veiling „Kapelle- Biezelinge en Omgeving" noteerden we een aantal mededelingen die werden gedaan door vei lingvoorzitter P. J. J. Dekker te Wemeldinge, en besluiten die werden genomen: Hoewel ten aanzien van de oogstverwachtingen voor fruit nog de nodige reserves in acht genomen moeten worden omdat de juni-rui bij peren in volle gang is en bij appels nog moet beginnen, kan in het algemeen worden gezegd dat Zeeland een redelijke appeloogst en een matige pere-oogst verwacht. De uitbreiding van neerzetruimte en pakstation is zover gevorderd dat men zonodig daar kan in- en uitrijden. Verwacht wordt dat deze nieuwbouw over een maand klaar zal zijn. De ombouw en vernieuwing van het koelhuis en de machine-installaties vordert zeer goed. Er wordt omgeschakeld van ammoniak op freon-koeling en er komt 320 ton gasbewaringsruimte bij. Voor financiering van de uitbreiding is een geldlening aangegaan bij, de Coöp. Centrale Raiffeisen- bank voor een bedrag van 500.000,rente 5% Aangevraagd is de bouw van een nieuwe emballageloods die men spoedig hoopt te bouwen. Het bestuur kreeg machtiging hiervoor een geldlening van 250.000,aan te gaan. Het veilingterrein kreeg een nieuwe uitrit aan de Van der Biltlaan. Aan de leden werden 92.000 stuks fruitkisten van oude jaargangen verkocht. Er werden 100.000 stuks nieuwe driekwart fruitkisten aangekocht. Naast het veilingterrein werden twee percelen aangekocht van de heer Joh. Schipper. Zaterdag 19 juni zal halchef A. Ganseman de dienst der veiling verlaten. Die dag zullen tevens een aantal personeelsleden hun dienst jubileum vieren, te weten hoofdkeurmeester P. Oele (35 jaar), vei lingmeester G. Ruissen (30 jaar), pakstation-chef S. Schrier (30 jaar) en fustadministrateur J. Spruit (25 jaar). In de vacature wijlen J. Burger Fz. te Wemeldinge is tot vice-voorzitter der veiling Kapelle-Bieze- linge en Omgeving te Kapelle gekozen de heer B. Leys te Kruiningen. In deze vacature werd tot nieuw bestuurslid gekozen de heer J. E. Kole te Wemeldinge. De tarieven van koelen en sorteren werden verhoogd. Statiegeld fruitkisten werd met ingang van deze week verhoogd van 2,50 tot 3,50. Emballagehuur blijft onveranderd: 7 cent voor kisten en 3 cent voor kratten. VORIGE week begon de aanvoer van aardbeien van de vollegrond op de Zeeuwse veilingen. Het aanbod was de eerste week nog gering en de vraag was groot, waardoor voor de telers zeer be vredigende prijzen werden betaald. Vorige week vrijdag in Kapelle deden de best^ kwaliteiten rond een gulden per doosje en de twèede kwaliteit 60 80 cent per doosje van 250 gram. Maandag nam het aanbod belangrijk toe. Toen was er in Kapelle-Biezelinge een aanvoer van 13.000 doosjes en de prijzen lagen nog hoger dan vrijdag. Klasse extra deed 1,14 per doosje van 250 gram, klasse 1 kwaliteit werd verkocht voor prijzen van 0,90 tot 1,08 per kg en voor klasse II kwaliteit werd 70 tot 80 cent per 250 gram betaald. Verwacht mag worden dat in de komende week de aanvoeren belangrijk zullen toenemen want dan zullen meer rassen rijp worden. Deze week was het enkel nog maar het ras Regina dat werd aangevoerd. HET gaat goed met dè afzet van groene-kruis- bessen dit jaar. De aanvoer op de Zeeuwse veilingen verloopt zeer geleidelijk en de vraag is groot. Vorige week woensdag was er voor een deel van het aanbod een inzinking van de prijs tot 56 cent per kg maar donderdag was er weer al een herstel en werd 64 cent per kg betaald ter wijl voor de levering van vrijdag een prijs werd besteed van 80 tot 84 cent per kg. 0 Pronkbonen. De gehele maand juni kunnen pronkbonen worden gezaaid. Later zaaien bete kent meer risico. Bladvlekkenziekte bij knolselderij. Om knol selderij vrij te houden van bladvlekkenziekte dient iedere week een bespuiting te worden te Worden uitgevoerd met zineb. In plaats van spui ten kunnen we ook nevelen; we gebruiken dan 400 gr./10 liter water. 