625 P. VAN HOEVE Dijkgraaf Waterschap Axeler-Ambacht VRIJDAG 25 JUNI 1965 „Het Gat van Pinte" te Zaamslag. dat gedeelte van het voormalige uitwateringswaterschap, dat nu gelegen is in het Hulster-Ambacht, via eigen gebied, dat betekent dus recht naar het noorden te laten verlopen. Dat deze plannen bepaald niet in de map blijven liggen, hebt U kunnen lezen in het verslag van de Algemene Vergadering van het Hulster-Ambacht op 9 juni j.l., waar de Dijkgraaf dienaangaan de mededelingen heeft gedaan. Afgezien van deze ontlasting van de sluis bij Othene, blijft het zeer de vraag of de natuurlijke lozing, zoals deze tot heden toe gebeurde en ondanks de grote boezems in Axelse- en Otheense Kreek, in de toekomst gehandhaafd zal kunnen blijven. Dit in verband met de eisen die aan een modern waterschapsbeleid gesteld mogen worden. Met enige jalouzie wordt gekeken naar de geachte buren in het Vrije van Sluis, die met hun groots waterbeheersingsplan op dit terrein vele lengten voorliggen. Maar Oost Zeeuws-Vlaanderen wil be slist niet achterblijven. Uiteindelijk zijn Keulen en Aken ook niet op één dag gebouwd. veel Belgisch water moet afvoeren. WAT de bestuurlijke zijde van onze waterschappen betreft, in het Hulster-Ambacht vormen de Dijkgraaf en 12 Gezworenen het Dagelijks Bestuur en dit Dagelijks Bestuur vormt tesamen met 53 Hoofdingelanden de Algemene Vergadering. In het Axeler-Ambacht vormen eveneens Dijkgraaf en 12 Gezworenen het Dagelijks Bestuur, maar het aantal Hoofdingelanden is 47. In de Verenigde Braakmanpolders bestaat het Dagelijks Bestuur uit Dijkgraaf en 6 Gezworenen. Het aantal Hoofdingelanden is hier 21. Evenals de waterschappen in de gehele provincie, kennen ook wij de distriktindeling, onderschei denlijk in het Hulster-Ambacht 5, in het Axeler-Ambacht 5 en in de Verenigde Braakmanpolders 2. De plaatsen van vestiging zijn respektievelijk Hulst, Axel en Hoek. En elk van de waterschappen ziet er verlangend naar uit met bekwame spoed te kunnen voor zien in de behoefte aan huisvesting. Niet onvermeld mag blijven de grote medewerking, die bij dit streven ondervonden wordt van de besturen van de gemeenten van vestiging. Een beau-geste van een collega-publiekrechtelijk or gaan, dat gewaardeerd wordt. EEN pikante bijzonderheid, die bij vroegere koncentraties in de provincie zich niet voordeed, is de opname van het Nederlandse gedeelte van een drietal internationale polders. Overigens, eerlijk verdeeld, want ieder van de waterschappen krijgt er een toebedeeld. EEN ander verschijnsel met ook een interna tionaal tintje is de plicht van onze water schappen om water uit de grensgebieden van Noord-België te moeten ontvangen en naar de Schelde afvoeren. Dit is nog een uitvloeisel van het Traktaat met België uit de vorige eeuw. Hier bij eveneens hebben alle drie de waterschappen hun part gekregen. Of de hoeveelheid water in Noord-België, dat wij moeten ontvangen, nog altijd overeenstemt met de Traktaatsvoorwaarden, vermeldt de historie niet! Dit waren zo enkele aantekeningen over de po sitie van de waterschappen in Oost Zeeuws-Vlaan deren. Ik hoop, wanneer U straks de Tentoonstelling van de Z. L. M. in Axel bezoekt en U rijdt rond in de streek, dat U het de waterschappen niet euvel zult duiden, dat nog niet alles in orde is. Een half jaar is wel wat kort! Othenese Kreek - Groene weg - Zaamslag. De foto's bij dit artikel werden verzorgd door het Hoofd van de Technische Dienst van het Wa terschap de heer Van de Waa. Beide facetten van het Waterschapsbeheer komen hierin tot uitingt n.l. de strijd tegen het binnen- en buitenwater. Ik schrijf pikant, want de status van deze in ternationale polders was niet helemaal duidelijk. Het waren min of meer autonome instanties, aie zich (theoretisch) door geen enkel reglement lie ten leiden, maar in de praktijk werd het Zeeuwse Algemene Polderreglement gevolgd, zonder dat echter het College van G.S. zeggenschap had. Deze vreemde figuur in onze staatsinrichting is nu bij besluit van de wetgever geruisloos ver dwenen en daarmee is een eind gemaakt aan een in vroeger tijd vrijgevochten bestaan. Of iedereen het met deze opheffing eens is, is de vraag!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 29