HET WATE! SCHAPSWEZEI II BEWEGIN» ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Een andere zaak is de scheiding tussen Hulster en Axeler-Ambacht. Bij nauwkeurig speuren is er een hoge rug te bekennen in het landschap, die noord-zuid loopt en begint bij de Hellegatpolder aan de Schelde. Verder naar het zuiden is hiervan echter niet veel meer te bemerken en heeft men in dit gebied de begrenzing van bepaalde polders aangehouden. EEN vraagstuk, waarmee beide waterschappen worden gekonfronteerd, h de liquidatie «an het voormalige uitwateringswaterschap Hulster en Axeler-Ambacht, dat gedeeltelijk in het tegen woordige Hulster- en gedeeltelijk in het Axeler- Ambacht gelegen was. U ziet in de naamgeving van de huidige waterschappen de verwantschap, die gezocht is met het verleden. Wat is n.L het geval. Het uitwateringswater schap verzorgde, als overkoepelend orgaan van 54 polders en waterschappen, de ontwatering van de gebieden langs de Rijksgrens vanaf Nieuw-Namen tot Sas van Gent benevens, en dit ter uwer oriën tatie, de ontwatering van de gebieden gelegen in de gemeenten Axel, Zaamslag en Terneuzen. Ter- neuzen dan voor zover het betreft het gedeelte oostelijk van het kanaal. De uitwateringssluis bevindt zich bij Othene, even oostelijk van Terneuzen. Wanneer u de moei te wilt nemen, de kaart daarbij op te slaan, zal het u opvallen dat dit water toch wel een uiter mate lange weg moet afleggen, eer het in de Schelde kan afstromen. TENEINDF dë wederzijdse afhankelijkheid tus sen de waterschappen tot een minimum te beperken, zijn er plannen om de afwatering voor Zeedijk bij Griethe bij onstuimig weer. Het Hulster-Ambacht, dat het meest oostelijke gedeelte van ons gewest beslaat, heeft een opper vlakte van plm. 17.000 ha. 0 Het Axeler-Ambacht omvat het middengebied met plm. 15.000 ha. De Verenigde Braakmanpolders, gelegen westelijk van het kanaal Gent-Terneuzen, heeft een op pervlakte van plm. 7500 ha. Dit waterschap sluit aan aan het Vrije van Sluis. Het Hulster-Ambacht omvat 33 voormalige polders en waterschappen, het Axeler-Ambacht 49 en de Verenigde Braak manpolders 42. Wanneer u deze getallen optelt, dan zal het u opvallen, dat dit meer is dan het bovengenoemde aantal van 115. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij een aantal polders en waterschappen het ene deel bij het ene waterschap en het andere deel bij het andere waterschap is gevoegd. De begrenzing n.l. tussen Axeler-Ambacht en Verenigde Braakmanpolders is gelegen midden in het kanaal Gent-Terneuzen. Dit kanaal, gegraven in plm. 1830, doorsneed vele polders en waterschappen. Op zich is deze grens wel aanvaardbaar, daar genoemd kanaal als het ware een natuurlijke schei ding vormt tussen twee gebieden, die weinig bemoeienis met elkaar hebben. De Moerspuische Watergang, die veel Belgi EEN drastische wijziging in het polder- en waterschapsbestel van Oost Zeeuws-Vlaanderen kreeg op 1 januari 1965 zijn beslag. Een belangrijke datum voor diegenen, die generaties lang hun stem pel hebben gedrukt op het wel en wee van organen, welke hun voedingsbodem vonden in de interesse en de werklust van vele vooraanstaande figuren in de plattelandssamenleving. Het was voor de bestuurders een enigszins weemoedige stemming, waarin men zich bevond op 31 december 1964, toen hun werk in diverse funkties van polders en waterschappen een einde nam en de daaropvolgende dag een nieuw orgaan zich presenteerde om hun taak over te nemen. Een verschijnsel, dat zich in onze provincie alom had voorgedaan in voorgaande jaren en dat nu zijn besluit kreeg in de koncentratie van de polders en waterschappen in Oost Zeeuws-Vlaanderen tot drie grote eenheden, n.l. Hulster-Ambacht, Axeler-Ambacht en Verenigde Braakmanpolders. Ik schreef een drastische wijziging, want het is voorwaar geen kleine zaak, wanneer met één penne- streek plm. 115, hun eigen leven leidende, eenheden worden opgeheven. EEN onwennig gevoel, dacht ik, plotseling het werk uit zijn handen te zien nemen. Niettemin meen ik te kunnen konstateren, dat in grote lijnen gezien er begrip is voor deze ingreep. ,.De Grietse Kreek*.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 28