TUINBOUWKLANKEN H. ENGLEBERT N.V. 600 DE BLOEMBOLLEN MARKT IN DE E. E. G. STAND GROENTEGEWASSEN ZEEÜWS LAND-*EN TUINBOUWBLAD UET is mooi op ZUID-BEVELANB in deze tijd van het jaar. Alle produkten op het veld groeien nog naar hun hoogtepunt, de oogst, toe. En de belofte, die de oogst nu nog is, wacht op de teler die met vlijtige handen de vruchten van de natuur en van zijn eigen zorg zal gaan plukken. Als straks na de eerste aardbeienoogst er alweer kale stukjes grond komen, is de eerste spanning gebroken en de zomer weer al een eind op streek. Maar zover is het nog niet en we hopen alvast op een mooie zomer Daar is iedereen mee gebaat, behalve degenen die regenkleding verkopen De oogst van aardbeien onder glas is beëindigd en het resultaat is best geweest. Goede opbrengsten en goede prijzen. Het is verheugend dat de telers loon naar werken heb ben gekregen. Het stemt tot voldoening als men kan con stateren dat vakbekwame ondernemende mensen nog steeds slagen in de maatschappij: daar verheugen we ons meer over dan over de uitspraak van minister Biesheuvel:, „dat de overheid er is om de zwakke te beschermen HE pluk van de vollegrondsaardbeien is traag op gang gekomen. Dat is vrij gunstig, want de prijs van de aardbeien blijft dan beter op peil. De oogst met behulp van een plukwagentje zal zeker haar intrede doen, maar vergt aanpassing van de beplanting. Een andere „nieuwigheid", de aardbeien op zwart plastic, gaat een succes worden. De frambozen zetten goed vrucht. Het verschijn sel van vruchten met slechts enkele korreltjes (en daardoor worden ze loskorrelig) komt nog weinig voor. De algemene hoog gespannen verwachting over de frambozenoogst 1965 lijkt ons evenwel niet geheel juist. Er zijn heel wat percelen met een matige stand. Veel telers hebben de laatste tijd met de tuin schaar huisgehouden in hun rode bessenaanplant. Bij deze bezigheid moeten we steeds aan het ge volg denken, n.l. zomersnoei betekent groeirem- ming. Voor sommige percelen is dat gewenst, voor andere niet. Hoe zou de prijs voor de zwarte bessen worden? Zo voor onszelf hadden we en hebben trouwens nog de hoop dat we de goede kant op gaan. Geen „zwart goud" maar misschien toch weer eens een zilveren rijksdaalder per kg. Helaas wordt ons van bevoegde zijde geen moed gegeven. Achter het ijzeren gordijn zitten concur renten. En weet U waar we ook nieuwsgierig naar zijn? Naar de oogstramingen, voor "hard fruit in de ons omringende landen IN de afgelopen week is er op WALCHEREN op vier plaatsen een lezing gehouden over de Brocoliteelt. Uiteraard bestrijkt men dan globaal ons hele eiland. Een en ander ging uit van de Streek verbetering Walcheren. Voor ons, die reeds brocoli kweken vanaf onze prille jeugd, is het meest interessant het goed en breed opgezette plan om te komen tot meer vorst bestendige rassen. Zoals we al meer opmerkten; het blijft een teelt met wat meer risico dan andere winter-vollegrondsteelten. Hier staat tegenover dat ,de opbrengsten goed tot zeer goed kunnen zijn. I We vonden het reëel dat er geen propaganda wordt gemaakt voor een rigoreUse uitbreiding. Middelgrote percelen, die men bij welslagen der 'teelt aan kan, lijkt ons het verstandigst. Een ha met de plantmachine planten is een koud kunstje, maar een ha oogsten kost zeer veel energie. We wensen de firma's en de Z.G.V. die zich beijveren voor een goede selectie veel succes toe. Ongetwijfeld ligt Zeeland in de winter klimato logisch gunstiger dan de rest van ons land. We zijn de uiterste noordpunt voor deze teelt en als we daarmede tussen de vroege en late Franse aanvoeren komen te liggen, zitten we zeer gunstig. Met genoegen lazen we dat de index een on zer