0 Het planten van spruitkool. Het is nu tijd voor het planten van spruitkool. Spruitkool vraagt veel kali en maar weinig stikstof. Dit geldt speciaal op zand- en dalgronden. De plantafstand houden we op 70 x 60 cm. De groene-kruisbessen van maandag werden verkocht voor 0,79 tot 0,83 en voor de levering op dinsdagmorgen werd 0,67 tot 0,76 per kg betaald. Er gaan regelmatig groene-kruisbessen naar Zweden en ook werden er vorige week ver laden naar conservenfabrieken in West-Duitsland. De situatie is op het ogenblik heel wat gunstiger dan het vorig jaar toen er reeds spoedig afzet mogelijkheden waren en een derde van de oogst van groene-kruisbessen doordraaide op een prijs van 35 cent per kg. MAANDAG is op de Nederlandse veilingen een minimumprijsregeling in werking getreden voor vroege aardappelen. Deze zal gelden voor de periode 14 juni tot en met 24 juli 1965. Ze gaat uit van het Centraal Bureau van de tuinbouwvêilin- gen. Onder vroege aardappelen vallen alle aardap pelen welke door het Produktschap voor Groen ten en Fruit als zodanig worden aangemerkt, t.w. de rassen Asoka, Barima, Bla, Brands, Doré, Eer steling, Rode eersteling, Ideaal, Lokhorst, Opper- doezer Ronde, Saskia, Schoolmeester en Sirtema. Er zal dit seizoen geen heffing van vroege aard appelen op de veilingen worden ingehouden. De hoogte van de minimumprijs en de vergoe ding zal wekelijks bekend gemaakt worden. Voor de afgelopen week was de ophoudprijs 15 cent per kg en de vergoeding klasse I 12 cent en klasse II 4 cent per kg. Bij doordraai krijgen de doorge draaide aardappelen een bestemming tot veevoer. 0 Bestrijding frambozenkevers. Denk aan de be strijding van de frambozenkevers; ze zijn er nu volop. 0 Rupsenbestrijding in kool. Wanneer tijdig een bestrijding wordt uitgevoerd behoeft aantasting door rupsen niet voor te komen. 0 Zomersnoei bij rode bessen. Bij rode bessen mag nu een lichte zomersnoei worden toegepast. We toppen nu de zg. scheuten, terwijl we de verlengenissen op de gesteltakken ongesnoeid laten. 0 Bestrijding Amerikaanse kruisbessenmeeldauw. We kunnen deze ziekte bestrijden door te spui ten met 50 gr. Karathane per 100 liter water. Deze bespuiting mag tot 14 dagen vóór de pluk worden uitgevoerd. De bespuitingen om de 7 dagen herhalen. 0E aanvoer van aardbeien is begonnen en do prijsontwikkeling was niet onbevredigend. Uiteraard staan we nog maar aaQ %et begin van het seizoen en kan er veel gebeuren, maar het deed toch goed, in een nota van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen over de afzet- vooruitzichten voor aardbeien te lezen, dat tegen over een kleiner aanbod dan het vorig jaar de vraag eerder wat groter kan worden, waardoor een redelijke kans aanwezig is dat de gemiddelde prijzen wat hoger zullen zijn dan het vorig jaar. Voor alle zachtfruitsoorten geldt trouwens, vol gens het Centraal Bureau, dat de algemene indruk is, dat het aanbod in het binnenland kleiner zal worden dan in 1964, terwijl ook in de meeste an dere landen met betrekking tot de meeste van deze fruitsoorten een geringere produktie verwacht wordt. Afhankelijk van de weersomstandigheden zal de vraag voor verse consumptie minstens even gunstig kunnen worden als in 1964. Voor de afzét naar de verwerkende industrie