stokpaardjes, zoals de geregelde lezers wel al eens zal zijn opgevallen met 7 punten gestegen was en nu eens hoofdzakelijk door de prijzen van groenten en fruit. Dit is -absoluut geen reden em „Hallelujah" te roepen Integendeel: De ach terstand die dreigt te ontstaan of reeds bestaat, wordt wat rechtgetrokken. Wel kan men o.i. zeker rekenen dat „Den Haag" alles zal doen om de index te drukken en door onze zeer ambulante produktie staan wij, naar onze bescheiden mening, steeds vooraan in de rij om daarvoor in aanmerking te komen. We liepen door den „of" en zowaar de eerste vollegrondaardbeien gevonden. In Kapelle zijn er reeds al heel wat bakjes aan gevoerd, lazen we. Jammer dat het zó somber is. 't Is, nu we dit schrijven, maandag. Wat zal het vrijdag zijn als het blad uitkomt? Tot nu toe is het sombere weer er de oorzaak van dat we extra spuitzorgen voor ons fruit klein en groot moeten maken. Zo eens rondneu zend in eigen en andermans boomgaard is er nogal wat verschil in vruchtzetting met vorig jaar. Wij zijn echter niet somber gestemd. Bij een niet over dadige aanslag krijgt men in elk geval grotere vruchten, dus al gauw meer kilo's! Als U dit nummer onder ogen krijgt is de grote Z. L. M.-tentoonstelling in Axel in volle voorbe reiding. Het dunkt ons goed om, ondanks drukke werkzaamheden deze unieke prestatie te bezoe ken. Er zal zéér veel te zien en genieten zijn. ALLE fruittelers van SCHOUWEN-DUIVE- LAND die liggen in het herverkavelingsge- bied (en dat is allesbehalve een gedeelte van het duingebied) moeten voor 1 juli '65 een be slissing nemen hoe zij de kosten zullen betalen, die deze herverkaveling van het bedrijf heeft ge kost. Rond de jaarwisseling heeft ieder een uit éénzetting gekregen van deze kosten. Zij kunnen ineens worden betaald, maar ook gedurende 30 jaar via het aanslagbiljet van de grondbelasting. De laatste regeling zal voor velen het beste en voordeligste uitkomen, maar misschien zijn er telers die betaling inééns beter achten, vandaar dat wij er op deze plaats nog even op wijzen. Zo doende is dan nu alles gepasseerd na een periode van 1954 tot 1965. Ja, we dachten dat na de her verkaveling weinig veranderingen aan de orde zouden komen. Maar reeds nu blijkt dat weer vele aanpassingen noodzakelijk - zijn. Men overweegt om reeds nu streekverbeteringen aan te vragen. Voor Duiveland denkt men in de richting van de glasteelt en bloembollenteelt die dit gebied pers pectieven biedt. In de Westhoek is het de recrea tie en met name het streekplan dat ingrijpende veranderingen teweeg brengt. Dat we in een tijd leven van stroomversnellingen komt hier wel dui delijk tot uiting. Nog voordat de plannen door diverse instantie's zijn bekeken en vastgesteld blijken ze eigenlijk weer al gebreken te vertonen en verouderd te zijn! Door de vaste verbinding via de Grevelin- gendam zien we momenteel een grote toename van bezoekers hetgeen ook weer zijn proble men geeft. Op verkeersgebied was het met Pinksteren op diverse punten douwen en schui- veland. Maar dit is allemaal werk voor de diverse in stantie's. Voor ons is belangrijk dat onze voor naamste produktie-factor de grond als maar duur der wordt. De gewone fruitteler kan met de grondprijzen niet tegen de glastuinbouw in Duive- land en tegen de recreatie in Schouwen opbieden. Wat hebben we dan bij de herverkaveling geboft met de sanering naar 5 h.a. wat de grondprijs be treft! AOK op THOLEN leven we op het ogenblik in de mooiste tijd van het jaar, althans wat het-landschap betreft. De gewassen zijn nu op z'n mooist, de polders staan nog in volle glorie. Het is maar heel even meer en de oogst gaat weer beginnen, met als resultaat kale akkers en hope lijk een goede verdienste. Ja, zo hier en daar ziet men op ons eiland hele mooie perceeltjes vroege aardappelen, meestal wel op een wat beschutte plaats. De nachtvorst heeft er dit jaar weinig kwaad aan gedaan. Enkele telers hebben naar wij vernamen een monstertje aardappelen gerooid en gegeten; de opbrengst en smaak was redelijk. De aardbeien beginnen ook aan te rijpen, een beetje zonnig regelmatig warm weer zou de rij ping wel ten goede kunnen komen. Het prijsniveau van de aardbeien en de verwachting van deze teelt is dit jaar goed. Met' de uien gaat het weer de verkeerde kant op, van verschillende kanten hoort men weer spreken van wegvallers door aan tasting van de made (uievlieg). Ook de bespoten percelen met zogenaamde afdoende dure spuit- middelen worden aangevallen. Mogelijk dat de zware regenval destijds hier geen goed aan ge daan heeft. Het lijkt wel of de uievlieg immuun is geworden tegen al die chemische bestrijdings middelen. Wanneer dit zo door blijft gaan, zou het voor verschillende klein landbouwers toch een strop kunnen zijn. De tomaten staan er goed voor, de prijzen lig gen momenteel ook nog goed evenals van de kom kommers. Wat het leveren van de tomaten be treft staan we in het komende seizoen weer voor een ander probleem, namelijk het sorteren van dit produkt op eigen bedrijf. Door de overgrote aanvoer op de veiling, kan men dit centraal niet meer goed de baas en de sorteerkosten te hoog. Decentralisatie zal het gevolg zijn, gezien de kos ten van aanschafmateriaal moet dit op het eigen bedrijf goed mogelijk zijn. Maar dergelijke werk zaamheden worden zo graag uitbesteedt tegen een redelijke vergoeding, want om werk zijn we ook beslist niet verlegen! Bovendien zal ieder voor zich toch wel enige studie moeten maken van dit sorteren, wil men dit soort werk met succes kunnen volbrengen. De Europese commissie te Brussel heeft aan gekondigd uiterlijk juli 1965 te komen met een voorstel van een E.E.G.-verordening voor sierge wassen. Dit voorstel bevat ook gemeenschappe lijke maatregelen ten aanzien van bloembollen. Over een aantal vragen die hiermede verband houden discussieerde eind april in Brussel een gemengde werkgroep voor bloembollen. Op grond van het voorstel, dat het bedrijfsleven in novem ber 1964 aan de Europese commissie heeft gedaan discussieerde de werkgroep over een aantal vra gen die verband hielden met de toepassing van de door de werkgroep voorgestelde gemeenschap pelijke regelingen voor de bloembollenmarkt in de E.E.G. Betreffende de stand van de groentegewassen in de open grond per 2 juni j.L kan worden gemeld dat de vroege aardappelen in het consulentschap Hoorn die vroeg geplant zijn, er goed bij staan; nachtvorstschade komt weinig voor. In Noord- Brabant valt de oogst van aardbeien dit jaar erg laat; Arhem berichtte lichte nachtvorstschade op sommige plaatsen en volgens Geldermalsen komt er een lichte aanstasting van stengelaaltjes voor welke de oogst in geringe mate zal beïnvloeden. In Limburg wordt er van de asperge zeer goed geoogst, hoewel nog niet te zeggen is of de ach terstand vanwege het koude weer in te halen is. In westelijk Noord-Brabant is van een matige, in het oostelijk deel van deze provincie is van een ge ringe asperge-oogst sprake. De uitgeplante augur ken in Limburg hebben veel geleden van de zeer wisselvallige weersomstandigheden. In West-Bra bant zijn de eerste stambonen mislukt. In Utrecht is door de vele regen de ontwikkeling van de kool soorten tijdelijk gestagneerd. Spinazie heeft hier op verscheidene plaatsen eveneens veel van de neer slag geleden. AFD. LANDBOUW - VOORSCHOTEN - TELEFOON 01717-2010

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4