en voor de verSe export naar buitenlandse fabrieken is het in liet algemeen kleinere bestand aan oude voorraden een gunstig uitgangspunt voor de nieuwe cam pagne. Op het ogenblik zien we dat ook reeds bij het artikel kruisbessen. De prijs hiervan is wel flink gedaald maar de afgelopen periode volgde op een dieptepunt van 56 cent per kg toch weer spoedig e®.n ^ers'e* tot ruim 80 cent per kg. De situatie is bij dit produkt in elk geval beter dan het vorig jaar tor< een derde van de kruisbessenproduktie doordraaide op een prijs van 35 cent per kg. Toen hadden de fabrieken geen interesse, nu is dat wel het geval. In de nota van het Centraal Bureau over aard beien wordt een overzicht gegeven van de streke- lijke verschuivingen in het areaal. In Noord-Brabant bedroeg het aardbeienareaal in 1958 nog 3500 ha. Toen begon de inkrimping en in 1962 was er nog maar 2180 ha over. In 1964 is een herstel ingetreden toen in midden- en Oost Noord-Brabant het kleine gemengde bedrijf met de aardbeienteelt begon. In Limburg heeft de teelt een grote vlucht ge nomen, vooral in de omgeving van Venlo. Van enkele tientallen hectaren is het areaal hier uitge breid tot 850 ha. In Gelderland kwam in de vijftiger jaren een geleidelijke uitbreiding tot stand maar nadien doen zich hier geen schommelingen in het areaal meer voor. Het bedraagt ongeveer 600 ha. Zuid-Holland, eens een belangrijk produktiege- bied voor de industrie, heeft zich van de aard beienteelt voor dit doel afgewend. In 1959 lagen hier nog 613 ha aardbeien, in 1964 nog slechts 220 ha. Ook in Noord-Holland liep de teelt terug. Dat was eveneens in onze provincie het geval. In 1958 bedroeg het Zeeuwse aardbeienareaal 400 ha en in 1964 nog slechts 170 ha. Ook in ons gebied is vooral de teelt van aardbeien voor de fabriek afgestoten. Het herstel van de teelt in Noord-Brabant en de expansie in Limburg hebben samen de vermin dering in Holland en Zeeland wel opgevangen, aldus het Centraal Bureau van veilingen. Over de komende oogst wordt gezegd, dat het aanbod in ons land wat kleiner zal worden dan het vorig jaar. In West-Duitsland zal de oogst 1015 achter blijven bij die van het vorig jaar. In België ver wacht men minder industrie-aardbeien. Italië, Zwitserland en Frankrijk melden een wat grotere produktie maar die gaat meestal weg voor verse consumptie. In Oost-Europa heeft de Poolse oogst schade opgelopen door nachtvorst, zodat een kleinere produktie wordt verwacht. Ook de Bulgaarse oogst wordt kleiner dan het vorig jaar. De totale Europese oogst wordt dus niet gr<tot, maar wel kan een redelijk aanbod tegemoet ge zien worden. Voor consumptie-aardbeien wordt weer gerekend op een sterke vraag, waardoor de prijzen moge lijk wat hoger komen te liggen dan het vorig jaar. Voor de industrie-aardbeien is een gunstige faktor dat de voorraden pulp, diepvries en blik groten deels zijn geruimd. Er wordt daarom een goede vraag verwacht, zowel van de kant van de Neder landse industrie als voor levering aan Duitse fabrieken. Al met al dus nog al optimistische berichten over dit toch ook voor Zeeland altijd nog belang rijke produkt. Laten we hopen dat het gaat over eenkomstig de verwachtingen. Bovenal is te hopen, dat het weer op korte termijn zal verbeteren, want dat is wel hard nodig. 0 Sterk luchten bij meloenen. Een sterk meloe nengewas krijgen we door op zonnige dagen sterk te luchten. Vooral tijdens de bloei houden we de temperatuur aan de lage kant. Hoge tem peraturen zij.i nadelig voor een vlotte vrucht- ketting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9